Anan 8000DLE Test Report

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Anan 8000DLE Test Report

Mesajde 4x1ad » Mie Sep 06, 2017 1:18 pm

Pentru cei interesati de evolutia echipamentelor SDR: a aparut Test Report-ul noului transceiver SDR ANAN-8000DLE de la Apache Labs. Autor: Adam Farson, VA7OJ/AB4OJ, expert de nivel international in testarea echipamentelor Telecom.

Materialul se poate citi la:

http://www.ab4oj.com/sdr/apache/anan8000dle_notes.pdf

Lectura placuta,
73 de Morel, 4X1AD ex. YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Anan 8000DLE Test Report

Mesajde yo3fff » Vin Sep 08, 2017 11:53 am

Excelent review.
ANAN nu "rateaza" nici cu acest produs.
Interesante sunt testele de IMD3 (receptie). Atipic pentru SDR insa foarte elocvent pentru utilizator.

Am facut si eu diverse teste pe SDR si nu numai, inclusiv IMD3.

Majoritatea utilizatorilor (avizati!) se uita la IMD3 receptoarelor insa uita de emitator!
Daunazi am avut "curiozitatea" sa analizez semnalele unor colegi din "eter", YO si nu numai.
Surprize mari...desi echipamentele sunt industriale, unele cu performante bune, operarea lor le poate transforma negativ. Nu mai spus de amplificatoarele de dupa.

Multumesc Morel pentru link. Foarte instructiv.

73 de YO3FFF
Cristi

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: Anan 8000DLE Test Report

Mesajde yo7fb » Vin Sep 08, 2017 5:11 pm

Salut Cristi!
Folositor linkul,(tnx Morel). Ma bucur sa citesc comentariile , dupa... dar in mediu sunt putine, se pare ca lumea stie deja "cu ce are a face".
Foarte important este si software-ul, acolo este intradevar diferenta. Inbucurator (pt Anan) este faptul ca desi multii il vedeau ( ca software) " mort si ingropat" el este bine sanatos, si cu viitor! Citez( nu dau indicativ):"Again I am a fan of PWRSDR and Thetis but have observed things on the ANAN running SDRC that I could not see or decode with PWRSDR running 2 ANANs simultaneously on the same ant and both running FT8 into WSJT-x. I am having great fun comparing the 2 different software on the same radios. I am lucky in that I have two 10e's so real world comparisons are easier to make. I leave lab comparisons to guys like Lief who know more than I ever will. "
Mentionez ca nu am nici o legatura cu Anan. Comentariul este decupat din forumul SdrConsole.https://sdr-radio.groups.io/g/main/topi ... ,0,5989146


73 ,si (in trend) see you soon on waterfall.

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: Anan 8000DLE Test Report

Mesajde yo7fb » Sâm Ian 05, 2019 1:06 pm

Se pare ca Anan are idei noi. Cum comentam acum ceva timp se pare ca Anan este totusi VIU si mai si misca ceva. Nou produs, "plug and play"
https://apache-labs.com/al-products/105 ... 5-CPU.html
De laudat ,integrarea si calibrarea software, intaradevar concurenta naste progres. Banuiesc ca in februarie -martie sa citim ce poate intradevar.

Marius ,yo7fb.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Anan 8000DLE Test Report

Mesajde 4x1ad » Sâm Ian 05, 2019 1:56 pm

@YO7FB: daca esti interesat in continuare de ANAN 8000DLE, in editia din Aprilie 2018 a revistei QST a aparut Product Review-ul transceiverului. In editia din Noiembrie 2018 a aparut o completare la acest Review. Daca doresti sa le citesti, ti le pot trimite pe e-mail.

Apache Labs este bine mersi insa se confrunta cu mari greutati din cauza intensificarii concurentei in domeniul transceiverelor de tehnologie SDR, stand-alone sau nu. Desi transceiverele lor mi se pare destul de reusite, se pare ca nu se inghesuie prea multi sa achizitioneze produse indiene. La fel se intampla cu SUNSDR care are produse deloc rele insa prea putini vor sa cumpere in actualul context tehnologie/conceptie ruseasca cu HW fabricat in China.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Anan 8000DLE Test Report

Mesajde yo3irm » Sâm Ian 05, 2019 5:28 pm

Eu am fost initial setat pe cumpararea unui Anan dar m-a dezamagit interfata software, poate este functionala dar pare foarte incalcita si outdated ca design. Nici macar nu este o interfata proprietara ci dezvoltata de un entuziast sau altul, asta poate fi bine dar poate fi si foarte rau, nu mai stiu daca s-a schimbat ceva intre timp.
SunSDR2 si MB1 de la ExpertElectronics sunt fabricate in Taiwan.


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori