Felicitări ARR !

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Felicitări ARR !

Mesajde YO3ITI » Joi Sep 01, 2016 10:58 am

n/t
Ultima oară modificat Dum Noi 20, 2016 9:50 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Felicitări ARR !

Mesajde yo3gfh » Joi Sep 01, 2016 6:36 pm

Hehe, ce amintiri frumoase am din liceul asta... In '95, cand l-am terminat eu, se chema Grupul Scolar Industrial de Posta si Telecomunicatii nr. 13, dar toata lumea il stia de "P.T.T.R."

In cadrul cursului de Emisie Radio, am fost in vizita la emitatoarele de la Piata Chibrit, Piata Presei Libere (fosta Scanteii) si Tancabesti. Aveam o zi pe saptamana practica in centralele telefonice din Dr. Taberei sau la statia de curenti purtatori din bd. Stefan cel Mare. Hai ca m-a luat nostalgia :lol:

Interesant este ca a mai existat la un moment dat un radioclub in incinta liceului.. aflasem asta de la unul din profesorii de "specialitati". Stiu ca l-am cautat atunci (in 1994), dar am gasit un mare lacat prafuit pe usa. Nu stiu ce indicativ avea, si nici nu tin minte sa fi vazut vreo antena pe liceu :)

Felicitari pentru realizare, e frumos ce ati facut, sper sa aveti cat mai muti musterii!

yo9wf
Mesaje: 41
Membru din: Lun Apr 11, 2011 11:48 pm
Contact:

Re: Felicitări ARR !

Mesajde yo9wf » Joi Sep 01, 2016 10:30 pm

Eu am terminat PTTR-ul in '91. Si atunci radioclubul din incinta liceului era inactiv. Daca facem revederea de 25 de ani, trec pe acolo...frumoase amintiri... iar strada are un nume minunat: Romancierilor!!

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Felicitări ARR !

Mesajde yo3cen » Vin Sep 02, 2016 2:30 am

Eu am locuit in cartierul Drumul Taberei din anul 1965 in blocul OD8, aflat cam la vreo 100m de liceul PTTR.
Pe vremea cand m-am mutat cu parintii mei la bloc, cred ca exista strada Romancierilor dar, pe partea cealalta a strazii, unde este acum liceul PTTR si multe blocuri, era doar camp agricol. Adica camp cultivat cu grau, secara, etc. Tin minte ca plecam cu copiii din bloc prin lanuri pana ajungeam la o casa de unde furam mere din pomi.

Dupa un timp, cartierul Drumul Taberei s-a extins peste campul agricol aflat in vecinatatea blocului meu si au fost construite blocuri si liceul PTTR.
Locuind in blocul OD8 am ajuns radioamator si tot acolo mi-am construit cele mai mari antene: long wire de 63m suspendat intre doua blocuri la 30m inaltime si delta loop vertical pentru banda de 80m. Delta loop-ul l-am construit dupa ce m-am "consultat" cu vecinul meu din blocul OD5 (Misu Tanciu - YO3CV).

Liceul PTTR si blocurile construite in campul agricol mi-au permis sa cunosc doi radioamatori (vecini) deosebiti: Gelu - yo3cyr - electronist de inalta clasa si Liviu, yo3dll - amator de telegrafie la viteza mare.


Revenind la subiect: este evident ca in Romania nu mai exista concursuri Romextera sau Minitehnicus dar este bine ca se incearca atragerea copiilor catre radioamatorism.
Liceul PTTR si radioclubul instalat acolo o sa aiba probleme cu antenele - sunt intre blocuri.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori