Schimbari in conducerea FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
yo8rac
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:30 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde yo8rac » Vin Oct 12, 2012 9:17 pm

:oops: :oops: :oops:
O vorba veche zice ca e plin cimitirul de oameni de neinlocuit....
Bag seama ca Vasile Ciobanita e cu adevarat unul dintre aceia... !
Pe durata activitatii a fost mult acuzat pe forumuri/mail-uri... dar treaba mergea cumva...
Acum nu mai merge.... din ce vad pe aceleasi surse... si din cutia postala (vezi revista)...
Si citind comentariile bag seama iarasi de niste vorbe stravechi:
calitatile chibitului:
- sa TACA! (sah)
- sa nu-i puta picioarele (sah)
- sa nu creada ca el este mai bun decat jucatorul din teren (fotbal)
si cred ca pot fi extrapolate... :twisted: :twisted: :twisted:

P.S. Cred ca federatia este azi ca Excalibur inainte de Arthur... infipta intr-o stanca.. asteapta sa o scoata cineva.... cineva care sa VREA si sa POATA face ceva.... si sa le realizeze pe amandoua deodata!
P.S.1 Critica este totusi utila atunci cand este constructiva! Sa nu o neglijam!
P.S.3 Mai era o vorba: Ce puteti face voi pentru America, nu ce poate face America pentru voi"... schimbati America cu FRR, sa vedem ce iese...

73 de yo8rac!


si scuze pentru cei care se vor simti ofensati!
73 de YO8RAC (Codrut) !

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde yo3hjv » Vin Oct 12, 2012 9:55 pm

Aproape ca mi-au dat lacrimile la mesajul lui Dan, YO3JX!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo2lsp
Mesaje: 62
Membru din: Dum Iun 20, 2010 12:03 am
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde yo2lsp » Vin Oct 12, 2012 11:19 pm

@N2YO
Total adevarat despre reprezentarea FRR pe plan intern si international, dar cred ca radio poti face si in plan individual. Vorba lui 2DNO, propagarea nu are de-a face cu FRR sau cum e organizata ea.
Pana la urma valoarea individuala aduce plusul si valoarea colectivitatii. Nu poate exista un FRR puternic cu radioamatori care fac mai mult politica si dezbateri, decat radio...
Intotdeauna am militat pentru o reconstructie din temelii, pentru dezvoltarea locala a cluburilor si cand acestea vor fi suficient de puternice si va aparea nevoia naturala de asociere , atunci vom avea o asociatie nationala adevarata. SI daca asta va insemna alti 10 ani de tranzitie, tot vom fi mai castigati decat cu 20 de ani de mediocritate...

73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde n2yo » Vin Oct 12, 2012 11:48 pm

Adevarul este ca cei mai multi radioamatori YO, si printre ei chiar cei mai buni, chiar asta fac la aceasta ora - radio. La Forum doar un mic grup discuta despre radioamatorismul din Romania, "fac politica", adica. Daca ii intrebati pe acesti performeri ai radioului de ce nu-si fac auzita opinia, vor spune ca ei "nu se baga" sau "au altele mai bune de facut". Din pacate tocmai aceasta pasivitate si indiferenta a condus la situatia actuala. O tara fara o asociatie nationala de radioamatori eficienta va castiga cu greu credibilitate si avantaje in fata societatii. Propagarea nu are de-a face cu FRR sau cum e organizata ea, dar dreptul de a pune antene pe casa si a beneficia de propagare, are.


73s de Ciprian N2YO

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde YO4PX » Sâm Oct 13, 2012 12:54 am

Ideea că a discuta, a participa la dezbateri despre activitatea noastră, în ultimă instanţă a gândi despre noi înşine şi despre felul în care am dori să evolueze asociaţia naţională ar fi sinonimă cu “politica” – un lucru impur, nu-i aşa? - este deosebit de dăunătoare. Dimpotrivă, fiind vorba de asociaţia noastră este chiar obligaţia noastră să ne preocupăm de soarta ei. Câtă vreme un preşedinte FRR refuză semnarea unui document care să explice Uniunii Internaţionale a radioamatorilor că numai unul singur dintre cei stigmatizaţi pentru fraudă este vinovat, ŞI NIMENI NU SPUNE NIMIC, la ce progres ne putem aştepta? Câtă vreme fraudatorul nu a fost sancţionat după doi ani şi sancţionării sale i se opun vechi membri ai Consiliului de administraţie, eternizaţi de decenii în funcţii, cei care pretind că ne reprezintă, ŞI NIMENI NU SPUNE NIMIC la ce progres ne putem aştepta? Se încearcă pe toate căile împiedicarea publicării raportului anchetei fraudei din IARU. Ce respect mai pot avea radioamatorii YO faţă de propria lor asociaţie cu asemenea conducători? Să ne retragem cuminţi în găoacele noastre, preocupaţi mereu să nu supărăm pe nimeni şi să sperăm că “făcând radio” vom ieşi din mlaştina în care am fost conduşi şi în care ne afundăm din ce în ce mai mult? Riscăm să ne pierdem până şl dramul de respect faţă de noi înşine şi faţă de pasiunea noastră.
Să recitim declaraţia d-lui C. Neacşu dinaintea alegerii sale în funcţia de preşedinte:
«Viitorul activităţii FRR va putea fi asigurat numai prin dezvoltarea investiţiei în copii şi adolescenţi, care trebuie să găseasca aici un climat de corectitudine şi exemple pozitive» etc. Frumoase cuvinte, dar total goale de conţinut, căci nu au nicio legătură cu realitatea. Dacă a milita pentru dreptate înseamnă “a face politică” cred că ar trebui să mai facem şi politică din când în când, în loc să ne tot prefacem că nu ştim şi nu vedem nimic.
Fery, YO4PX
Fişiere ataşate
E vreo problema (publicat).jpg
E vreo problema (publicat).jpg (42.35 KiB) Vizualizat de 6562 ori

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde yo9fmp » Sâm Oct 13, 2012 8:07 am

Mie,unul personal imi place de modul corect in care pune problema YO3JX,care discuta pertinent despre problemele actuale, asupra a ceea ce trebuie facut pentru reorganizarea radioamatorismului.
Mi-a placut si cum a cunoscut d-lui radioamatorismul in urma cu decenii,cum s-a implicat atunci.
Nu vad de ce nu a fost numit d-lui ca Secretar General interimar si in continuare se procedeaza cu dedicatii prin interventii care nu au de a face cu vointa noastra a radioamatorilor.
Ne trebuie alt interimar ca Secretar general?
Cand se va termina cu numirile si interimatele?
Stiu ca yo3fu era ''Antrenor federal''.
Acum este si Secretar general?
De ce nu se organizeaza Alegeri si nu se stabileste definitiv componenta Conducerii F.R.R.?
Am auzit ca dl Dragulescu,yo3fu se deplaseaza cu greutate si ca nu poate face munca de teren.
De asta avem nevoie?
Tot respectul,pentru domnia sa, dar asa am auzit despre ultimul interimar...
Imi aduc aminte de faptul ca YO3JX a fost la ultima ''Adunare'', singurul candidat care, legal si-a depus CV-ul,candidatura.
De ce nu s-a tinut cont de acesta, am vazut ulterior.
Cineva si-a facut de cap,si asta o simte,o vede orice radioamator.
Sper ca membrii din C.A. si reprezentantii la viitoarea Adunare Generala sa respinga numirile politice si pe cei care nu au avut de a face cu radioamatorismul.
La fel trebuie sa tine cont si de intentiile de viitor dar mai ales de capacitatea fizica si intelectuala a candidatului de a le pune in practica.
Altfel, pasivitatea de care vorbea Ciprian va costa in continuare soarta radioamatorismului, fie ca acesta se va practica in cluburi afiliate sau individual.
Adica reprezentantii a ceea ce a mai ramas din cluburile din Romania sa stie ce au de vorbit,si sa nu mai accepte hotarari,numiri sau alte impuneri nediscutate-la acea Adunare...
Si sa vorbeasca, nu sa stea spectatori in sala!
Asta este parerea mea...
73,
Marian

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde YO8TK » Sâm Oct 13, 2012 7:21 pm

Am inteles ca Zait Adrian nu mai este secretar general interimar.Pana aici toate bune si frumoase.
Cum a plecat el din aceasta functie?
Din ce am citit eu pe forum am inteles ca a plecat prin acordul partilor.
Probabil si-a dat demisia.
Cred ca ar fi bine un exercitiu financiar asupra banilor care ia gestionat Zait Adrian.
Din cate am inteles a avut acces deplin la contul FRR.
Cam usor pleaca din functie fara nici o raspundere asupra banilor cheltuiti pana la aceasta data.
Este posibil sa avem mari surprize la un control financiar.Chiar foarte mari.
Cine ar trebui sa se autosesizeze?.Chiar CA al FRR din care face parte si el.
Aud cu stupoare ca doreste din tot sufletul sa faca din nou o surpriza radioamatorismului romanesc.Oare ce sa fie,locuri fruntase la telegrafie viteza in Elvetia??
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde yo9fmp » Sâm Oct 13, 2012 8:03 pm

S-ar putea sa nu stie telegrafie/multi spun pe yahoo ca altcineva ar fi dat examenul la probele de telegrafie in locul celui care a devenit maestru al acestui asa-zis sport.
In orice caz are reputatia de bun ospatar,servitor de sandwich-uri,pateuri si cafele.
Echipa nationala a avut un ospatar bun candva,s-a simtit bine cu acest servitor-spun baietii.
Poate se reinventeaza functia/o fi cheia succesului catre conducerea FRR...
Mai este un aspect.
Predarea primirea functiilor ce presupun folosirea banilor publici trebuie sa implice un exercitiu financiar.
Este vorba despre cum se preda gestiunea si cum au fost folositi banii.
O inventariere.
Cred ca functia l-a incantat pe yo3fu dar este posibil sa aibe deceptii ulterioare.
C-asa este in dragoste!

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde yo3jx » Sâm Oct 13, 2012 8:21 pm

@ YO8TK,

Este legitima dorinta noastra de a cunoaste amanunte despre seinta CA al FRR din 3 octombrie.
Ordinea de zi invocata de unii martori nu prevestea nimic spectaculos, nu stim cine a participat efectiv, ce probleme au fost discutate si mai ales ce anume a fost retinut in PV prin votul majoritatii. Stiam de mai mult timp de la presedintele FRR ca doreste initierea unui audit asupra gestiunii banilor din contractul cu ANST, nu stiu insa daca rezultatele auditului exista si/sau au determinat convocarea CA. Ce pot spune e ca A.Z. a conditionat semnarea demisiei prin neinceperea nici unei cercetari asupra faptelor sale din noiembrie 2011 si pana in 3 octombrie 2012. Cum cenzorul (cenzorii) FRR nu prezinta rapoarte decat la incheierea anului financiar, e greu de stiut acum starea federatiei de radioamatorism din p.d.v. financiar.
Iarasi nu stiu daca CA a acceptat conditii, desi nu ar fi legal. In rest, pierderea voita sau nu a unei parti a arhivei a fost favorizata si de cei "vechi" ce au asistat impasibili la transportatorii auto a lui A.Z. ce si-au ales tot ce au vrut din ce au gasit la vechiul sediu, fara a intocmi nici un document (exista totusi o chitanta de 500 pentru predarea de maculatura ca deseuri dar ma refer la valoarea inscrisurilor, nu a hartiei) si fara a avea nici o aprobare. Sigur ca noul presedinte neavand repere a ezitat sa construiasca o strategie de continuare a ceea ce functiona bine, sau sa reformeze ceea ce era in neregula, atunci ca si acum se gasesc multi care sa dezinformeze sau sa denigreze pe cei ce ameninta "echilibrul" de pana acum cu miros dulceag de bauturi alcoolice transpirate. Pentru cei care nu cred sa revedem "intalnirile" si "vizitele de lucru" si sa privim mai ales pe mese, sa observam uneltele cu care se lucra, fie pahare, fie direct recipiente industriale. Cei care isi amintesc cum arata sediul FRR colt cu Victoriei, pot depune marturie. Nu asa era sediul din Staicovici, prin antiteza putem constata ce gospodari erau domnii Paolazzo ca SG si Hancu Hristache ca antrenor federal, si cum au capitulat in fata prafului nematurat domnii V.Ciobanita ca SG si G.Dragulescu ca secretar federal, modificare a postului de antrenor federal. Ce sa ne asteptam pentru viitor? Punct si de la capat?. NU!.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde YO8TK » Sâm Oct 13, 2012 8:51 pm

Pentru YO3JX- Ce pot spune e ca A.Z. a conditionat semnarea demisiei prin neinceperea nici unei cercetari asupra faptelor sale din noiembrie 2011 si pana in 3 octombrie 2012.

Nu pot sa cred ca asa ceva este adevarat .
Este nesimtire pe fata sa ceri asa ceva.Dar si mai grav este ca sa acceptat asa ceva.
Cine stie care este adevarul??

Pentru YO9FMP- Va asigur ca YO8OW, antrenorul lotului national de CW, nu stie telegrafie nici cat foca de la circ.
Credeti-ma stiu ce spun.!!
Lotul de CW YO inca functioneaza din inertie.Vedem rezultatele viitoare din Elvetia.
Poate ar fi normal ca Zait Adrian care a bulversat cu buna stiinta activitatea FRR sa plece din CA al FRR.Tot prin demisie.De onoare.Daca stie ce inseamna onoare.
Nu inainte de a returna banii incasati pentru revista.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori