LimeRFE

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO3ITI
Mesaje: 405
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: LimeRFE

Mesajde YO3ITI » Vin Noi 19, 2021 4:42 pm

yo8rxp scrie:Te salut M !
Cu "pocnitoarea" aia de Python am facut si transceiver touch, am facut si QRO touch si multe altele.
In prezent utilizez des pocnitoarea, in viitor la fel.
73 !

Nu mă îndoiesc.
Și Trabantul era considerat mașină...

Mă refeream la limbajul de programare, nu la programul făcut de tine care sunt convins că e excelent (fără nici o urmă de mișto aici).

Python este excelent pentru prototyping și cred că e o platformă ideală pentru începători. Deși te face captiv (ca și Arduino) într-un ecosistem din care cu greu mai ieși când vrei să faci ceva diferit. Sunt prea bătrân pentru a-mi mai vârî oasele într-o astfel de mașină (păstrând metafora de mai sus). Pentru mine orice limbaj de programare care nu-mi dă libertatea de a gestiona memoria (și resursele HW) cum vreau eu, depinzând în același timp de cod scris de alții, e o pierdere de timp.

73M
====================
73 de YO3ITI

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: LimeRFE

Mesajde yo8rxp » Vin Noi 19, 2021 6:43 pm

@Miron
Data scientists, matermatica, gaming, toate limbajele au nisa lor de piata si este bine ca apare diversitate.
Asa si cu cw vs ft8, e caruta vs avion. Insa de la an la an tot mai multi operatori in concursurile mari de cw.
@Adrian
Ma gandeam la un controller mai cu muschi pe el gen teensy 4. Cred ca totusi voi incepe niste teste doar pe RX cu mixer in quadratura si niste opamps NE5534 caci am deja 10 buc. Imi e dor de sunetul ala de sincrodina ca pe vremuri cu TAA661 si ce e drept ca in afara de niste automatizari, pe RF nu am mai construit ceva cam de multisor.
73 si cele bune !
Gabriel


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori