Modificarea statutului FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Modificarea statutului FRR

Mesajde yo3ies » Vin Mar 09, 2012 12:19 pm

Nu ca vreau neaparat sa bag politica la mijloc dar de fapt se cam vrea reducerea la tacere a unui mod de comunicare necontrolat de cei de la putere (portocalii) dar colegii mei din moldova au facut sapaturi iar cei de acolo au sustinere portocalie, deocamdata strangem cat mai multe date si cand o sa spargem buba in media sa vedeti ce o sa fie. Cuiva ii e frica ca noi putem comunica fara restrictii si mai ales de faptul ca nu suntem inregimentati intr-o structura pe care sa o controleze si le pot scapa lucrurile de sub control.

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Modificarea statutului FRR

Mesajde yo3ies » Vin Mar 09, 2012 12:34 pm

Art.4 Federaţia Română de Radioamatorism este singura autorizată să organizeze şi să
controleze(COORDONEAZA) activitatea de radioamatorism din România.

atentie acest articol este neconstitutional conform

ART.40 DIN CONSTITUTIA ROMANIEI:


ARTICOLUL 40
(1) Cetăţenii se pot asocia liber în partide politice, în sindicate, în patronate şi în alte forme de asociere.
(2) Partidele sau organizaţiile care, prin scopurile ori prin activitatea lor, militează împotriva pluralismului politic, a principiilor statului de drept ori a suveranităţii, a integrităţii sau a independenţei României sunt neconstituţionale.

(3) Nu pot face parte din partide politice judecătorii Curţii Constituţionale, avocaţii poporului,
magistraţii, membrii activi ai armatei, poliţiştii şi alte categorii de funcţionari publici stabilite prin lege organică.

(4) Asociaţiile cu caracter secret sunt interzise.


Deci nu poate fi singura pentru ca nu se respecta conceptul de pluralism si cel de libera asociere

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Modificarea statutului FRR

Mesajde YO8DHD » Vin Mar 09, 2012 1:09 pm

yo3ies scrie:se cam vrea reducerea la tacere a unui mod de comunicare necontrolat

Nu comentez decat acest citat. Daca asa se gandeste intr-o era a internetului la un click distanta. Imi aduce aminte de un politai care mi-a venit la usa prin 99 ca auzise pe geam sunete in cod morse. Chiar asa.... :lol:

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Modificarea statutului FRR

Mesajde yo3ies » Vin Mar 09, 2012 1:30 pm

YO8DHD scrie:
yo3ies scrie:se cam vrea reducerea la tacere a unui mod de comunicare necontrolat

Nu comentez decat acest citat. Daca asa se gandeste intr-o era a internetului la un click distanta. Imi aduce aminte de un politai care mi-a venit la usa prin 99 ca auzise pe geam sunete in cod morse. Chiar asa.... :lol:


Da pentru ca internetul poate fi usor redus la tacere pe teritoriul unei tari, dar undele radio nu cunosc granite si oricat ai incerca sa bruiezi ceva tot scapa afara, si aici vorbesc de exemplu de revolutia din Libia unde internetul a avut sincope dar radioamatorii au emis cu toata opozitia regimului

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Modificarea statutului FRR

Mesajde yo8cln » Vin Mar 09, 2012 1:41 pm

Nu va itrebati de ce "greii" (cred ca inca mai avem asa ceva) radioamatorismului rominesc
nu comenteaza pe aici ?. Un raspuns ar fi in postarea lui Florentin...
73! de yo8cln

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Modificarea statutului FRR

Mesajde yo3ies » Vin Mar 09, 2012 1:59 pm

yo8cln scrie:Nu va itrebati de ce "greii" (cred ca inca mai avem asa ceva) radioamatorismului rominesc
nu comenteaza pe aici ?. Un raspuns ar fi in postarea lui Florentin...
73! de yo8cln


Care ar fii acei grei ai radioamatorismului romanesc? Urechile de tabla din 3705 pentru care un semnal de 54 55 nu exista ca e sub RF Gain. Avand in vedere ca pentru mine radioamatorismul e un hobby si nu un sport concursurile pentru mine sunt cel mai mare cosmar pentru ca nu se respecta regulamentele niciodata si auzi CQ CONTEST in toata banda nu doar in portiunea alocata concursurilor. Radioamator inseamna mult mai mult decat CQ CONTEST 59 73. Pentru mine radioamatorismul inseamna experimentare si taclale cu un grup de prieteni YO, LZ, DL (in principal dar oricine e binevenit) pe baza unor pasiuni comune. Deci de ce FRR sa fie singura entitate care sa coordoneze activitatea de radioamatorism, eu nu vreau sport, eu vreau hobby deci nu ma simt reprezentat de o federatie sportiva, si nu vreau sa fiu catalogat ca sportiv. De asemenea nu vad de ce FRR sa fie singura autorizata sa organizeze concursuri, poate si alte entitati care reprezinta radioamatorii vor sa organizeze concursuri, in loc sa existe o conlucrare intre FRR si alte entitati e simplu alte entitati nu au voie sa existe. Oricum sa fiu iertat pentru urmatoarea remarca dar nu stiu cum sa o formulez altfel: Se spune ca yo8ow e tanar si va aduce un suflu nou FRR dar vad un statut care aduce mai mult cu traducerea si adaptarea statutului PCR, Am doar 30 de ani nu am inteles comunismul sau ideea de partid unic si de aici nu inteleg de ce se doreste creearea unui PCR al radioamatorismului pe principiul: Cine nu e cu noi e impotriva noastra si Cine nu e cu noi e ilegal si nu are nici un drept.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Modificarea statutului FRR

Mesajde YO8DHD » Vin Mar 09, 2012 2:13 pm

Greii... nu se aud in 3705 sau unde zici dumneata. Greii sunt cei care performeaza (nu neaparat ca sportivi) pe ceea ce le place. Doriti nume...YO9HP, YO2RR, YO2AMU. Imi cer scuze fata de multi altii pe care nu i-am amintit. In privinta celeilalte postari... Nu aveti impresia ca ne credem buricul pamantului in aceste zile in care exista PMR sau CB. Noi radioamatorii avem o adresa unde putem fi imediat gasiti si suntem monitorizati de "n-spe" institutii specializate. asa ca nu cred ca e vorba despre ce pomeneati dumneavoastra.

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Modificarea statutului FRR

Mesajde yo3ies » Vin Mar 09, 2012 2:39 pm

YO8DHD scrie:Greii... nu se aud in 3705 sau unde zici dumneata. Greii sunt cei care performeaza (nu neaparat ca sportivi) pe ceea ce le place. Doriti nume...YO9HP, YO2RR, YO2AMU. Imi cer scuze fata de multi altii pe care nu i-am amintit. In privinta celeilalte postari... Nu aveti impresia ca ne credem buricul pamantului in aceste zile in care exista PMR sau CB. Noi radioamatorii avem o adresa unde putem fi imediat gasiti si suntem monitorizati de "n-spe" institutii specializate. asa ca nu cred ca e vorba despre ce pomeneati dumneavoastra.


Din pacate in comunicatii ale persoanelor private noi radioamatorii suntem buricul targului. Putem opera in benzile noastre, putem opera si in CB si in PMR, in caz de urgenta ne putem deplasa si pune la punct un punct de comunicatii radio rapid (cel putin eu unul sunt pregatit 24 de ore pe zi 7 zile din 7 pentru unde scurte si ultrascurte chiar si in alte benzi decat cele alocate serviciului de amator) iar in cazul repetarii actiunii LIBIA radioamatorii nu trebuie neaparat sa emita de acasa, in fonie sau cu indicativul real iar din mobil cu qso-uri scurte in CW sau moduri digitale poti scapa neobservat si neprins daca chiar vrei sa transmiti informatii, nu o sa pun aici acum un manual despre cum sa fii stealth radio si altele dar daca ai idei imaginatie si mult curaj poti transmite in caz de revolta sau ceva de genul fara a fi prins de autoritatile rele (in Libia a functionat acest lucru si nu au fost prinsi de autoritati).

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Modificarea statutului FRR

Mesajde yo3ies » Vin Mar 09, 2012 3:55 pm

Ca vorbeam de situatii de urgenta si nu am mai apucat sa scriu, punctul meu de cooperare radio este compus din urmatoarele:
Statie FT 897
Automatic antenna tunner Ldg AT 100
Statie vhf-uhf ft 8800 2 buc
Motorola GM 300 1 buc vhf si o buc uhf conectate printr-un diplexor lao sigura antena dual band
3 antene dual band Proxel x 50
1 antena baza CB
1 dipol multiband 3,5-28 Mhz ECO Antenne
4 piloni telescopici militari de 12 m
Cordelina si echipamente ancoraj piloni
Cabluri Conexiune antene 3 colaci 40 m rg 213 si doi colaci 50 m rg 58
1 laptop moduri digitale si un un laptop mai vechi cu interfata pentru programat diverse statii radio, moddem acces internet mobil

totul este incasetat intr-o rulota de 4 persoane dotata cu paturi care devin mese, tv, radio, antena saatelit, frigider, aragaz, sursa de caldura rezervor de apa, rezerva de apa conserve si supe la plic pentru 4 persoane 7 zile
Alimentarea cu curent electric se poate face de la reteaua de 220v, Mai am un generator de curent de 1 kw si pe deasupra am si 4 panouri solare pe acoperisul rulotei cu 2 acumulatori deep cycle de 200 Ah.

Rulota este de asemenea prevazuta cu un cort care dubleaza spatiul disponibil care este ferit de intemperii, si de asemenea este destul de usoara pentru a fi tractata cu o DacieLogan 1,4 MPI

Timpul de punere in functiune dupa ajungerea la locul stabilit este de maxim 45 min in doi oameni si jumatate (testat de mine impreuna cu sotia si copilul de 6 ani).

Deci da noi radioamatorii daca ne preocupa situatiile de urgenta putem devenii pe parte radio in anumite momente buricul targului

Si totul costa per total pana in 10.000 euro cu rulota cu tot deci daca vrei poti

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Modificarea statutului FRR

Mesajde yo7ilv » Vin Mar 09, 2012 7:06 pm

@yo3ies,
yo3ies scrie:Art.4 Federaţia Română de Radioamatorism este singura autorizată să organizeze şi să
controleze(COORDONEAZA) activitatea de radioamatorism din România.

Nu stiu cit de constitutional sau nu este acest articol, ceea ce stiu ,este ca trebuia sa adauge un cuvant doar","SPORTIV""", adica nu poate sa coordoneze decat activitatea sportiva!
Pe de alta parte, ANST, nu finanteaza decat activitatea de telegrafie sportiva si activitatea de radio-orientare. Sint singurele domenii din ceea ce vrea sa controleze FRR-ul, care sint recunoscute (si finantate)ca sporturi.In concluzie, pretentia de a fi singurul reprezentant al activitatii de radioamatorism este lovita de nulitate, nu face obiectul acestei federatii cu caracter sportiv.Deci , daca acest statut ,nu va fi modificat radical , si nu se va alinia legilor romane, sunt toate sansele sa fie declarat nul de o instanta!
Activitatea de coordonare ,a emisiei in US, sau UUS, nu trebuie sa isi gasesca loc in statutul acestei federatii, nu este obiectul ei de activitate(sportiva).
Si o alta tema de studiu- Sa vedem legalitatea de a se considera continuatoarea de drept a AARUS, care era o asociatie privata fara caracter sportiv!!!
-va urma-


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori