FRR pe ultima suta?

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo2loj » Lun Oct 18, 2021 3:20 pm

Nu vi se pare ciudat că existența FRR pare condiționată exclusiv de acei bani de la MTS?
Dacă va fi necesară, va supraviețui prin contribuția cluburilor constituente. Dacă nu, o să dispară.
Doar că dacă va supraviețui, o să se transforme dintr-o structură elitistă și intangibilă, într-una supusă finanțatorilor ei, adică cluburilor pe care le reprezintă. Ceea ce nu e un pas greșit, ci firesc și de dorit.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde YO3ITI » Mar Oct 19, 2021 7:40 pm

yo2loj scrie:Nu vi se pare ciudat că existența FRR pare condiționată exclusiv de acei bani de la MTS?
Dacă va fi necesară, va supraviețui prin contribuția cluburilor constituente. Dacă nu, o să dispară.
Doar că dacă va supraviețui, o să se transforme dintr-o structură elitistă și intangibilă, într-una supusă finanțatorilor ei, adică cluburilor pe care le reprezintă. Ceea ce nu e un pas greșit, ci firesc și de dorit.


Amen, bro !
73 M
====================
73 de YO3ITI

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo8rxp » Mar Oct 19, 2021 8:01 pm

FRR trebuie sa existe insa nu in formatul prezent. FRR trebuie sa fie un far, o lumina calauzitoare. O forta comuna care sa ne reprezinte pe toti, si noi toti sa reprezentam YO, identic cu un organism sanatos.
Din pacate acest lucru este o utopie in YO. Viitoarea criza financiara care ne pandeste la colt va determina ca FRR sa fie taiata de la felia de tort MTS mai devreme sau mai tarziu, si ce va urma este usor de intuit.
Ce ne va ramane noua ca radioamatori va fi sa ne reprezentam pe noi si pe urma tarisoara noastra asa cum putem,
lotw sau alta forma de qsl va deveni din ce in ce mai utilizat insa noi ca oameni vom fi din ce in ce mai dezbinati, izolati si dezinfectati caci deh, " unde-i unul nu-i putere ".
Poate gresesc insa FRR nu trebuie sa reprezinte "sportivi" , ci oameni radioamatori .Cu sinceritate, cu privirea sus si daca FRR capata increderea oamenilor vor veni si sponsorizari, cu mic cu mare cata vreme va fi transparenta,
Sunt placut surprins de cantitatea raspnsurilor FRR pe acest topic, versus aproape zero postari cumulate la toate problemele supuse discutiilor pe radioamator.ro. vis a vis de FRR. Bag de seama ca titlul "FRR pe ultima suta " a produs oarecere senzatie de neplacut p'aci p'acolo.
P.S. saracul nenea Andy YO3AC se rasuceste in mormant cand cuantic asculta stringurile cosmice produse de gravitatia QTC-ului saptamanal.
Pe vremuri abia asteptam sa inceapa QTC, actualmente ultimul qtc ascultat a fost acum cateva luni si mi-am dat seama ca efectiv este pierdere de timp. Si FRR !!! crede-ma ca desi sunt om de software oricand prefer o vorba dulce analog.
Te salut FRR si ce-mi urezi tu mie aia sa ai tu !!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo3hjv » Mar Oct 19, 2021 9:41 pm

YO3ITI scrie:
YO5VAE scrie:
yo3hjv scrie:
O observatie, daca imi permiteti: FRR este rezultatul asocierii cluburilor cu CIS si nu cluburile "descaleca" din FRR. Asa zice legea, ca federatiile sportive sunt constituite prin asocierea libera a unor persoane juridice, cluburi sportive. La randul lor, cluburile sunt rezultate din asocierea libera a persoanelor fizice, sportivi de preferinta.
Asadar, de ce ar duce la desfiintarea cluburilor o eventuala dizolvare a federatiei?


Pentru ca o mare parte a cluburilor sunt cluburi finantate, iar in lipsa finantarii acestea nu vor mai putea suporta financiar nici o chetuiala. Si sunt cheltuieli destule, incepand cu sediul radioclubului.




Apropos de idei și de "ce se poate face".
S-a gândit vreodată cineva la modelul denumit generic "Idea Incubator" care e foarte popular în occident și care primește tone de bani de la stat ? -> ateliere-club unde copiii sunt ajutați să facă primii pași în lumea programării, roboticii, o abordare multidisciplinară care este modernă, la modă acum, are șanse foarte mari să primească finanțare de la stat prin instituțiile care gestionează educația și, cel mai mare avantaj - permite acoperirea cheltuielilor diverse, în același timp antrenând copii și tineri în activități în care radioamatorismul poate fi foarte ușor asociat. Unde mai pui că majoritatea acestor "laboratoare" sunt asociate școlilor.

Dar, cum spuneam, e nevoie de o minte deschisă și de bunăvoință, nu de un etern "e greu, dom'le, e greu..." Nimic nu e ușor pe lumea asta. Dacă ești putoare și te complaci... e altă poveste.

73 M


Ptr. YO5VAE: Cluburile nu sunt finantate de la consiliile locale? Nu cred ca primesc finantare de la Minister si nici chiar de la FRR, dimpotriva, cred ca e invers. Poate gresesc, nu am chiar toate detaliile.

Ptr. YO3ITI: Ca sa lucrezi cu copii sunt necesare niste etape birocratice destul de stufoase ce necesita personal dedicat.
Colaborarea cu scoli/licee, de asemeni, necesita o birocrateala cumplita.

Am tatonat, ne-a depasit. Poate FRR ar fi avut succes daca ar fi incercat.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo8rxp » Mar Oct 19, 2021 10:48 pm

felicitari yo3hjv
citez "Colaborarea cu scoli/licee, de asemeni, necesita o birocrateala cumplita.
Am tatonat, ne-a depasit. Poate FRR ar fi avut succes daca ar fi incercat."
Inchei citat

FRR, SRR , ARR, nu conteaza titulatura .
Ce conteaza este sa spunem adevarul despre realitate si sper ca din colaborare sa rezulte idei constructive.
Doar asa putem supravietui ca entitate YO si ca respect din partea conationalilor!
Chiar ne doare sa ne privim in ochi si sa intindem mana ?
Chiar ne doare asa tare sa spunem raspicat "'Am gresit " ?
Chiar ne doare asa tare sa spunem " avem nevoie de ajutor !" ?
Chiar ne doare asa tare sa spunem " Doar impreuna suntem YO ?"
Sincer , eu Gabriel yo8rxp recunosc ca am in ochi o lacrima de durere cand vad cat de imprastiati suntem, cat de dezbinati suntem, si cat au altii de castigat din cauza asta !
FRR , SRR , ARR si care mai suntem in YO, hai odata, hai sa fim YO , hai sa nu ne mai guverneze propriul ego ci doar binele comun. hai odata tu-i ceapa mă-sii !!
Nu cred ca pe lumea asta suntem condusi doar de simbolul compas si litera G in mijloc !
Nu cred ca litera G vine de la Great nici de la Garbage !
Cred cu toata fiinta ca suntem mai presus de 85% tampi si 15% lideri !
Cred cu toata fiinta mea ca m-am nascut YO si voi fi YO pana la sfarsitul timpului !
Eu yo8rxp cred in ceea ce cred , Amin !
Si atentie tuturor !! Dumnezeu si Dracul sunt deopotriva in sufletul nostru ,mare atentie ce semanati !
Si eu nu sunt credincios!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo5ajr » Mie Oct 20, 2021 12:33 pm

Pentru YO8RXP - Gabe - Trebuie sa reactionez la cuvintele, gandurile tale exprimate cu atat de sincere,emotionante si izvorate din suflet - ma inscriu la acest filling exprimat atat de dramatic si cu maximala putere emotionanta. De mult, foarte demult le am aceas gand exprimat la diferite intruniri, sedinte intre noi, radioamatori. Ce a ce ma surprinde si ma acreste - TACEREA aceasta desavarsita al FRR care frizeaza deprimant miserupismul de care dau dovada. OARE CHIAR NU AU INIMA? Poate ca sistemul insasi este ticalosit in aceasta masura inumana? Unde este reactia emblematicilor in radioamatorism? Unde este partea nevazuta, neauzita al majoritatii Ham - ilor care ard in singuratate pasiunea, devenind lupi singuratici? Daca tinerii in majoritate nu au termenele de comparatie din istoria zbuciumata al radioamatorismului YO chiar nu le dor? Noua, "octogenarilor" cu atat mai mult doare ce a ce exista in prezent si ne gandim cu o suparare imensa ca in acest miserupism in mod nemeritat ne pregatim la existenta de dincolo in eternitate. Este trist, foarte trist. Ce lasam dupa noi?
Multumesc din suflet Gabe de sinceritatea postata. Poate in ceasul al 12 - a va aveae efect de contemplare si analiza a fiecarui lup singuratic, poate si in sufletele elitei YO nevazuta si modesta.
Urasc zicala mostenita din vremea otomanilor - "Capul aplecat sabia nu taie" - ba - sa taie daca are curaj!
73 de yo5ajr Miki ("Troublemaker" de buna voie)

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde n2yo » Mie Oct 20, 2021 1:42 pm

Foarte multe postari emotionale pana acum, si cateva lamentari pe acest subiect. Dar care ar fi concret efectul imediat al activitatii de radioamator ca hobby in YO? Sa nu uitam ca FRR a facut acum cativa ani pasul inapoi si a incetat oficial sa mai reprezinte radioamatorismul in Romania, iar activitatile depuse de FRR se afla numai in cadrul sporturilor (a se citi Statutul). Educarea tinerilor, organizarea de cursuri, promovarea radioamatorismului, instalarea de repetoare etc nu fac parte din atributiile Federatiei si nu sunt finantate de MTS, asa ca nu vor avea de suferit. Daca FRR ar disparea astazi, cele mai afectate sectoare vor fi telegrafia sala si radiogoniometria de amator, acolo unde deplasarea in anumite locatii (mai ales peste hotare), precum si organizarea unor concursuri necesita bani. Un alt domeniu care ar suferi ar fi probabil si Biroul QSL, insa nu cunosc sursele de finantare pentru acest serviciu. Participarea in Campionatul mondial IARU HF va cauza multa confuzie pentru nu se va sti care este organizatia care reprezinta radiomatorii YO si ce abreviere sa se transmita. Campionatele nationale de unde scurte si ultrascurte vor trebui sa-si gaseasca un alt organizator, ceea ce nu le va impiedica sa fie mai atractive pentru radioamatori. Sa nu uitam de pilda ca cele mai mari concursuri mondiale pe unde scurte sunt organizate de o revista - CQ Magazine. Ceea ce incerc sa spun este ca disparitia FRR nu ar fi o catastrofa. Radioamatorismul YO are de mult nevoie de o organizatie eficienta si de incredere care sa coordoneze activitatile specifice acestui hobby.

73 de Ciprian N2YO

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo5ajr » Mie Oct 20, 2021 10:58 pm

Pragmatic, ca in totdeaune draga Ciprian - dar ce retine FFR (a dregatorilor) sa se comunice ei pe aceasta pagina cu radioamatorii profund indignati - asa macar pe tonul nemijlocit si cu inima deschisa ca intre ham-i ? Cum calificati aceasta tacere asurzitoare ? Sau nu vor sa coboare din piedestalul fals, din umbra inaltei poarta al MTS? Eu cred ca ar fi o dovada omeneasca daca ar cobora intre hami - i.
Te asteptam acasa FRR! Daca nu au capacitate de comunicare, ar putea sa roage un "negociator" profesionist.
73 tuturor de Miki

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde yo3hjv » Mie Oct 20, 2021 11:42 pm

n2yo scrie:Sa nu uitam ca FRR a facut acum cativa ani pasul inapoi si a incetat oficial sa mai reprezinte radioamatorismul in Romania, iar activitatile depuse de FRR se afla numai in cadrul sporturilor (a se citi Statutul).

Participarea in Campionatul mondial IARU HF va cauza multa confuzie pentru nu se va sti care este organizatia care reprezinta radiomatorii YO si ce abreviere sa se transmita. Campionatele nationale de unde scurte si ultrascurte vor trebui sa-si gaseasca un alt organizator, ceea ce nu le va impiedica sa fie mai atractive pentru radioamatori. Sa nu uitam de pilda ca cele mai mari concursuri mondiale pe unde scurte sunt organizate de o revista - CQ Magazine. Ceea ce incerc sa spun este ca disparitia FRR nu ar fi o catastrofa. Radioamatorismul YO are de mult nevoie de o organizatie eficienta si de incredere care sa coordoneze activitatile specifice acestui hobby.

73 de Ciprian N2YO


Ciprian,

1. FRR nu a incetat nimic, dimpotriva. O vreme am fost contact IARU pentru radioamatorii din Romania pentru Comunicatii de Urgenta (RVSU) intrucat aveam niste activitati comune (inclusiv participarea in GLOBALSET).
FRR s-a implicat activ prin demersuri facute la cel mai inalt nivel al IARU pentru inlocuirea noastra ca entry point.
Datorita pozitiei de reprezentant la IARU a FRR, am fost rugati sa cedam pozitia. Intrucat asta e o chestiune de regulamente pe care nu are sens sa o discutam, fara nicio suparare si cu eleganta am cedat locul in lista. Evident, intrucat in aceasta zona de interes sunt importante rezultatele concrete, suntem prezenti in ecuatie, neoficial.
Nu imi e teama de cuvinte astfel ca voi caracteriza succint demersul: Decat sa faca ceilalti un graunte, mai bine nu facem noi nimic. FRR nu raspunde la email-urile de la IARU, nu participa la nicio discutie, e ca si cum in spatele casutei de e-mail nu este nimeni.
Pe pagina IARU R.1, FRR e acolo, semn ca nu s-a retras: https://www.iaru.org/reference/member-societies/
2. Federatia nu poate fi desfiintata de MTS, adica nu exista motivele care ar putea conduce la asa ceva. Federatia este PJ de drept privat, infiintata prin Statut/Act constitutiv si o hotarare judecatoreasca, inscrisa intr-un registru al Persoanelor juridice fara scop comercial. MTS poate sa retraga CIS-ul, Secretariatul General al Guvernului poate sa retraga calitatea de persoana juridica de interes public, pot sa opreasca finantarea dar asta nu duce automat la dizolvarea Federatiei. Ba, dimpotriva, cred ca decuplarea de la finantarea bugetara ar fi o sansa ca Federatia sa se reorganizeze pe baze moderne si pe baza realitatilor. Faptul ca este o Federatie Sportiva si necesitatea de a mentine CIS-ul atrage niste consecinte juridice clare, in sensul ca anumite prevederi trebuie sa fie prevazute in Statut. Cum ar fi odioasele "Comisii de arbitrii". Acestea sunt acolo pentru a justifica calitatea de Federatie sportiva care, la randul ei, da dreptul la a pretinde o farama de pomana bugetara.
3. Cluburile isi gestioneaza singure CIS-ul; FRR nu are niciun rol in obtinerea acestuia de catre cluburi. Finantarea cluburilor sportive se face de catre consiliile locale sau generale si, iarasi, nu depinde de FRR! Ba dimpotriva, poate ca FRR daca si dupa ce va pierde finantarea, va veni cu ideea de a mari cotizatia cluburilor pentru a le "reprezenta".
4. Indicativele speciale? Simplu, tot Federatia, ce o impiedica? Este reprezentanta la IARU, nu? Cotizeaza pentru un numar (niciodata stiut precis) de radioamatori pe care ii "reprezinta" acolo, deci sa scoata si indicative HQ.
5. Cred ca titlul este gresit. FRR este pe "ultima suta de ani", nu pe cea de metri! Nu va abandona rolul "calauzitor" chiar si daca nu prea stie de ce il vrea cu atata ardoare! Revedeti punctul 3.

73 de yo3hjv, Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: FRR pe ultima suta?

Mesajde YO8RAA » Joi Oct 21, 2021 8:36 am

Perfect punctat si explicat Adrian dar "boborul" nu intelege aceste aspecte.
Vor continua periodic lamentarile obisnuite.
Si din pacate ... prea multe "bocitoare" si nici o "ruda" apropiata (membru asociat) ... la presupusul prohod. :D :lol:
73 Mircea YO8RAA


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori