Noul statut al FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo3lw » Vin Apr 05, 2019 10:06 pm

Dragi colegi,
Raman siderat...
Batrani sau tineri...este loc pentru toti.
Totusi poate-mi explica si mie cineva...pana maine...care-i miza la toate astea?
Serios...imi scapa ceva?
Va doresc la toti o seara linistita,
73 de Cristi

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo2ya » Vin Apr 05, 2019 10:26 pm

To yo5avn, Ioska , cred ca s-a lamurit misterul cooptarii lui yo5ip in echipa yo9fnp(vezi propunerile,recomandarile). In alta ordine de idei nici eu nu sint incintat de propunerea lui yo5ip la comisia UUS. Ca si coordonator,membru yo5kai a facut praf concursul "Cupa Napoca", de la editia 2017 nu tu diplome, nu cupe, nu clasament 2018.
P.S.ca fapt divers, anul trecut 2018 inainte cu o zi de Cupa Napoca, l-am accesat pe telefon si la intrebarea daca se da vreo diploma sau trofeu, am primit asigurari ca da. Din pacate, miine, poimiine e primul weekend din mai si pe saitul yo5kai nu apare nici clasamentul pe 2018 nici regulament 2019. Pacat!
73 si la buna reauzire!
Marius-yo2ya

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde n2yo » Vin Apr 05, 2019 10:35 pm

Am ramas si eu foarte surprins de respingerea candidatorii lui YO9FNP. Este nejustificata aceasta decizie in opinia mea. De aici se vede ce urmari poate avea promulagarea unui statut facut de mantuiala, cu articole care se contrazic unul pe altul sau prevederi abuzive.

Scrie asa la art. 52d: "Pentru functii alese in cadrul Federatiei Romane de Radioamatorism nu pot candida persoanele care prin activitatea lor ca radioamatori au adus Federatiei Romane de Radioamatorism prejudicii materiale, de imagine sau de orice natura [...]"

De pilda daca in mod public cineva a criticat chiar si o singura data in viata activitatea FRR, chiar si acum 30 de ani, nu poate candida pentru nicio functie in organizatie, pentru ca prin aceasta critica persoana a adus prejudicii de imagine Federatiei. Nu cred ca vreo federatie sportiva, sau vreo organizatie de interes national si subventionata de stat are o prevedere similara, desi poate ma insel. Dupa mine, acest articol din Statut este neconstitutional (Constitutia Romaniei art. 30).

73 de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO6EX » Sâm Apr 06, 2019 10:03 am

Decaderea totala a FRR s-a produs odata cu venirea lui YO3IRC. Continuarea prezentei acestuia in conducerea FRR fie si ca vicepresedinte, spune multe. Deci nici respingerea candidaturii lui YO9FNP nu este intamplatoare. YO3HOT n-a hotarat de unul singur. Parafrazez o reclama la o bere" Prietenii stiu dece".

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO4BKM » Sâm Apr 06, 2019 11:37 am

De ce ne mai miram? Multi regreta chiar si firava reformare a statutului FRR! Si dau semnale de alarma privind distrugerea FRR.
YO3JW scrie:Salut!
Dupa cum se stie,eu, YO3JW, sunt membru al FRR, dar si membru la SRR
In aceste conditii mi se pare fair-play sa nu ma gandesc la functii de reprezentare in FRR.
Ma gandesc la incercarile repetate de a incerca distrugerea FRR de catre una din organizatiile private, care prin unele demersuri si contestari au ajuns la organizatii la nivel mondial.
In aceste conditii sa pui "lupul" stapan la "oi" mi se pare un lucru bizar...
O data tradata FRR, lupul parul isi schimba, dar naravul ba!
Cat priveste activitatile FRR, prin noul statut s-a facut un pas MARE catre ideea ca FRR este numai o forma sportiva. Pe aceasta cale imi exprim regretul ca statutul a fost modificat!
Pit

FRR nu poate fi distrus cat timp exista radioamatori sportivi care trebuie sa-si desfasoare activitatea in federatii sportive conform Legii educatiei fizice si sportului, numai ca multi asociaza amenintarea la adresa privilegiilor personale cu distrugerea institutiei pe care chiar ei o duc la pierzanie. O autoritate publica subordonata guvernamental nu poate fi distrusa de o alta autoritate privata dar, dupa cum se spune ca "chelu-si pune mana-n cap", autoritatile publice, obisnuite sa se bucure de toata protectia "de sus" si astfel sa manifeste prea putina transparenta vad in similarele lor de drept privat un inamic redutabil numai pentru ca nu depind de nimeni si manifesta transparenta. Adica, numai pentru ca si acestea, de drept privat, exista si arata fara nicio opreliste un alt mod de a functiona. Ce s-ar fi intamplat daca Ciprian YO3FWC ar fi facut demersurile pentru a-si depune candidatura? Sigur ca FRR ar fi dovedit o maxima tranaparenta, dar fara sa deviuna stravezie, HI!
YO6EX scrie:YO3HOT n-a hotarat de unul singur. Parafrazez o reclama la o bere" Prietenii stiu dece".

Da, s-a mai scris aici despre "cheia si lacata" de la SG. Dar nu numai, un singur om sau doi nu pot face fata celorlalti din CA daca nu s-ar sprijini si pe alte forte, fie din CA, dar mai ales din teritoriu. De ce nu apare lista cu membrii legitimati la cluburile afiliate precum si natura acestor cluburi, ca sa se stie de unde vin delegatii la AG si cati sunt? Este publicata undeva lista delegatilor?
Ca in FRR se manifesta abuzuri, se poate vedea foarte usor incepand cu regulamentele nerespectate ale propriilor competitii (formarea echipei de arbitri, respectarea conditiilor de participare precum este in regulament si nu prin dispozitii arbitrare). Le sanctioneaza cineva?
Cum a fost posibil ca o autoritate precum FRR sa distribuie public in decembrie 2018 diplome semnate doar de SG? Cine reprezinta FRR? Presedintele, sau SG? A luat atitudine YO3HOT fata de aceasta uzurpare a prerogativelor sale statutare? L-am intrebat personal si nu mi-a raspuns.
Fata de "pacatele" lui YO9FNP legate de FRR, ale mele sunt si mai cumplite. Asta nu a facut ca YO3HOT sa ceara colaborarea mea in activitatile FRR (s-a exprimat asa in disutiile purtate cu privire la gafa cu diploma) apoi sa nu mai dea niciun raspuns la ce i-am propus pe linie de colaborare. Ce poate insemna asta?
YO6EX scrie:Decaderea totala a FRR s-a produs odata cu venirea lui YO3IRC. Continuarea prezentei acestuia in conducerea FRR fie si ca vicepresedinte, spune multe.

Imi amintesc foarte bine perioada decembrie 2012-ianuarie 2013 cand presedinte FRR era YO3IRC, dar Dan YO9FNP si-o aminteste si mai bine pentru ce i s-a intamplat atunci. Si care se intampla si acum. Doar din cauza unui CA? Dar nu CA decide, ci delegatii care participa la AG. Sa fie CA mai presus de AG?
72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo5fmt » Sâm Apr 06, 2019 5:32 pm

FRR este in cadere libera de multi ani! Inca de pe vremea lui Ciobanita. Mai ales in ultimii ani, cand a pierdut bine de tot fraiele. Da, da...stiu, de cei plecati numai de bine. Dar pentru mine acest "bine" s-a terminat cand a fost de acord cu niste tarfe politice de pe la minister si cu mare entuziasm a sters cu un simplu "si asa nu fac nimic" toata activitatea de peste o jumatate de secol a unui club binecunoscut-RCJ Cluj (YO5KAI), inregimentat la CSM Cluj dupa aparitia legii sportului. Eu atunci m-am scarbit de FRR! Nici reinfiintarea clubului nu mi-a schimbat parerea! Ca FRR nu a avut nici un merit, nici in acest demers! Nu cred ca acest FRR, cu personajele binecunoscute care trag de haturi in toate directiile, numai catre cele corecte nu,cu un statut care frizeaza chiar prevederi constitutionale, poate sa organizeze si sa CONDUCA, macar acea parte "sportiva" a hobiului nostru drag! Chiar nu stiu daca avem nevoie de un asemenea for!? Ne ajuta cu ceva? A intreprins ceva pentru recunoasterea utilitatii noastre societatii si macar de forma sa gaseasca o modalitate de a ne apara antenele? Nu! A rezolvat obtinerea macar a unui spatiu pentru cluburile proprii? Nu! A intreprins ceva concret pentru atragerea tinerilor pentru aceasta activitate? Nu! Si cred ca pot sa umplu o pagina cu NU! Pe toate liniile! Si atunci de ce sa ne omoram neuronii despre ce face, cum se alege, realege si rasalege consiliul de administratie (ce denumire pompoasa pentru cativa yesmeni...)??
Sanatate tuturor de Vasile, YO5FMT.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo8cln » Dum Apr 07, 2019 3:52 pm

Ceva info. despre noul CA al FRR au aparut pe " faceacarta " frr. Pe hamradio.ro nimic ! Oare de ce ?

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo7sr » Dum Apr 07, 2019 4:33 pm

Salutare!

Noua conducere a Federaţiei Romane de Radioamatorism.
Să le urăm bun venit şi mult succes în acesta misiune.
1.YO9FNP –RABINCA DAN LUCIAN -Presedinte al Federatiei Romane de Radioamatorism
2.YO7SR – RADU STEFAN VALENTIN - Vicepresedinte al Federatiei Romane de Radioamatorism
3.YO3LW –SIMION CRISTIAN EUGEN - Presedinte al Comisiei Centrale de U.S.
4.YO4FYQ-CIOROVAN CLAUDIU IONUT- Presedinte al Comisiei Centrale de U.U.S.
5.YO9SW – NICOLAESCU SORIN - Presedinte al Comisiei Centrale de Telegrafie Viteza
6.YO7LOI – MARCU ADRIAN FLORIN -Presedinte al Comisiei Centrale de Radio orientare
7.YO7CKQ – NIMARA SORIN DAVID - Presedinte al Comisiei Centrale Tehnice
8.YO9FYP – CHIRU IOAN ALEXANDRU - Presedinte al Comisiei Centrale de Apel
9.YO7HKM – CREANGA MIHAELA DANA -Presedintele Colegiului Arbitrilor
10.YO7HYC – MANALOIU VLAD NICOLAE -Presedintele Colegiului pentru Coordonarea Retelei Radio pentru Situatii de Urgenta

73, Stefan YO7SR

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo2msb » Dum Apr 07, 2019 5:01 pm

Felicitari tuturor alesilor!
Daca acum o saptamana mi s-ar fi prezentat aceasta configuratie finala as fi zis ca este imposibil de obtinut asa ceva. Pe unii dintre membri ii cunosc personal, pe altii doar din QSO-uri sau din conversatii telefonice/e-mail. Cred ca merita aceasta sansa fiecare dintre ei. Raman de analizat faptele si/sau rezultatele peste un an-doi, nu va fi usor ce vor avea de facut.
Semne bune anul are... :)
crocodil de munte

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO4BKM » Dum Apr 07, 2019 5:59 pm

Felicitări!
Să nu se mai schimbe statutul, să nu se mai fie motiv de alte alegeri (HI)!
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori