Ce se intampla cu YO9KAG, Radioclubul Petrolul ?

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
YO9CZL
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 30, 2017 1:49 am
Contact:

Ce se intampla cu YO9KAG, Radioclubul Petrolul ?

Mesajde YO9CZL » Joi Noi 30, 2017 2:16 pm

Nu mai sunt de ceva vreme in YO, dar cariera in electronica si software mi-am inceput-o la YO9KAG cu vreo 40 de ani in urma cand la Radioclubul Judetean Prahova era regretatul Geo Campeanu - YO9ASS, am urmarit cu regret "caderea" radioclubului, pana cand a ajuns o camera in incinta Clubului Petrolul. Inca mai vedeam o pagina de web, nu foarte actualizata, dar macar stiam ca exista, in vara asta am trecut in viteza pe acolo, dar am vazut doar o usa incuiata si acum am observat acum ca si pagina web a disparut. Se pare ca din cauza capuselor clubul Petrolul a dat faliment si nu stiu daca autoritatilor locale le pasa de radioamatori.
Dl. Malanca nu mi-a raspuns la mail, sper ca este bine, ca in general doar vesti proaste am auzit despre colegii din Ploiesti care devin mult prea devreme SK, si ma intrebam daca e cineva din YO9 care poate sa-mi zica care mai e situatia si unde si daca se mai intalnesc radioamatorii in Ploiesti si daca mai sunt grupe de copii-tineret care se instruiesc, am strans ceva transceivere HF/UHF/VHF si alte echipamente conexe, sa fie folosite ca premii sau material de instruire, mie mi-a folosit enorm in viata, dar se pare ca aceasta activitate a cam disparut in Ploiesti si e pacat, va rog contraziceti-ma !!!

73 de YO9CZL

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Ce se intampla cu YO9KAG, Radioclubul Petrolul ?

Mesajde YO9FNP » Joi Noi 30, 2017 7:27 pm

Stimate coleg,

Te rog sa te mai informezi cu privire la activitatea CS Petrolul. Pana atunci, nu arunca cu vorbe grele in munca celor care tin acest club in viata. CS Petrolul este unul din cele mai active cluburi de radioamatorism din YO. Trebuie insa facuta diferenta intre radiocluburile cu care fusesem obisnuiti inainte de 1989 si activitatea unui club sportiv. Ne place sau nu, clubul sportiv se concentreaza pe activitatea de performanta, si bugetul este alocat pregatirii si participarii la competitii. In ultimii ani activitatea clubului este sustinuta mai mult cu munca voluntara, prestata de Yo9BPX si echipa de copii care il ajuta inclusiv la cartarea QSL-urilor pentru tot districtul YO9.
Desi locuiesc la cca 120 km de Ploiesti, vizitez cu mare placere sediul clubului, unde de fiecare data ma intalnesc cu prietenii mei pasionati de performanta in unde scurte sau in HST.
Daca radioamatorii din Ploiesti isi doresc altceva decat ofera acum CS Petrolul, cine ii opreste sa se implice, eventual sa organizeze si sa mai ales sa finanteze un club privat?

73,
Dan YO9FNP - membru din 2009 al CS Petrolul

YO9CZL
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 30, 2017 1:49 am
Contact:

Re: Ce se intampla cu YO9KAG, Radioclubul Petrolul ?

Mesajde YO9CZL » Joi Noi 30, 2017 8:05 pm

Ma bucur extrem de mult YO9KAG este "alive and well", acesta a fost si scopul mesajului meu, de a ma informa, intrucat pagina este in continuare cazuta si desi ma straduiesc sa fac QSO-uri cu YO9, singura informatie pe care am primit-o a fost ca odata cu falimentul clubului Petrolul activitatea YO9KAG a incetat, si nu pot sa va spun cat ma bucur sa aud ca nu este adevarat.
Pe de alta parte, tonul artagos al raspunsului si acuzatia "arunci cu vorbe grele" nu mi-le explic, mi-am recitit mesajul initial si nu vad nimc denigrator sau acuzator, am trecut in vara trecuta intr-o marti seara cand stiam ca se tin intalnirile pe vremuri si nu era nimeni, locul avea un aer general de parasire si am devenit foarte ingrijorat auzind informatiile pe care le-am auzit, mai ales dupa ce 9BPX nu mi-a raspuns la mail, dar acum inteleg ca probabil erau in cantonament sau in alta activitate sportiva (tabara, concurs, etc.).
Iar diferenta fata de fostul 9KAG exista, atunci exista si grupa de performanta telegrafie si VV, dar se tineau si intalniri ale OM si uneori si cursuri de pregatire, daca acum 9KAG este axat in principal pe performanta sportiva ca parte a C.S.Petrolul, as fi foarte fericit daca dvs. sau cineva mai la curent poate sa-mi spuna daca mai exita in Ploiesti sau apropier un club "ca pe vremuri" in care se faca cursuri de pregatire-initer, intalniri ale OM, prezentari ale diverselor noutati din domeniu si alte lucruri nelegate strict de activitatea de performanta.

73 de YO9CZL

YO9JAR
Mesaje: 36
Membru din: Mie Iun 30, 2010 7:56 pm
Contact:

Re: Ce se intampla cu YO9KAG, Radioclubul Petrolul ?

Mesajde YO9JAR » Mie Dec 06, 2017 2:34 pm

Aveti o adresa de mail la care sa va trimit un raspuns referitor la un club scolar?
73 de yo9jar

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Ce se intampla cu YO9KAG, Radioclubul Petrolul ?

Mesajde YO9CHO » Mie Dec 06, 2017 11:37 pm

@YO9CZL: Salut Mircea, nici eu nu am inteles
Pana atunci, nu arunca cu vorbe grele in munca celor care tin acest club in viata.
, unde sunt vorbele tale cele "grele". In fine. Pe unde mai esti? In Elvetia sau Germania?

YO9CZL
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 30, 2017 1:49 am
Contact:

Re: Ce se intampla cu YO9KAG, Radioclubul Petrolul ?

Mesajde YO9CZL » Joi Dec 07, 2017 9:33 pm

Salut Florentin, sunt in DL de ceva vreme si voiam sa vad ce se mai intampla cu 9KAG, dar iaca, mi-am luat-o peste gura, ce sa fac. Oricum e bine ca mai contiuna totusi cineva activitatea si astept sa vedem 9JAR daca se hotaraste sa imi trimita un mesaj pe privat cu acel club scolar, ma gandesc la pensie poate ma fac instructor de radioclub :P, intre timp tu ce mai zici, tot in ZL iti desfasori activitatea, sper ca sunteti bine cu totii.

Las ca imi termin eu candva bucla magnetica cu condensator cu vid rusesc 8-) si o scot pe balcon, vom vorbi in direct, am luat clasa A in DL si am voie cu ceva QRO ;).

73 de YO9CZL

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Ce se intampla cu YO9KAG, Radioclubul Petrolul ?

Mesajde YO9CHO » Joi Dec 07, 2017 10:23 pm

Toti Ok, altfel nu postam. :D
Restul pe PM.
73! si succes la DX.

YO9JAR
Mesaje: 36
Membru din: Mie Iun 30, 2010 7:56 pm
Contact:

Re: Ce se intampla cu YO9KAG, Radioclubul Petrolul ?

Mesajde YO9JAR » Sâm Dec 09, 2017 10:00 am

YO9CLZ - Am trimis PM in urma cu 2 zile.In foldere nu apare nimic.Pentru a putea coresponda, trimite-mi adresa de mail la yp9vin@yahoo.com.
73 de yo9jar
Ultima oară modificat Sâm Dec 09, 2017 10:03 am de către YO9JAR, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori