Testare SDVR de bandä largä

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO3AVO
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:52 am
Contact:

Testare SDVR de bandä largä

Mesajde YO3AVO » Vin Ian 21, 2011 10:56 pm

În intervalul 21.01 - 29.02.2011 la sediu radioclubului YO3KSR este disponibil pentru a fi testat/operat în mod direct de cätre radioamatorii interesati un receptor SDVR, de banda largã HF cu esantionare directã, tip G31DDC (http://www.winradio.com/home/g31ddc.htm , http://www.winradio.eu/excalibur/romania/g31ddc.htm). Înregistrãrile de banda largã (maximum 2 MHz) continînd activitatea radio din benzile de amatori (distribuite prin Internet) vor putea fi ulterior analizate si utilizînd aplicatia în regim Demo (prin receptorul virtual).

73,
Radu Ionescu
YO3AVO

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde yo4hgx » Sâm Ian 22, 2011 6:13 pm

Impresionante performantele (declarate), probabil face parte din categoria superioara a receptoarelor SDR de genul Perseus, QS1R... etc. Cand ma uit insa la pret (900$) imi cam trece pofta de "performanta".

Din pacate nu pot lua parte direct la testul programat insa voi urmari cu mare interes intregistrarile pentru rularea in regim "demo".

Neexistand insa nici un sistem de referinta, rezultatele vor fi subiective. Cu ce comparam?

Interesant mi s'ar fi parut un test paralel cu alt receptor SDR dintr'o categorie inferioara (a se citi ieftina) de genul softRock, PMSDR... etc. Cele doua receptoare SDR sa fie cuplate la aceeasi antena printr'un splitter si sa inregistreze aceeasi portiune de banda in acelasi timp. In opinia mea doar asa s'ar putea face o analiza cat de cat obiectiva nu atat a performantelor in sine cat a raportului pret/calitate.

73
Marius YO4HGX

YO3AVO
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:52 am
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde YO3AVO » Dum Ian 23, 2011 1:16 am

Punctul de vedere exprimat de Marius (YO4HGX) este pertinent si evidentiazã în fapt unul dintre aspectele cu care se confruntã multi care, amatori sau profesionisti, hotãrãsc sã abordeze acest domeniu contemporan al radiotehnicii. Operarea directã în conditii similare este fãrã îndoialã cea mai eficientã metodã de cunoastere si comparare a echipamentelor, dar cel putin pentru rigurozitatea interpretãrii rezultatelor echipamentele trebuie sã fie din aceeasi clasã/categorie. Astfel, concluziile testului în desfãsurare la YO3KSR ar fi într-adevãr mai bogate/folositoare dacã s-ar putea desfãsura în paralel cu alte receptoare SDVR de bandã largã cu esantionare directã, comerciale sau "home-made". Poate fi o invitatie pentru posesorii unor astfel de receptoare participarea la teste în folosul comun.

Referitor la comparatia SDVR de "bandã largã" - "bandã îngustã", personal consider cã ea trebuie sã vizeze în special aspectele de functionalitate/utilitate/servicii, de regulã fiind de asteptat ca în privinta performantelor radio intrinseci (sensibilitate, gamã dinamicã, ...) echipamentele de bandã îngustã sã depãseascã pe cele de bandã largã. În fapt, cele douã categoriii de echipamente (receptoare în acest caz) sînt tot mai mult utilizate în combinatie.

73,
Radu Ionescu
YO3AVO

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde yo4hgx » Dum Ian 23, 2011 2:58 am

Pe langa faptul ca, asa cum de altfel ati si mentionat, probabil este de asteptat ca un receptor de banda "larga" (in sensul intregului spectru de unde scurte) sa fie depasit in anumite domenii de unul de banda "ingusta", exista si un alt mare impediment: antena! Este aproape imposibil de realizat practic o singura antena care sa aiba o eficienta rezonabila pe o plaja asa mare de frecvente. Chiar sunt curios ce anten(e)a veti folosi pentru testul propus.

Evident, din punctul de vedere al unui radioamator un asemenea receptor ar putea prezenta interes pentru monitorizarea simultana a tuturor benzilor si observarea deschiderilor de propagare. Aplicatiile practice ar putea include asistenta in concursuri sau monitorizarea si inregistrarea lor de catre arbitrii. Poate ca intr'un viitor mai mult sau mai putin apropiat acest tip de receptoare vor fi solutia interminabilelor suspiciuni si dispute ulterioare ale mult controversatului CN-US si vor atrage un numar mai mare de participanti.

Personal sunt inca in faza de inceput in testarea unui receptor SDR de banda "ingusta" (PMSDR) si datorita faptului ca nu am un card audio performant, nu ma pot decide deocamdata daca imi place mai mult sau mi se pare superior unui receptor dintr'un transceiver clasic, analogic. In acest sens astept cu interes deosebit rezultatele testului Dvs.

Felicitari pentru initiativa, poate ca urmare a acestui dialog vor deveni disponibile alte cateva echipamente SDR spre testare comparativa. Nu toti ne permitem sa facem cheltuieli personale pentru astfel de "mofturi" asa ca sunt convins ca un astfel de material ar capta atentia multor reticenti (ca si mine de altfel) la noul "trend" in industria radio.

73
Marius YO4HGX

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde yo3hjv » Lun Ian 31, 2011 3:10 pm

Am inceput postarea inregistrarilor realizate cu acest receptor.
Ele pot fi descarcate de aici: http://storage.yo3ksr.ro/sdr/
Un tutorial sintetic pentru a incepe evaluarea puteti gasi aici:
http://www.radioamator.eu/intalniri-evenimente-concursuri-anunturi-importante/testevaluare-wr-g33ddc-%27excalibur-pro%27-sdr/msg19186/#new
73 de YO3HJV
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde yo4hgx » Mar Feb 01, 2011 1:21 am

Inregistrarile sunt in format .ddc pentru a putea fi deschise de cat mai putina lume?...

yo9how
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 9:04 pm
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde yo9how » Mar Feb 01, 2011 9:27 am

MPlayer, chiar daca este un player dedicat video, deschide fara nici o problema acest tip de fisier cu extensi .ddc

YO3AVO
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:52 am
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde YO3AVO » Mar Feb 01, 2011 10:59 am

Fisierele cu extensia *.ddc sînt fluxuri de esantioane IQ ale semnalului de bandã largã corespunzãtor (sub)benzii de pînã la 2MHz selectatã de utilizator (DDC BW) pentru pentru a fi transferatã (USB) receptoului virtual din PC. Aceste fisiere au un format de WAV, motiv pentru care este posibil ca unele aplicatii generale de redare sã încerce deschiderea lor, însã frecventa de esantionare de pînã la 2,5 MHz si numãrul de pînã la 32 bit/esantion va împiedica utilizarea lor. Detalii despre aceste fisiere (valoarea frecventei de esantionare si numãrul de bit/esantion) sînt diponibile în fisierul Help al aplicatiei la "Appendix G - Recording File Format". Important este cã receptorul virtual din aplicatia G31DDC acceptã aceste fiesire si le trateazã ca un semnal în timp real fãrã a fi nevoie de prezenta pãrtii fizice de achizitie (cititi Help -> Recording Functions).

YO3AVO
Radu Ionescu

yo4hgx
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde yo4hgx » Mar Feb 01, 2011 3:03 pm

Dupa cum am descoperit mai tarziu, in varianta demo filele .ddc pot fi incarcate doar in fereastra care are functia de spectrum/waterfall (stanga sus). Cea in care incercam eu (dreapta sus) cu functia de spectrum RF/Audio accepta doar file .wav.

Daca se doreste promovarea unui echipament SDR, parerea mea este ca atunci cand se prezinta publicului larg rezultatele unor astfel de "experimente", acestea ar trebui insotite si de indicatii referitoare la pasii ce trebuiesc urmati pentru utilizarea softului aferent sau in cazul de fata pentru "load" si "play" a inregistrarilor. Spun asta deoarece multi sunt reticenti la fenomenul SDR (printre care ma numaram si eu pana de curand) tocmai datorita greutatilor intampinate in exploatarea si setarea softurilor dedicate. Altfel se risca crearea unui club "SDR-elitist", restrans.

In varianta demo fereastra principala spectrum/waterfall nu functioneaza dar e suficient pentru o prima impresie. Meniurile sunt bine definite si relativ intuitive. Imi place cum suna in SSB insa cum personal lucrez aproape exclusiv CW as fi fost interesat de cateva inregistrari ale unor "pile-up"uri din benzile de 40-20m ca sa pot examina comportamentul filtrelor foarte inguste la "inghesuiala".

Succes in continuare!

Marius

YO3AVO
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:52 am
Contact:

Re: Testare SDVR de bandä largä

Mesajde YO3AVO » Mar Feb 01, 2011 6:04 pm

Dragã Marius (yo4hgx) doresc sã fac douã precizãri.
Principalul motiv pentru care am initiat acest test (care poate fi urmat de altele in diverse puncte din tarã) nu este promovarea unui anumit produs, ci de a oferii posibilitatea ca în YO cît mai multi radioamatori sã ia contact direct cu aplicatiile tehnologiei SDVR de banda largã, iar faptul cã obiectul testat este G31DDC este o chestiune conjuncturalã. Dacã urmãresti continutul discutiilor între amatorii YO derulate în diverse forumuri vei observa cã marea majoritate se duc în jurul structurilor de bandã îngustã si cu tendinta de a se face imediat comparatie cu echipamentele similare analogice. Opinia mea este însã cã viitorul apropiat al aparturii de radioamator apartine echipamentelor care vor combina/integra cele douã abordãri (esantionare/subesantionare directã de bandã largã si esantionarea de bandã îngustã în structuri cu schimbãri de frecventã analogice sau subesantionare). Apare astfel un cîmp foarte larg de manifestare a ingeniozitãtii/inteligentei radioamatorilor YO.
Referitor la pasii de urmat pentru utilizarea corectã si mai ales completã a echipamentului, fisierul Help care se instaleazã odatã cu aplicatia oferã toate informatiile necesare (inclusiv cele legate de înregistrarea/redarea benzii primului DDC). Doar cã trebuie ... citit.

YO3AVO
Radu Ionescu


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori