Alegeri FRR , Martie 2012

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo7ilv

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo7ilv » Mar Apr 03, 2012 6:14 pm

@ yo8raa,

,,La fel de stimat'' Domn!!
Pentru ca ati avut amabilitatea,sa va pierdeti pretiosul timp , explicandu-mi confuzia in care vremelnic ,m-am aflat(si poate ca ma aflu!!), va rog sa mai aveti putina rabdare cu mine ca sa fiu pe deplin edificat asupra problemelor atat de aprig (si de multi)dezbatute si atat de putin(si putini)intelese!
Deci ,sa revenim,

yo9fmp se intreaba :?:

yo9fmp scrie:Radioamatori: 695 814 348 712 492 469 648 796
Cluburi: 28 16 12 28 19 18 32 31

astea fac 184 (de mere, daca vrei ,babeste),eu inteleg radiocluburi-corecteaza-ma daca gresesc!

yo9fmp scrie:La Adunarea FRR au fost prezente 55 de cluburi afiliate.
Unde sunt restul?

55 (de pere , sa nu pierdem sirul) astea ar fi cluburi detinatore de CIS(si cu drept de vot),corect??!!

yo9cho , socoteste!! 184(mere)-55(pere)=129 (astea ce or fi? -macaroane?!) cluburi neafiliate(zic dansii :!: )
N-are rost sa calculam procentele (eu nu stiu formula ,recunosc), desi intre timp ,autorul se corecteaza ;192 in loc de 184.( sa mai corecteze o data ,193 ca vad ca nu e trecut nici yo7kve)

urmeaza ,corectiile tale ,parintesti , in care ii urechezi nitel pe nestiutori, dar fara sa le corectezi ,,confuziunile'' ,daca-mi permiti!

YO8RAA scrie:ps - si ca sa nu mai faca cineva confuzii. Radiocluburile cum sunt ele definite in regulamentul ANCOM nu sunt numai cele care apartin de asociatii/fundatii sportive/nesportive.
-sunt si radiocluburi care apartin de ministere, de autoritati administrative locale, de sindicate si chiar de societati comerciale.

imi bag si eu nasul(fara sa stiu ,cu cine am de-a face!),animat de cele mai bune intentii , sa lamurim dilema(asa cum am inteles-o eu,recunosc!!)

YO8RAA scrie:Nu confunda ,,Radiocluburile'' cu Cluburile sportive. In Adunarea gen. FRR, voteaza numai cluburile sportive(chiar daca habar n-au ce inseamna radioamatorism!) Radiocluburile, privesc la inregistrarile video de pe forum si eventual transmit ,,felicitari''

si imediat sunt pus la colt!!Ia lamureste-ma domnule ,,Profesor'', unde e confuzia, te rog ,lumineaza-ma!!
Chiar am rabdare ,va rog sa-mi expediati toata acea documentatie cu care ma amenintati , o voi studia cu cea mai mare atentie ,daca voi considera ca ma ajuta sa ies din ceata!
Constat ca stiti mai bine ca autorii postarilor,ce au vrut sa transmita , intelegeti mai bine ca mine ,ce am inteles eu!! :shock:
Constat ca sunteti si ,,jurist amator'' cind aveti ocazia sa va etalati cunostiintele,am inteles dintr-o postare anterioara cum ca ati fi terminat dreptu'(de ce n-ati fi terminat si stangu'-sa fie perechea completa???!!),ne dati consultatii (pe care nu le-am solicitat),gratis.
Sa revenimm,la ale noastre!
YO8RAA scrie:orbit de "dragostea" fierbinte ce o aveti fata de FRR.
;Va inselati! ,,dragostea fierbinte ,pe care o port FRR-ului, imi deschide ochii ;) ,nicidecum nu ma orbeste!Din contra , dvs., ati fost ,,orbit''(nu vreau sa zic ,,prostit'') cand ati votat in adunarea generala locala ca yo8ow sa va reprezinte in CA al FRR!!numai ca, odata ales ,ma reprezinta si pe mine ,asta ma deranjeaza(si stii de ce! :twisted: ),chestie de moralitate!!
Sa nu indrazniti ,sa-mi sugerati sa -mi caut alta structura, ca asta nu e a voastra(asa cum se pare ca de o vreme considerati),buricul radioamatorismului romanesc nu e ingropat in jud. Suceava, nu va este permis orice. Chiar credeti , ca smecheria cu ,,proiectul finantat personal de yo8ow'' care a dus la ,,cumpararea temporara a functiei se secretar general'' nu va fi platita? Va inselati!! Cat de curand si probabil atunci veti pleca voi din structura asta (nu ca am plange!!)
Mai departe, asa cum corect ,ati remarcat de aceasta data, intr-adevar ,e democratie si asta imi permite ,mie ,sa-mi ,,exprim pozitia'' ,iar dumitale , asa cum ti-e voia ,sa stai in ce pozitie vrei!Cit despre decenta ,iti sugerez sa o invoci ,dupa ce-ti vei epuiza doza de mojicie!!
YO8RAA scrie: Nefiind "sportiv" nu va pot intretine "distractia"

La cine te referi? La mine? De unde stii? :?: Te sfatuiesc sa te abtii!!
Si in final ,ca sa eliminam orice urma de confuzie!
YO8RAA scrie:cele mai calde 73!!
p.s yo8raa!

urarea nu-ti era adresata! ti-ai insusit-o pe nedrept! era pt.yo7huz, pe care ,intr-adevar il respect si ii apreciez implicarea in dezvoltarea fenomenului!
Tie ,iti era adresat doar ,post -scriptumul! nu-ti datorez si nici nu-ti pretind nici un fel de politetzuri!!!

YO8TK

Mesajde YO8TK » Mar Apr 03, 2012 7:44 pm

YO7ILV scrie.......
Constat ca sunteti si ,,jurist amator'' cind aveti ocazia sa va etalati cunostiintele,am inteles dintr-o postare anterioara cum ca ati fi terminat dreptu'(de ce n-ati fi terminat si stangu'-sa fie perechea completa???!!),ne dati consultatii (pe care nu le-am solicitat),gratis.
Sa revenimm,la ale noastre!

SUPERRR TARE!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

YO8TK

Mesajde YO8TK » Mar Apr 03, 2012 8:11 pm

Bravo domn PROFESOR!!!!! HI!!! :lol: :lol:

yo9ceb

Mesajde yo9ceb » Mar Apr 03, 2012 8:24 pm

yo7ilv.Mare dreptate ai ,nu te pune cu COCA COLA, ca sint cei mai destepti ,sint juristi si au toate meseriile in cap si asa mai departe.Prostu daca nu e fudul,nu e prost destul :lol:

n2yo
Site Admin

Mesajde n2yo » Mar Apr 03, 2012 8:42 pm

Discutiile par sa devieze iarasi din topic. Mai mult, contributiile recente contin insulte in dezacord cu regulile forumului. Va rog sa rezolvati rafuielile personale prin email privat.
Daca nu mai sunt comentarii in urmatoarele 24 de ore pe tema "Alegeri FRR , Martie 2012", subiectul va fi inchis.

73s de Ciprian N2YO

yo7ilv

Mesajde yo7ilv » Mar Apr 03, 2012 9:42 pm

:P
scuze pt. intarziere, ...obligatii! deci...

YO8RAA scrie:mizerii, minciuni, dezinformari, rastalmaciri si ..."pozitii"

YO8RAA scrie:Impertinenta, golanie, mojicie si pe deasupra si mincinos

nu-mi insusesc! cel mult...putina ironie...

YO8RAA scrie:Avand in vedere ca aici este un forum si nu latrina din fundul curtii lui 7ilv,

si cam de cind a inceput sa iti miroase ...a forum? :?:

YO8RAA scrie: ma abtin de la alte comentarii, domnul respectiv find nul ptr mine (nu am scris nulitate).

no comment...decizia iti apartine(cu toate ca imi pare rau ,ca te pierd de client.. :lol: :lol: :lol: )dar totusi ,am rugamintea ,pe mine sa ma tratezi cu doi de ,,I'' in fiind!

YO8RAA scrie:Dialogul presupune civilizatie, cultura, schimb de opinii, argumente si nu in ultimul rand, bun simt si respect fata de partenerul de dialog, lucruri cu care acest individ nu are nimic in comun.

asa ma gandeam si eu!dar ca sa fii convins , reciteste postarile (si ale mele si ale tale!)intr-un dialog pui intrebari , dar mai trebuie sa dai si raspunsuri...chiar daca uneori ..e ...mai greu!

YO8RAA scrie:73' ptr radioamatori, 99 ptr latratori

la fel,cu aceiasi....consideratie!
p.s. pastreaza-ti calmul si.. simtul umorului (daca l-ai posedat ..vreodata) e totusi ..doar un forum!! ;)

yo7huz

Mesajde yo7huz » Mie Apr 04, 2012 8:23 am

Buna dimineata,
S-ar putea sa ma repet, poate am mai spus-o vreodata in putinele mele interventii - nici nu prea as avea ce sa spun, ca un incepator ce sunt HI!...deocamdata cumpar... -, dar va rog sa ma credeti ca din cauza forumului incercam sa ii tinem pe copiii si tinerii de langa noi - sunt vreo 4-5 - departe de acest site.
Cu regret si scuze pentru cei care s-ar simti afectati citind aceste randuri,
Totusi,
Al dv.
yo7huz, Nicu A.

YO9CHO

Mesajde YO9CHO » Mie Apr 04, 2012 9:40 am

Nicule, din pacate, cand ARGUMENTUL dispare,....si apar din ce in ce mai putine argumente pe an ce trece,"glasul armelor" si lipsa de logica devine ..."argument". Pacat.

yo4bxx

Mesajde yo4bxx » Mie Apr 04, 2012 3:57 pm

Salut amicii YO,

Acum 3 zile – luni, a fost Concursul Trofeul Carpati si nu am vazut comentarii pe frr@hamradio.ro. Nici discutii despre antene, echipamente, propagare… Vine vara, concursurile incep la ora 15 UTC cand soarele inca este sus si in 80m se aude zgomotul puternic al benzii si mai putin semnalele concurentilor!!! Ce e mai bine de facut?
Pe 19 martie a fost Concursul Bucuresti care a fost plasat mult mai bine, la orele la care 80m e bine deschis. Si mai e ceva. Foarte, foarte important. A doua zi dupa concurs, pe radioamator.eu SRR a si deschis o rubrica despre desfasurarea concursului in care participantii au facut diverse comentarii, ceeace inseamna ca SRR, Pit – YO3JW, Adrian – YO3HJV, si ceilalti din SRR sunt activi, prezenti mereu pe baricade. Daca citesti azi la radioamator.eu aflii ca in timpul zilei in 10 m se pot lucra Dx-uri rare. Asta da activitate. Asa da comentarii. Parerea mea. Dar dece nu se intampla acelesi lucru si la FRR care ne obliga sa intram in concursuri? Suntem sportivi? Suntem constructori?
Am mai scris pe aici ca intru in concursuri de placere, de a lua legatura cu amicii. In banda de 80m sunt multe statii pe aceeasi frecventa si astepti mult pana primesti microfonul. Daca mergi in sus sau jos cu 10KHz si lansezi un apel general nu-ti raspunde nimeni din YO, in schimb iti raspund rusi sau bulgari care sunt mult mai activi si au fost mai bine invatati in perioada cand erau incepatori. Tin minte ca prin anii 70-80 in YO toti spuneau ca sa nu lansam apel general, ca sa lasam pe cei cu indicative cu doua litere sa lanseze apel!!! Si uite asa sunt rusi care in portiunea alocata sunt mereu prezenti si multe QSO-uri in acelesi timp. La noi dece nu este asa?
Il salut pe Mircea YO8RAA si pe Valeriu YO7ILV si le spun ca din puctul meu de vedere amandoi au dreptate chiar daca nu sunt filozoful bulgar din bancul respectiv… Fiecare priveste din unghiuri diferite. Si fiecare e bine sa-si mentina pozitia! Si sa spun de ce: Anul trecut se spunea ca districtul 4 vrea sa acapareze FRR-ul, acum se zice de districtul 8. Eu nu am nimic de impartit cu districtul 8 si nici cu YO8OW. Dar ca sa-i recunosc legimitatea ca Secretar General interimar astept ca IARU sa trimita o scrisoare deschisa catre FRR in care sa se arate ca YO8OW nu este vinovat de fraudarea concursului IARU HF Contest 2010 chiar daca YO8OW a facut parte din echipa YP0A. Atunci si eu si multi, multi alti radioamatori nu s-ar mai contrazice pe aici. Dar ce, YO8OW nu s-a adresat cu o scrisoare catre IARU in care sa le spuna (ceeace ne-a spus si noua) ca e nevinovat si sa aduca argumentele necesare? Nu le-a scris nimic? Nu isi poate dovedi nevinovatia ? Pai este ales recent si in Consiliul de Administratie al FRR !!! Deaceea spun ca cei doi au dreptate. Sunt un simplu radioamator. Ce sa mai cred?
Cand o sa incepem sa comentam despre antene, echipamente, DX-uri, QSL-uri, propagare?
Sa stii Mircea YO8RAA ca am urmarit atent postarile tale si le astept cu placerere. Chiar daca mai gresesc in postarile mele, eu doresc sa fie armonie intre noi si sa avem comentarii constructive. Nimeni nu e perfect, dar tindem sa ne fie bine. La fel si pentru Valeriu YO7ILV. Trebuie sa existi, sa ai argumente si puncte de vedere chiar daca sunt diferite de ale celor din jur. Sa le facem pe toate cu prietenie!
Felicitari lui Ciprian ca la radioamator.ro ne putem exprima parerile.
Doresc sa schimb controale in concursuri cu multi radioamatori!
Toate cele bune. YO4BXX Cornel

yo3hjv

Mesajde yo3hjv » Joi Apr 05, 2012 2:46 pm

Bun!
Update:
Astazi, telefonic, am fost amenintat de dl. Grososiu!
In legatura cu publicarea pe Youtube a anuntului in care domnia sa se anunta ca Sef de stat major si coordonator al posesorilor de antene din Romania!
Trec peste imprejurarea ca m-a anuntat ca inregistreaza convorbirea telefonica (si mi-am exprimat dezacordul) si sar direct la refuzul dansului de a-mi trimite doua randuri pe email (adica in scris) care sa contina solicitarea de a scoate filmarea din afisarea publica.
Filmarea este in spatiul public si anuntul sau este de interes national!
Astept aici o replica din partea dansului! Eventual solicitarea IN SCRIS de a nu se mai difuza inregistrarea respectiva!

73!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Înapoi la “Cluburi si asociatii”