FRR pe ultima suta?

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo2os
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 19, 2016 2:36 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo2os » Sâm Oct 16, 2021 4:46 pm

Si totusi un drept la replica? sau o lasam asa..

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde YO3ITI » Sâm Oct 16, 2021 4:57 pm

yo3lw scrie:...
Dacă stau bine și mă gândesc, la fel ai făcut și cu mine când ți-am cerut ajutorul...


Chiar vrei să deschidem subiectul ăsta aici ? :D :D :D
E offtopic oricum, nu cred că va conveni ce am de spus și știi foarte bine de ce am fost înverșunat atunci - același mod de lucru cu care ne-a obișnuit FRR-ul: pompierism și incompetență (nu a ta, tu erai bine intenționat).

C'mon. Discutăm la o bere.
:D

73 M
====================
73 de YO3ITI

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde YO3ITI » Sâm Oct 16, 2021 5:09 pm

yo2os scrie:Si totusi un drept la replica? sau o lasam asa..

Totuși în ce ar consta replica ? :o

Hai să vedem, care sunt activitățile de interes social pe care le coordonează cu succes și competență FRR-ul... ăăăă ?

De urgențe și dezastre se ocupă un pic RVSU, nu cunosc nici o activitate relevantă, din același domeniu, organizată și coordonată de FRR în ultima vreme.

Sport ? Cunoașteți orice competiție organizată de FRR care să nu fi fost tarată de probleme ? Nu s-a uscat bine "cerneala" cu cele scrise despre YODX-ul din acest an. Dar, în general - Fraude, nemulțumiri, prestație discutabilă la nivel internațional, excluderea multor radioamatori - "non-membri" - pe plan național... unde este activitatea relevantă social ?

Tineret - O mână de copii implicați în concursuri CW; cunoașteți orice altă activitate de masă, cu relevanță socială, în care sunt antrenați tinerii de către FRR ?

Dezvoltare profesională - zero;

Dezvoltare aptitudini - zero;

Stimularea activităților de radioamatorism - zero.

Continuăm ?

Iar gogorița asta cu intervențiile în dezastre... Hai să fim serioși. Hai să fim foarte serioși. O mână de octogenari care se bat cu pumnii în piept mai mult din nevoia de a se simți importanți; în situații reale mereu sunt alții care scot castanele din foc.

Veniți cu argumente concrete, nu cu basme.

73 M
====================
73 de YO3ITI

yo3xx
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iul 20, 2014 10:01 am
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo3xx » Dum Oct 17, 2021 4:33 am

YO4BKM scrie:Buna,
Am vazut si eu inregistrarea emisiunii lui Prelipceanu. Dar la
https://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_fed ... m%C3%A2nia
se afla o lista cu 74 de federatii sportive din Romania daca includ si Comitetul National Paralimpic. Din care 29 de federatii sunt marcate cu rosu, nu am inteles de ce, printre ele este si FRR.


Va salut,
Sunt marcate cu rosu in Wikipedia pur si simplu pentru ca nu exista o pagina dedicata lor in Wikipedia, utilizatorul fiind indemnat astfel sa contribuie cu continut.
Nu e nimic alarmist sau suspect.
73 Mircea YO3XX

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo3lw » Dum Oct 17, 2021 6:48 am

Ok Miron, nu-i panică :D
Discutăm la o bere, căci nu vreau să mă erijez în avocatul FRR.
Rezultatele de la HST sunt totuși remarcabile...și cred că trebuie punctat.
Cât despre restul, nu cred că este târziu să se aducă îmbunătățiri, mai cunosc oameni pasionați care încearcă să-și aducă aportul aici.
Pe curănd,
Cristi

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo8rqp » Dum Oct 17, 2021 11:10 am

4BKM, de fapt Wikipedia a anticipat ce federații vor fi desființate și le-a "înroșit"... :D :D

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo5ajr » Dum Oct 17, 2021 3:08 pm

Pentru Miron:
1. "Hai să vedem, care sunt activitățile de interes social pe care le coordonează cu succes și competență FRR-ul... ăăăă ?"
Asa este.
2. "De urgențe și dezastre se ocupă un pic RVSU, nu cunosc nici o activitate relevantă, din același domeniu, organizată și coordonată de FRR în ultima vreme."

Idem.
3."Sport ? Cunoașteți orice competiție organizată de FRR care să nu fi fost tarată de probleme ? Nu s-a uscat bine "cerneala" cu cele scrise despre YODX-ul din acest an. Dar, în general - Fraude, nemulțumiri, prestație discutabilă la nivel internațional, excluderea multor radioamatori - "non-membri" - pe plan național... unde este activitatea relevantă social ?"
Right.
4."Tineret - O mână de copii implicați în concursuri CW; cunoașteți orice altă activitate de masă, cu relevanță socială, în care sunt antrenați tinerii de către FRR ?"[i]
Asa este.
5.[i]"Dezvoltare profesională - zero;"

Partial. Nu poti generaliza. Exista printre noi exceptii.
6. "Dezvoltare aptitudini - zero;
Partial. Nu poti generaliza.
7. "Stimularea activităților de radioamatorism - zero."
Asa este - dovada scaderea drastica a radiocluburilor si nu numai.
8. "Iar gogorița asta cu intervențiile în dezastre... Hai să fim serioși. Hai să fim foarte serioși. O mână de octogenari care se bat cu pumnii în piept mai mult din nevoia de a se simți importanți; în situații reale mereu sunt alții care scot castanele din foc."
Recunostinta pentru RVSU dar...cu toate ca am ajuns (fara voia mea) octogenar "laudaros", fara sa fiu rugat de nimeni, la cutremurul din 77 (seara) prin caderea generala al canalelor TV am simtit ca treaba e "groasa". Am oftat, am bagat in servieta o slanina, paine si am mers la club singur, si am facut trafic de informare. Din sfert in sfert de ora primeam telefon de la cei cu ochii albastri ca ce stiu. Retelele profesionale impreuna cu buricul comunicatii - Cheia au fost pe spate. In acea seara am primit news proaspete de la un radioamator (functiona pe baterie) de pe drumul taberii despre dezastre din Buc. Apoi Zimnicea si alte localitati. Spre dimineata cavalcada de statii din DL si alte tari din Europa care se interesau despre rudele din YO. S-a umplut un caiet cu acest trafic infernal. Am trait life acele clipe si ca mine au fost si altii. Vreau sa spun ca radioamatorii in general sunt oameni care la nevoie pot demonstra spirit de ajutor fata de semenii lor fara sa fie obligati de nimeni. Sunt sigur ca la nevoie daca va fi cazul tot asa ar proceda. Ca nu s-a pus in functie never acel protocol intre IGSU la nivel de tara, nu e vinovat numai FRR. Este vinovat si orgoliul "profesionistilor" platiti din bani publici si care desconsidera "amatorismul", de si in alte tari cu standarde mai inalte functioneaza aceasta simbioza intre "profesionistii" si amatori chiar cu eficienta. Te rog Miron spune in clar cine sunt acei octogenari care se bat pieptul cu pumnii? Chiar asa suntem lipsiti de modestie? Ma doare.
73 de Miki

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde YO8RAA » Dum Oct 17, 2021 3:20 pm

8rqp - Bravo Daniel, i-ai incalzit inima "omului".
Doar ca vorbim ca sa purtam discutii.
:arrow: O federatie se infiinteaza prin lege si tot legea dispune conditiile desfiintarii.
Problema care se discuta de 10 ani este nu de desfiintare a unor federatii ci doar de a li se acorda venituri de la buget doar celor olimpice. Celelalte trebuie sa gaseasca alte surse de venit legale.
Dar nici asta nu se poate face prin ordin de ministru ci tot prin modificarea legii organice sau prin ordonanta de urgenta.
Atata tot. Deci greutate financiara se va muta pe spatele cluburilor care au dorit si inca doresc sa aiba o federatie a lor.
Aveti motiv maaaaaare (risipa de litere :lol: ) de bucurie. Greul se muta pe buzunarul colegilor vostri.
Pentru ca asa cum se va gasi orisicand cineva care sa mentina un club ...se vor gasi si cluburi care sa-si doreasca sa aiba o reprezentare nationala.
73 radioamatorilor care inteleg de ce se agita "lumea". Ori ce ranchiune sau polite au unii de platit.
YO8RAA

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde YO4BKM » Dum Oct 17, 2021 3:23 pm

yo8rqp scrie:4BKM, de fapt Wikipedia a anticipat ce federații vor fi desființate și le-a "înroșit"
... de rușine?
TNX Mircea, YO3XX, știam că Wikipedia folosește contribuțiile cititorilor săi, dar nu întâlnisem o astfel de situație. Când am încercat accesarea direct din lista Wikipedia, la cele cu rosu primeam mesaj că nu există o pagină cu un astfel de titlu, pe când cacă accesam din Google cu numele federației, se deschidea.
Dar, de ce în emisiunea de la Digi 24 apar 64 de federații sportive finanțate de MTS iar în lista Wikipedia apar 74? Căutând pe Google federațiile luate din lista Wikipedia, cu statut, cu competiții, cu secții, cu sportivi etc, ele există. Să fie și federații sportive nefinanțate de MTS? Că, dacă există deja precedente ... he-he!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo3lw » Dum Oct 17, 2021 7:13 pm

[quote="yo5ajr"]Pentru Miki:

4.[i]"Tineret - O mână de copii implicați în concursuri CW; cunoașteți orice altă activitate de masă, cu relevanță socială, în care sunt antrenați tinerii de către FRR ?"[i]
Asa este.

Oare?

Aveți idee câți ani are Ianis?
Ca tot sunteți "octogenar "laudaros""

"Skopje, 17 Septembrie 2021



În atenția celor interesați

Subiect: RUFZ – record mondial



Din partea HSTWG, mă adresez tuturor celor interesați, confirmând prin prezenta că SCUTARU IANIS ALEXANDRU din România, a obținut un nou record mondial de viteză la categoria absolută la testul de RUFZ, confirmând recepția unui indicativ la viteză de 1061 semne/minut. Din partea comisiei de arbitri internaționali la HST au făcut parte Oliver Tabakovski, Z32TO (Macedonia de Nord), Mathias Kolpe, DL4MM (Germania), Gheorghe Paisa, YO8WW (Romania) și Ivan Todorovic, YU0U (Serbia)."


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori