Alegeri FRR , Martie 2012

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo3fhx » Joi Mar 22, 2012 3:32 am

@y06mt Deci se pare ca totusi ciolanul este destul de mare dupa cum anticipasem si am fost contrazis (pus la punct) in mod indirect bineanteles!Dar mai exista un aspect al ciolanului atat de ravnit ,in deplasarile prin tara nu cred ca secretarul general al FRR va trage totdeauna la un hotel,cand va putea fi cazat gratis la un radioamator din zona (cine ar refuza aceasta secretarului g-ral ?)Revin la doleanta mea anterioara noul secretar g-ral sa aiba totusi o varsta mai tanara si nu din nou un sexagenar,cred ca sunt destui candidati mai tineri cu merite suficiente mult elan si experienta indelungata in activitatea de radioamator,care avand multi ani de activitate inainte sa produca schimbarea mult asteptata!Se stie ca performantele maxime ale unei persoane se produc intre 20-40 ani ,dupa aceasta varsta se actioneaza dupa sabloane si din amintiri glorioase (ehhehe cand eram eu tanar!) :roll: Marian.73!

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo3hjv » Joi Mar 22, 2012 7:47 am

Depinde in ce domeniu se evalueaza acele "performante". De exemplu, la medici se considera ca perioada de varf este spre 50 de ani...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Ciolanul FRR , 1 Aprilie 2012

Mesajde yo9fmp » Joi Mar 22, 2012 8:22 am

Privind ''ciolanul''de care scrie amicul yo9cho mai sus...
Din practica mai multor cluburi,multe echipamente cu care acestea au fost sponsorizate de STS sau alte Institutii au ajuns pe la diversi indivizi care le-au praduit.
A se vedea autostatiile,emitatoarele de mare putere,receptoarele EKD,etc.
Il rog respectuos pe viitorul Secretar General sa solicite la preluarea functiei inventarieri la cluburile ce le pastoreste si mai ales la cele dezafiliate.
Cunosc cazuri cand printr-un simplu telefon,si fara a se intocmi vreun document de predare-primire aparatura militara in stare de functionare in valoare de multe mii de euro a fost incarcata pe furis in camioane lund drumul unor indivizi ce le-au valorificat pe bani frumosi.
Cum este posibil ca aparatura aflata in custodie spre folosinta unui club sa fie dată fara acte unei persoane fizice?
L-as mai ruga respectuos pe viitorul Secretar General sa verifice si unde a ajuns aparatura din dotarea proprie a cluburilor,aparatura ce a fost casata,insa doar pe hartie.
Sa ceara acestor resonsabili de cluburi documente pe scule si mobilier.
Spun asta pentru ca multe au ajuns prin ateliere personale,odata cu dezafilierea clubului in cauza.

yo3sk
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:34 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo3sk » Joi Mar 22, 2012 10:43 am

Cateva pareri personale de cum ar trebui sa fie viitorul SG al FRR:
Sa fie un tanar atletic bine facut cu cateva participari de succes la curse de cinci, zece mii metri sau matathon. Sa fie absolvent de politehnica cu specializari in comunicatii eventual si radio la institute de renume mondial, neaparat absolvent al Colegiului de Aparare Nationala. Sa fie de origine "sanatoasa" si sa nu fi facut nici un fel de politica inainte de 23 Aug. 1944, iar in momentul de fata sa fie membru al unui partid din arcul puterii. Sa fie casatorit cu o fata de popa cu dota mare si continua ca sa nu fie nevoit sa-si intretina familia din salariul de bugetar. Familia sa fie de acord sa lipseasca (chiar sa-i faca placere) cat mai mult de acasa. La numeroasele deplasari sa refuze toate invitatiile de orice fel facute de radioamatori sa locuiasca numai la hoteluri fara clasificare sa fie un bun "spritar", sa dea el de baut la toate agapele, sorry, simpozioanele din tara. Sa nu fie prea ciubucar, dar nici prea cinstit. Sa fie foarte conciliant si sa accepte toate injuraturile venite din partea noastre.
Sa aibe cat. a I-a sa fie Maestru al Sportului, membru YO DX Club si un foarte bun telegrafist. Sa raspunda cu etuziasm la toate solicitarile venite din partea SIE, SRI si STS. Sa induca in randul tinerei generatii respectul netarmurit fata de "conducatorul iubit" samd...Astept completari din partea Dstra.

Avatar utilizator
yo5ohz
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mar 10, 2011 9:08 am
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo5ohz » Joi Mar 22, 2012 11:08 am

yo3sk scrie:Cateva pareri personale de cum ar trebui sa fie viitorul SG al FRR:
Sa fie un tanar atletic bine facut cu cateva participari de succes la curse de cinci, zece mii metri sau matathon. Sa fie absolvent de politehnica cu specializari in comunicatii eventual si radio la institute de renume mondial, neaparat absolvent al Colegiului de Aparare Nationala. Sa fie de origine "sanatoasa" si sa nu fi facut nici un fel de politica inainte de 23 Aug. 1944, iar in momentul de fata sa fie membru al unui partid din arcul puterii. Sa fie casatorit cu o fata de popa cu dota mare si continua ca sa nu fie nevoit sa-si intretina familia din salariul de bugetar. Familia sa fie de acord sa lipseasca (chiar sa-i faca placere) cat mai mult de acasa. La numeroasele deplasari sa refuze toate invitatiile de orice fel facute de radioamatori sa locuiasca numai la hoteluri fara clasificare sa fie un bun "spritar", sa dea el de baut la toate agapele, sorry, simpozioanele din tara. Sa nu fie prea ciubucar, dar nici prea cinstit. Sa fie foarte conciliant si sa accepte toate injuraturile venite din partea noastre.
Sa aibe cat. a I-a sa fie Maestru al Sportului, membru YO DX Club si un foarte bun telegrafist. Sa raspunda cu etuziasm la toate solicitarile venite din partea SIE, SRI si STS. Sa induca in randul tinerei generatii respectul netarmurit fata de "conducatorul iubit" samd...Astept completari din partea Dstra.

Apreciez spiritul umoristic in care a fost facuta "fisa postului", dar cred ca o varsta care sa permita o perioada decenta pana la pensie ar fi de dorit, asta prin prisma faptului ca ar putea fi abordata problema si in felul urmator: "si asa mai am putin pana la pensie, sa faca cel care va veni dupa mine" (cam asta a fost in ultima vreme si activitatea lui 3apg). In alta ordine de idei, cred ca postul ar trebui ocupat prin concurs, la care cerintele sa nu fie strict legate de apartenenta la radioamatorism. Noua ne trebuie un manager in fruntea federatiei, nu neaparat un "sportiv", care sa gestioneze problemele federatiei in favoarea noastra a tuturor. Chiar daca nu este radioamator, poate fi consiliat de membrii biroului federatiei. Trebuie sa lasam deoparte ideea "eu stiu tot, eu fac tot".
Noi avem nevoie de bani, care se obtin prin diverse proiecte sau activitati. Avem nevoie de omul care sa stie sa le puna in practica.
73! de yo5ohz - Claudiu

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Ciolanul FRR , 1 Aprilie 2012

Mesajde yo9fmp » Joi Mar 22, 2012 11:39 am

YO8RAA scrie:
yo9fmp scrie:....
Il rog respectuos pe viitorul Secretar General sa solicite la preluarea functiei inventarieri la cluburile ce le pastoreste si mai ales la cele dezafiliate.

In virtutea caror drepturi ar putea cere inventar la un club afiliat si mai ales la unul DEZAFILIAT???


Bunurile respectiv echipamente de telecomunicatii au fost predate in custodie spre folosinta de catre STS la Federatia Romana de Radioamatorism.
Aceasta le-a distribuit in tara la cluburile afiliate pentru folosinta.
De la aceste cluburi,echipamentele au luat drumul unor persoane fizice.
Nu exista documente in acest sens/asta vreau sa spun.
Acestia,buni intreprinzatori le-au praduit sau demontat si valorificat ca subansamble,piese.
Deci trebuie lamurit acest ''transfer'' miraculos fara documente.
Mai ales ca intre timp au disparut de pe ''harta'' FRR cluburi ce au ''avut in custodie'' aceste echipamente.
Si nu am auzit ca dupa dezafiliere sau retragere a CIS-ului sa se faca vreo expertiza financiar contabila ca aceea pe care o aminteste @yo8raa
adica art 37 alin 3 Retragerea din federatie se poate face numai in urma aprobarii de catre cenzori sau experti independenti a unui raport cu privire la exercitiul financiar-nu a existat.

Asadar unde au ajuns echipamentele?

YO8CT
Mesaje: 10
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:52 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde YO8CT » Joi Mar 22, 2012 11:08 pm

Buna seara ,

Absolut toate echipamentele au fost transferate fara plata catre FRR si nu predate in custodie pentru a fi folosite . Aceste transferuri fara plata s-au efectuat in limitele legilor in vigoare . Ceea ce a facut mai departe conducerea FRR cu acele echipamente primite de la diverse Institutii ale Statului Roman trebuie analizat si clarificat de catre viitoarea echipa care va fi aleasa in fruntea FRR in data de 31 martie 2012 . Faptul ca echipamentele au fost distribuite catre radioamatori dupa bunul plac al anumitor persoane din cadrul FRR si fara a se discuta si aproba in C.A. lista celor care pot primi echipamentele in cauza trebuie sa ne dea de gandit . Pina la proba contrarie putem sa speram ca viitorul C.A. care va rezulta in urma alegerilor din 31 martie 2012 va face lumina si in acest caz .
73 si toate cele bune !

Cu stima ,

Cristian TOSU - YO8CT
Cu stima ,

Cristian TOSU - YO8CT

yo8rcw
Mesaje: 65
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:18 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo8rcw » Vin Mar 23, 2012 1:04 am

Bun regasit!
E amuzant un lucru!!
In loc sa ne gandim incotro cu adevarat ne tot uitam in urma si lovim in ce a facut cineva care nu va putea fi inlocuit NICIODATA!!!!
Cristi, Mariane si multi altii.... de ce tot vizati ce a facut Ciobanita si nu va place voua?? Puteti cumva sa-l inlocuiti??
Nu cred, NIMENI NU O VA FACE!!!!
In loc sa veniti cu solutii, cu sugestii tot o tineti cu ce a facut rau Vasile!! Cand o sa va treziti din nesimtire??
Stiu ca sant o persoana controversata dar pana a improsca cu noroi pe cel care a fost Ciobanita mai este....
Asa ca hai sa fim mai realisti si sa mergem inainte!!

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Ciolanul FRR , 1 Aprilie 2012

Mesajde yo9fmp » Vin Mar 23, 2012 8:34 am

yo8rcw scrie:Bun regasit!
E amuzant un lucru!!
In loc sa ne gandim incotro cu adevarat ne tot uitam in urma si lovim in ce a facut cineva care nu va putea fi inlocuit NICIODATA!!!!
Cristi, Mariane si multi altii.... de ce tot vizati ce a facut Ciobanita si nu va place voua?? Puteti cumva sa-l inlocuiti??
Nu cred, NIMENI NU O VA FACE!!!!
In loc sa veniti cu solutii, cu sugestii tot o tineti cu ce a facut rau Vasile!! Cand o sa va treziti din nesimtire??
Stiu ca sant o persoana controversata dar pana a improsca cu noroi pe cel care a fost Ciobanita mai este....
Asa ca hai sa fim mai realisti si sa mergem inainte!!


Nu stiu ce vezi tu amuzant @yo8rcw...pentru a ne clasifica pe noi drept nesimtiti...
Daca citeai mai atent ai fi observat ca,din contra nimeni nu arunca cu noroi in munca lui Vasile Ciobanita.
In discutie era vorba de patrimoniul devalizat al acestui FRR,patrimoniu care-asa cum scrie seniorul yo8ct-a fost transferat fara acte si fara plata unor indivizi,dupa bunul plac al acestora si fara ca CA sa discute asa ceva.
Am impresia ca cineva este cu musca pe caciula in discutia asta.
Si acela nu face parte dintre cei ce scriem aici despre intrarea in legalitate a FRR.
Si eu,si acesti seniori cum sunt yo8ct,yo8raa,yo6mt,etc.-sustinem dupa cum vedeti legalitatea unor activitati,transparenta acestora.
Acesta trebuie sa fie sensul de mers inainte al FRR si nu prin afaceri nelegale.
Vreau sa spun ca indiferent cine va fi Secretar General,acesta trebuie sa ceara o inventariere si o expertiza financiara la preluarea acestei functii.
Iar deficientele constatate,sa fie remediate imediat de catre cei vinovati.
In timp ce unii vand in camioane intregi patrimoniul-dobandit nelegal de la FRR-acesta nu isi putea plati chiria la un sediu...
Este de neacceptat aceasta situatie!
Sper ca dl Secretar General interimar cat si viitorul ales sau numit-indiferent cine vor fi-sa procedeze catre transparenta.

Cu Stima,
yo9fmp-Marian

YO8CT
Mesaje: 10
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:52 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde YO8CT » Vin Mar 23, 2012 8:45 am

Buna dimineata Stefan ( YO8RCW ) ,

In primul rand cred ca inainte de a posta un raspuns la o anumita postare trebuie sa citesti bine textul respectiv . Nu cred ca cineva l-a acuzat pe regretatul Vasile - YO3APG . Daca a avut sau nu o anumita implicare in toate aceste manevre o va stabili viitorul C.A. Oricum daca este sa bunem in balanta lucrurile bune si cele gresite facute in decursul timpului de catre cel care a fost Vasile - YO3APG parerea mea este ca balanta va inclina in mod categoric in sensul lucrurilor pozitive . Nu cred ca este cazul si nici locul sa discutam aici despre cel care a fost , in primul rand , OMUL Vasile CIOBANITA . Topicul acestei discutii este cu totul altul . Ar fi indicat si de pastrat o anumita decenta in exprimare deoarece , in primul rand , trebuie sa dam dovada cu totii de bun simt in exprimare . In al doilea rand , mesajele postate pe acest forum pot fi accesate de utilizatori ai internetului din intreaga lume si cred ca macar aici ar trebui sa facem dovada ca suntem un popor civilizat . Cred ca ne-au facut destul rau altii si ne-au creat o imagine total negativa in fata intregii lumi asa ca macar noi , radioamatorii , sa incercam sa aducem putin alb in acest cenusiu in care suntem priviti . Este insa o "vorba" veche din strabuni care ne spune ca .... NU EXISTA PADURE FARA USCATURI . Se pare ca mai avem mult de lucru pina sa curatam padurea si aceasta sa arate verde si frumoasa .
Deoarece consider ca in mesajul postat de tine ai folosit expresii jicnitoare la adresa mea cat si a altor radioamatori astept sa-ti ceri scuze in mod public . In caz contrar imi rezerv dreptul , legal de altfel , de a actiona in consecinta .

73 si un sfarsit de saptamana cat mai placut tuturor !

Cu stima ,

Cristian TOSu - YO8CT
Cu stima ,

Cristian TOSU - YO8CT


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori