Multi Radioamatori renunta la statutul de Radioamator afiliat la FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Multi Radioamatori renunta la statutul de Radioamator afiliat la FRR

Mesajde yo2lsp » Mar Iul 14, 2020 10:02 pm

Cum FRR nu se oboseste sa ne bage in seama, trag concluzia singur, ca nici direct , nici indirect nu este interesat de noi membrii.Ii sunt suficienti cei care sunt. Nu are interes sa dezvolte altceva, doar ca noi ne incapatanam sa nu intelegem asta.Dragoste cu forta nu se poate hi.
Poate ar fi cazul atunci sa ne unim ceilalti restul... ca se cheama ARR, SRR, YO2XYZ, sau YO4ABC.
Tentative stiu ca au mai existat, dar poate e timpul sa facem altfel...

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: Multi Radioamatori renunta la statutul de Radioamator afiliat la FRR

Mesajde yo8rxp » Mar Iul 14, 2020 10:58 pm

Salut.Acum 11 ani am facut o schimbare in viata mea, se numeste linux.A fost greu la inceput au fost probleme de intelegere dar le-am depasit.
Astazi daca as putea da timpul inapoi as fi trecut pe pe linux de 20 ani.Din pacate asa cum intelegem noi notiunea timpului, nu se poate.
Am incercat sa schimb mentalitatea locatarilor de pe scara sa trecem la o firma privata in loc de Asociatia de locatari (proprietari), sa reducem costurile si sa vedem progres, foarte greu sa schimbi mentalitati.
Eu ca radioamator am incercat sa fac oarece gadgeturi/ antene pe ieftin, unele au reusit altele nu prea.Ce voi face toata viata mea este sa dau share tuturor la ce am am realizat, bun sau prost.
Am invatat python / arduino C# acum 1 an poate 2. din pacate la ai mei 45 ani nu prea vad acelasi lucru printre radioamatori decat cu ceva exceptii.
Contest - In yo se pare ca contestul este ceva de pus pe tapet, o diploma, o medalie prost facuta, o bucata ieftina de lemn de la Deva lipita cu aracet sau o hartie de la IARU sau WPX.
Contestul trebuie sa fie ceva ce lasam mostenire mai departe: informatii, antene, greseli,idei pentru viitor.Viitorul inseamana copii, tineret, entuziasm si multe altele.Eu nu prea vad entuziasm zilele astea.In YO. Cei mai multi se inghesuie la QTC sa vorbeasca despre nimic, clasicul buna dupa amiaza si buletin despre vremea locala.Pentru asta avem statii meteo, nu e nevoie de radioamatori.Cand e vorba de participare cei mai multi o dau cotita dupa familie, gratar si alte probleme. Si pe buna dreptate.
Financiar - IC7300 1000 euro deh caci am vrut haine noi nu hainele ponosite de la fratele mai mare,final minim 800-1000 euro , antena minim 300, pilon inca 500.Front end X-tall filter inca 300 euro.
Set-up minim, tragem linie si un om neavizat se uita cu ochi mari si zice : Voi sunteti sanatosi la cap?
FRR cu 1000 membri cu 2 lei de caciula este maxima realizare a anilor 2020.Saracul nenea Andy YO3AC se rasuceste in mormant.Vreti rezultate? Ma uit cu stima si respect la YR8D, In iaru din 10 statii USA lucrate de ei eu abia auzeam 2 statii cu 3 elementi . Asta inseamna efort, daruire si pasiune.Cand FRR va veni cu aceeasi daruire , pasiune si efort in acumularea de noi talente si resurse, atunci lucrurile se vor schimba, pana atunci vom spune "Sar,na boieru 9a1a si altii din top 10 !"
Bravo Ghita, bravo Sasha !bravo tuturor din YR8D, sunteti la un nivel de invidiat si de luat ca exemplu.
Cu respect si ma inclin, Gabriel yo8rxp
Cu iertare catre YQ6A si altii daca i-am omis

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Multi Radioamatori renunta la statutul de Radioamator afiliat la FRR

Mesajde YO4SI » Mie Iul 15, 2020 12:05 am

In anii "70, "80, plateam o taxa anuala de 50 de lei. La posta. Am scanat niste chitante dar nu le-am mai gasit ca sa vi le arat. In schimb iata ce am gasit si sunt sigur ca Pit nu se supara ca atasez mai jos. Eram fericiti ! Eram liberi ! 73s ! Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
ArticolPit1990.JPG

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Multi Radioamatori renunta la statutul de Radioamator afiliat la FRR

Mesajde YO4BKM » Mie Iul 15, 2020 9:07 am

Inainte de 1990 nu puteai sustine examen pentru certificare ca radioamator daca nu erai membru (cu legitimatie si cotizatie platita la zi) intr-un radioclub iar acestea erau toate afiliate la FRR. Pe langa taxa platita la club, care se inscria in carnetul de membru (era un carnet tipizat, valabil pentru toate cluburile sportive, am vazut acelasi carnet si la parasutistii sau planoristii sportivi) se mai achita si o taxa de folosinta ca pentru orice aparat radio (abonamentul radio) dar se platea anual la directia Radio-TV din Ministerul Postelor si Telecomunicatiilor, costa 100 de lei, le am pe toate lipite pe verso-ul paginilor din log, ultima a fost in 1990. Dar radioamatorii beneficiau de un avantaj prevazut in statutul lor de atunci: o statie de radioamator poate receptiona si programe ale radiodifuziunii publice. Pe acest considerent am declarat ca aparatele de radio din casa fac parte din echipamntele de radioamator (lucru real, primul receptor de trafic superheterodina a fost un converter de la benzile de amator la bnada de US ale unui radio obisnuit, BFO pe frecventa intermediara si, din acordul radioului exploram banda pe acre o receptionam), astfel nu mai plateam taxa radio trimestriala. Tot de la acest minister se formau comisile de examinatori pentru radioamatori si tot de aici se dateau si autorizatiile (cine isi mai aminteste de Dan Antonie?)
Fişiere ataşate
Taxa radio.jpg
Taxa radio.jpg (138.96 KiB) Vizualizat de 5717 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Multi Radioamatori renunta la statutul de Radioamator afiliat la FRR

Mesajde yo5ajr » Mie Iul 15, 2020 9:20 am

YO3ZA - RIP.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Multi Radioamatori renunta la statutul de Radioamator afiliat la FRR

Mesajde YO4BKM » Mie Iul 15, 2020 9:45 am

Iata si taxele pe anii 1985-1987, fotografiate direct de pe pagina din logul acelor ani, nu mai stiu de ce le-am lipit atunci pe toate la un loc. Le lipeam doar la unul din capete, sa se poata intoarce si sa se vada stampila cu data de pe verso. Voiam sa le atasez la comentariul precedent dar tocmai atunci i-a venit calculatorului sa-si faca up-date (face obligatoriu conform licentei, mereu ma ia prin surprindere tocmai vand ma incurca cel mai tare) si, desi l-am "rugat" pentru mai tarziu, nu m-a mai lasat sa continui, pur si simplu nu mai atasa imagini. Asa ca am revenit acum.
Pentru Miki, YO5AJR, atunci eram la Pitesti (YO7BKM) si ma duceam des la Bucuresti in interes de serviciu, MTTC fiind aproape de gara treceam si pe la YO3ZA cand trebuie sa iau sau sa duc corespondenta pentru club, citisem mai de demult cartea lui Damian Stanoiu "Ucenicii sfantului Antonie" si, in gluma, numeam pe toti radioamatorii ca fiind ucenicii lui YO3ZA, i-am spus-o si lui, sa stie.
73 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Alte taxe.jpg
Alte taxe.jpg (81.44 KiB) Vizualizat de 5687 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Multi Radioamatori renunta la statutul de Radioamator afiliat la FRR

Mesajde yo5ajr » Mie Iul 15, 2020 9:03 pm

Gata cu nostalgia draga Tavi. Sa utam inainte cu incredere in lumea asta nebuna nebuna si pe veci pandemica, despre care nu cred ca vom mai avea nostalgii dulci-amare... si asta-i partea buna...:)))
73 de Miki

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Multi Radioamatori renunta la statutul de Radioamator afiliat la FRR

Mesajde yo2lsp » Joi Iul 16, 2020 1:06 am

Eu am o curiozitate... FRR e o federatie sportiva, cu competii etc , care e legata de MTS etc.
Exista 1 singur radioamator roman care traieste exclusiv din rezultatele sportive obtinute?

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Multi Radioamatori renunta la statutul de Radioamator afiliat la FRR

Mesajde YO4BKM » Joi Iul 16, 2020 8:09 am

@YO2LSP,
Radioamatorii sportivi sunt considerati sportivi de performanta deoarece, conform legii Educatiei fizice si sportului nr. 69/2000 actualizata art. 13:
Sportivii de performanţă sunt persoanele care practică sistematic şi organizat sportul şi participă în competiţii cu scopul de a obţine victoria asupra partenerului, pentru autodepăşire sau record.
In aceesi lege se mai arata ca:
Art. 14
(1) În condiţiile legii şi în conformitate cu prevederile cuprinse în statutele şi regulamentele federaţiilor sportive naţionale şi internaţionale, sportivii de performanţă pot fi:
a) amatori;
b) profesionişti.
(2) Sportivul profesionist este cel care pentru practicarea sportului respectiv îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are licenţa de sportiv profesionist;
b) încheie cu o structură sportivă un contract individual de muncă sau un contract de activitate sportivă.

Din pacate foarte putini, chiar din conducerile cluburilor sau FRR, cunosc in detaliu aceasta lege si de aici toate incurcaturile. Confosm acestei legi radioamatorii nu trebuie sa detina legitimatie FRR separat de calitatea de membru al unui radioclub, legea arata la art. 13 aliniatul 3:
(3) Pentru a participa la competiţiile sportive oficiale locale sau naţionale un sportiv de performanţă trebuie să fie legitimat la un club sportiv.


73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo2cr
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Iul 03, 2010 11:08 am
Contact:

Re: Multi Radioamatori renunta la statutul de Radioamator afiliat la FRR

Mesajde yo2cr » Joi Iul 16, 2020 8:13 am

FRR este o federatie sportiva. A fi radioamator nu inseamna sa practici numai acest segment sportiv. Radioamatorismul cuprinde si alte ramuri ca de de exemplu : constructii radio, propagare radio, segmentul de cercetare radio , antene de radioemisie si multe altele asemanatoare. Aceste segmente nu se regasesc in statutul FRR si nici in ale altor cluburi afiliate FRR, sau daca se regasesc nu intodeauna se si pun in practica. A obtine autorizatie de radioamator nu este conditionata de ANCOM sa faci parte dintr-un radioclub. Radiocluburile trebuiesc sa isi castige membri si sa-i ajute sa isi dezvolte aceasta pasiune. Din pacate multe cluburi nu sunt motivate sa faca acest lucru , din contra isi rezerva alte preocupari in afara radioamatorismului sau fac prea putin pentru radioamatori. Sunt in pozitia in care nu fac parte din nici un club, dupa ce mi-am gasit QSL-urile aruncate in piata de vechituri..., ce sa mai vorbim? Sa cotizezi peste 20 ani intr-un club si ei sa nu fie in stare sa iti gestioneze QSL-urile-, care sunt foarte pretioase pentru radioamatori, atunci ce sa mai vorbim? Poate o alta abordare din partea cluburilor care sa motiveze radioamatorismul si dezvoltarea acestuia si atunci poate si alta abordare a FRR- motivati de cluburile afiliate care doresc cu adevarat sa face ceva bun si util radioamatorismului. Va doresc o zi frumoasa.
--
ex. YO2LEO


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori