"STARE SE NECESITATE"

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
YO5DSG
Mesaje: 31
Membru din: Lun Noi 18, 2013 7:51 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde YO5DSG » Vin Mar 10, 2017 9:06 am

Yo7LID: faptul ca federatia este o structura asociativa nu inseamna ca e ASOCIATIE. Si asociatiile sunt definite foarte exact. Si subordonata MTS, da, ma refeream la baza legislativa prin care functioneaza, adica acea lege a sportului pe care o mentionezi, are buget de la MTS (inclusiv pentru salarii).

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo4lhr » Vin Mar 10, 2017 12:54 pm

Începe sa semene a Piața Victoriei va Palatul Cotroceni. Mai lipsesc jandarmii
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde YO3JW » Mie Mar 15, 2017 1:21 pm

Cu scuze ca revin la subiect!
In urma cu ceva timp a aparut urmatoarea scriere:
"1."activitatile FRR" au legatura cu mine personal atunci cand imi lezeaza drepturile de neafiliat! Nu ar trebui sa te intrige faptul ca permanent le atrag atentia pe diferite cai sa isi faca ordine doar prin prisma acestui aspect! Un simplu exemplu ar fi urmatorul:
La recomandarea FRR, ANCOM cere fiecarui radioamator care solicita indicativ special pentru a participa la concursuri de radioamatori, altele decat cele organizate de FRR, sa anunte ANCOM cu cateva zile inainte, concursul la care participa!! Care este baza legala pentru aceasta specificatie prezenta pe fiecare autorizatie de indicativ special eliberata de ANCOM? In baza carui articol din statutul FRR, aceasta isi extinde interesul peste radioamatorii care nu au treaba cu FRR? Ce treaba are FRR si ANCOM cu concursurile la care eu particip? Ce treaba am eu cu recomandarile si cererile FRR in relatia ei cu ANCOM? Acesta este doar un simplul exemplu pe care il pot expune aici. Mai detin o duzina de abuzuri de acest fel! Consider ca este pertinent sa atrag atentia FRR-ului sa isi vada de plapuma ei, si sa isi corecteze tendintele de abuz de acest fel prin aceasta cale amiabila! Ele constituie motivatie pe viitor in diverse cai de atac pentru corectarea lor coercitiva. Vorba aia! Exista dovada ca am atras atentia! Cealalta varianta este sa chemam FRR in instanta? Vad ca astea ar fi de dorit in locul discutiilor amiabile! Dar sa avem rabdare! Hi!"
La acel moment nu aveam la indemana materialul probator care sa demonstreze ca "iar se sare peste adevar"
Daca SG FRR i se cere sa anunte participarea....... restul este ceva de o anume piata......
Fara alte comentarii.....
YP0C.jpg
YP0C.jpg (520.96 KiB) Vizualizat de 7109 ori

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo7sr » Mie Mar 15, 2017 1:45 pm

Cred ca cererea din partea ANCOM este incompleta avand in vedere ca nu se cere sa fie specificata puterea cu care lucreaza in aceste competitii. Conform Regulamentului de Radioamator din Romania puterea maxima folosita este de 1 KW, obtinuta prin notificare speciala. De ce aceasta putere este dulata si chiar triplata in cadrul competitiilor nationale sau internationale??

73, Stefan YO7MGG

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo9rij » Mie Mar 15, 2017 2:27 pm

Buna ziua Pit,
Sa inteleg ca SG al FRR este vre-un Dumnezeu, de spui ca "daca SG al FRR i se cere sa anunte participarea"? Ce ne tot opunem noi astia "plebea" ai vrea sa zici? SG al FRR este poate zbir acolo la el pe mosie dar nu in ograda mea! Sic!
Din moment ce FRR a cerut acest lucru ANCOM-ului, este normal sa i se ceara atat presedintelui cat si membrilor FRR dar nu unui radioamator care nu are treaba cu competitiile FRR-ului. Ori si aici FRR "coordoneaza"? Hi!
Asa cum spunea si Stefan, oricum cererea este incompleta si nu ajuta cu nimic ANCOM-ul ci mai degraba da o tenta de control al FRR asupra celor care participa la concursurile de radioamatori! Poate ar fi mai ok sa il intrebi pe ex presedintele FRR, despre cum stau lucurile cu cele doua randuri care apar pe document in ideea in care "noi trebuie sa controlam tot", si care din viteza a uitat sa anunte si radioamatorii despre aceste lucruri!!
Mergand mai departe nu m-ar mira sa ma vad "cu numarul" la raportarile de la MTS ca "uite ce de radioamatori participa la competitii" MTS-ul cat si radioamatorii, nestiind despre ce realitate este vorba! Sau poate ma insel? Totusi ti se par cunoscute treburile astea? Eu zic ca Da, dar tacerea e de aur! 73!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde YO3JW » Mie Mar 15, 2017 3:14 pm

Draga prietene!
Vad ca vrei sa te faci ca nu intelegi!
Regulamentul de Radiocomunicatii pentru Serviciu de Amator din Romania se aplica la fel, atat celor care sunt in structurile FRR, si in mod egal tuturor celor care poseda o autorizatie emisa de ANCOM.
Vad insa ca tii cu tot dinadinsul sa arati ca nu esti autorizat de ANCOM, ci poate de vreo structura speciala!.
Daca si asta este deja motiv de discutii, atunci nu-mi ramane decat sa te las sa traiesti in sfara ta de autonemultumire!
Cat priveste comentariul lui YO7MGG, eu nu am inteles despre ce mentiune trebuie trecuta in cerere pentru indicativul special. Ce legatura are cu puterea nu am priceput. In regulamentele de concurs se poate preciza cu ce nivel se poate lucra.
Daca sunt participanti care declara alte puteri sau folosesc nivele mai mari, aceste nu sunt specificate in
autorizatia temporara(speciala) pentru un indicativ special. Puterile sunt cele din autorizatia de baza a celui care solicita un indicativ special in functie de clasa de autorizare.
"De ce aceasta putere este dublata si chiar triplata in cadrul competitiilor nationale sau internationale??"
Crezi ca poti sa dai un raspuns la aceasta intrebare?
Unii isi fac antene pentru a avea acces la corectorul de propagare, eventual isi adauga si cativa dB pe linia spre antena. Fiecare dupa posibilitati si de preferat in limitele legale.
Sau poate este vorba de faptul ca altu are si tu nu ai? Chestia cu capra....
73
Pit YO3JW

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo9rij » Mie Mar 15, 2017 7:11 pm

Draga Pit,
propun sa simplificam treaba pt ca vad ca o dai "la intors" doar ca sa iti pice bine!
Unde, la ce articol in Regulamentul de Radiocomunicatii pentru Serviciu de Amator din Romania este specificat ca trebuie sa anunt cu 7 zile inainte de participare la orice concurs de radioamator ?
73!

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde YO3JW » Mie Mar 15, 2017 9:04 pm

Dragul meu prieten!
Am demonstrat ca cei din FRR primesc acelasi raspuns!
Restul e chestie de nevoia de a avea motive sa crezi ca cei care sunt neafiliati ar fi tratati altfel!
Ultima intrebare e normal sa o adresezi ANCOM!
Reprezentanti lor semneaza!
73 Pit YO3JW

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo7sr » Mie Mar 15, 2017 9:22 pm

Buna seara Pit,

Nu vreau sa intru in polemica cu dumneata pentru ca se pare ca esti purtatorul de cuvant al SG precum si al celor din FRR din moment ce sustii cu atata patos multe lucruri pe care le insiri pe acest forum. Eu stiu ca dumneata esti pensionar si ai mult timp sa scrii pagini intregi de comentarii, insa din pacate eu imi folosesc timpul in alt mod si de aceea doresc ca acest comentariu sa fie ultimul pentru acest subiect.

Un indicativ special nu iti acorda privilegii speciale si mai ales legat de utilizarea puterii. Dupa cum am spus si tot repet, ANCOM ofera posibilitatea radioamatorilor cu clasa I sa obtina o autorizatie speciala pentru puterea de 1KW. Ceea ce dumneata nu intelegi, ca si altii, este ca aceasta trebuie respectata la fel ca orice lege din tara asta. Aceasta autorizatie nu iti da dreptul ca "eventual isi adauga si cativa dB pe linia spre antena." Acei db sunt foarte clari si nu "de preferat in limitele legale." Legea nu face sa preferi sau nu. Sper ca inca o data sa intelegi ca legea este lege pentru toti indiferent de functia pe care o ai in orice structura de conducere. Iar cei precum SG trebuie sa fie un exemplu pozitiv de urmat pentru membrii FRR.

Legat de "capra vecinului" tin sa iti precizez ca pe mine nu ma intereseaza daca este vie sau moarta. Pe mine ma intereseaza ca intr-o competitie sa fie lege pentru toti si sa nu ne ascudem in spatele statiei si sa ne declaram puterea "de preferat in limitele legale"....Eu nu uit cum s-au castigat premii internationale la categoria LowPower....

Sper ca am fost foarte clar si nu mai exista alte intrepetari, ca de obicei, a celor spuse de mine.

73, Stefan YO7MGG

PS:Tin sa iti aduc aminte ca la o intalnire amicala a unor radioamatori renumiti din YO dumneata ai incurajat ca sa se faca niste "mici aranjamente" ca sa castige "cineva" din YO asazisul Campionat Balcanic organizat de FRR. Daca nu iti aduci aminte de acest lucru am sa mentionez cativa radiomatori prezenti la aceasta intalnire care nu au fost de acord cu dumneata si care au sustinut, ca si mine , ca trebuie sa lucram corect si fara alte "artificii". Asta este unul din motivele pentru care nu am lucrat in acel concurs.
Trebuie sa terminati odata pentru totdeauna cu aranjamentele mizerabile!
Ultima oară modificat Joi Mar 16, 2017 11:12 am de către yo7sr, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo9rij » Mie Mar 15, 2017 11:25 pm

Draga Pit,
Ai nota 4! Stai jos! 73!


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori