Noul statut al FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Noul statut al FRR

Mesajde YO4BKM » Sâm Ian 26, 2019 11:05 am

A aparut și noul statut al FRR. Destul de schimbat față de cel vechi. La o primă citire rapidă am observat că:
- FRR nu a mai fost înființată la 1 martie 1936 cu numele de atunci AARUS (ca în vechiul satatut) ci continuă structura FRR înființată la 31 decembrie 2001 (art. 1).
- Continua activitatea AARUS (dar inființată la 8 mai 1936 în loc de 1 martie 1936 în vechiul satatut) și a celor care au urmat (art. 1).
- Organizează, coordonează și îndrumă numai activitatea sportivă (art. 3), spre deosebire de vechiul statut în care era „singura autorizată în a organiza și controla activitatea de radioamatorism din România”.
- Organizează și/sau tutelează competiții de radioamatorism (art. 5). (N.B. Dacă tutelează, asta însemană că structurile afiliate vor organiza competițiile în acord total cu FRR în ce privește calendarul, regulamentul, arbitrarea etc? Vor exista, deci, regulamente cadru?).
- Noul sediu este în str. Nicolae Filipescu 53-55 dar în ce fel? Este propriu, este închiriat, în ce condiții (art. 9)? În vechiul statut sediul era in stra Lipscani nr. 19.
- A dispărut art. 115 din vechiul statut în care FRR putea sancționa disciplinar și pe cine nu avea voie, respectiv pe persoanele fizice. Există în noul statut numai art. 106 care aplică măsuri disciplinare numai membrilor afiliați, echivalentul art. 114 din vechiul statut.
- Noul statut este prevăzut să intre în vigoare „nu mai devreme de 1 ianuarie 2019” (art. 124). Să însemna asta că acum el este în vigoare?
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde n2yo » Sâm Ian 26, 2019 9:31 pm

Pentru documentare, Statutul se gaseste la aceasta adresa (tnx YO3HOT):

https://www.radioamator.ro/misc/Statut-FRR.pdf

73 de Cipiran N2YO

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo8cln » Lun Mar 18, 2019 12:40 pm

Au mai ramas 3 saptamini pina la adunarea generala de alegere al noului consiliu de administratie al frr.
Are cineva informatii despre candidaturi , cluburi cu drept de vot ( eventual nr. de voturi/ club ) , intentii de participare... sau ramine ce se aude pe "surse" ? 73 ! de yo8cln.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo5ajr » Lun Mar 18, 2019 4:34 pm

[b]Prin inertie s-au adunat multe semne de intrebare care nu se mai poate deznoda doar cu metoda celuia care a taiat "nodul gordian" cu sabia. Nimic nu se va discuta (ce ne doare) daca temele nu au fost trimisa si parafate - inregistrate cu 30 de zile inaintea adunarii generale. (sic) Prin urmare tot membrii sant "uituci" si totul se va desfasura in stricta conformitate a picioarelor de lut. Conform trecutului indepartat, membri noi alesi de preferinta vor fi cei din apropierea localitatii de unde dau ora exacta - altfel daca totusi mai sunt alesi din 3 - 400 de Km distanta toata lumea se va da din colt in colt ca cine va plati deplasarile la "Mecca". Apoi musai sa se hotareasca fara de ei. Suntem in secolul XXI !!! Se fac teleconferinte importante la distante DX - de ce naiba nu se poate implementa metodele de comunicatii video la ori ce adunare la lucrarile consiliului director? Aaaa - ca nu prevede STATUTUL? Pai - de ce nu a prevazut? STATUTUL nu e pentru bunul mers a lucrurilor? Doua idei mi au trecut prin mintea mea de radioamator pensionar troglodit: 1. Daca m-as duce la AG al FRR as duce cu mine o mare inscriptie
"Lasciate ogni speranza, voi ch'intrate." si as prinde deasupra usii salii de sedinta.
2. Vizionarea obligatorie inainte de inceperea AG al FRR: a fimulteztului: https://www.youtube.com/watch?v=pb4MLKZ4z44
Asa...pentru luarea aminte.... :mrgreen:
73 de Miki
[/b]

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO8RAA » Lun Mar 18, 2019 6:48 pm


Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo3gh » Mar Mar 19, 2019 7:59 am

Am vazut o candidatura , Dan Rabinca de la ARR . Mai sunt si alte candidaturi ? Doar curiozitatea ptr ca oricum nu votam toti , nu avem cum :D

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo8rqp » Mar Mar 19, 2019 8:05 am

Indicativul lui Dănuț este YO9FNP, nu FPN cum este prezentat pe pagina celor din Bistrița.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo3gh » Mar Mar 19, 2019 8:18 am

Corect , succes tuturor candidatilor si cum se spune sa iasa cel mai bun si adaug: care sa reuseasca sa elimine dezbinarea din YO, sa redevenim o familie , cel putin cum eram cand era Vasile !

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde YO8BDW » Mar Mar 19, 2019 10:16 am

Toate bune si frumoase dar nu stiu cum se va impaca activitatea profesionala din LA cu activitatea de la YO3 (FRR + ASR). E drept ca acum se pot face teleconferinte si semna acte si din biroul din Antarctica dar radioamatorul roman era obisnuit sa vina la dnul Ciobanita ca la duhovnic. Statea de vorba, isi spunea tot of-ul si pleca acasa fericit chiar daca nu se rezolva nimic. In buna traditie a politicii de cadre romanesti, Presedintele e un post de sinecura, palmares la CV, cheia si lacatul este Secretarul General.E democratic sa apara si alte autopropuneri dar la sfarsit este ales in unanimitate dl Burleanu. Pardon, asta parca e la FRF, nu conteaza numele !

yo5am
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 8:32 am
Contact:

Re: Noul statut al FRR

Mesajde yo5am » Mar Mar 19, 2019 10:44 am

Scuze . Am corectat indicativul in text. Tnx!


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori