"CONVOCATOR" LA ADUNAREA GENERALA

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: "CONVOCATOR" LA ADUNAREA GENERALA

Mesajde YO4PX » Lun Mar 14, 2011 11:07 pm

YO2DNO: Nu am nici o reţinere în a vă da un răspuns, de ce aţi crede una ca asta? Nu doresc sa ies în evideţă cu caracterele bold. Important mi se pare ce anume scrii, nu cum scrii. Stau prost cu vederea, dar nu am vrut să invoc până acum acest lucru. Cunosc mulţi alţi colegi care au aceeaşi problemă. Dar vă rog, nu-mi daţi lecţii de bun simţ, nu este cazul şi nu aveţi căderea de a-mi da lecţii. Constat că aţi făcut o adevărată obsesie din a atrage atenţia altora cum trebuie să scrie şi să se comporte. Cred că ar fi cazul să trecem la subiecte mai arzătoare sau să revenim la topicul actual, care se pare că pe dv. nu vă interesează - dreptul dumneavoastră. Vă doresc şi dv. o seară plăcută. Nu mai revin.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: "CONVOCATOR" LA ADUNAREA GENERALA

Mesajde yo2loj » Lun Mar 14, 2011 11:32 pm

Chiar atat de greu este sa renuntati la boldul acela global?
Asta a fost singura observatie...
Am ajuns la verzi si uscate. De ce? Pentru ca unii se incapataneaza sa URLE la mine.
Si ii multumesc domnului Francisc Grünberg pentru timpul acordat.
Probabil asta este atitudinea naturala a domniei sale, sa urle la altii.
Ii multumesc inca o data. Pentru ca editorul permite.
Imi cer scuze celorlalti pe care i-am deranjat.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: "CONVOCATOR" LA ADUNAREA GENERALA

Mesajde yo2dno » Lun Mar 14, 2011 11:41 pm

Marius (2loj). cred ca ar trebui sa renuntam. Exista o echipa careia nu-i convine de nici un fel o cit de mica parere contrara, indiferent de subiect si care, in lipsa argumentelor solide, sfirseste prin a-ti pune pumnul in gura. La nedumerirea mea legata de scrierea cu bold mi s-a raspuns ca n-am caderea de a da lectii de bun-simt, desi nu am dat nici un fel de lectie, mi-am exprimat doar o opinie, ca sint obsedat de a atrage atentia (la fel, cind nu-ti convine parerea altuia i-o transformi in viciu) si ca nu mai e cazul sa discutam pe tema asta. Nu mai discutam, dar nici nu catadicsim sa corectam problema. Colegul nostru de forum are probleme cu vederea (asta nu e subiect de gluma, nimeni nu-si doreste asa ceva), dar numai la textele proprii. Cele ale interlocutorilor sin vizibile, doar cele proprii sint mai greu de citit, de-aia trebuie bolduite. Despre diferenta dintre gramatica si ortografie...numai de bine...

Noapte buna !

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: "CONVOCATOR" LA ADUNAREA GENERALA

Mesajde yo3ies » Mar Mar 15, 2011 12:10 am

EU SCRIU MARE PROBLEMA E CUM VA REACTIONA FRR LA FRAUDA IARU, CE SANCYIUNI SE VOR DA SICE MASURI SE VOR LUA, ASTEPT SA VAD FEDERATIA CA SE VA IMPLICA INTR-O LEGE A ANTENELOR, SI MAI ALES ASTEPT SA VAD CUM SUNT ATRASI OAMENII TINERI ASA CA MINE IN CONCURSURI, ASTEPT SA VAD CA FEDERATIA SE VA IMPLICA IN PROBLEMA 145.750 MHZ SI FIRMELE E CABLU, DORINTA MEA ESTE SA VAD FRR=ARRL PANA ATUNCI SUNT DOAR JOCURI DE CULISE CARE NU LE INTELEG PENTRU CA RADIOAMATORISMUL E UN SPORT IN CARE BAGI BANI SI NU SCOTI NIMIC, EU SCRIU CU BOLD SI MARE CACI VREAU CA ACESTE SEDINTE FRR SA FIE PUBLICE CACI PANA LA URMA FRR NE REPREZINTA PE TOTI CHIT CA SUNTEM SAU NU INSCRISI LA VREUN RADIOCLUB, SI MAI ALES VREAU SA VAD PLANUL FRR DE INNOIRE SI INMULTIRE AL REPETOARELOR

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: "CONVOCATOR" LA ADUNAREA GENERALA

Mesajde yo4hgx » Mar Mar 15, 2011 12:28 am

Desi mi'am propus sa nu mai intervin in discutiile ce privesc un grup din care eu nu fac parte, o sa mai fac totusi un ultim comentariu.

Sunt surprins de aproape totala lipsa de reactie (in adevaratul sens al cuvantului, nu iau in seama aiurelile despre caracterele ingrosate sau ortografie si gramatica) la problema foarte serioasa abordata in acest topic. Deasemenea observ ca lista semnaturilor la "APEL CĂTRE DELEGAŢII
LA ADUNAREA GENERALĂ DIN 9 APRILIE 2011" este foarte scurta.

Eu nu pot trage decat o singura concluzie: unora pur si simplu nu le pasa iar altora chiar le convine prezenta stare de fapt.

Acestea fiind zise ma reintorc la activitatea mea de tip "lup singuratic".
73
Marius YO4HGX (/mm)

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Apel catre delegatii la AG a FRR din aprilie

Mesajde YO4PX » Mar Mar 15, 2011 12:54 am

Există întotdeauna o inerţie şi o rezistenţă la schimbare. Status quo-ul este mult mai "convenabil", pentru că te-ai obişnuit cu el şi nu eşti nevoit să te adaptezi la condiţii noi. În radioamatorismul YO acest status quo durează de vreo 21 de ani şi este momentul să fie depăşit, pentru că în loc să fie un motor al radioamatorismului, FRR a devenit o frână.
Indiferenţa noastră face jocul celor care doresc să nu se schimbe nimic, sau să se schimbe, dar nu în punctele esenţiale.
Nu s-au împlinit nici 24 de ore de la lansarea apelului. Cred că nu atât numărul semnatarilor este important cât faptul că ei - mulţi, puţini - au avut în sfârşit ocazia de a-şi exprima o opinie într-un cadru organizat şi democratic şi prin semnătura lor au cerut reforme. Rămâne de văzut în ce măsură delegaţii la AG şi conducerea FRR vor avea disponibilitatea de a ţine seama de aceste opinii.
YO4PX

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: "CONVOCATOR" LA ADUNAREA GENERALA

Mesajde yo3hjv » Mar Mar 15, 2011 7:32 am

Din pacate, romanul este destul de reticent fata de initiativele comune si strain de atitudinea "comunitara".
De cele mai multe ori asteapta un Mesia care sa stie mai bine ce este de facut.
Atunci cand se suna "adunarea", energia care ar putea fi directionata spre efort colectiv se disipa in identificarea unor scuze credibile, mizand pe ideea ca, daca tot exista o multime si un "conducator" (mai mult sau mai intelept), pai lucrurile se misca si fara el!
Relevante sunt "zicerile" din intelepeciunea populara:
-Merge si asa;
-Mai e timp;
-Daca un lucru nu se rezolva singur in trei zile nu merita sa te apuci de el.
Mai interesanta este relatia "love-hate" care se dezvolta in relatia masei cu "Mesia" si care ajunge sa preocupe atat de mult incat, la un moment dat, devine un scop in sine ducand la diluarea scopurilor initiale ale respectivei organizatii.
Bucuria inlocuirii este, parerea mea, depasita doar de entuziasmul alegerii noului conducator, cu speranta ca acesta va avea mai multa putere de munca si va reusi sa transpuna in practica "miracolul" romanesc in care unul munceste si ceilalti ii dau indicatii. Apoi, cand se dovedeste ca ar trebui ca toti sa "munceasca" si, mai ales sa gandeasca, o iau de la capat cu schimbarea perpetuand astfel o eterna tranzitie.

Oricum, succes! Nefiind membru al unei structuri din FRR nu pot sa particip la demers. Si nici nu sunt convins ca imi doresc atata vreme cat, alaturi de cei care au dus unde se afla acum FRR se gasesc semnatari ai petitiei, chiar daca nu imi este indiferent radioamatorismul YO.
Ca orice structura asociativa, definirea ei este data de TOTI membrii acesteia si nu doar de catre cei care o conduc. Iar prin YO mai este cale lunga pana sa se inteleaga asta.

Un demers care are drept finalitate schimbarea unui conducator fara analiza evenimentelor si a mentalitatilor care au avut ca rezultat mentinerea structurii bolnave este sortit esecului, din perspectiva schimbarii unei structuri.
Daca nu ma credeti, priviti in jur!

As completa "petitia" cu alte doua nevoi esentiale:
-Nevoia de informare cu privire la ce este IARU si, mai ales, cum poate ea sa sprijine radioamatorii dintr-o "administratie";
-Nevoia de implicare din partea tuturor celor care fac parte din FRR, pe intreaga durata de timp dintre mandatele conducerii si nu doar cand se voteaza ceva in AGA.

Cu toate acestea, va doresc succes!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: "CONVOCATOR" LA ADUNAREA GENERALA

Mesajde yo3hjv » Mar Mar 15, 2011 7:35 am

PS
Nu uitati ca, in "Constitutia IARU", autoreglementarea activitatii de radioamator este la rang de principiu de baza.
Pentru a fi efectiva, autoreglementarea are nevoie de unele conditii, dintre care as cita votul direct si presupune cateva obligatii din care obligatia de a participa la "viata cetatii" este cea mai importanta.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: "CONVOCATOR" LA ADUNAREA GENERALA

Mesajde yo4bxx » Mar Mar 15, 2011 1:01 pm

Raman foarte surprins de pozitia unor radioamatori YO care nu citesc despre problemele esentiale care ne framanta acum in legatura cu cele legate de FRR: - Fraudele sportive interne si internationale care se fac de ani de zile si FRR le tolereaza, chiar le musamalizeaza si deaceea s-a ajuns la frudarea unor concursuri importante din 2010: IARU si YO HF DX Contest. Si cate cred ca s-au mai facut in alte concursuri si nu s-au aflat… - Lipsa spiritului de fair-play a imaginii interne si internationale a Yo. - Lipsa de raspuns la criticile pe care radioamatorii le-au facut pentru iesirea din marasmul in care s-a adancit activitatea FRR. - Nu mai zic de opiniile membrilor YO despre un nou statut modern.
La toate acestea se incearca (prin intermediul unor ,,oameni de bine” – exact ca pe timpurile care au apus acum 21 de ani!) discreditarea celor care incearca sa arate adevarul si critica activitatea FRR.
Dupa cum am mai spus in mesajul de acum cateva zile, sunt un simplu radioamator. Cu o activitate mai buna prin anii 80 si mult secundara dupa aceea (cand plopii pe care eu i-am plantat au deposit inaltimea blocului si a trebuit sa-mi dau antenele jos!). Dar nu pot sa citesc pe acest Forum cum sunt luati in vizor cei ce au pozitii diferite fata de conducerea noastra. E asa de important ca se scrie cu caractere normale sau boldite sau colorate? Alo! Cititi continutul ca acela este important. Ce nu va convine? Fery sa stii ca am intrat din nou pe mesajul tau si cu toate ca am dat sonorul la maxim nu am auzit nici-un tipat, nu am auzit cum te-ai rastit la noi. Am eu PC-ul defect, sau ceilalti au PC-uri cu o noua tehnologie?? Este hilar, sau mai bine este rusinos ca unii fac niste jocuri murdare indemnati, ipinsi probabil de la spate. Si mai discutam de fair-play??
Raman dezamagit de astfel de pozitii.
Suces delegatilor care ne vor reprezenta. YO4BXX

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: "CONVOCATOR" LA ADUNAREA GENERALA

Mesajde yo2dno » Mar Mar 15, 2011 3:27 pm

"Fery sa stii ca am intrat din nou pe mesajul tau si cu toate ca am dat sonorul la maxim nu am auzit nici-un tipat, nu am auzit cum te-ai rastit la noi. Am eu PC-ul defect, sau ceilalti au PC-uri cu o noua tehnologie?"

Da, exista o tehnologie, nu e noua si se presupune a fi foarte raspindita. E tehnologia bunului-simt, a celor 7 ani de acasa, cum se spune pe la noi. Numai un nevinovat complet intr-ale discutiilor via internet nu stie ca scrierea ingrosata sau cu litere mari sugereaza un ton ridicat. Nu stie sau nu vrea sa stie, pentru ca nu-i convine sa stie. Mai ramine sa vina cineva sa spuna ca n-a vazut in expresia "73" nici o palarie ridicata sau aplecarea discreta a capului, ori o mina sarutata gentil in "88"-ul transmis doamnelor prezente in traficul radio. Hai sa nu venim cu glume rasuflate, mai ales ca stim cu toti despre ce e vorba.

Subiectul principal nu ma pasioneaza. Dupa cum am mai spus, nu cred ca propagarea depinde de conducerea Federatiei. Din pacate nici ridicatul antenelor sau cistigatul banilor pentru achizitionarea de echipament serios (apropo de penibilele discutii despre echipamentele militare din vremea domnitorului Pazvante, fara de care unii nu pot practica radioamatorismul in 2011). Concursurile nu ma intereseaza, mai ales de cind nu mai sint competitii, ci lupta de gherila, asa ca nu am ce comenta pe tema "convocatorului". Poate doar impresia de "scoala-te tu ca sa ma asez eu" pe care mi-o lasa discutiile si contorizarile pe subiectul asta.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori