Schimbari in conducerea FRR

Activitati de club, adunari generale, diplome, indicative speciale...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Schimbari in conducerea FRR

Mesajde n2yo » Mie Oct 10, 2012 8:21 pm

Am ascultat acum cateva minute QTC-ul prin WebSDR (tnx YO3GGX) si am aflat ca la sedinta CA din data de 3 octombrie s-au luat cateva masuri organizatorice importante legate de FRR. Pentru ca la hamradio.ro nu a aparut pana acum nicio informare legata de deciziile luate, reproduc aici ceea ce am aflat astazi din sumarul prezentat de YO3GOD de la microfonul statiei YO3KPA:

- contractul de munca al fostului Secretar general interimar YO8OW a fost desfacut pe baza articolului 55 litera b din Codul muncii (adica prin acordul ambelor parti).
- noul Secretar general interimar este Gheorghe Dragulescu YO3FU
- Tina Muller YO3FRI este angajata cu jumatate de norma ca Secretar federal

S-au mai transmis si alte comunicate, printre care unul despre programul YODX Junior, altul despre Colegiul central al arbitrilor si o lista cu noi maestri ai sportului, dar regretabil nu s-a facut nicio mentiune referitoare la trecerea in nefiinta a lui Nelu YO6AWR. De asemenea, nu au fost anuntate examenele din sesiunea ordinara de toamna a ANCOM si nici concursurile urmatorului weekend.

Pentru mine este neclar care a fost motivul (sau motivele) pentru care i s-a desfacut contractul de munca lui Adrian Zait YO8OW, care este planul pentru aparitia ritmica a revistei FRR, in ce fel noul numirea noului Secretar general interimar vine sa imbunatateasca activitatea (fata de fostul Secretar general), de unde si de cine se va transmite QTC-ul in saptamanile viitoare si altele.

Comentarii?

73s de Ciprian N2YO

Completare: Inregistrarea emisiunii QTC se gaseste la adresa http://radioclub.usv.ro/QTC/101012.mp3 (Tnx YO8SSH)

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde YO8DHD » Mie Oct 10, 2012 8:54 pm

Desfacerea contractului cu art 55 litera b inseamna de cele mai multe ori ca angajatul si-a dat demisia. Care or fi motivele poate le vom afla (eu sunt optimist). Interesant e ca la fel ca la oricare inceput au existat sincope in transmiterea qtc-ului care pe parcurs vor fi remediate gratie sfaturilor pe care 3GOD le va primi, dar toata lumea la sfarsit l-a felicitat - fata de primele qtc-uri transmise de la Suceava care au fost in permanenta criticate. Ca de fiecare data eu sper in indreptarea spre bine a activitatii in YO.
P.S. Oare acum pe cine se va da vina pentru eventualele esecuri din politica FRR?

yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde yo3fhx » Mie Oct 10, 2012 9:44 pm

Buna seara!Si o sa primim de acum regulat revista care s-a oprit la nr.3 sau eventual banii pe abonamentele restante pe2011/2012 ?Eu personal nu mai cred,prea mare este bataia de joc a acestei asa zise FRR!

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde YO4PX » Mie Oct 10, 2012 11:02 pm

În legătură cu revista trebuie spus că, potrivit informaţiilor mele, numerele restante 4, 5 şi 6 vor apare sub îngrijirea exclusivă a lui Adrian Zaiţ, YO8OW, recent demisionat din funcţia de SG, în colaborare cu YO8TVV ca tehnoredactor. Aceasta cu toate că dumnealui i s-a luat prin decizia CA în şedinţa de la Frasin coordonarea redactării revistei, care a fost asumată de preşedintele C. Neacşu. A se vedea in acest sens punctul 22 din procesul-verbal al şedinţei de la Frasin la
http://www.lvro.net/hamradio/COMUNICAT_16.05_v1.pdf
Din acel moment revista "coordonată". n-a mai putut apare. Dorind să contribui cu materiale la revistă am adresat o ofertă în acest sens noului "coordonator", precum şi un plan de apariţie a 24 de articole educaţionale în 12 luni, destinate tinerilor radioamatori.
http://yo4px.blogspot.ro/2012/05/o-oferta-de-colaborare-ignorata-se-pare.html
Oferta mea a fost total ignorată, deşi invitaţia la colaborare lansată de C. Neacşu fusese adresată tuturor radioamatorilor. C. Neacşu refuză să comunice cu mine, şi, vorba dumnealui, nu numai cu mine. Orice solicitare de explicaţii în legătură cu această abordare a rămas fără răspuns. Aştept cu interes următoarele numere 7, 8, 9 etc. ale revistei coordonate exclusiv de preşedintele FRR.

YO4PX
http://yo4px.blogspot.ro

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde yo9fmp » Joi Oct 11, 2012 7:19 am

Art. 55 lit b din Codul Muncii a fost o forma onorabila de despartire.
Eu auzisem de un proces in penal intre parti dar iata alta cale...
Ciprian are dreptate,motivele de despartire erau de interes, dar iata ca din nou s-a refuzat a se face publice.
Un motiv iata ca l-a scris Marian,yo3fhx-este neonorarea obligatiilor contractuale stabilite prin Abonament la Revista.
Pe mine m-au deranjat profund distrugerea premeditata prin topire a Arhivei radioamatorismului din Romania.
Cca 5 metri cubi de materiale,documente-pe care un Secretar trebuia sa le pastreze- au ajuns din voia Sa si altor complici la topitorie.
Trebuiau sterse urme,evidente,inventare,Istoria de la inceputuri a radioamatorismului?
Ca si cand nimeni in Tara asta nu ar fi putut sa pastreze Arhiva aceea.
Dupa mine asta este suficient,ca forma de abuz in serviciu.
S-a urmat cu renuntarea la Sediul FRR din Capitala si mutarea lui in Moldova.
Transformarea in panarama a qtc-ului.
Aranjarea concursurilor si amanarea validarii rezultatelor acestora este un alt motiv.
As spune neimplicare in efectuarea atributiilor ce-i reveneau conform fisei secrete? a postului.
Neorganizarea unor Alegeri corecte,legale si transparente,prelungirea agoniei FRR prin numiri si interimate.
Se poate adauga folosirea banilor publici dupa bunul plac,achizitii de care nu a stiut nimeni sau deplasari cu familia am auzit la Friederichschafen-Simpozionul International al radioamatorilor-unde nu au avut placerea sa viziteze standul Romaniei.
Alt motiv ar fi tolerarea neregulilor in multe cluburi afiliate,care si-au facut de cap cu sediile,patrimoniul sau Arhiva-dupa exemplul celor ce-i conduceau.
Cel mai important motiv este lipsa de comunicare si de transparenta de care s-a dat dovada.
Ignorarea propunerilor de imbunatatire a activitatii venite de la seniori ai radioamatorismului din Romania ca yo3jx sau altora care deseori au strigat nedreptatile prin asa zisele Adunari -pana au ragusit(yo5avn)-a pus capac coabitarii cu acel individ.
Eu, voi intoarce spatele acestuia si altora cu care s-a asociat,nu voi avea nici o forma de respect pentru cei care au terfelit Istoria radioamatorismului din Romania.
73,
Marian
Ultima oară modificat Joi Oct 11, 2012 11:29 am de către yo9fmp, modificat 1 dată în total.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde yo8cln » Joi Oct 11, 2012 8:17 am

Si eu am fost cu sotia anul trecut la Friedricshafen, oare am incalcat vreo lege ? Totusi, parca pe yo8ow l-am vazut intr-o poza la standul Romaniei ! Legat de noua reorganizare a FRR voi reveni.
73! de yo8cln

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde YO8DHD » Joi Oct 11, 2012 10:28 am

Ghita, cel care era cel mai aproape in majoritatea fotografiilor de la Friedricshafen de domnul presedinte e Gabi Paisa. Oare o fi avand legatura cu nepublicarea rezultatelor anchetei comisiei de disciplina in cazurile YODX Contest si IARU?

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde YO4PX » Joi Oct 11, 2012 10:59 am

Nu este vorba numai de nepublicarea rezultatelor anchetei Comisiei de disciplină în cazul fraudei din Campionatul IARU ci, mai grav, de faptul că nu se întrezăreşte nicio intenţie ca această fraudă a unui "radioamator" să fie sancţionată şi ca toţi ceilalţi, nevinovaţi, să fie reabilitaţi public, prezentându-li-se scuze pentru această inadmisibilă întârziere.
Cred că a sosit momentul ca cei care cunosc toate amănuntele fraudelor sordide din YO DX HF Contest şi din IARU să iasă în faţă şi să prezinte comunităţii întreg adevărul. Cred de asemenea că se impune urgent demisia în bloc a Consiliului de administraţie - sau cel puţin a unei majorităţi a acestuia - şi organizarea de alegeri anticipate.
În privinţa noului secretar general interimar al FRR Gheorghe Drăgulescu YO3FU, salarizat din bani publici de 22 de ani (nume conspirativ "Ghiţă" primit în 1975 şi "Vasile" între 1976 şi 1989) cei interesaţi pot citi răspunsul CNSAS nr. P 2982 din 25.05.2011 publicat la
http://yo4px.blogspot.ro/2011/06/penultimul-r-aspuns-de-la-c.html
Un material recapitulativ al demersului sub titlul "FRR şi CNSAS" se află la
http://yo4px.blogspot.ro/2011/10/frr-si-cnsas-recapitulare-si-incheiere.html
YO4PX
http://yo4px.blogspot.ro

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde yo9fmp » Joi Oct 11, 2012 11:25 am

Dupa cum se vede, conducerea asta a F.R.R. doreste sa fie ocupata in intregime de fosti incadrati in Servicii sau informatori prin fosta Secu...
Trebuie sa fie o cerinta tare importanta asta :lol: :lol: :lol:
Gurile ''rele'' spun ca alta cerinta este ptr.'' interimari'' sa fie, citez dupa barfa din yahoo: " un mare betiv... linge tot unde gaseste ceva alcool si asta i-a luat picioarele, deabia se taraste. Sta in concubinaj in casa unei metrese, nu are locuinta in Bucuresti si nu a facut nimic pentru FRR in afara sa-l sape pe YO3APG, de altfel a si reusit sa-l bage in mormant.''.
Ca s-a ales praful si pulberea de acest F.R.R. nu mai trebuie dovedit.
Cred ca termenul ''reorganizare'' ar trebui definit ''numire''.
Care criterii?
Este o treaba politica si vad ca nu mai are legatura cu vointa radioamatorilor cine sa-i conduca...
Ultima oară modificat Joi Oct 11, 2012 12:29 pm de către yo9fmp, modificat 1 dată în total.

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Schimbari in conducerea FRR

Mesajde yo3hjv » Joi Oct 11, 2012 12:27 pm

Art.55 lit.b este "prin acordul partilor". Fata de celelalte modalitati de incetare se remarca intrarea in vigoare a incetarii "de indata". Demiterea sau demisia presupun un termen de preaviz.
Daca e sa despicam firul in patru, intelegem ca s-a dorit o despartire rapida si eficace, fara alte formalitati si posibilitati de impacare. Motivele? Le stiu doar ei, inclusiv cei care vizeaza locul.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Cluburi si asociatii”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori