Alegeri FRR , Martie 2012

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo3ies » Vin Apr 06, 2012 1:52 am

Deci asta ar fi culmea sa vedem imixtiunea politicului in radioamatorism asa pe fata, ca un radioamator sau altul se baga in politica e treaba lui dar radioamatorismul trebuie sa ramana apolitic sau o sa ne trezim cu pumnul in gura. Oricum vin alegerile si se pare ca se vor schimba multe. Mai avem de asteptat pana la toamna dar asta e, ca unul sau altul dintre radioamatori s-a afiliat unei organizatii politice ca sa obtina sprijin pentru actiunile lui e un lucru bun (te faci frate cu... pana treci lacu), dar sa se impuna o linie politica in radioamatorism asta nu trebuie tolerat, radioamatorismul se presupune a fi mai presus de politica, se presupune a fi un mod de comunicare liber.
Radioamatorismul a fost implicat politic in lupta impotriva dictaturilor, a fost modul de a transmite informatii din tari eminamente inchise ca si canale de comunicare (Egipt, Libia, Siria) si la atat ar trebui sa se limiteze implicare in politic a radioamatorismului. Deci sa nu lasam sa fie confiscat radioamatorismul de politica. Ca FRR,SRR, ARBBR (Asociatia radioamatorilor bautori de bere din Romania) sau cum s-ar mai numii asociatiile de radioamatori vor fi conduse de oameni care au o anumita orientare politica asta este normal caci fiecare om cu parerea lui. Iar daca oamenii care conduc aceste organizatii fac parte sau au acces la conducatorii partidelor aflate la guvernare poate reusesc mai usor sa aduca avantaje pentru radioamatori (De exemplu legea dreptului la antena pe care o asteptam cu totii) atunci cinste lor, dar in rest nu e bine sa amestecam politica cu radioamatorismul

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo9fmp » Vin Apr 06, 2012 7:16 am

Ca acest FRR incepe sa fie politizat nu este un secret.
Va las sa vedeti pe link mai jos cine este aceasta Garda Civica careia i s-a facut atata reclama la Adunarea Generala a FRR.
http://youtu.be/lMmEOgNIZJo

Daca te interesezi ai sa afli din cine se compune aceasta Garda,respectiv din lucratori pe la Politia Comunitara,someri.
Am auzit ca dupa o astfel de Defilare se acorda MOCA 1 ciorba,4 mici si 1 sticla de vin+apa atat de minerala.
Poti sa primesti si ceva bani,1 sapca cu insemnele partidului drag.
Ca este organizatie paramilitara nu e nevoie sa scriu,ma uit la echipamentele pe care le poarta.
Adica pentru acesti voluntari se gasesc bani pentru echipament dar pentru politisti si cadrele militare din I.S.U. si Jandarmerie(abilitate conf legii ptr situatii de urgenta) din 2010 incoace nu sunt deloc bani pentru echipament.
Alta poveste.
In final ma intreb si eu pe cand FRR va obliga sau va incerca sa convinga si pe alti radioamatori de necesitatea semnarii unei adeziuni la un partid cu bani...
Ca doar asa se mai poate relansa aceasta minunata activitate atat de sportiva...

Admin te rog activeaza in cod embed clip de mai jos


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde n2yo » Vin Apr 06, 2012 8:38 am

Pentru a pune secvente video youtube, se foloseste [youtube] astfel:

[youtube][/youtube]

Intre cele doua taguri se pune doar codul din URL-ul Youtube, cel de dupa v=....

Exemplu:

Pentru http://www.youtube.com/watch?v=lMmEOgNIZJo

... codul necesar este lMmEOgNIZJo

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo9fmp » Vin Apr 06, 2012 10:09 am


Am crezut ca nu este activata optiunea embed.
Oricum,important este semnalul de alarma pe care il tragem.
Radioamatorismul nu trebuie sa fie o activitate politica.
Activistilor acestor partide politice sa li se interzica declaratii la intruniri ale FRR care sa ne implice politic si/sau sa creeze deruta si nemultumiri.
Cred ca una din preocupari ar trebui sa fie prevazuta in Statut privind apartenta politica dar si despre aceasta asa-zisa Retea de Urgenta.
Avem sau nu nevoie de ea,este legala infiintarea ei in cadrul FRR,cine o finanteaza,etc.
Iar daca se admite militarizarea FRR sa ni se spuna si noua unde ne echipam militar,cand si unde incepe programul de instructie.

Buna Ziua Garda! :lol: :lol: :lol:
Traiasca Garda,kapitanu si cu Neculai Ontanu...

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Garda Civica de la Primarie aduce Branzica si salam de vara de la dl Ontanu

Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Cu drag,
unul din yo9

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde YO8DHD » Vin Apr 06, 2012 7:22 pm

Dar oameni buni, chiar suntem condusi de fosti militari si eu ma mandresc cu faptul ca ii cunosc personal pe unii dintre ei, iar faptul ca unii ma considera prieten pentru mine e o onoare. Este vorba de YO5BFJ la Alba care a fost si este sufletul activitatii de acolo, YO9XC la Buzau care de ani buni este in CA al FRR si eu consider ca face treaba buna, tot de la Buzau YO9CWY, YO9RIJ, YO9DAX de la Fetesti, precum si multi altii care din cauza profesiei s-au molipsit de acest hobby. Nu vad care ar fi problema cu militarii in rezerva. Hai sa-i lasam un mandat sa vedem ce vor face si sa criticam dupa o perioada in care vedem ca nu fac nimic din ce au promis, Cu stima si urarile de Paste Fericit pentru cei care in weekend serbeaza Pastele, iar pentru cei cu nume de flori, La multi Ani de Florii.

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo7ilv » Vin Apr 06, 2012 7:55 pm

yo8dhd,

da amice , mare dreptate ai!!si eu ,il cunosc personal pe yo5bfj, si asa e cum spui! , personal ii port un respect deosebit si nu numai lui! si lui yo9xc, yo7dj, yo5cbn, si as putea continua toata seara!! dar e o diferenta mare , pe care n-ai sesizat-o!!toati acesti domni,(militari(R) ) sunt ,,RADIOAMATORI'' adevarati!!problema noastra e cu cei care nu sunt si s-au cocotat(sau au fost cocotati) in fruntea FRR!!Si colac pe pupaza, mai apare si timpenia asta cu Garda asta de fier!!, sau de ce-o fi??!!treziti-va oameni buni , ca daca nu , de 23 August , la defilare o sa cintati cam asa:
Tu, Ontane, esti nadejdea
Ce ne-a dat-o Cel din cer,
Tu ne spulberi deznadejdea,
Tu si Garda ta de Fier.
Ia, cum stii, în mâna, cnutul
Si românii nu mai pier,
Caci vom sta mereu sub scutul
Mândrei noastre Garzi de Fier.

Iar treaba , cu lasatul ,,un mandat''-pai mata' stii ca dureaza patru ani??!! :!: :?:
Daca sint pe linga ,,fenomen , le ajunge doar unul sa lase in urma ,,praf si pulbere!!
Nu intelegeti ca , numirile astea (ca nu le pot spune ,,alegeri) sint facute cu scop politic ?
Chiar nu va este cunoscuta metoda? in ce tara ati trait pina acum ,fratilor??
Sper ,sa ne lumineze Domnul calea si sa ne indrume, ca alfel, va fi vai de noi si tagma noastra!!

73!!

Avatar utilizator
YO7LWL
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde YO7LWL » Vin Apr 06, 2012 9:00 pm

Salut VALI
s-ar pute sa fi ajuns la ce am vrut sa spun eu mai demult.
si eu sint militar in rezerva dar aici credeam ca sintem inainte de tote RADIOAMATORI.
CEI CE FAC DIN ASTA O AFACERE NU-S DIN OILE NOASTRE
AVA SALUT. 73! YO7LWL

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo7ilv » Vin Apr 06, 2012 9:42 pm

@yo7lwl,

salut Petre,

cred ca am explicat in postarea anterioara cum e treaba cu militarii(R) si tu stii la fel de bine care e parerea mea .(mai ales ca daca sunt radioamator, tot unui militar i-o datorez si nu numai eu ci cam toti radio-smecherii din tirg!! :lol: )am treaba , doar cu cei care se baga in treaba noastra fara sa le fiarba oala pe aici!nu inteleg de ce nu iese odata in prim plan yo9xc, sau yo9rij, sau nea Lucica, 3axj :?: , sau n-au carnete de partid?
accept si treaba cu Garda , sau ce-o fi , atita timp cit nu ne implica pe noi, ce fac ei treaba lor, (sint militari, atunci sa se joace de-a armata ,sau razboiul sau ce le mai trece pe sub sapca :lol: )
dar nu accept sa fiu pus in fata faptului implinit ,ca de la nu stiu ce pseudo-partidulet, s-a dat ordin (sau asa s-o fi negociat algoritmul functiilor in coalitie,mai stii),ca functia de presedinte al FRR, sa ii revina , ca altfel , cade guvernul!! :lol: (si cine mai coordoneaza ONG-ul??!! :D )
Sarbatori fericite ,Petre si 73!!
p.s. daca e vreme buna, de Paste cred ca urc la munte , asa ca pregateste-te de vizita , vin sa ,,ciocnim ouale rosii'' :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
YO7LWL
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde YO7LWL » Vin Apr 06, 2012 9:53 pm

de acord,oricind (CU VIZITA)
sint de parerea ta !Sarbatori fericite la toti !
73!P

yo3ak
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 03, 2012 11:12 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo3ak » Vin Apr 06, 2012 11:05 pm

Surprize, surprize.....militar...se poate spune si asa daca ai facut parte din securitate inainte de 1989...chiar nu l-a intrebat nimeni? Neacsu.....despre el este vorba.....FRR....pacat....condoleante....ca Vasile nu va mai fi nimeni....


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori