Scrisoare de la ARRL

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Scrisoare de la ARRL

Mesajde n2yo » Mie Sep 14, 2016 7:35 am

Am primit in cursul serii urmatorul E-mail de la ARRL, care cred ca nu necesita traducere in limba romana (vezi mai jos). Efortul acestei organizatii de a reprezenta nu doar membrii, ci toti radioamatorii autorizati din Statele Unite, atunci cand trebuie castigate drepturi in forul legislativ, este de admirat si poate constitui un bun exemplu de urmat.


Dear ARRL member,

I am writing to you today because we are at a crossroad in our efforts to obtain passage of The Amateur Radio Parity Act.

Our legislative efforts scored a major victory in our campaign when The Amateur Radio Parity Act, H.R. 1301, passed in the House of Representatives yesterday, September 12th. The legislation now moves to the Senate, where we need every Senator to approve the bill.

You are one of over 730,000 licensed Amateur Radio Operators living in the United States. Many of you already live in deed-restricted communities, and that number grows daily.

NOW IS THE TIME FOR ALL HAMS TO GET INVOLVED IN THE PROCESS!

• If you want to have effective outdoor antennas but are not currently allowed to do so by your Home Owner’s Association, SEND THESE EMAILS TODAY!!

• If you already have outdoor antennas, but want to support your fellow hams, SEND THESE EMAILS TODAY!!

• If you want to preserve your ability to install effective outdoor antennas on property that you own, SEND THESE EMAILS TODAY!!

We need you to reach out to your Senators TODAY! Right away.

Help us in the effort. Please go to this linked website and follow the prompts:

https://arrl.rallycongress.net/ctas/urg ... parity-act

Thank you.

73,
Rick
- - - - - - - - - - - - - - -
Rick Roderick, K5UR
President
ARRL, the national association for Amateur Radio®


73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Scrisoare de la ARRL

Mesajde YO4BKM » Mie Sep 14, 2016 8:17 am

„Anena te ridică, antena te coboară / Antena îți dă viață, antena te omoară”. Indiferent de rezultatul final al demersurilor ARRL, inițiativa și parcursul de până acum evidențiază un model practic - și pragmatic - care arată cât de mult contează solidaritatea. Dar, mai presus de asta, de la distanță se reliefează bunele intenții la nivel de factori de conducere și decizie pe tărâmul radioamatoricesc, care trec peste orgoliile personale și fac să nu moară capra vecinului. 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Scrisoare de la ARRL

Mesajde n2yo » Mie Sep 14, 2016 9:08 am

Prezentarea proiectului de lege referit in scrisoare poate fi citita aici pe site-ul lui YO4PX, impreuna cu un video subtitrat in limba romana:

http://yo4px.blogspot.ro/2015/10/legea- ... ui-si.html

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Scrisoare de la ARRL

Mesajde YO6EX » Mie Sep 14, 2016 9:11 am

Exista o diferenta:
In USA un senator sau un congresmen reprezinta o forta. Este cu adevarat reprezentantul poporului care l-a ales.

In Romania un parlamentar nu face doi bani.
Nu te poti bizui pe el nici 5 minute.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Scrisoare de la ARRL

Mesajde yo5ajr » Mie Sep 14, 2016 9:24 am

ARRL prin conducerea lui ales nu ignora radioamatorii. Nu ramane nelamurit nimic din cele semnalate de membrii lor. Exista un respect. Functioneaza principiile democratiei, functioneaza solidaritatea. Faceti comparatii - cate demersuri spre conducerea FRR, chiar statutare au fost aruncate in cosul de gunoi nici- o data golit, incalcand in mod constient chiar constitutia, propriul Statut si dreptul cetateanului la informare, sa nu mai vorbesc ca parerile solitare a membrilor cluburilor afiliate FRR sunt absolut ignorate. Nu demult am cerut de la SG al FRR lista membrilor de onoare al FRR, lista membrilor care sunt Maistri al Sportului. Bineinteles ignorat. "Cine mai este si asta, ca ne deranjeaza cu asemenea ineptii?" Cate scrisori "Deschise" au ramas fara raspuns? Cati radioamatori care au oferit sprijin voluntar au fost ignorati? Pana functioneaza si va fi tolerata aceasta atitudine de "superioritate intangibila" din partea celor alesi care ori ce demers "de jos" considera un deranj personal, ignora masa mare a radioamatorilor, sa nu asteptam ca va avea vre-o data curaj sa demareze o interpelare in Parlamentul Romaniei pentru schimbarea unor reglemantari si legi in folosul radioamatorismului Roman. Raman niste personalitati sterse si obscure, murdarind istoria radioamatorismului.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori