Din secretele FRR!!!

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde YO6EX » Mar Mai 29, 2012 3:27 pm

YO9CHO scrie:Nu pot sa cred ca s-a ajuns asa de jos in radioamatorismul YO.



Sa ajuns chiar mai jos.
Un radioamator cunoscut, dintr-un judet de la clisura Dunarii, a fost arestat preventiv pentru coruptie si luare de mita (55.000 lei RON).
Informatie de la TVR.

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo7ilv » Mar Mai 29, 2012 7:46 pm

@yo9fmp,

Acum ,ar trebui sa stim exact ,daca aveau vreo treaba cu radioamatorismul - adica daca activau , ce indicative aveau alocate( de club si individuale),ca altfel , daca foloseau doar denumirea de <<asociatiatia (sau radioclubul) radioamatorilor>> nu are relevanta, (sau legatura cu noi)isi puteau spune chiar <Asociatia cosmonautilor damboviteni>> fara sa fi zburat vreodata pe Luna,(poate doar sa ..fi ...picat de pe ea!! HI).Aaahh, daca sunt radioamatori si au folosit sediul si calitatea de radioamatori in actiuni politice, se schimba treaba- e prevazut in regulament ,ii trimitem sa-l (re)citeasca!Deci , cine cunoaste cazul mai bine, sa ne dea si noua mai multe date(indicative)ca sa stim cu cine (o) sa stam de vorba!
Totusi, daca ma gandesc mai bine- lasa-i in pace- ca zaharul , uleiul , orezul si nu mai stiu ce ""plocoane electorale""depozitau prin birourile alea, tot la oameni(nevoiasi)ajung, asa ca <<DOMNUL A DAT,DOMNUL A LUAT>>,nu le-or manca ei pe toate ,ca le vine rau!Mai au si ei cateva zile de glorie, le ajunge cit au fost la putere,urmeaza 4sau 8 ani de opozitie (si ei stiu ca nu e usor),vor culege ce-au semanat(,, ciocu' mic ...parca ziceau"")
Raman uimit ,ca in zilele astea in care bucurestenii sunt pusi la grea incercare de ploile torentiale care nu se mai termina ,nu vad nici un <<gardian>> civic in cizme de cauciuc ,sau cu barca pe strada ,sarind in ajutorul amaratilor din mahalale!
Precis ,ca daca ii cauti ,ii gasesti si pe astia cu pungi cu zahar si fasole in plase rosii cu sigla partidului, impartind <<bunatati contra voturi>>.Ramane de vazut unde le-or depozita-poate in sediul FRR-mai stii??!! Poate ii controleaza cineva si acolo ,sa vezi distractie!!

p.s. asteptam cu nerabdare afisarea rezultatelor la sesiunea ANCOM de la Vama(jud. Suceava),prietenii...stiu de ce :lol:

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo9fmp » Mar Mai 29, 2012 10:09 pm

@yo7ilv...
Prietene,ma gandesc ce legatura sa aiba cu radioamatorismul,alocarea de catre un Consiliu Judetean catre un Radioclub dezafiliat? a cca 800 milioane lei in ultimii ani?
Adica in vreme de Criza...
Iar ptr sediul din Bucuresti al FRR nu s-au gasit bani ptr o amarata de chirie...astfel ca a trebuit sa fie ''evacuat''in yo8
Aveau performante foarte sportive la radioclubul ala din Dambovita se vede.
Făină, zahăr, mălai, pui congelaţi şi ulei,fara acte de provenienta în cantitate de 8 tone.
Nu stiu si nu cred ca este singurul spatiu de radioclub dezafiliat unde se face de cap in minunata noastra tara.
Parca FRR era obligat la o inventariere sau preluare de bunuri imediat dupa dezafiliere sau retragere a CIS-ului/nu stiu ce scrie despre asta in Statut...
Sau macar de verificare a activitatii lor anuale ptr ''reautorizare''.

In rest ce sa va spun...
Am fost ca si multi dintre voi mahnit sa aflu ca cca 5 tone de arhiva a FRR,continand istoria radioamatorismului romanesc au fost trimise la topit ptr 500 ron.
In tara nu se gasea nici un radioamator sau radioclub care sa pastreze aceasta arhiva?
Se vede ca nu s-a vrut.
Spatiile de cluburi trebuie sa gazduiasca Făină, zahăr, mălai, pui congelaţi,ulei si nu arhive
Adica performantele ''sportive'' trebuie continuate catre performantele unor partide de a castiga alegerile.
M-a suparat ca nu s-a spus adevarul si ca aceste evidente ale FRR au fost declarate pierdute si nu topite,iar asta s-a facut pe furis undeva ascuns intr-un comunicat postat pe un link...
Noroc cu yo3jx care ne-a spus adevarul...
Pana cand o sa ne mai fim ''informati'' astfel?

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo3hjv » Mar Mai 29, 2012 11:40 pm

Nu pot decat sa fac o paralela intre situatia arhivelor FRR cu Germania nazista (Goebbels) si Rusia stalinista.
Arderea cartilor si, prin asimilare, a arhivelor duce la viziunea orwelliana in care Ministerul Adevarului rescria permanent istoria modificand toate referintele din arhive!
Convenabil insa, cu aceasta disparitie se "regleaza" anumite aspecte financiare dar si de evidenta; nu se mai stie cine cat a cotizat, cine cat a cheltuit, cine cum a reprezentat cu drept de vot vreun membru FRR intr-o adunare generala, ce adeverinte s-au dat si cui, indemnizatii s.a.m.d.
"Cui prodest" este intrebarea care ar trebui sa fie pusa si rezultatul e posibil sa va cutremure!
Sunt curios care a fost reactia d-lui "mereu-uit-cum-il-cheama-si-nu-imi-pare-rau" de la ANST... Oare stia inainte, o fi fost consultat? Oare nu a dat chiar el solutia?
Nu de alta, dar pe Zait nu il cred in stare de o asa grozavie! El este un abil si mult mai inteligent decat ar fi cerut o astfel de actiune! :shock:
De ce nu cred in lupta domnului Presedinte:
La o astfel de distrugere de arhiva, avea obligatia de a da drumul unei evaluari interne (sa nu spunem "ancheta") si sa ia masuri. Fara abureli din astea colective cu "pierderea arhivelor"!
Poate erau unii interesati de istoria radioamatorismului; despre cum unii erau "detasati" cu misiuni la conducerea FRR poate...

Apoi, vine o stire naucitoare despre unii care nu au reusit sa aduca radioamatorismul in atentia lumii prin altceva decat un r****t electoral.
Mai, cum suportati sa fiti membri intr-o organizatie in care exista astfel de derapaje si la care se asista apatic?
Nu va dati seama ca, prin simpla voastra asociere, ca o armata muta, cautionati astfel de personaje care "arunca cu r***t in ventilator" *?
Este o mizerie dincolo de faptul in sine, o mizerie de natura morala la care doar cateva voci se ridica.

Chiar nu este nimeni in stare sa faca ceva mai bun?

73 de Adrian, yo3hjv
*- va dati seama ce inseamna cand arunci cu asa ceva in ventilator! Improasca fara discriminare!

PS
Ca vorbim de arhive si alea alea, Revista R&R trebuia depusa, conform legii, la Biblioteca Nationala - Fondul arhivistic. Am cautat-o la BN si nu aveau! :D E de amenda!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde YO9HSW » Mie Mai 30, 2012 11:01 am

Dupa ultima AG, am trimis un e-mail catre responsabilii celor doua cluburi al caror membru eram si i-am anuntat ca ma retrag din aceste cluburi. Acum sunt radioamator nealiniat (ilegalist???, hi).
Oare in aceasta calitate mai trebuie sa achit taxa IARU?

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde YO9CHO » Mie Mai 30, 2012 11:24 am

@yo9hsw: pai...taxa IARU cred ca ar trebui platita de tot radio-scamatorul...sportiv au ba.Intrebarea este...la ce este ea folosita.Banui ca pentru protectia scamatorilor.Acum...plata o face cine este afiliat.Cum tu nu esti, nu vad de ce trebuie sa o platesti. Ops! Adevarata banda Moebius!

Referitor la ultima "porcarie" ce antreneaza radioamatorismul YO:

http://www.youtube.com/watch?v=3Wrfuw1V8j0
urmeaza apararea:
http://www.youtube.com/watch?feature=en ... fWv3kystTc

http://stirileprotv.ro/alegeri-locale-2 ... a-pdl.html


Inainte de proba contrarie...in film apare binecunoscuta sigla YO! pe stampile....YO este recunoscut, mondial, ca apartinand radioamatorilor romani!
Dupa ce ne-am facut de bafta, nu de mult, intr-un concurs international, urmeaza serialul "politica si manelismul radio".
In randul radioamatorilor YO sunt si oameni de o valoare necontestabila.Nu este pacat sa fie manjiti?
Un hobby devine paravan politic? Ma intreb cum va actiona FRR ???(fiind , se pare vorba de un cunoscut sportiv, pana la proba contrarie, evident).....

Incredibil! Gravitatea, din punctul meu de vedere, este alaturarea radioamatorismului in implicarea politica.Radioamatorii sunt hobbisti , nu politicieni.Sa speram, ca este vorba de un caz izolat si ca justitia va decide corect.
Ultima oară modificat Mie Mai 30, 2012 11:46 am de către YO9CHO, modificat 1 dată în total.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo8cln » Mie Mai 30, 2012 11:41 am

Apropo de taxa IARU, oare citi radioamatori yo au platit taxa in ultimii,
sa zicem, 5 ani ?
73! de yo8cln

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo3hjv » Mie Mai 30, 2012 1:29 pm

Taxa IARU nu este perceputa de la radioamatori, de catre IARU>
Ea este, de fapt, o cotizatie pe care organismul afiliat IARU o datoreaza asociatiei IARU.
Din ea se finanteaza activitatile de reprezentare IARU la ITU si banchetele asociate. Sunt un pic rautacios...
De fapt, IARU sprijina radioamatorismul prin calitatea sa de organizatie mondiala reprezentativa in fata organismului regulator ITU atunci cand e vorba de alocarea de frecvente sau de taierea altora.
Suma datorata ca efect al afilierii de catre organizatia reprezentativa nationala este de 1,25 CHF/radioamator afiliat.
Pana in prezent, suma platita de FRR catre IARU * a fost de 1000 CHF, corespunzatoare unui numar de aproximativ 800 de radioamatori.
O chestiune** de discutat este daca, FRR ar trebui sa cotizeze pentru numarul de membri sau pentru numarul de radioamatori.
Asadar, "taxa IARU" nu este o obligatie a radioamatorului, asa ca cei care nu platesc nu isi pun in pericol nici sanatatea si nici calitatea de radioamatori.

73 de Adrian, yo3hjv

PS
Poate ca un traducator va gasi timpul sa traduca si chestiuni mai importante, precum Statutul IARU ca sa scoata din bezna si cititorul exclusiv in romana.

* - din spusele lui Vasile Ciobanita
** - probabil ca prima varianta e corecta intrucat FRR nu accepta radioamatori ca membri.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo3ggx » Mie Mai 30, 2012 9:17 pm

Urmaresc acest thread si constat cu tristete ca in continuare incercam sa ne aratam superioritatea prin criticarea acelora dintre noi care (eventual) au calcat stramb si nu prin a demonstra cu fapte ca noi suntem mai buni. Daca nu putem mai mult, hai sa le dam celorlalti in cap...poate asa vom parea macar ca suntem mai buni...
Sunt discutii lungi, care cu siguranta nu vor avea nici o finalitate, decat eventual aceea de concluziona ca d-aia ne merge noua rau, din cauza lor.
Nu mai bine incercam, atat cat ne permit noua fortele, sa anihilam acest "jeg" cu realizari remarcabile, care sa atraga atentia intr-un mod pozitiv?

Cu prietenie,
Dan YO3GGX

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: Din secretele FRR!!!

Mesajde yo4fng » Mie Mai 30, 2012 10:24 pm

Urmaresc de ceva vreme aceste postari si nu stiu de ce nu raman surprins de nimic. Chiar ma intreb daca nu cumva acesta este doar inceputul si ma astept sa urmeze episoade si mai demoralizante (Efectul Iceberg)
Este normal ca intr-o tara in care nimic nu prea merge, radioamatorismul sa fie altfel. Fiti siguri ca se poate si mai rau. Intotdeauna.
Am ajuns in acest punct cu sau fara voia noastra. Gata, ar trebui sa spuna cineva. Hai sa vedem ce este de facut. Care sunt dorintele si care sunt pasii de urmat ? Ramanem sa ne criticam unii pe altii sau incercam sa iesim de aici.
Sunt destui se pare, care stiu sa citeasca sa interpreteze si sa aplice legislatia si regulamentele in vigoare. Haideti sa trecem la treaba, sa ne organizam. Nu sunt bune, hai sa le modificam ! Sunt persoane dupa cate se pare care sunt foarte contestate. OK. Hai sa le schimbam !
Daca cei multi au dorit sa faca ceva, au facut. Mai greu, mai usor, mai devreme sau mai tarziu, dar au facut. Istoria arata ca nimeni nu a reusit sa infranga multimea niciodata. Daca insa nimeni nu face nimic, inseamna ca situatia de fata este acceptata tacit si atunci, nu vad unde si care este problema.


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori