Indicative YO???

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Indicative YO???

Mesajde yo2ya » Sâm Noi 05, 2011 8:25 pm

O intrebare catre cei cunoscatori:
Este posibil acordarea de indicative(in YO) cu acelasi sufix dar in districte diferite???
De ex: YO2BV si YO6BV.Amindoua indicativele pot fi verificate pe radioamator.ro.
In Callbok-ul ANCOM (ianuarie 2011)apare doar YO2BV.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Indicative YO???

Mesajde YO6EX » Sâm Noi 05, 2011 9:24 pm

Conform Regulamentului de Radiocomunicaţii (nu mai ştiu nr. art), nu este posibil.
In practică, însă, se întâmplă!
Este de ex. YO3NP şi YO5NP.
Problema este că titularul primului indicativ acordat (în acerst caz YO2BV) , ar trebui să reclame la ANCOM situaţia creată şi să ceară anularea indicativului lui YO6BV.

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 715
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Indicative YO???

Mesajde yo3gh » Sâm Noi 05, 2011 9:35 pm

Nu se poate acorda . Schimbarea cifrei se " petrecea " atunci cand schimbai districtul ca urmare a schimbarii adresei de domiciliu , stabila ( nu ca o noua proprietate imobiliara ). 73 !

yo9ibc
Mesaje: 96
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: Indicative YO???

Mesajde yo9ibc » Sâm Noi 05, 2011 9:43 pm

Daca va uitati cu atentie la YO2BV apare mentiunea "Indicativ autorizat de Autoritatea Nationala pentru Comunicatii (ANCOM)", scris cu verde.
La YO6BV aceasta mentiune nu apare. Oare de ce????

Avatar utilizator
YO3IBW
Mesaje: 47
Membru din: Lun Sep 06, 2010 8:38 am
Contact:

Re: Indicative YO???

Mesajde YO3IBW » Sâm Noi 05, 2011 10:07 pm

Cel mai indreptatit sa raspunda este webmasterul radioamator.ro, adica Ciprian. Totusi, sa dau si eu cu presupusu' , acel text "Indicativ autorizat de Autoritatea Nationala pentru Comunicatiiu (ANCOM)" apare atunci cand se face sincronizarea callbook-ului radioamator.ro cu cel al ANCOM.
Tin minte ca o buna perioada de timp dupa ce am luat indicativul YO3IBW nici eu nu am avut scrisul verde in callbook-ul radioamator.ro.
Legat de dublurile de sufixe, din observatiile mele acest lucru este posibil.
Partea cu prefixul, este relativa deoarece daca pe autorizatie are ca locatie secundara alt amplasament in afara districtului de care apartine, radioamatorul poate lucra. Am auzit indicative YO3 care lucrau in YO9 sau in alte parti...
Personal daca mi-as schimba QTH-ul undeva in afara YO3, as pastra indicativul fara discutii exact asa cum este, YO3IBW.
Icom IC-7610 | AH4 + Long Wire| Verticala 5/8 pentru 10m | Rode Procaster.

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 147
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Da, Indicative YO .

Mesajde yo7mr » Sâm Noi 05, 2011 10:34 pm

Da, totul se poate - suntem tara tuturor posibilitatilor ! Referitor la indicativele de apel in cazul semnalat, acestea nu sunt unice deoarece au acelasi sufix, totusi sunt indicative diferite ( gratie prefixului ) iar detinatorii acestora banuiesc ca sunt multumiti si nu ar trebui sa deranjeze pe alt utilizator, insa nu suntem obisnuiti sa acceptam asemanarea fireasca sau nu, conform reglementarilor specifice si practicii alocarii indicativelor in YO. Cred totusi ca pot fi erori si lipsa unei sincronizari la baza de date. Mult mai grav este alta chestiune, caz cunoscut foarte bine : Cetatean strain, domicilat in Romania - fara sa detina Cetatenia Romana - obtine indicativ romanesc - YO cu sufix de 3 litere, apoi sufix cu 2 litere, in tara noastra care l-a adoptat iar radioamatorul respectiv isi arata recunostiinta criticand cu orice ocazie ca nu este cum trebuie tara si societatea noastra, motivand insa obtinerea indicativului YO in contul " cetateniei europene " !?! iar noi cetateni romani - " facem smecherii " - el este insa corect...Ospitalitate romaneasca ? Da ! Sunt sigur ca in tara lor europeana, noi nu vom gasi aceeasi disponibilitate ( de altfel ilegala in RO, daca nu este cetatean roman ) - noi sigur vom gasi desconsiderare la ei dar si la noi acasa, de ospitalitate, nici nu poate fi vorba. De studiat regulamentul de radioacomunicatii pt. serviciul de amator din Romania - conditiile de autorizare YO - pentru toate situatiile semnalate. Poate s-a schimbat ceva si noi nu stim inca, probabil asa sunt noile reglementarile UE ! ? adica, unii dintre noi sunt mai cetatenii decat altii...! vizibil de altfel - vinovati suntem noi...pourquoi nous voulons " fraternite / egalite "...
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 147
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: prefixe YO schimbate

Mesajde yo7mr » Sâm Noi 05, 2011 11:09 pm

Salut voios de radioamator !

pentru YO3IBW : in ce priveste afirmatia cu prefixul schimbat si ce anume ai receptionat, precum si faptul ca prefixul ca este relativ, te afli intr-o confuzie si eroare.
Totul este reglementat !
Radioamatorul YO poate lucra din 4 amplasamente, domiciul implicit si altele 3, numai sa fie declarate pe cererea de autorizare ( formular ) sau pot fi anuntate / modificate cand este cazul - in scris. Radioamatorul foloseste indicativul " de acasa " oriunde s-ar afla in Romania, avand doar obligatia sa mentioneze in radio, locatia din care este activ. Eu am avut un amplasament in sectorul 6 Bucuresti, chiar daca am fost acolo numai musafir....hi. Statiile radio ex YO3 ( si altele ) cu prefix schimbat in zone radio diferite, au facut cu buna stiinta acest lucru si cu modificarea autorizatiei, posibil sa aiba domicilul stabil in acel prefix radio, asa cum bine a explicat un coleg mai sus. Schimbarea indicativului de apel, este o optiune personala, similar cum iti schimbi numarul de apel telefonic, suntem si noi tot o retea, Nu ? doar este la moda " portarea " . Altfel, cred ca ne este doar teama pentru ca nu ne mai sunt recunoscute performantele sau nu ne mai re-cunoaste cineva...hi...!
Chestiuni de perceptie, mentalitate si obisnuinta. Voie buna tuturor - 73 !
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Indicative YO???

Mesajde yo3hjv » Sâm Noi 05, 2011 11:34 pm

YO6BV nu si-a reinnoit autorizatia, au trecut cei 5 ani de "rezervare" apoi indicativul a fost reatribuit. Totul este in Regulament.
Baza de date de la Ciprian, probabil, retine toate indicativele ce au trecut pe acolo vreodata iar cele cu verde sunt cele actualizate.
Mi se pare singura explicatie plauzibila...
Stiu de o singura greseala cu doua indicative, valabile (deci nu unul expirat), simultan in callbook-ul ANCOM:
YO2IVA si YO3IVA, dar in prezent, YO3IVA cred ca a patit acelasi lucru cu omisiunea de reinnoire a autorizatiei si nu mai figureaza in callbook...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Indicative YO???

Mesajde YO8RAA » Dum Noi 06, 2011 12:52 am

yo3hjv scrie:YO6BV nu si-a reinnoit autorizatia, au trecut cei 5 ani de "rezervare" apoi indicativul a fost reatribuit. Totul este in Regulament.

Dupa cum afirmi "Totul este in Regulament". Numai ca Adrian-YO2BV e in callbook cam de cand erai matale prin clasele primare.
Asa ca ...nu e prea plauzibila parerea matale cu ... re(a)tribuirea.
yo3hjv scrie:Baza de date de la Ciprian, probabil, retine toate indicativele ce au trecut pe acolo vreodata iar cele cu verde sunt cele actualizate.
Mi se pare singura explicatie plauzibila...

Baza de date de la Ciprian e compusa din baza de date reala de la ANCOM si una dupa "ureche" facuta pe baza datelor oferite de useri care ii solicita sa fie trecuti in callbook. De aia ne-am si inmultit ca trecem de 9000 indata. Noroc cu astia de vor indicative cu doua litere .... :lol:
yo3hjv scrie:Stiu de o singura greseala cu doua indicative, valabile (deci nu unul expirat), simultan in callbook-ul ANCOM:
YO2IVA si YO3IVA, dar in prezent, YO3IVA cred ca a patit acelasi lucru cu omisiunea de reinnoire a autorizatiei si nu mai figureaza in callbook...

Pai de ce stii atat de putin? Tocmai ti-a servit Vasile-YO6EX un alt exemplu un pic mai sus YO3ND-YO5ND, ambele agreate de ANCOM.

:arrow: Totusi in acest post este si un lucru bun. Asa poate vor afla toti din YO3, YO4. YO7 si YO9 ca au indicativele neactualizate in baza de date de la ANCOM-Regionala Bucuresti. Cei de la Regionalele Iasi, Cluj si Timisoara sunt in regula.

Pentru @YO7CEG-Marian
Ce ai d-le cu strangerul? E in regula omul. Si noi putem sa ne luam la ei fara sa avem cetatenie. De la yo3ibw nu ma mir ca o ia prin "aratura" dar tu Brutus care esti de scoala veche???!!!
Ia arunca un ochi aici:

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Indicative YO???

Mesajde yo3hjv » Dum Noi 06, 2011 1:55 am

YO8RAA> E usor sa iei de bun tot ce se serveste pe net.
La "sursa" oficiala, ANCOM, exista un Callbook:
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=callbook%20ancom&source=web&cd=1&ved=0CBwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ancom.org.ro%2Fuploads%2Flinks_files%2FCallbook_ianuarie_2011.xls&ei=Hsq1To-CFdGUswbSmMS8Aw&usg=AFQjCNGO0djoYvEarxqKU_Yoqdd14tCktg&sig2=QsXvVAUKG85ABnkF4FaHvQ&cad=rja

Acolo se vede ce indicativ este si ce indicativ nu este.
YO6BV o fi in eter de 30 de ani, dar in callbook-ul oficial nu!
Idem pentru YO5ND.
in rest, da, e cazul ca fiecare sa se uite in propria autorizatie si sa vada daca nu cumva a expirat perioada de valabilitate! Daca da, atunci anii in eter fara autorizatie... cum sa zic? Conteaza pentru activitatea in ilegalitate!
Oricum, atribuirea unui indicativ altui radioamator decat cel "initial" inseamna, potrivit art.48 (2) din Regulament, ca au trecut 5 ani de la expirarea autorizatiei!

Si nu mai sunt "regionale" decat pe la CFR. Vreo 3 pe toata tara, parca... :)
Eu inteleg ca aveti o problema de cand cu conspiratia cu balonul, dar nici chiar asa :D
in rest, de acord cu rasfoirea, din cand in cand, a Regulamentului! Fie macar pentru reamintirea regulilor referitoare la anuntarea indicativului intr-un QSO.

73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori