"STARE SE NECESITATE"

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo5ajr » Mar Mar 07, 2017 7:25 pm

Copy paste: "Nici nu va trece prin cap cat de usor imi e sa apas ptt ul si sa injur specimene ca yo2uz sau yo2 gratiel care ne polueaza banda in 80m, asa cum n au fost injurati de cand din gresala s-au nascut." :mrgreen: Daca aceasta fraza vine de la un radioamator(YO3IWP), merita toata desconsiderarea ca om. Mai e putin si in loc de butonul ptt trage de un AKM. E rusinos si revoltator. Nu pot crede ca a observat aceasta iesire si postare moderatorul. Unde am ajuns? :mrgreen:

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo8rqp » Mar Mar 07, 2017 8:13 pm

Pai a observat și moderatorul, odată ce a șters postarea abjecta venita din partea unui neica-nimeni. Așa îmi place sa cred, că moderatorii au fost la fel de vigilenți cum au fost cu un anunț pe care eu l-am postat acu' trei săptămâni (am încadrat la "componente electronice" un cablaj BITX;din acest motiv, anunțul meu nu a mai apărut pe site până la schimbarea secțiunii). Revenind la subiect , acest individ ar putea fi dat în judecata de cei lezați. YO2LRB a fost prea drăguț ,este un ardelean prea fin. Tare mi-aș dori să-l cunosc personal pe ham-ul asta din trei, sa discutam despre dx-uri, despre antene, despre propagarea asta mizerabila, despre QSL-uri. Dar as vrea ca discuțiile astea sa se poarte doar între patru ochi. Asa ca între prieteni.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo5ajr » Mar Mar 07, 2017 8:33 pm

Daniel, sper ca stii sa alegi prietenii. Am vazut ca - ti plac animalele. Naiba stie cum, dar in ultima vreme cu cat cunosc mai multi oameni cu atat mai mult iubesc animalele. :lol:

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo2msb » Mar Mar 07, 2017 10:41 pm

yo8rqp scrie:Tare mi-aș dori să-l cunosc personal pe ham-ul asta din trei, sa discutam despre dx-uri, despre antene, despre propagarea asta mizerabila, despre QSL-uri. Dar as vrea ca discuțiile astea sa se poarte doar între patru ochi. Asa ca între prieteni.

Pentru asa ceva trebuie ca si celalalt sa posede ceea ce trebuie intre picioare.
Nu stii tu de cate ori mi-am dorit si eu chestia asta... Asa ca intre prieteni, intre patru ochi. Nu neaparat aici pe forum, dar cu niste unii care se dadeau de mari radioamatori cu drept de viata si de moarte asupra bietilor muritori care-i inconjoara. 8-)
crocodil de munte

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo5ajr » Mie Mar 08, 2017 10:30 am

Propun sa inchidem acest topic, "Stare de necesitate", stare care dupa 11 Martie speram ca se va schimba in "Stare de normalitate". Speranta moare ultima. 73 de Miki :D

Yo3iwp
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 19, 2015 12:50 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde Yo3iwp » Mie Mar 08, 2017 11:16 pm

După ce AM șters comentariul, tocmai pentru ca fraza pe care cu multa grijă a citat-o yo5ajr mi s-a părut exagerata, după ce doi smardoiasi ma amenință voalat cu bătaia, m-am hotărât sa va mai dau puțină apă la moară și sa încerc sa reproduc ceea ce-i trecea minții mele prin gând acum puțină vreme.
Asa ca domnilor pregătiți-vă sa goliti vidanjele.
Iată ca, paradoxal, a venit primăvara. Mai puțin de mirare este ca au apărut postările denigratoare la adresa AG a FRR. De data asta, aflam cu stupoare ca maeștrii păpușari cheamă la ordin marionetele din teritoriu pentru a le impune ordinea de zi și votul. Am mai aflat din aceleași surse, de-a lungul timpului, ca nu știu cine nu are voce de crainic, ca emisiunile QTC nu mai au calitatea de alta data, ca nu știu care a mers nu nu știu unde pe banii altcuiva... în general, numai informații de larg interes, pline de esență.
Nu susțin aici ca oamenii din FRR sunt impecabili sau ca unele ajustări ale regulamentului și a unor atitudini nu ar fi salutare, dar trebuie sa ne amintim ca FRR este o asociație SPORTIVĂ bine reprezentată și VIZIBILĂ , cum domniile voastre, domnilor, NU SUNTEȚI. De asemenea, NIMENI nu este obligat să-i devină membru. Nu mai aveți variante, cluburi la care sa va afiliati?
După părerea mea, un bun exemplu este urmatorul: alegeți sa jucați fotbal în spatele blocului și apoi sa beți bere sau sa va înscrieți într-un club, Dinamo, Steaua..., sa fiți organizati și sa va ridicați cu pretenții.
V-ați luat frecventa babelor care stau la poarta și comentează domnișoarele care trec pe uliță ca au fusta prea scurta, ca de ce nu o au lunga și ca ce bine era pe vremea noastră când toată lumea o avea lungă. Vremea dizidentelor a trecut. Acum aveți posibilitatea sa va înscrieți în FRR, sa va expuneți propunerile și sa criticați, pana la urma sa participați activ la îmbunătățirea activității. Am văzut replicile: sunt o haita, o sleahta, pironiti, protapiti, înșurubati în scaune. Mie nu mi-e se pare. Ar trebui sa va mane măcar lapusneneasca vorba ... dar sunt multi.
De cate ori am timp merg să-mi întâlnesc prietenii la club și, surpriză, mereu aceeași oameni. Cu părere de rău nu vad nici o fata noua, nu tânără, noua. Implicare 0 dar tanguire maxima. Revine mereu întrebarea „ce va mai ramane din radioamatorismul romanesc peste 20 de ani?” Multi dintre dumneavoastră nu vor mai stii, asa ca, dacă vreți sa fiți picătură care da culoare lacului, implicați-va activ daca mai puteti, cat mai puteti, căci după cum spunea cineva, pic cu pic se face lacul. Apropos, vinilul revine tot mai des ca varianta pentru iubitorii de muzica buna!
Comoditatea tastaturii este Sfânta! La fel și anonimatul internetului. Chiar dacă avem indicativul pe aici tot anonimi suntem. Și va spun asta din experienta de acum. Credeți ca aveam nesimțirea sa le spun celor doi, comunicând nemijlocit, mojicia deunăzi? Credeți ca cei doi domni s-ar fi încumetat sa ma scoată în curtea scolii sa încingem o trântă sau sa îmi tragă o flegma în ochi sau cine mai știe ce? Nu! Dacă da, un singur amendament: yo2msb să-și dea jos ochelarii ca sunt scumpi și nu am bani pentru asa ceva! ( Și chiar fără nici o legătură, mi am amintit un banc: „El o sărută pe buze. Ea strânse din picioare si-i sparse ochelarii!)
Revenind la yo2lrb și yo5uz. Cu siguranță nu sunt singurul care i-a auzit în banda comportându-se ca la ușa cortului, nu o data. Fraza asa cum a fost ea...., a fost meșteșugit scoasa din context. Spuneam în continuare ca bunul simt de care dau dovada ( atunci când sunt în fata microfonuli) ma obliga sa ma abțin. Pe alții, nu.
Cat despre discuții despre antene, dx-uri și confirmări cred ca avem ce discuta, cu siguranță, chiar făcând abstracție de diferența uriașă de experienta (2,5 ani eu, 50 dumneavoastra, draga yo8rqp)
Închei bucurându-ma ca am posibilitatea sa ascult când îmi permite timpul în 80 de metrii niște oameni care îmbătrânesc frumos. Pe Nicu din Buzău pe care intenționat îl menționez primul (hi), Dincă, Vasile din Boldeni, Vali yx, și încă o mana de oameni pe care ii rog sa ma scuze ca nu ii menționez.
Deci, domnilor, am stomacul tare și nervul necesar oricărui dialog. Sunt pregătit sa primesc purtătoare peste transmisii și sa incasez vărsăturile dumneavoastră care cu siguranță vor fi din belsug. Btw. mi- am tras pelerina!

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde yo8rqp » Joi Mar 09, 2017 6:56 am

Bună dimineața!
YO3IWP : Domnule, sunteti foarte inconstant. În postarea inițială apărea YO2UZ,acum îl plasați în 5. Ori nu faceți destulă recepție (cum i-ar sta bine unui începător) astfel necunoscand indicativele care fac trafic în 80m,ori tastatura v-a creat o problema. Bănuiesc că v-ați referit la dl. Nelu, YO6UZ.
Cei care au lucrat cu domnia sa, sunt convinși că ceea ce afirmați în legătură cu modalitatea sa de a face trafic radio este o aberație. De 2LRB,ce sa mai spun? Aceeași poveste!
As vrea să mă pronunț la modul dvs de a face trafic, însă... nu vă aud! Sunteți atât de discret încât indicativul dvs nu apare cam pe nicăieri!
“Smardoiasi "? Cred ca am fost înțeles greșit. Stați liniștit, nimeni nu-și pune mintea. A provoca pe cineva care afirma despre un radioamator" că este născut din greșeală "mi se pare mai mult un act antisocial, inuman. Oamenii care fac asemenea afirmații au, realmente, nevoie de ajutor. Specializat!
O zi bună tuturor!
Ultima oară modificat Joi Mar 09, 2017 8:09 am de către yo8rqp, modificat 1 dată în total.

YO5DSG
Mesaje: 31
Membru din: Lun Noi 18, 2013 7:51 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde YO5DSG » Joi Mar 09, 2017 8:00 am

Eu zic ca ati luat-o pe aratura.

IO3IWP: Ai scris ca "dar trebuie sa ne amintim ca FRR este o asociație SPORTIVĂ bine reprezentată și VIZIBILĂ". Total gresit. FRR nu este o ASOCIATIE, este o FEDERATIE, care e subordonata MTS si legii sportului. O asociatie poate fi sau nu sportiva, poate fi sau nu afiliata unei federatii, etc. Asa ca hai sa nu facem confuzii de genul asta, grosolane. In plus de asta, eu nu mi-as permite sa fac afirmatii gratuite despre persoane pe care nu le cunosc. Din intamplare, cunosc cativa radioamatori mentionati mai devreme si nu sunt deloc de acord cu afirmatiile pe care le-ai facut vis-a-vis de ei. In rest, legat de tineret si revenirea radioamatorismului ca hobby sunt de acord cu tine. Si ca sa nu mai fie discutii despre antene si vechime in radioamatorism, iti spun ca eu am indicativ din oct. 2013. Dar putem discuta despre antene si alte cele. Si asa cum nu sunt obligat sa-i ascult pe 3705, asa nu esti nici tu obligat sa-i asculti:)

Yo5AJR: Draga Miky, as vrea sa vad cum radioamatorii isi schimba mentalitatea si nu fac alegeri de conjunctura si doar pentru interesul propriu. In momentul de fata, aproape toata miscarea radioamatoriceasca e divizata in bisericute, fiecare cu mamica ei. Pana nu ajungem sa ne gandim la binele colectiv si sa facem ceva in privinta asta nu va fi ok. Dar, cu 2 ghiocei si 3 antene nu se face primavara. E nevoie de mai mult/multi.


Restul: Treziti-va constiinta si actionati conform ei, nu a intereselor voastre personale. Daca vreti sa va axati pe interesele personale nu mai aderati niciunui club si nu va mai plangeti ca nu merge treaba. Sau puneti umarul si construiti ceva. Impreuna. Teamwork-ul este baza unei asocieri.

YO5DSG
Mesaje: 31
Membru din: Lun Noi 18, 2013 7:51 am
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde YO5DSG » Joi Mar 09, 2017 8:31 am

Si mai am ceva de adaugat: FRR este suma cluburilor. Totodata, este reflexia a ceea ce se intampla in cluburi. Voi va lamentati ca FRR in sus si-n jos. Dar hai sa incepem de jos, sa facem in cluburile locale treaba, dupa care trebuie facut curat in FRR, cand putem sa ne adunam toti la masa si sa avem un punct comun la care sa lucram. Acest lucru ne lipseste, cand va fi functional vom putea discuta si despre activitate la FRR si despre oameni care pot sa faca ceva, in primul rand asumandu-si responsabilitatea a ceea ce fac. Ceea ce se intampla la FRR e exact ceea ce se intampla in YO pe plan politic, fiecare o beleste si se plange, dar nu face nimic in privinta asta. Cand va fi un consens (desi nu mai sper in asa ceva) se va face ceva si la nivel central.

YO2AA
Mesaje: 42
Membru din: Mar Iul 10, 2018 12:32 pm
Contact:

Re: "STARE SE NECESITATE"

Mesajde YO2AA » Joi Mar 09, 2017 9:19 am

Dle TACHE POPESCU YO3IWP trebuie să mergeți la un consult medical iar ANCOM-ul să vă anuleze autorizația din cauza afirmațiilor făcute, afirmații pentru care ar trebui să vă dau în judecată. Sper că nu veți participa la nici un simpozion prin zonă pentru că mă simt obligat să vă aplic o corecție ardelenească.
Ultima oară modificat Joi Mar 09, 2017 9:55 am de către YO2LRB, modificat de 2 ori în total.
Ex YO2LRB


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori