Alegeri FRR , Martie 2012

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo7ilv » Mie Mar 14, 2012 4:21 pm

In sfarsit , FRR, incepe sa ne prezinte candidatii la CA. Astazi , ne sunt prezentate patru candidaturi, restul ,poate dupa alegeri!
Citind aceste indicative , nu pot sa nu remarc asemanarea izbitoare cu ceea ce s-a intamplat in viata politica ,respectiv incercarea de fardare a imaginii guvernului!Semn ca FRR, urmeaza invataturile sprijinitorilor politici!
Cit despre candidaturi, observ ca sunt niste copii ai unor vechi si distinsi radioamatori, care au facut cinste acestui Hobby de-a lungul anilor!Si ceea ce e mai important, in toata activitatea ,au fost mai presus de orice banuieli, stiti la ce ma refer....
Din respect ,pentru ceea ce reprezinta parintii lor pt. radioamatorismul romanesc, ma abtin sa comentez candidaturile d-lor! Sper sa le calce pe urme ,parintilor!!
Astept sa cunosc si ceilalti candidati!Chiar ard de nerabdare!! ;)

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo3jx » Vin Mar 16, 2012 9:10 pm

Domnule Ciprian Sufitschi,


Ati primit deja o interventie prin care scrieti ca functia de secretar general "nu este eligibila".

Nu intreb cine a facut presiunea ca stiu, insa apostila e total neadevarata. Daca va uitati in legislatia de organizare a F.R.R. anume O.G. 26 observati ca toate functiile sunt prevazute ca fiind eligibile inclusiv cea de secretar general. Interventionistul se refera la etapa a II-a, adica la contractul de angajare a candidatului ales in adunarea generala a F.R.R. de catre Agentia Nationala pentru Sport si Tineret din cadrul ministerului (M.E.C.) Imi pare rau dar indarjirea prin care se acopera impostura nu ne face cinste. Oricum voi urmari in justitie pe cei ce comit ilegalitati. Raman pe lista Dv. si va multumesc dar trebuie sa si scrieti de ce ati afirmat ca functia de secretar general ar fi neeligibila. Desigur, argumentati tot public. Va multumesc, Dan-Liviu Voiculescu, YO3JX.
Ultima oară modificat Vin Mar 16, 2012 10:39 pm de către yo3jx, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde n2yo » Vin Mar 16, 2012 10:10 pm

D-le Voiculescu,

Din cunostintele mele, de-a lungul anilor niciodata functiile de Secretar (General si Federal) nu au fost supuse la vot in Adunarea generala, de aceea am considerat ca ele nu sunt eligibile. Am trimis un email pe adresa conducerii FRR (care organizeaza alegerile din acest an) pentru a clarifica daca in acest an Adunarea generala se pronunta prin vor asupra functiei de Secretar general. O copie a acestui mesaj a fost trimisa si pe adresa dv.

73s de Ciprian N2YO

yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo3fhx » Sâm Mar 17, 2012 12:56 am

Am si eu cateva nedumeriri,daca dl. Ciobanita Dumnezeu sa-l ierte a decedat la varsta de 64 de ani este oare imperios necesar ca noul secretar general sa aiba tot peste 60 de ani? Oare nu se pot gasi si candidati mai tineri care sa aiba in fata timpul necesar pentru a aduce la indeplinire schimbarile despre care se tot vorbeste? Sau poate aceasta functie ar prinde bine cu salariul respectiv unui pensionar(plus pensia evident!)?

yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo3fhx » Sâm Mar 17, 2012 2:13 am

Cer scuze pentru postarea a trei anunturi cu acelasi subiect.De vina sunt eu,viteza cu care am scris si ora inaintata!73!

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo3jx » Sâm Mar 17, 2012 8:59 am

@ YO3FHX

Va salut si va multumesc pentru parerea Dv. Sunt insa cel putin doua inexactitati in argumentatia Dv.
Daca va referiti la intentia mea de candidatura va informez ca nu am 60 ani, cum scrieti. A doua supozitie gresita este ca as fi pensionar ceea ce e departe de adevar. Ce este mai important, segregarea pe criterii de varsta e interzisa de Constitutie, mai mult, ultimile recomandari ale UE oficializeaza reincadrarile in munca la orice varsta. Intentiile de candidaturi sunt liber consimtite cu toate astea s-a consemnat "din exterior" in timp legal de cel putin 30 zile fata de sedinta fixata a C.A. al F.R.R. tinuta le 29 februarie o singura solicitare oficiala. Cea din "interior" asa zisul interimat a fost artificiala si nestatutara intrucat se scrie clar ca atributiile secretarului general sunt preluate de secretarul federal pe timpul indisponibilizarii din motive medicale a titularului. Din 1 ianuarie postul este vacant. Faptul ca salariul de secretar general a fost ridicat de la A.N.S.T. de persoana fara pregatire profesionala urmeaza sa fie cercetat de Inspectoratul Teritorial de Munca Bucuresti si desigur, e posibil ca responsabilii sa fie sanctionati cu amenzi deloc de neglijat. Tendinta de perpetuare "sine die" a acestei stari nu este in favoarea evolutiei benefice a F.R.R. Se pote constata usor continuarea neabatuta a metodelor folosite si in cazurile celebre deja de "concursuri sportive". In ce ma priveste consider ca ma pricep cel mai bine la aceasta munca. Secretarul general este prin traditie si sef de radioclub central si trebuie sa detina categoria I de autorizatie emisie-receptie. Am calificare de instructor sportiv, cea de arbitru la toate categoriile, experienta de lucru cu oamenii, disponibilitate de deplasari in tara si oriunde e nevoie inclusiv cu mijloc auto si rulota,fara restrictii, sotia are indicativ de radioamator, la fel altii 4 din familie, nu am probleme de sanatate, nu fumez si nu imi plac bauturile alcolice sau cafeaua, nu am ridicat pretentii financiare avand deja un confort moderat, am locuinta proprietate in Bucuresti si Ploiesti. Astept si alte obiectii, daca sunt, ma cunosc multi radioamatori din timpurile cand echipa Lixco activa cu succes, de fapt am fost initiatorul fenomenului A412 fiind proprietarul primului exemplar din istorie. E adevarat ca as vrea sa fiu mai tanar dar important e cum ma simt si ce entuziasm am, nu ce culoare am la podoaba capilara (multumesc, aceasta e la locul ei, si la cerere, ma pot vopsi! :lol: .
Vorbind la modul serios, e nevoie de mult timp pentru a pregati exigentele ideale pentru functia de secretar general, un tanar talentat mai degraba se "uita" pentru o cariera bine platita la multinationale sau chiar sa activeze peste hotare. Iar nu in ultimul rand sa facem o medie a varstei tuturor radioamatorilor autorizati emisie-receptie din YO si sa ne dam seama cui ne adresam ca beneficiari de servicii F.R.R. Revin insa la formularea de la incaput, fara segregatii!.

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde YO9CHO » Sâm Mar 17, 2012 10:05 am

Nu am inteles , de ce, postul de Secretar General nu este eligibil.
Nu am inteles, de ce, FRR nu este afiliata la nici un minister sau directie(cum i-o zice, nu conteaza) sportiva din asministratia publica... (vezi: RADIOAMATORISM si nu Federatie)
Ma tot repet, imi cer scuze, dar astept un raspuns pertinent daca se poate.Pana acum...nimic...
Si atunci, cine este FRR si de ce atatea "zbateri" ?

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo7ilv » Sâm Mar 17, 2012 10:06 am

@ yo3jx,

n2yo scrie:Din cunostintele mele, de-a lungul anilor niciodata functiile de Secretar (General si Federal) nu au fost supuse la vot in Adunarea generala,


Da Liviu, are dreptate Ciprian, nu este functie eligibila. Secretarul gen. este functie executiva , nu poate face parte din CA. (in mod normal si dupa toate regulile, dar ce este normal in FRR?). Dupa aceleasi reguli, persoana numita de ANST, ar trebui aleasa in urma unui concurs , (anuntat dupa toate regulile, cu cond. de studii, vechime, calificare,etc.).Sa asteptam raspunsul oficial la petitia lui Ciprian(in caz ca va veni)Oricum, sint o multime de ilegalitati in statut si in organizarea FRR, pentru a initia o actiune in justitie cu mari sanse de reusita ,care speram ca va duce la desfiintarea acestei structuri care nu cred ca ne reprezinta!!( doar ne mananca cotizatiile si implicit si taxele)
73!

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

''Alegeri'' FRR , 1 Aprilie 2012

Mesajde yo9fmp » Sâm Mar 17, 2012 4:36 pm

Toata stima ptr yo3jx dar a uitat sa spuna ca acesta poseda fata de interimar si o Facultate de electronica si telecomunicatii.
Ceea ce nu poseda dl.Voiculescu sunt relatii cu un partid de o anumita
culoare.
Acel partid stabileste daca functia este sau nu eligibila.
De aia nu se da concurs pentru aceasta functie minunata si ''se merge pe burta'',cu interimarul-atat de deosebit fata de alti candidati-pentru ca numai el,interimarul trebuie sa ramana pe functie.
Cred ca in tari civilizate posturile sunt scoase la concurs,exista transparenta privind examenele si nu exista ceea ce se intampla la noi.
Spuneam in postari de dinainte despre scoruri si licitari pentru licitarea unui post,a unei functii.
O spuneam intamplator,dar iata...ca cele ce se petrec arata ca totul este aranjat.
Indraznesc sa spun ca pentru a ocupa o functie trebuie sa ai tupeul de a o cere si de a sti caile ocolitoare- unele nelegale -care sa te avantajeze fata de altii.
Tipic romanesc...
Iata un motiv suficient care indeamna pe multi ce scriu si citesc pe aici sa nu mai creada in acest FRR-organizatie nereprezentativa a radioamatorismului romanesc.

yo9ceb
Mesaje: 47
Membru din: Joi Mar 08, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Alegeri FRR , Martie 2012

Mesajde yo9ceb » Sâm Mar 17, 2012 7:57 pm

Mare dreptate ai Mariane,sforile sint trase,uni invoca culoarea politica in {special cea rosie}care n-ea adus unde ne-a adus,mai trebuie sa fie evocat Dumnezeu ca el e de vina,si asa mai departe.Ciini latra si ursu isi vede de drumul lui[Fac pariu pe o lada de bare ca yo8ow va fi secretar FRR] 73 si sanatate


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori