FRR pe ultima suta?

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo3hjv » Dum Oct 17, 2021 7:34 pm

YO5VAE scrie:Salut Costi. In mare parte sunt de acord cu ce spui, dar, daca stam sa ne gandim, QTC-ul de la Bistrita e facut de YO5KUC, care apartine de CSM Bistrita. Daca va iesi de sub tutela MTS, probabil clubul va fi desfiintat (dar nu neaparat si QTC-ul). Nu ca ar fi mare minune, pana la urma nu numele clubului ne tine impreuna. Se poate face oricand unul privat. Dar ca idee, eu cred ca o parte din activitati/initiative/cluburi vor disparea.
73 de YO5VAE - Edy


O observatie, daca imi permiteti: FRR este rezultatul asocierii cluburilor cu CIS si nu cluburile "descaleca" din FRR. Asa zice legea, ca federatiile sportive sunt constituite prin asocierea libera a unor persoane juridice, cluburi sportive. La randul lor, cluburile sunt rezultate din asocierea libera a persoanelor fizice, sportivi de preferinta.
Asadar, de ce ar duce la desfiintarea cluburilor o eventuala dizolvare a federatiei?
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo5ajr » Dum Oct 17, 2021 8:36 pm

De regula obraznicia nu are nimic cu anii de studii draga YO3LW, din pacate vine din mediu in care ai crescut. Prin felul meu de a fi nu sunt "laudaros", nu posatez diplomele obtinte de ex. pe facebook sau aiurea, nici macar diploma de la "Cartea Recordurilor" obtinut. Faptul ca ma jignesti, te (des) califica draga Cristi. HST - da, e multa munca in spatele rezultatelor si de admirat pe tanarul Ianis dar si pe antrenor pt. rabdare de dascal. Dar as vrea sa stiu unde pot vedea rezultatele, cate tari participante au fost de pe Terra la acest HST Mondial?
Cristi - doresc din toata inima sa ajungi "octogenar" - poate mentalitatile pe atunci nu vor permite sa jigneasca gratuit pe octogenari.
73 de Miki

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo9rij » Dum Oct 17, 2021 9:22 pm

Buna seara,
urmaresc cu oarecare interes discutiile pro si contra pe subiectul desfiintarii FRR!
Ar fi multe de spus dar...vremea vorbelor a trecut de mult! Faptul ca se doreste taierea finantarii FRR este ceva normal! FRR fiind o activitate cu circuit inchis pentru neinitiati ce a reusit sa prosteasca multi funcitonari ai MTS cu "roaba" de medalii de la asa zise Campionate Mondiale (la care participau 5 tari) si cate mai cate fandoseli de mari campioni, nu poate sa tina la nesfarsit!
In fond FRR s- a transformat intr-o "vaca de muls" pentru un cerc restrans de hami care "se stiu cu banii" asa ca au ajuns sume, deloc de neglijat in buzunarul celor care se regasesc in cercul "select" al fraudatorilor cu diploma din FRR! Fraudele sunt greu de dovedit dar... titlul de campion ramane si aduce bani multi, asa ca... liniste!
Dupa 30 de ani de inactivitate in folosul cetatenilor, vine cineva sa ne scoata ochii cu un record mondial!!! Sincer sa fiu mie mi-ar fi rusine sa vin cu astfel de argumente! Record mondial la care au participat 5 tari? Chiar ii credeti prosti pe cei din MTS? Un record nu salveaza FRR de la taierea finantarii! Un record "facatura" menit sa impresioneze nestiutorii, nu sa demonstreze necesitatea unei activitati! Hi!
Poate daca cineva s-ar fi dat jos de pe piedestalul functiei din FRR si ar fi facut radioamatorism in YO altul ar fi fost deznodamantul astazi! Din acest motiv esecul trebuie asumat de cei din FRR care in prezent au facut FRR SRL! E rusinos dar ...o sa treaca si asta!
... Intamplator azi am participat la o activitate a Federatiei de Karate ...etc, unde un prieten bun al meu este presedinte si ..am vazut ce poate face un presedinte de Federatie la toate nivelurile! Cel mai important a fost activitatea de ajutor si sustinere a sportivilor mai mici! Am avut onoarea sa discut cu Horatiu timp de cateva minute, dupa sedinta festiva, mirat oarecum de faptul ca intrerupsese sedinta si oferise ajutorul unui pitic de 7 ani aflat in dificultate, el fiind sportiv cu 7 DAN-i si conducand festivitatea!
Mi-a spus, cu o atitudine modesta, (desi il cunosc de 25 de ani), cum ca nu ar fi putut aduna in sala dintr-o comuna anonima, peste 170 de sportivi, daca in delungul timpului nu ar fi acordat timp, rabdare si expertiza celor care cauta drumul spre a invata mai mult!
Unde am vazut in FRR ca cei ajunsi "maistrii ai sportului" sa conduca macar o grupa neinsemnata de copii, atragandu-i catre practicarea radioamatorismlui? ...Alaturi de ARR am facut mult timp activitate de culturalizare a ceea ce inseamna radioamatorismul, dar...nu a fost suficient! Nu singur trebuie sa o fac! Dar macar sunt impacat ca am facut tot ce am putut! Si inca mai pot! Hi!
Nu sunt deloc mirat ca se ajunge la taierea finantarii FRR, chiar ma mir de ce asa tarziu! Hi!
Societatea gaseste mai devreme sau mai tarziu mecanisme sa se curete de lucrurile care ii sunt nocive! Este o reactie normala care ii asigura evolutia si supravetuirea! Vom vedea ce forma de supravetuiere se va potrivi radioamatorilor YO! Sa avem rabdare!
Am zis ca atunci cand se va termina cu minciuna de "radioamator sportiv" in radioamatorismul YO, vom avea si noi sansa de a face radioamatorism! In rest sunt doar discutii sterile!
73! de YO9RIJ Petrica

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo3lw » Dum Oct 17, 2021 9:30 pm

Pentru YO5AJR.
Oare cine jignește pe cine? Dvs aruncați cu afirmații fără sens asupra unor oameni care au performat rezultate deosebite, de care Dvs nu aveți habar și nici curiozitatea să cautați!
Vedeti aici...la o simplă cautare pe web:
https://www.facebook.com/MTS.Romania/ph ... 956439321/
Nu vreau să intru într-o polemică cu Dvs...
Pe curand,
Cristi

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde YO5VAE » Lun Oct 18, 2021 9:11 am

yo3hjv scrie:
YO5VAE scrie:Salut Costi. In mare parte sunt de acord cu ce spui, dar, daca stam sa ne gandim, QTC-ul de la Bistrita e facut de YO5KUC, care apartine de CSM Bistrita. Daca va iesi de sub tutela MTS, probabil clubul va fi desfiintat (dar nu neaparat si QTC-ul). Nu ca ar fi mare minune, pana la urma nu numele clubului ne tine impreuna. Se poate face oricand unul privat. Dar ca idee, eu cred ca o parte din activitati/initiative/cluburi vor disparea.
73 de YO5VAE - Edy


O observatie, daca imi permiteti: FRR este rezultatul asocierii cluburilor cu CIS si nu cluburile "descaleca" din FRR. Asa zice legea, ca federatiile sportive sunt constituite prin asocierea libera a unor persoane juridice, cluburi sportive. La randul lor, cluburile sunt rezultate din asocierea libera a persoanelor fizice, sportivi de preferinta.
Asadar, de ce ar duce la desfiintarea cluburilor o eventuala dizolvare a federatiei?


Pentru ca o mare parte a cluburilor sunt cluburi finantate, iar in lipsa finantarii acestea nu vor mai putea suporta financiar nici o chetuiala. Si sunt cheltuieli destule, incepand cu sediul radioclubului.

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo5ajr » Lun Oct 18, 2021 9:13 am

Petrică - un comentariu amplu și la obiect, cu excepția notificării că la HST Mondial au participat doar 5 tari. Site - îl indicat de "prea fericitul" Cristi pe Facebook scrie de peste 20 de țări participante de pe 3 continente! Cine se îmbată cu apa chioara? In rest sa fim sănătoși in aceste vremuri în care se pare că octogenarii trecuți de "pandemii" de toate felurile mai păstrează drept șira spinării. Cu respect 73 de Miki

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde YO4BKM » Lun Oct 18, 2021 9:47 am

yo3hjv scrie:O observatie, daca imi permiteti: FRR este rezultatul asocierii cluburilor cu CIS si nu cluburile "descaleca" din FRR. Asa zice legea, ca federatiile sportive sunt constituite prin asocierea libera a unor persoane juridice, cluburi sportive. La randul lor, cluburile sunt rezultate din asocierea libera a persoanelor fizice, sportivi de preferinta.
Asadar, de ce ar duce la desfiintarea cluburilor o eventuala dizolvare a federatiei?
Corect, sunt membru fondator al unui club afiliat FRR care, de când s-a înființat cu zeci de ani în urmă, nu a primit niciun ban de la FRR. Și-și plătește chiria sediului, achiziția de echipamente, ba mai și susține financiar FRR deși localitatea nu este printre cele mai bogate din țară. Și ca acest club sunt zeci în țară. Într-un anumit sens al logicii, „cine pe cine” susține? Aici se vede pasiunea și priceperea, nu în „dați-mi bani ca să mă manifest ca radioamator”.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo3lw » Lun Oct 18, 2021 10:20 am

Pentru YO5AJR:

http://hst2021.me/images/hst_2021_results.pdf
Rezultate 2021
50 MHz.Campionat Mondial 2021
1 loc 2 la echipe seniori
1 loc 4 la echipe seniori
1 loc 4 individual seniori
1 loc 5 individual seniori
70 MHz Campionat Mondial 2021
1 loc 2 individual
1 loc 5 echipe
ARDF Campionatul European 2021
1 loc 3 individual
1 loc 4 individual
4 loc 5 individual
2 loc 6 individual
1 loc 3 echipe
2 loc 4 echipe
2 loc 5 echipe
1 loc 6 echipe
https://ardf2021.eu/official-results/

Și cu asta, eu mă retrag din această discuție...
73 de Cristi.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde YO3ITI » Lun Oct 18, 2021 12:51 pm

YO5VAE scrie:
yo3hjv scrie:
YO5VAE scrie:Salut Costi. In mare parte sunt de acord cu ce spui, dar, daca stam sa ne gandim, QTC-ul de la Bistrita e facut de YO5KUC, care apartine de CSM Bistrita. Daca va iesi de sub tutela MTS, probabil clubul va fi desfiintat (dar nu neaparat si QTC-ul). Nu ca ar fi mare minune, pana la urma nu numele clubului ne tine impreuna. Se poate face oricand unul privat. Dar ca idee, eu cred ca o parte din activitati/initiative/cluburi vor disparea.
73 de YO5VAE - Edy


O observatie, daca imi permiteti: FRR este rezultatul asocierii cluburilor cu CIS si nu cluburile "descaleca" din FRR. Asa zice legea, ca federatiile sportive sunt constituite prin asocierea libera a unor persoane juridice, cluburi sportive. La randul lor, cluburile sunt rezultate din asocierea libera a persoanelor fizice, sportivi de preferinta.
Asadar, de ce ar duce la desfiintarea cluburilor o eventuala dizolvare a federatiei?


Pentru ca o mare parte a cluburilor sunt cluburi finantate, iar in lipsa finantarii acestea nu vor mai putea suporta financiar nici o chetuiala. Si sunt cheltuieli destule, incepand cu sediul radioclubului.


Apropos de idei și de "ce se poate face".
S-a gândit vreodată cineva la modelul denumit generic "Idea Incubator" care e foarte popular în occident și care primește tone de bani de la stat ? -> ateliere-club unde copiii sunt ajutați să facă primii pași în lumea programării, roboticii, o abordare multidisciplinară care este modernă, la modă acum, are șanse foarte mari să primească finanțare de la stat prin instituțiile care gestionează educația și, cel mai mare avantaj - permite acoperirea cheltuielilor diverse, în același timp antrenând copii și tineri în activități în care radioamatorismul poate fi foarte ușor asociat. Unde mai pui că majoritatea acestor "laboratoare" sunt asociate școlilor.

Dar, cum spuneam, e nevoie de o minte deschisă și de bunăvoință, nu de un etern "e greu, dom'le, e greu..." Nimic nu e ușor pe lumea asta. Dacă ești putoare și te complaci... e altă poveste.

73 M
====================
73 de YO3ITI

yo3gcl
Mesaje: 58
Membru din: Vin Feb 11, 2011 10:28 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo3gcl » Lun Oct 18, 2021 2:29 pm

Salutare tuturor. Nu obișnuiesc sa intervin în discuții care nu au avut, nu au si nici nu vor avea un final vreodată. Sincer, nu știu cine s-ar bucura de dispariția FRR și implicit dispariția cluburilor afiliate, din ce în ce mai puține. Acestea reușesc sa mai adune cât de cât o mana de oameni care ies în benzi. YO din ce în ce mai putini în eter, lumea va uita de noi. Suntem ignorați efectiv, de vecini chiar în timpul concursurilor. Am ajuns o cantitate neglijabila. Este bine ca încă unii dintre noi au idei care sa aibă și o materializare. Cred ca radioamatorismul ca ramura, SINGUR ar putea constitui obiect de preocupare la licee și facultăți de telecomunicații. Un club activ în aceste centre ar fi recomandat sa existe. Chiar exista. Cred ca ne aflam în al 12-lea ceas în care trebuie sa scoatem în fata părțile pozitive. Altfel riscam sa dispărem complet. Va rog, nu doresc replica, deoarece nu îmi stau în obisnuinta confruntările de nici un fel. Mulțumesc pt înțelegere.
Sa fim sănătoși și sa avem o pasiune. Ne ridica peste greutățile vieții, ne menține peste linia de plutire. La mine funcționează. De 28 ani. 73!


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori