Proiecte, producție, finanțare...

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Proiecte, producție, finanțare...

Mesajde yo3jx » Dum Mar 09, 2014 9:05 am

@ YO3ITI. Buna dimineata Miron, eu te inteleg si iti multumesc pentru initiativa acestui subiect.
In timp au fost multe idei generoase promovate de entuziasti pentru sprijinirea dotarii tehnice a activitatii de radioamatori. Cele mai multe au fost privite cu suspiciune cauzata de lipsa de intelegere si viziune provocata fie de incultura, de teama fata de reactia "autoritatilor" din vremurile respective sau pur si simplu de gena ciudata specifica romanilor cauzata de invidie si lacomie.
Circula candva si o gluma (amara) ca daca unul din noi incearca "sa scoata capul" din cazanul de fierbere egalizatoare, ceilalti "il trag de picioare" cu sloganul "capul la fund, pauza s-a terminat". Si asta de mult, in toate domeniile. Au fost si cazuri fericite spre exemplu fenomenul transceiverului "national" A412. Niste pusti au reusit in naivitatea lor, necunoscand exact primejdiile la care se expun. Mai sunt si altele, dar toate la timpul lor. Traditia romaneasca e de a distruge la "ras" ce au gandit si creat inaintasii nostri, cum ca noi "stim" cum sa facem "mai bine" apoi uitam sa ne implicam, sa muncim apoi ca rezolvare dorim sa emigram, sa intram in munca altora, ca aici "nu se poate face nimic". Ca sa fim realisti, nu generalizez, am constatat ca se doreste sa se traga doar "tunuri" de moment, bazate pe inselarea bunavointei si naivitatii celor multi si cu predilectie mai tineri, fara experienta, pe care in mod normal ar trebui sa-i invatam si sa-i ajutam dezinteresat. Lacomia insa e mai puternica in gena umana, pacat ca nepasarea si unori nesimtirea ne intuneca mintile. Cand cineva isi ofera experienta, calificarea profesionala, bunavointa, este suspectat ca urmareste "ciolan", foloase necuvenite sau glorie desarta, cel mai adesea se tes zvonuri mincinoase dar care repetate de raspandaci cu state vechi in bransa sunt ca si crezute "ca asa se aude in bloc, in targ, in tara, la televizor sau... pe benzile de radioamator!". In rest o mare (sau ocean?) de nepasare, pe undeva de inteles dar cauzatoare de "moarte" sigura de care profita stiti cine, de zeci de ani. Poate fi ceva mai trist in urmatorii, sa zicem, 20 ani? Pesimistul spune ca nu, optimistul ca da. Ce-ar fi daca.. !?. Dan Jeixu.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Proiecte, producție, finanțare...

Mesajde yo8cln » Dum Mar 09, 2014 9:13 am

Era o reclama, prin anii 90 care suna cam asa "I vant I can" ! Nu pot fi de acord ca nimeni nu a reusit sa dezvolte proiecte in radioamatorism in yo ! Inclusiv la noi (AS Dorna dx grup, yo8krr) ce s-a realizat este cu ajutoare (nu se putea face din economii din pensie). Sau ce s-a facut la CSTA Suceava pe vremea cind Zait yo8ow era sef de radioclub se datoreaza unor proiecte. Este drept, au fost si rateuri, cum afost incercarea de proiect de linga Suceava unde intentionam sa amenajam o baza multi/multi, cu 2 ha teren, cladire care sa asigure utilitatile cu minim 6 trcv cu qro ,antene monoband, beverage-uri la rx.. etc. Nu a fost sa fie pt. ca cineva a dorit sa-l faca pe Adi s.g. al frr.... si a iesit ceea ce se vede ! Din pacate, unitate, colaborare, ham spirit in yo... ramin la faza de deziderat... 73! de yo8cln

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: Proiecte, producție, finanțare...

Mesajde yo3jx » Dum Mar 09, 2014 9:55 am

@ YO8CLN. Interesant, foarte interesanta informatia ca CINEVA a dorit sa-l FACA pe Adi sg al frr... !!! Asa deci sunt si au fost FACUTI adica pusi, impinsi, convinsi, impusi ??? !!!. Dl. Ghita, ceva am banuit si noi mai ales ca scenariul pare sa se fi repetat si la FACEREA presedintelui Neacsu, alte FACERI de vice, acum daca tot a 'zburat porumbelul' care e adevarul? Ati avut vre-o contributie dl. Ghita sau e vorba de alt Ghita ? :roll: :| :cry:

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Proiecte, producție, finanțare...

Mesajde yo8cln » Dum Mar 09, 2014 10:20 am

Din pacate, nu eu am fost cu initiativa de numire, mai ales ca, banuiam ca acel proiect de linga SV nu se va mai realiza ! Ca a existat (si exista)inca un Ghita (ce coincidenta), ati remarcat si dvs. de mai multe ori. Singura mea greseala a fost atunci cind, pus in fata faptului implinit, am promis ca o sa aiba sustinerea mea (nu mai vreau sa amintesc cine m-a rugat sa fac asta) daca totul o sa mearga bine. Inca o data regret ca acel proiect a "picat", pt. ca, aici la yo8krr nu am reusit sa facem numai o mica parte din ce intentionam acolo. In sfirsit "defilam" cu ce avem. 73 ! de yo8cln

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Proiecte, producție, finanțare...

Mesajde yo3ggx » Dum Mar 09, 2014 10:51 am

Am si eu cateva pareri/ganduri personale in privinta celor discutate pana acum. Iata cateva, intr-o ordine aleatoare:
- lumea s-a cam obisnuit sa primeasca diverse servicii (in special) pe gratis, iar dupa ce s-au obisnuit cu ele sa inceapa sa aiba pretentii ca si cand ar fi ceva ce li se cuvine pe drept;
- finantari se pot obtine, daca ideea este cu adevarat valoroasa SI suficient de multe persoane sunt convinse ca o investitie in acea idee le poate aduce un avantaj in viitor. Nu merge cu "SAU". Cunosc un exemplu recent, cand Christos (SV1EIA) a incercat sa lanseze un proiect de finantare. Vezi: http://www.indiegogo.com/projects/usb2s ... io-startup
A avut ca tel strangerea a 45000Euro. Din pacate a reusit numai 3750. Proiectul era interesant si discutiile aprinse de pe lista de profil pareau sa conduca la ideea unui succes al actiunii. Din pacate nu a fost asa. De aici se pot trage niste concluzii si invataminte. Era foarte cunoscut in domeniu, realizase deja un produs recunoscut de catre comunitatea radio ca fiind unul de exceptie (USB2SDR) si totusi esecul a fost de partea lui.
- cu amaraciune constat ca in domeniul HAM "prietenii" sunt dispusi ori sa investeasca sume considerabile in echipamente radio de la firme de renume (cu care sa se poata lauda mai apoi ca si cu o masina de lux), ori vor/cer sa primeasca pe gratis produse sau servicii;
- daca cineva incearca sa realizeze ceva cu mijloace proprii si sa isi valorifice propria munca, se gasesc o gramada de "catei" care incep sa latre si de cele mai multe ori sa si muste. Partea cu latratul si muscatul este mult mai vizibila in RO decat prin alte parti;
- chiar daca Radioamatorismul este on hobby, in care cel putin teoretic nu au ce cauta interesele comerciale, oare unde am fi ajuns azi daca totul s-ar fi bazat exclusiv pe munca patriotica? Daca cineva are interese comerciale in domeniu e rau? Eu zic ca nu poate decat sa ajute comunitatea. Nimeni nu e obligat sa plateasca daca nu doreste acel produs/serviciu dar nici nu poate cere sa le primeasca pe gratis;
- "datul in cap" este o alta caracteristica a prietenilor mioritici. De ce sa faca vecinu ceva extraordinar cu care sa se mandreasca si el si ceilalti conationali cand ii pot da mai bine in cap. De ce sa incerc sa realizez si eu ceva si mai bun cand mai bine il "conving" pe el sa nu mai faca nimic;
- multi sunt mari si tari, cunoscatori in toate si sfatuitori de geniu, dar atunci cand trebuie sa si aplice ceea ce stiu gasesc nenumarate motive sa nu o mai faca. De ce? Din comoditate? Din lene? Din neputinta?
- cand cineva are o idee si o prezinta, se gasesc destui care "contribuie" cu 1000 de idei de tipul "de ce ideea e proasta" si nu de genul "cum am putea dezvolta ideea astfel incat sa fie si mai buna";
- finantarile particulare in RO in domeniul HAM nu exista sau sunt pur simbolice si rezultatele se vad;
- am constatat ca cei care au realizari recunoscute in domeniu nu sar niciodata la gatul cuiva care are o idee noua dar cu potential ci incearca sa ajute. De ce oare?
- cei care comenteaza primii negativ si violent orice initiativa or fi realizat ceva in viata, dar nu pentru comunitatea radioamatorilor;
- nu exista nimic gratuit pe lumea asta. Ceea ce doar pare gratuit este platit ori de catre client (indirect, de exemplu prin reclame) ori de catre furnizorul acelui produs/serviciu care astfel face o investitie ce ii poate aduce diverse avantaje in viitor(nu neaparat de natura materiala).

Inchei cu doua afirmatii la care tin foarte mult:
- un produs revolutionar este acela de care nu stiai ca exista, nu stiai ca ai nevoie de el, dar dupa ce il folosesti nu te mai desparti de el nicioata. De aceea sunt impotriva produselor realizate pe baza unor "sondaje de piata";
- este usor sa realizezi lucruri simple intr-un mod complicat, dar e mult mai greu sa realizezi lucruri complicate intr-un mod simplu. Daca cele doua in final au aceeasi valoare, primul va include intr-o proportie mai mare munca de rutina, in timp ce in al doilea caz este vorba de creatie.

Toate cele bune,
Dan YO3GGX

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Proiecte, producție, finanțare...

Mesajde YO3ITI » Dum Mar 09, 2014 12:50 pm

...
Ultima oară modificat Mie Iul 23, 2014 7:13 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Proiecte, producție, finanțare...

Mesajde yo3ggx » Dum Mar 09, 2014 1:57 pm

Revenind la mesajul initial:
YO3ITI scrie:Zilele trecute ascultam un dialog pe 144.225 apropos de producția autohtonă de kit-uri electronice/ proiecte DIY care se pot comercializa cu succes (= cu profit);

Parerea mea este ca DA, se poate SI in Romania.
Pentru asta este nevoie, din nou, de originalitate si simplitate. Doar "kit-uirea" unor idei culese de prin diverse reviste nu va duce nicaieri. Nu ne putem pune cu chinezii incercand sa facem bani printr-o simpla preluare a ideilor altora.
Pentru reusita este nevoie de minimi doi factori: originalitate si viteza. Ori esti primul si profiti de ideea ta pana o copiaza si altii dupa care te apuci de altceva, ori ramai un simplu consumator al ideilor altora, bineinteles pe banii tai.

Dan YO3GGX

YO4UQ
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:06 pm
Contact:

Re: Proiecte, producție, finanțare...

Mesajde YO4UQ » Dum Mar 09, 2014 3:44 pm

http://www.util-pentru-fiecare.ro/diver ... rphy5.html

Multe din adevarurile cu care poti ingropa o ideie se gasesc aici!
Multe din ele sunt distractive... dar amar de adevarate.

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Proiecte, producție, finanțare...

Mesajde YO3ITI » Dum Mar 09, 2014 6:26 pm

...
Ultima oară modificat Mie Iul 23, 2014 7:13 pm de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
====================
73 de YO3ITI

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Proiecte, producție, finanțare...

Mesajde yo2loj » Dum Mar 09, 2014 9:06 pm

YO3ITI scrie:Voi aprecia întotdeauna profesionalismul, optimismul, încurajarea, feedback-ul constructiv, spiritul comunitar etc și voi ignora orice tentativă de a-mi demonstra că opusul este regula și calea de urmat.


Complet de acord cu aceasta atitudine, insa uneori o demonstratie pertinenta te poate aduce cu picioarele pe pamant si previne datul in bara.
Adic eu as accepta "e o idee proasta" dar nu motivata doar prin "asta zice muschii mei" ci cu argumente fundamentate.
Partea trista este ca in general criticile si suportul sunt reduse la nivel declarativ si atat.
De aceea sunt pesimist. Si raman la ideea ca pe la noi, ori faci singur, ori intr-un grup mic, iar apoi culegi criticile (ca laude probabil nu vei auzi, eventula cum s-a scris mai sus, ca doar "umblii dupa ciolan"). Insa dupa o vreme gargara amuteste si poate ramane ceva de care cineva se bucura.


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori