Ziua Internationala a Radioamatorilor

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Ziua Internationala a Radioamatorilor

Mesajde YO9FNP » Joi Apr 18, 2019 12:01 pm

Dragi prieteni,

În fiecare an pe 18 Aprilie, radioamatorii YO, alături de cei din întreaga lume, sărbătoresc ”Ziua Internațională a Radioamatorilor”.

Este o ocazie minunată de a readuce în atenția comunității contribuțiile semnificative pe care radioamatorii le-au adus de-a lungul vremii la dezvoltarea științei în general și a comunicațiilor radio în special, dar și sprijinul oferit voluntar în cazul unor situații critice.

Federația Română de Radioamatorism vă dorește multă sănătate, să aveți spor în tot ce faceți, și activitățile desfășurate în cadrul acestui sport / hobby să vă aducă numai satisfacții.

La mulți ani!

Dan Lucian Răbîncă – YO9FNP
Președintele Federației Române de Radioamatorism
Fişiere ataşate
18 Aprilie.jpg

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Ziua Internationala a Radioamatorilor

Mesajde 4x1ad » Joi Apr 18, 2019 12:10 pm

La Multi Ani tuturor radioamatorilor YO !
Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Ziua Internationala a Radioamatorilor

Mesajde yo8cln » Joi Apr 18, 2019 1:47 pm

Tnx , Dan yo9fnp ! Mny tnx , yo9fnp , Presedintele FRR ! 73 ! de yo8cln.

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Ziua Internationala a Radioamatorilor

Mesajde YO9GJX » Joi Apr 18, 2019 8:42 pm

La mulți ani!

Imagine


yo8sal
Mesaje: 23
Membru din: Dum Apr 10, 2011 9:55 pm
Contact:

Re: Ziua Internationala a Radioamatorilor

Mesajde yo8sal » Vin Apr 19, 2019 10:48 am

De Ziua Internationala a Radioamatorilor, TVR Iasi a avut ca invitati si radioamatori:

https://www.facebook.com/gabi.ivan.5/vi ... 902726958/


73 de Adrian, yo8sal

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Ziua Internationala a Radioamatorilor

Mesajde YO8SDE » Vin Apr 19, 2019 3:57 pm

O alternativa la linkul dat de YO8SAL:
https://www.facebook.com/tvriasi/videos ... 115/?t=695
Material bun pentru prezentarea radioamatorismului.

yo8xcm
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2017 6:23 am
Contact:

Re: Ziua Internationala a Radioamatorilor

Mesajde yo8xcm » Vin Apr 19, 2019 7:17 pm

Aici un link cu emisunea de la TVR Iasi despre Radioamatorism
https://www.youtube.com/watch?v=Pn5DgodcktI

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Ziua Internationala a Radioamatorilor

Mesajde YO4BKM » Vin Apr 19, 2019 9:14 pm

Excelenta emisiune, felicitari!
Pentru a usura cautarea, partea dedicata radioamatorismului se afla intre momentele 11:36---28:00. Mai mult de un sfert de ora! Foarte bine sustinuta, dinamic, fluent, atragator. Cu o introducere si un final bine inspirate.
Am o sugestie pentru cine si cand mai organizeaza astfel de emisiuni: sa faca public in timpul emisiunii ca radioclubul care o organizeaza va expedia cate un QSL fiecarui telespectator care a vazut emisiunea (de fapt o transmisie pe unde radio) si trimite la club o carte postala prin care confirma ca a facut aceasta receptie indicand amplasamentul, adresa exacta, aparat TV, canal, orele de receptie etc.
Imi amintesc ca cu 40-50 de ani in urma erau pasionati de radioreceptie care primeau QSL de confirmare de la posturi publice de radiodifuziune sau televiziune, doar prin simplul fapt ca le-au receptionat, confirmand receptia printr-un QSL propriu, fara indicativ, dar cu datele tehnice ale receptiei. Era de folos chiar posturilor de difuziune, mai ales cand se primeau confirmari de la foarte mari distante. Or mai fi si azi? Nu am mai intalnit nimic legat de ei.
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Ziua Internationala a Radioamatorilor

Mesajde yo5ajr » Vin Apr 19, 2019 10:21 pm

Mai functioneaza si emitatoarele "radiofarurilor indepartate" in aviata, pe langa ILS si alte sisteme de navigatie, ARK (APK), mai emit si azi dar nu cu Kw....hi. De ex. la Baia Mare (langa) mai emite "BMR", in CW modulat in AM doar cu 100W pe o antena orizontala, perpendiculara pe axul pistei cam la 16 Km disatanta. As fi curios daca aud si altii pe 404 Khz. Dar mai emit si alte aeroporturi din tara 24 ore din 24. 73 de Miki


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori