INCOTRO FRR?

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo2bpz
Mesaje: 28
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:09 pm
Contact:

Re: INCOTRO FRR?

Mesajde yo2bpz » Mie Ian 18, 2012 7:10 pm

Bun , rau e un mare pas spre normalitate! Sa auzi de un "comunicat al CA" s-a intamplat mai rar (sau aproape deloc! Si inca un comunicat complet! unde se da o adresa la care putem sa ne prezentam cererile si observatiile (de cand o cerem!), sa aiba un "purtator de ccuvant " de cand il solicitam!).
Sunt multe neclare, multe nelalocul lor, dar e un INCEPUT! Si, vorba ardeleanului:Doamne-ajuta!

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: INCOTRO FRR?

Mesajde yo7ilv » Mie Ian 18, 2012 7:13 pm

@yo6mt,
Nu prea cred , nu are cum sa fie si angajat si membru al CA! Eu inteleg , ca a fost desemnat sa gireze si functia de secretar general , pina la adunarea generala.Nu reiese de nicaieri ca ar fi si angajat cu contract de munca al FRR. Si nici nu rezulta de undeva ca i s-a stabilit si un salariu( cu exceptia de indemnizatia de membru al CA-ului)Sau mai stii, ce vraji si fenomene paranormale se petrec in radioamatorismul romanesc??? Oricum, trebuie sa mai cercetam , daca , domniile lor nu vor sa ne informeze in mod oficial -si sa aflam noi starea lucrurilor- ce dracu, parca n-ar fi platiti din banii nostri!!!
73!!!

YO7LTI
Mesaje: 30
Membru din: Dum Iul 04, 2010 9:39 pm
Contact:

Re: INCOTRO FRR?

Mesajde YO7LTI » Mie Ian 18, 2012 7:25 pm

@yo2bpz
Eu cred trimiterea de emailuri individuale pe adresa respectiva se poate constitui intrun flood inutil. Postarile de aici cu siguranta sunt urmarite de membrii CA si chiar daca nu posteaza pot lua pulsul in mod eficient.
73 Ovidiu

yo6mt
Mesaje: 61
Membru din: Lun Feb 28, 2011 6:17 pm
Contact:

Re: INCOTRO FRR?

Mesajde yo6mt » Mie Ian 18, 2012 7:58 pm

Azi am ascultat un QTC de 2 bani ca inteligibilitate. La un moment dat satui de haraiala baietii au inceput sa discute intre ei peste emisiune. O voce disperata din Buzau a intervenit "la noi se aude, da-i bataie", apoi niste injuraturi sanatoase. Am ascultat pana a inceput ceva despre "Punguta cu 2 bani" apoi am inchis. Din cate am inteles nu s-a citit si comunicatul pentru tara al CA. Probabil a fost numai pentru internauti. S-au poate l-au lasat la urma dupa metoda dumnealor. Ce e important il punem la diverse.
73 de YO6MT Cornel

yo6mt
Mesaje: 61
Membru din: Lun Feb 28, 2011 6:17 pm
Contact:

Re: INCOTRO FRR?

Mesajde yo6mt » Mie Ian 18, 2012 8:35 pm

yo7ilv scrie:@yo6mt,
Nu prea cred , nu are cum sa fie si angajat si membru al CA! Eu inteleg , ca a fost desemnat sa gireze si functia de secretar general , pina la adunarea generala.Nu reiese de nicaieri ca ar fi si angajat cu contract de munca al FRR.

COMUNICAT al C.A. al FRR

Având in vedere situaţia neobişnuită creată de internarea de urgenţă şi apoi de decesul secretarului general Vasile Ciobanita, Consiliul de Administratie al F.R.R. sa întrunit şi a luat hotărârile necesare pentru buna funcţionare în continuare a F.R.R. Datorita numeroaselor temeri si framintari aparute in rindul membrilor F.R.R. cauzate de disparitia prematură şi fulgeratoare a secretarului general sunt necesare explicatii menite sa clarifice hotaririle luate cât si de modul de aplicare a acestora:

1. La sedinta C.A. din 16 decembrie la solicitarea lui Vasile Ciobanita , a fost numit domnul Adrian Zaiţ YO8OW sa ocupe temporar funcţia de secretar general F.R.R., primul fiind în incapacitate de a-şi exercita atribuţiile din motive medicale . Aceasta s-a facut la cererea expresa a domnului Vasile Ciobanita-YO3APG, YO8OW fiind persoana cea mai în măsură să întocmească şi să depună Cererea de Finantare la A.N.S.T. Cererea de Finantare trebuia depusă până pe 20 decembrie 2011, aceasta fiind singura sursă sigură de finantare a F.R.R şi cea mai importantă.

2. La sedinta C.A.din 4 ianuarie 2012, s-a luat decizia ca domnul Macarescu Dan, vicepreşedinte al F.R.R, să preia atributiile funcţiei de presedinte al F.R.R. deoarece dl. Niculescu Virgiliu se află în Germania si nu a împuternicit pe unul dintre vicepresedinti să-l inlocuiasca pâna la intoarcerea în ţara sau până la desfasurarea alegerilor din 2012. Aceasta decizie a fost luata pentru ca domul Dan Macarescu sa poată semna documentele ce permit continuarea activităţii F.R.R. in conditiile date, atributiune exercitata temporar, să asigure functionarea Comitetului Director al FRR în conditiile statutare.

3. La aceeasi sedinta, membrii C.A. au decis ca domnul Adrian Zait sa preia cu titlul de interimat functia de secretar general al F.R.R. pana la intrarea in vigoare a unui nou statut al F.R.R, dupa care la F.R.R. sa se angajeze in functie de prevederile noului statut un nou secretar general. Domnul Adrian Zait are misiunea de a asigura finantarea F.R.R., buna desfasurare a activitatii acesteia, aparitia in continuare a revistei Radiocomunicatii si Radioamatorism pregatirea Adunarii generale anuale, a alegerilor pentru CA si a adoptarii unui nou statut. Pentru asigurarea legalitatii deciziilor luate la sedinta, din partea Autoritatii Nationale pentru Sport si Tineret a participat domnul Viorel Tomescu. [b]Dl. Zaiţ este în prezent angajat în condiţiile legii cu contract de muncă pe perioadă determinată[/b]. Există angajamentul lui YO8OW de a-şi dona veniturile de la FRR pentru folosul federaţiei.

4. In aceeasi sedinta membrii C.A. au decis ca F.R.R are nevoie de un sediu reprezentativ, avand in vedere urmatoarele: actualul sediu este revendicat si castigat de fostul proprietar. Sediul este inadecvat activitatilor pe care le desfasoara F.R.R., iar accesul cu autoturismul este dificil. Chiria pe care o plateste in prezent F.R.R. pentru acest spatiu este mult prea mare pentru facilitatile ce le ofera (in jur de 3000 RON lei pe luna chirie plus utilitati). Sediul F.R.R va ramane in Bucuresti si va trebui sa corespunda specificului si standardelor activitatilor noastre, in acest sens s-au facut demersuri la ANST pentru obtinerea unui sediu corespunzator . Exista in acest moment cateva variante din care va fi aleasa cea mai buna. Schimbarea sediului va fi supusă votului Adunării generale conform statutului.

5. Editarea revistei Radiocomunicatii si Radioamatorism va fi facuta la Suceava deoarece in acest moment nu exista o alta solutie viabila pentru continuarea aparitiei ei, Alin - YO8TVV asigurand DTP-ul acesteia in conditiile in care membrii F.R.R. vor asigura materialele ce vor fi publicate. Incercam sa ii contactam pe cei ce au facut parte din colectivul de redactie si sa gasim noi colaboratori care sa imbunatateasca continutului acesteia. Tiparirea revistei se va face de catre tipografia Gutenberg (aceiasi tipografie la care s-a tiparit si pina acum) pina la gasirea unei tipografii care sa ofere conditiile de cost si cele mai avantajoase in conditiile pastrarii calitatii, eventual imbunatatirii ei.

6. Membrii C.A. au decis ca toate cluburile si asociatiile membre afiliate F.R.R. sa plateasca o cotizatie anuala de 150 Lei indiferent de numarul de membri, cotizatie care are drept scop asigurarea cofinantarilor necesare proiectelor nerambursabile ce urmeaza a fi accesate, in conditiile in care ANST cere in acest an cofinantare de 20% din valoarea finantarii totale.

7. Domnul Gheorghe Dragulescu va asigura buna functionare a serviciului QSL . Membri C.A, cauta o solutie de a asigura acest serviciu in ambele sensuri din YO si catre YO pentru membrii F.R.R. dar si celorlalti radioamatori YO interesati de acest serviciu. In acest sens se pregateste o cerere de finantare nerambursabila.

8. Tuturor membrilor F.R.R. li se vor face noi legitimari. F.R.R. va tipari noi legitimatii care sa corespunda cu actualele cerinte cerute de IARU si ANST. Aceasta activitate va fi efectuată de către F.R.R. pentru a avea o evidenta clara a sportivilor sai, si a cluburilor la care sunt legitimati acestia (unul dintre motivele principale fiind evitarea problemelor aparute in concursuri privitor la legitimarea concurentilor).

9. Adresa de email a federatiei este începând din 4 ianuarie FRR@HAMRADIO.RO, la această adresă primindu-se toate solicitările venite din partea membrilor .

10. Pentru o comunicare cât mai eficientă domnul Adrian Mocanu a fost desemnat ca purtător de cuvânt al Consiliului de Administratie, acesta va transmite toate comunicatele din partea F.R.R. către societatea civilă .

11. În momentul în care este confirmata rezervarea salii unde se va tine Adunarea Generala se va comunica catre cluburile şi asociaţiile membre data şi ora desfăşurării acesteia, precum şi locul desfasurării, urmând ca organizaţiile membre ale F.R.R. să trimită către aceasta numele delegatului ce o va reprezenta.

12. De asemenea se va folosi adresa REVISTA@HAMRADIO.RO pentru a se trimite toate articolele ce se doresc a fi publicate în revista Radiocomunicatii si Radioamatorism , textul in word iar imaginile separat la o rezolutie de minim 300 dpi (în cazul în care se va dori plasarea forografiei(ilor) într-un anumit loc din articol se va face referire la acestea sau se va introduce fotografia). Trimiterea imaginilor separat se impune pentru asigurarea calitătii necesare tiparului . Nimeni nu este fericit când nu poate distinge anumite cote sau valorile unor componente dintr-o schema prezentata în revistă.

13. De asemenea pentru actualizarea bazei de date a cluburilor si membrilor acestora solicitam trimiterea urmatoarelor date:
Numele asociaţiei sau al clubului
Numele preşedintelui/directorului
Adresa postală, adresa de e-mail, număr de telefon, pagina web precum si sediului oficial al clubului
Cont IBAN şi CUI
Adresa postală, adresa de e-mail, număr de telefon, pagina web ale sediului radio clubului (se va menţiona dacă radioclubul nu are sediu sau sediul radioclubului şi datele de contact sunt aceleaşi cu ale clubului/asociaţiei)
Indicativele radioclubului
Dacă radioclubul are staţie proprie de US (DA/NU) , de UUS (DA/NU)
Repetoarele clubului
Balize intreţinute
Indicativul, Nr. tel. si adresa de e-mail ale responsabilului radioclubului
Responsabilul retelei locale de urgenţă şi locţiitorul acestuia: nume, indicativ, e-mail, tel., adresa
Lista cu membrii legitimaţi sau afiliaţi la club , inclusiv receptori, ARDF.
Acestea vor fi trimise pe adresa cgales@gmx.net

14. Consiliul de Administratie roagă pe cei ce au nelămuriri, sau sugestii să le trimita pe adresa de e-mail a federaţiei şi anume frr@hamradio.ro . Pentru mesajele dvs. solicitati întotdeauna confirmări de primire, stiut fiind ca un mesaj electronic poate fi sters automat de un filtru anti-spam al unui server, echipament de retea sau un program antivirus. De asemenea vă puteţi adresa pentru discuţii particulare şi membrilor C.A. .

Consiliul de Administraţie al F.R.R.
16 ianuarie 2011

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: INCOTRO FRR?

Mesajde yo7ilv » Mie Ian 18, 2012 9:00 pm

@yo6mt,
Da , inteleg dar nu sint lamurit! Dl. A. Zait este angajat pe perioada determinata...... Pai sa inteleg ca pina acum dl. Zait era somer si acum si-a gasit de lucru...HI...Poate au vrut sa ne comunice ca respectivul a incheiat un contract de munca pe timp partial( 2, 3, ori cite ore vrea d-sa. sa lucreze).Dar cea mai convingatoare fraza e cea cu existenta angajamentului ca isi va dona venitul in folosul ,FRR!!!! :lol: :lol: :lol: ! Cred ca rid si curcile!!! :lol: :lol: Astea sint bazaconii, omul a fost delegat sa indeplineasca si sarcinile de secretar general si gata! Sa scaneze si sa puna pe site ,copia contractului de munca ,inregistrat la ITM!Prostii de oameni maturi! Aici au pacatuit si continua sa pacatuiasca- ne cred ori prosti ori ignoranti si in virtutea acestui fapt isi vad de ale lor!
Mai zice acolo ca finantarea de la ANTS este cea mai importanta sursa , pentru ca un rind mai jos sa ne spuna ca reprezinta singura sursa :?: :idea: . Pai ANTS-ul , de unde are bani, are cumva mosii si ii vin veniturile de acolo , sau are actiuni la bursa? Nu, are contribuabili la buget , care buget ii face si lui parte. Adica ,noi platim taxe , ca sa ajunga si la ANTS, si asa mai departe la FRR si tot asa pina la dl. Zait, Toto, Loto,....Moto si nu mai stiu la cine!Si atunci eu unul ma simt indreptatit (si obligat) sa cunosc , cine si in ce mod ne toaca banii.Punct...si voi reveni!
Tot cu stima si 73!

yo6mt
Mesaje: 61
Membru din: Lun Feb 28, 2011 6:17 pm
Contact:

Re: INCOTRO FRR?

Mesajde yo6mt » Mie Ian 18, 2012 10:06 pm

Pai ANTS-ul , de unde are bani, are cumva mosii si ii vin veniturile de acolo

Eu am inteles ca ANS nu da nici un ban. Ca FRR aduce 20% din finantare pentru atragerea de fonduri europene.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: INCOTRO FRR?

Mesajde yo2loj » Joi Ian 19, 2012 12:04 am

Deci pina la urma se gaseste pe undeva statutul draft (ciorna) la modul oficial? Un fel de RFC (request for comments)... Nu de alta dar poate unii si altii ar dori sa-l citeasca si poate sa faca unele propuneri chiar constructive (la modul foarte serios).
Hai sa incercam sa lasam un pic de-o parte animozitatile astea si sa vedem cum putem profita cu totii de momentul asta de schimbare. Indiferent de tabara din care facem parte. Fara isterii, orgolii, acuzatii si comentarii aberante, glumete sau la persoana.
Sa incercam sa venim cu ceva constructiv ca de altfel iar ne dam cu stangul in dreptul si mai trec 11 ani in care nimeni nu e multumit de nimic si ajungem sa ne gratulam pe aici cu tot felul de apelative. Si toata lumea are doar de pierdut.
Faptul ca sunt cativa membrii YO8, la adresa carora se fac tot felul de comentarii nu ar trebui sa conteze prea mult in acest moment.
Da, au facut/nu au facut ce au facut, nu putem schimba trecutul. Si noi si ei vor trai cu asta. Si daca nu convine treaba, membrii FRR nu-i mai aleg. Asta este. Nu putem schimba nimic agitandu-ne pe aici. Insa putem sa colaboram. Cu FRR, cu CA al FRR.
Sa fim realisti: Statutul FRR se va vota, indiferent de galagia de aici. Si daca va fi bun sau rau, asta depinde de toti (sper). Si daca va fi sau nu o institutie reprezentativa de asemenea.

Ce ziceti, incercam o chestie de asta nemioritica ?

yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: INCOTRO FRR?

Mesajde yo4bxx » Joi Ian 19, 2012 2:37 am

Ai dreptate YO2LOJ! Si spui bine. Este un inceput multumitor din partea FRR. Minune, avem acum o adresa la care putem sa ne prezentam cererile, observatiile, o adresa pentru un Purtator de Cuvant! E un lucru bun.
Totusi, am o mare rugaminte la radioamatorii care se vor adresa Federatiei sau Purtatorului de Cuvant: Daca este o cerere personala, sa ramana personala. Sa fim discreti, dar daca este ceva in interesul radioamatorilor, ar fi grozav ca sa se posteze si la FRR si aici pe Forumul Radioamator.ro. Din cate am inteles, la cluburi – FRR – sunt doar 2000 de Radioamatori din cei 6-8000 (cine mai stie cati suntem?!). Daca gresesc cumva cu aceasta rugaminte, cer scuze. Eu nu vreau sa supar pe nimeni.
Am fost autorizat in anii ’70 de (IGR-IGCTI-)ANCOM si 30 de ani am fost Responsabil cu Radiocomunicatiile. Tot de la ANCOM am si Cerificat pentru Serviciul Terestru, si Certificat pentru Serviciul Maritim (si prin satelit-GMDSS), acolo imi platesc taxele. Sunt multumit ca datorita radioamatorismului am invatat multa electronica, am construit multe echipamente si am avut serviciu bun. Multumesc lui Dumnezeu si amicilor care m-au ajutat!
Dar acum ma intreb unde trebuie sa platesc taxa IARU? Dar taxa pentru QSL-uri? Nu sunt afiliat la un club si as dori sa raman independent. Se poate? Am participat la diverse concursuri si multumesc organizatorilor ca m-au trecut in clasamente. Cum va fi de acum? Unii vor fi legitimati si altii nu? Nu stiu.
Ma poate opri cineva sa particip la concursuri? Dar pentru mine e o placere sa lucrez in concursuri, sa aud vocea si sa schimb controale cu radioamatori renumiti: 4SI, 3APJ, 3JW, 4ATW, 9AGI, 6EX, 9FL, 9XC, 3AAJ, 6QT, 3UA, 5BEU, etc, etc. etc. Federatia era bine daca ingloba toti radioamatorii si nu numai pe cei afiliati la cluburi. Asa se produce confuzia: Hoby sau Sport?!
Urez success celor care doresc sa fie alesi in CA al FRR. Doresc mult sa fie oamni onesti, corecti si comunicativi si sa mai arunce si o privire la doleantele noastre de pa Radioamator.ro. Ce mult m-as bucura sa-l vad pe YO3JX Secretar General, sau pe YO3JW Presedinte, sau pe YO4PX, YO4ATW(Badia) sunt asa multi…. Vise?
Salutari tuturor si sa ne intelegem cat mai bine intre noi! YO4BXX Corneliu Conrad

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: INCOTRO FRR?

Mesajde yo2loj » Joi Ian 19, 2012 9:35 am

Corneliu, multumesc de interventie. Exact asta este cred apasarea multora, si esti un exemplu bun pentru problemele noastre. Si intrebarile pa care le ridici sunt extrem de justificate.
Cred insa ca FRR, ca si federatie, prin natura ei, nu poate avea membrii individuali. Cel putin prin prisma statutului actual. Asa ca partea de afiliere la un club nu cred ca se poate fi ocolita.
Insa partea cu legitimarea devine interesanta.
Ceea ce cred eu este ca legitimarea ar trebui sa se faca la cerere, prin cluburile afiliate, si centralizata de FRR. Iar legitimarea sa dea dreptul celui legitimat sa acceada la clasificari sportive, insa sa nu limiteze participarea la concursuri si posibilitatea unui loc pe podium... Adica toti sa poatea participa (si castiga) un concurs organizat de FRR, insa doar cei legitimati sa intre in discurii privind titluri de genul maestru al sportului etc. si numai performantele in conditiile de legitimare sa fie luate in calcul in acest caz. Si evident pentru finantarea prin MES. Iar cine simte ca poate si doreste sa faca performanta si sa intre in cursa pentru titluri sportive, sa poata sa se legitimeze prin cluburile afiliate, chiar daca clubul in sine de care apartine nu este un club sportiv.
In cazul asta ar fi si concurenti, si competitie, si toti ar fi multumiti (si asta ar fi una din propunerile din partea mea pentru noul statut).
Iar daca FRR ar putea accepta si afilieri individuale (ca si ARRL parca) ar fi si mai bine. Ce-i drept, asta ar genera mai multa munca la nivelul federatiei si nu sunt convins ca un om, doi angajati acolo ar face fata, nu in prima etapa a implementarii unui asemenea sistem. Iar atunci in prima faza ar fi nevoie de voluntariat serios. Si poate ar fi bine sa se numeasca ARR (Asociatia Romana de Radioamatorism) in acest caz. Nu federatie, care implica o asociere de entitati juridice independente.
Cred ca ar trebui lasate de-o parte preferintele nominale si si judecarea onestitatii din cadrul discutilor legate de rolul FRR. La urma urmei, conducerea de acolo este aleasa prin vot. Si mai tineti cont ca o persoana chiar simpatica, placuta si volubila, cu performante individuale extraordinare si vechime in activitate, poate fi un organizator execrabil si un egoist stralucit (si nu acuz pe nimeni, vorbesc pur teoretic, si am vazut destule exemple in afara activitatii noastre comune, la nivele mult mai inalte). Iar de asemenea persoanele care conduc FRR trebuie sa doreasca sa se implice si sa si dispuna de timpul necesar pentru asta. Calitatea de membru CA nu trebuie sa fie vazuta ca un titlu onorific sau vre-o recunoastere a unor calitati speciale, ci ca o asumare a raspunderii (suna rau, nu?) in fata celor care i-au votat si un angajament si o dorinta de munca, in principiu voluntara.


73 de Marius, YO2LOJ


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori