Statiile S.D.R. in declin?

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO3AOE » Joi Ian 11, 2018 6:34 pm

Nu vreau-sub nici o forma!-sa descurajez pe cei care intentioneaza sa-si modernizeze dotarea de echipamente clasice cu unele moderne,ba chiar-daca asi avea posibilitatile financiare necesare-mi-asi lua si eu un S.D.R. Icom,dar urmarind cu atentie rubrica de vinzari a site-ul-ui QRZ.COM,am ramas extrem de surprins de multitudinea de oferte de vinzare a statiilor S.D.R., majoritatea ofertantilor scotindu-le la vinzare dupa perioade relativ scurte de folosinta,cum s-ar putea explica acest fenomen?...

YO6HEM

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO6HEM » Joi Ian 11, 2018 8:00 pm

Pai cum sa fie?...la fel ca la autoturisme.Dupa ce le cumperi(si unele si altele)iti aduci aminte de zicala cu gardul vopsit si leopardul...hi,dar numai dupa ce le-ai cumparat niciodata inainte :twisted:
Sau sunt foarte bine adaptate societatii de consum actuale :? care vrea tot timpul alt produs,mai nou,nu neaparat mai bun.

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo3fhm » Joi Ian 11, 2018 8:02 pm

YO3AOE scrie:urmarind cu atentie rubrica de vinzari a site-ul-ui QRZ.COM,am ramas extrem de surprins de multitudinea de oferte de vinzare a statiilor S.D.R.
Pai, v-am ruga sa fiti mai clar. Enumerati care sunt acele statii SDR (indiferent daca au fost sau nu vandute), listate cel putin in primele 10 pagini de la bazarul celor de la QRZ.com. Dupa aceea, analizam si motivele !
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO9GJX » Joi Ian 11, 2018 8:24 pm

Fals. Nu tehnologia SDR e în declin ci oamenii. Față de cele analogice, trebuie să-ți pui puțin mintea la contribuție, adică să-ți placă să înveți, ca să știi ce mama naibii butonezi. Cei ce le vând rapid sunt cei ce au mușcat mai mult decât pot înghiți. Am caz concret în zona mea, om autorizat din anii 70, nu știe o boabă de engleză (nici nu vrea să învețe) și-a cumpărat stație performantă și în scurt timp și-a dat seama că a rămas fără bani pentru operator. Iar de când i-am făcut cadou "Ghidul de conversație pentru radioamatori" a lui YO4PX nu mai vorbește cu mine.
Sunt mulți care nu sunt în stare să le învețe nici pe cele analogice pe care le au în dotare. Dacă stația mai e echipată chiar și cu un simplu analizor de spectru au înghețat complet.

Prin urmare ideea e simplă: să-ți recunoști limitele și să te întinzi cât ți-e plapuma. Dar mă rog, ecranele colorate de la ultimul răcnet de stație SDR "dă bine la musafiri".

PS: Uitați-vă în jur, cum se explică creșterea exponențială a numărului de Dorei?

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO8TK » Joi Ian 11, 2018 8:44 pm

Ca de obicei statia din trei vine cu subiecte fierbinti.O fi DOREL?
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo3fhm » Joi Ian 11, 2018 8:45 pm

YO9GJX scrie:Fals. Nu tehnologia SDR e în declin ci oamenii.
Salut Gabi,
Mi-ai luat-o inainte. Deja citisem mai sus si eram decis sa postez un raspuns foarte apropiat de cel dat de tine. Poate un pic mai diplomatic, dar daca stau bine sa ma gandesc, n-ai facut deloc rau ca ai exprimat-o la fel de chirurgical ca si Razvan, YO9IRF.

Nu intamplator i-am cerut lui YO3AOE sa ne precizeze *clar* care sunt acele statii SDR care fac parte din "multitudinea de oferte" de care a amintit. Pentru ca in primele 10 pagini, m-am uitat cu atentie, si am vazut un singur IC-7300 care s-a vandut imediat (ceea ce spune multe) iar in rest, vreo 2 Flexuri (iar aici, postarea ta spune cel putin la fel de multe!).

Vazand totusi cele asternute de Emil YO6HEM, m-am gandit ca poate ar fi bine sa intocmesc un soi de lista cu statiile YO care opereaza transceivere IC-7300. Cred ca ma voi ocupa de asta, dar pana atunci, pot enumera aici posesorii de IC-7300 cu care cel putin am schimbat un mail :

YO3LX (ex YO3GLH) Cristi; YO3DIU Marian; YO3GFH Adrian; YO8RTS Silviu; YO2LEO Liviu;
YO3HJV Adrian; YO9FDX Romica; YO4HGX Marian; YO5TP Bela. Mai stiu si de YO2BWC Relu si nu sunt sigur daca Razvan YO9IRF are deja vreunul pe masa sau e in asteptarea lui. Sunt sigur ca exista mult mai multi.

Asadar, nu e vorba de nici un fel de declin. Nici n-are cum sa fie!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo4hgx » Joi Ian 11, 2018 9:27 pm

YO3AOE are partial dreptate, nu stiu daca "tehnologia" SDR detine ponderea ofertelor la vanzari insa IC-7300 apare din abundenta, cel putin pe canalele de specialitate din UK. Toata lumea le vorbeste de bine dar... le vinde in scurt timp dupa achizitie. Tocmai din acelasi motiv am luat si eu IC-7300 acum desi nu ii venise vremea...

Eu l-am cumparat pe al meu de la un CB-ist, aproape neatins, in cutia originala, etc., ce mai, lipseste doar tipla pe ecran si care la intrebarea fireasca de ce il vinde asa rapid (si ieftin cca 2/3 din pretul de nou) mi-a raspuns ca "nu ii place cum suna"...

Urechea mea zice ca suna foarte bine in trafic iar aparatele il plaseaza cam la nivel si pe alocuri chiar peste ICOM IC-756PROIII. Acestea fiind zise fiecare trage concluziile proprii!

Statiile SDR nu au cum sa fie "in declin" pentru simplul motiv ca doar ce si-au inceput ascensiunea si sunt departe de a fi atins apogeul.

YO2AA
Mesaje: 42
Membru din: Mar Iul 10, 2018 12:32 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO2AA » Joi Ian 11, 2018 10:10 pm

Subiectul stațiilor SDR este unul binevenit și pentru radioamatorii din YO. Trebuie să înțelegi cum se lucrează în primul rând la un PC și un limbaj de cunoștințe mediu înspre avansat în ceea ce privește limba engleză din domeniul tehnic. Din păcate pentru vârsta a treia este o mare provocare și aici rezultă și scoaterea lor la vânzare din motiv de neadaptare la evoluție. Așa că ele nu sunt binevenite la un radioamator YO care nu este familiarizat cu noutățile tehnice. Acesta este motivul vinderii lor la puțin timp de la achiziție. Dorelul nostru nu pricepe și nu vrea decât troace vechi.
Ex YO2LRB

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde yo5oft » Joi Ian 11, 2018 10:17 pm

nici nu ma mira ca isi vand SDR-urile. Un front-end de A412, corect executat, bate la dinamica si IP3 cam orice SDR comercial de 1000-1500 euro existent acum pe piata. E de ras si e de plans treaba asta.
poti sa ai filtre de 10 hertzi configurabile din software, cand ADC-ul nu-i capabil sa reziste unui semnal mai puternic de langa tine, intra in overflow si se gatuie. Un Drake de 40 de ani se descurca mai bine!!!
da, SDRul e frumos, ca un Rolls Royce. Dar nu e practic.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Statiile S.D.R. in declin?

Mesajde YO9IRF » Joi Ian 11, 2018 10:24 pm

Unul din motivele pentru care au aparut destule IC-7300 la vanzare e ca s-au vandut FOARTE multe. Cand sunt multe in piata, e normal sa mai apara si pe piata second-hand din cand in cand. Al doilea motiv e ca tocmai a devenit disponibil IC-7610 (primele 200 exemplare au aterizat in Europa saptamana trecuta) si multi fac upgrade. La FLEX e aceeasi chestie, multi fac upgrade la modele mai noi stand-alone (6400, 6600) care au devenit disponibile acum cateva luni. Tot acum cateva luni au aparut modele noi de la Apache Labs, ANAN-7000DLE si ANAN-8000DLE asa ca e de asteptat ca modelele din generatiile anterioare sa apara pe piata second-hand.

Sau, pentru cine prefera explicatiile simple, toti vand SDR-urile ca sa isi cumpere receptoare cu galena si emitatoare cu scanteie (care sunt si mai tari decat A412).


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori