Statiile S.D.R. in declin?

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo4hgx » Mie Ian 24, 2018 10:13 pm

@yo8rzz - Ar fi bine daca potentiali radioamatori ar citi pe aici... desi sincer, ma cam indoiesc. Oricum, tu nu ai citit cu atentie, eu am afirmat ca pentru HF dongle-ul este o mizerie, si imi mentin pozitia, in special pentru benzile inferioare. In rest, nimic de obiectat, este un gadget interesant! Dar pentru traficul clasic de radioamatorism, SSB si CW, orice transceiver clasic superhet este net superior... probabil chiar si A412. ADevarat, la pretul respectiv nici nu ai ce sa ceri, mai ales ca destinatia initiala a fost cu totul alta fiind adaptat din mers pentru radiocomunicatii...insa ceapa-i ceapa si friptura-i friptura!

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo8rzz » Joi Ian 25, 2018 12:02 am

Da, asa-i, nu am observat ca va refereati la HF, acolo nu functioneaza. Dar nici nu e chiar mizerie.

YO5RXM
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 24, 2016 11:42 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO5RXM » Joi Ian 25, 2018 3:01 am

Poate nu m-am exprimat bine, ceea ce voiam eu sa spun nu e nici pe departe ca poti face "performante" cu un rtl-sdr, dar cu siguranta e o optiune usoara si la indemana de a face o receptie radio si a demonstra unui entuziast ce potential poate avea radioul in general. Credeti-ma, pentru cineva care nu are niciun fel de echipament radio, e mai usor sa procure un RTL-SDR si un downconverter pe care sa le lege la un calculator decat un A412 sau orice alt transceiver analogic (si probabil e si mai ieftin). Dar pe de alta parte, in mod evident, un A412 nu poate fi programat sa receptioneze atat SSB cat si AM, FM, ADS-B, chiar si TV (evident fara sunet si alb-negru datorita benzii foarte inguste) intr-o gama de frecvente de la 25-26 Mhz pana la 2Ghz (sau de la 100khz, cu downconverter). Eu vorbesc doar din experienta, multi colegi de-ai mei (non-tehnici) au fost interesati de undele radio in general dupa ce le-am aratat avioanele care zburau in zona Clujului cu un soft open-source de linux (dump1090), un stick RTL si amarata de antena cu care vine din kit. Unul din colegii mei, un radioamator care nu mai activase de mai bine de 25 ani (!) vine aproape zilnic la mine la birou sa imi arate ce a mai descoperit in materie de SDR folosind dongle-ul lui RTL sau ce a mai gasit interesant la receptie seara. Si si-a reactivat si licenta intre timp.
Iar legat de calculatoare si generatia tanara, as avea niste precizari. E adevarat ca tentatia acestor dispozitive este foarte mare pentru copii/tineri, dar pe de alta parte ele pot fi si un instrument foarte bun de educatie, daca sunt folosite corespunzator. Nu putem avea pretentia, de la generatia de azi (copii extrem de destepti, fara ironie), sa invete la lumanare din abecedar, ca noi, cu socotitoarea pe baza de bilute. Cum spuneam, lumea evolueaza, singurul lucru la care trebuie sa fim atenti este sa evolueze in directia buna. Vrand-nevrand, nu cred ca va exista vreun job care sa nu depinda de calculator in urmatorii 10-20 ani, asta doar daca nu intervine ceva catastrofal. Si atunci de ce sa nu fim noi, radioamatorii, cu un pas inainte, asa cum am fost intotdeauna si sa incepem sa vedem lucrurile in perspectiva? Nu ne putem ascunde dupa batranul A412 la infinit, nu?
PS: sunt pasionat pe veci de tuburi si de radiouri pe lampi, am in colectie mai bine de 30 aparate de radio romanesti pe lampi, am fost depanator TV pe vremea cand in satul bunicilor rar era cate un Olt sau Snagov, majoritatea TV-urilor erau Miraj, Dacia, Venus si cate un Opera, am construit 2 A412 , unul la Casa Copiilor si Soimilor Patriei HI si chiar si un receptor de trafic cu tuburi cu dubla schimbare de frecventa. Prin asta am vrut sa subliniez ca nu am "sarit" acele perioade atat de frumoase pentru pasionatii de unde radio si electronica in general.


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori