"STARE SE NECESITATE"

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo5bak
Mesaje: 52
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:01 pm
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo5bak » Joi Mar 09, 2017 9:27 am

Cum ii corectia ardeleneasca ,cu palinca sau fara ?

YO5DSG
Mesaje: 31
Membru din: Lun Noi 18, 2013 7:51 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde YO5DSG » Joi Mar 09, 2017 9:31 am

Il unge cu slanina sa-l manance cainii:))))

Yo3iwp
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 19, 2015 12:50 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde Yo3iwp » Joi Mar 09, 2017 10:19 am

Draga Bogdan, sunt perfect de acord cu tine. Te rog sa citesti asociere in loc de asociatie (am scris la ore mici). Cat despre performante, antene, DX-uri, etc., evident ca putem discuta, chiar fara patos si fara sa ne batem cu caramida-n piept. Nu eu am deschis subiectul legat de antene, nu eu am pretentii de mare DX-er si nu eu am inventat deviatiile celor pe care tu ii cunosti personal. Probabil ca sunt oameni
deosebiti, bine intentionati insa expresii ca "mananci rahat" rostite in mode repetat cu un patos demn de o cauza mai nobila, mame, frati, si tati indecent aruncati in discutie, si multe altele... Ok. Sa zicem ca au avut o zi proasta. Sa zicem ca si eu am avut.
Cat despre ascultatul in 3705; seamana cu, deja celebra sintagma televizoristica, "nu-ti place, schimba postul". Iarasi foarte adevarat. Totusi, nerelevant. Prezenta atitudinilor "dusmanoase", pe orice frecventa, coboara mult stacheta oricum destul de joasa a intregii activitati radio din YO. In rest, 73!

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo8rqp » Joi Mar 09, 2017 10:57 am

YO3IWP:cărui "Bogdan" v-ați adresat?? Este unul imaginar care trăiește doar în inchipuirile dvs.?Daca da, asta îmi întărește convingerea exprimata în postarea inițială....

YO5DSG
Mesaje: 31
Membru din: Lun Noi 18, 2013 7:51 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde YO5DSG » Joi Mar 09, 2017 11:03 am

E Denis, Daniel, cum vrei tu, nu Bogdan:) Dar asta nu este o problema. Da, sunt multi mancatori de cacat de-a dreptul in radioamatorismul romanesc, dar nu sunt unii dintre cei amintiti de tine. Restul, pace buna. Da, e adevarat, multi se leaga de faptul ca unii ne reprezinta in banda. Dar asa cum am facut si eu delimitarea de "radioamatorii clujeni" cum se autointituleaza o seama de oameni de aici din Cluj, facand abstractie ca am spus de nenumarate ori ca sintagma asta ma include si pe mine si pe alti cativa care nu facem parte din gasca respectiva, ei continua sa o foloseasca fara sa intrebe si parerile altora. Asa ca m-am obisnuit sa "ma reprezinte' si cei de pe 3705. Nu asta e problema, de fapt. Problema e cea enuntata in posturile anterioare...pana nu punem umarul la treaba si lasam gargara..nu se intampla nimic. Si iti spun asta din experienta, am incercat tot posibilul sa fac sa miste cate ceva, dar nu se vrea a se face nimic. In rest, numai de bine.

Yo3iwp
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 19, 2015 12:50 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde Yo3iwp » Joi Mar 09, 2017 11:45 am

Imi cer scuze, Denis. Asa se intampla cand facem mai multe lucruri deodata. Dau o bere daca oi ajunge la Cluj!
Restul, se pare ca nu-mi sunteti mai presus. Amenintati, trimiteti la psihiatru, prieteni imaginari... Cand ramanem fara argumente, jugnim! Deci m-am integrat perfect in atmosfera!

YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde YO5PQQ » Joi Mar 09, 2017 1:47 pm

YO3IWP,bine-ai venit in clubul celor cu cerneala umeda pe autorizatie si cu multi prieteni radioamatori autorizati. Se mai aduna doi-trei si punem de-un club. Musai afiliat FRR.
73.

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo2msb » Joi Mar 09, 2017 5:52 pm

Yo3iwp scrie:Dacă da, un singur amendament: yo2msb să-și dea jos ochelarii ca sunt scumpi și nu am bani pentru asa ceva!

Ai grija ca tastatura aia n-o sa te ascunda la nesfarsit. Si te tin minte. Nici macar atat nu te-a dus capul sa intelegi ca nu era vorba despre tine in postarea mea. Dar te pot include pe lista, placerea e de partea mea. Penibil... 8-)
crocodil de munte

Yo3iwp
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 19, 2015 12:50 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde Yo3iwp » Joi Mar 09, 2017 6:47 pm

Se pare ca nu m-am inselat asupra persoanei dvs. Ce pot spune despre cineva al carui suprem argument este pumnul! Nici eu nu va uit, dar va iert :). Mai draga yo2msb.

yo7lid
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 9:01 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo7lid » Joi Mar 09, 2017 11:30 pm

YO5DSG scrie:IO3IWP: Ai scris ca "dar trebuie sa ne amintim ca FRR este o asociație SPORTIVĂ bine reprezentată și VIZIBILĂ". Total gresit. FRR nu este o ASOCIATIE, este o FEDERATIE, care e subordonata MTS si legii sportului. O asociatie poate fi sau nu sportiva, poate fi sau nu afiliata unei federatii, etc. Asa ca hai sa nu facem confuzii de genul asta, grosolane.


Orice federatie este o structura asociativa ;) Statutul FRR Art.3 “FRR este structura sportiva de interes national, constituita prin asocierea tuturor cluburilor cu sectii de radioamatorism, a asociatiilor judetene de radioamatorism si a Municipiului Bucuresti, afiliate si recunoscute de aceasta”. Tocmai de aceea FRR functioneaza pe baza “OG 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii

Sintagma asociatie apare si in legea sportului 69/2000, Art.35, alineat 1 “Federatiile sportive nationale sunt structuri sportive de interes national, constituite prin asocierea cluburilor sportive si asociatiilor judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport.

FRR nu este subordonata MTS-ului. Legea sportului 69/2000, Art. 35, alineat 2 “Potrivit prezentei legi federatiile sportive nationale sunt persoane juridice de drept privat, de utilitate publica, autonome, neguvernamentale, apolitice si fara scop lucrativ.” Sunt subordonate MTS-ului doar Directiile pentru Tineret si Sport, respectiv a municipiului Bucuresti (legea 69/2000, Art.19) nu si federatiile. Neintelegerea cu subordonarea vine probabil din faptul ca legea atribuie MTS-ului rolul de coordonator metodologic in domeniul sportului si, uneori, de co-finantator al unor activitati sportive.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori