Cum se vede CQ WW WPX SSB pe un SDR

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Cum se vede CQ WW WPX SSB pe un SDR

Mesajde yo3irm » Lun Mar 26, 2018 9:48 pm

Desi nu am participat la acest concurs, prezint mai jos o captura de ecran cu benzile de 40 si 80m (full band), ambele benzi afisate in acelasi timp pe un singur display. Poate mai trezim interesul si altor colegi de a aborda acest domeniu.
(Imaginea full size: https://photos.smugmug.com/photos/i-Qh9m7K2/0/bff16710/O/i-Qh9m7K2.jpg)
Imagine

73, Dan

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Cum se vede CQ WW WPX SSB pe un SDR

Mesajde yo8cln » Mar Mar 27, 2018 8:24 am

Interesant ! O nedumerire : atit in 80 m cit si in 40 m vad ca este setat "CW" ori in titlu scrie SSB ?!
Pacat ca SDR-urile performante sint mult mai scumpe decit un transceiver de top ( K 3 ) . 73 ! de yo8cln.

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Cum se vede CQ WW WPX SSB pe un SDR

Mesajde yo3irm » Mar Mar 27, 2018 10:45 am

Da, nu conteaza ce mod este activ, chiar daca este activ modul CW, waterfallul prezinta toate semnalele existente in banda, ssb, cw, digital. Avand in fata toata activitatea din cele doua benzi, iti poti alege ceea ce vrei sa lucrezi. Indicativele prezente pe waterfall se pot obtine de la orice cluster de pe internet, de la un skimmer local pentru cw & digital sau orice combinatie local internet avand spoturile diferentiate prin culoare. Fata de un transceiver clasic, volumul de informatii utile pe care il primeste un operator este foarte mare.
Referitor la pret, un K3s nou, in configuratie minimala nu il gasesti mai jos de 3500 Euro in europa. Cu siguranta in banii astia sau chiar mai putin, gasesti un SDR la fel de capabil. Evident daca spatiul iti permite, cele mai importante investitii ar trebui sa se duca mai intai la sistemul de antene, dupa aceea, ce ramane, impartit la transceivere si restul accesoriilor :)

73, Dan

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Cum se vede CQ WW WPX SSB pe un SDR

Mesajde yo8cln » Mar Mar 27, 2018 12:13 pm

Am inteles ! Pentru antene te invit pe blogul lui Lucian yo8ssb unde apar cele de la baza de concurs
a lui yr8d ( de la mine din curte ) iar in interior printre doua K 3 apare si un SDR de la FlexRadio ,
pe care l-am comparat cu K 3 si pot spune ...hm ! Cind am spus de scumpe m-am referit la cele din categoria Flex 6xxx . Mult succes ! 73 ! de yo8cln.

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Cum se vede CQ WW WPX SSB pe un SDR

Mesajde yo3irm » Mar Mar 27, 2018 12:41 pm

Da, am vazut setupul de la yr8d, foarte frumos. Vreau sa va felicit pentru implicarea si daruirea pe care o aratati acestei pasiuni ! 73, Dan

yo5oft
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Cum se vede CQ WW WPX SSB pe un SDR

Mesajde yo5oft » Mar Mar 27, 2018 12:54 pm

cu ce SDR s-a facut receptia? Model / tip ?

yo3irm
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 14, 2015 9:50 am
Contact:

Re: Cum se vede CQ WW WPX SSB pe un SDR

Mesajde yo3irm » Mar Mar 27, 2018 1:28 pm

@yo5oft - transceiverul este un SunSDR2 PRO, in ciuda dimensiunilor relativ reduse, ofera destul de multe posibilitati de lucru.
Mai jos doua filmulete facute de mine, primul SSB, al doilea ref capabilitati CW. De vizualizat HD full screen cu sunet stereo.

SSB - https://youtu.be/v0v9kchATsc
CW - https://youtu.be/_F_slg_8u_Q

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Cum se vede CQ WW WPX SSB pe un SDR

Mesajde YO8SDE » Mar Mar 27, 2018 2:52 pm

Si antena/antenele si din ce locatie?
Cred ca conteaza si ele, un picut acolo ;)

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Cum se vede CQ WW WPX SSB pe un SDR

Mesajde 4x1ad » Mar Mar 27, 2018 6:38 pm

Foarte binevenite inregistrarile din WPX pentru a ilustra potentialul SUNSDR 2Pro si al softului. Suna bine, cu o singura remarca: atat in SSB cat si in CW vei putea atenua suplimentar si simtitor zgomotul alb prezent (hiss) la receptie prin optimizarea valorilor de pe tab-ul DSP: AGC (in special DECAY & HANG atat pentru CW cat si SSB), NR (Taps & Rate), APF (Quality/Slope Sharpness cu atentie la cresterea delay-ului) si RX EQ (hissul este afectat si de pozitia canalelor 12-16 din cele 18 canale ale egalizorului).
Iti sugerez sa faci toate tatonarile pe pozitia USER; in plus merita sa-ti alcatuiesti o tabela cu valorile optime ale AGC pentru un mediu de concurs, pentru vanatoare de statii slabe, separat CW si SSB, pentru modurile digitale... pentru ca nu exista nici o valoare optima universal valabila pentru toate modurile si situatiile.
Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar exista si setari care ar trebui tatonate de la banda la banda (ex.160m). Si setarile de concurs major foarte aglomerat (gen CQ WW) merita o pozitie separata pe tabela ta de pozitii Custom. Setarile se fac si functie de preferintele operationale si acuitatea auditiva si experienta fiecarui user astfel ca pozitiile DEFAULT sunt doar orientative.

Este adevarat ca optimizarea setarilor cat si intelegerea interactiunii dintre ele necesita tatonari laborioase si mari consumatoare de timp, rezultatele merita insa truda (in opinia mea). Alaturi de flexibilitatea marita si multitudinea de functionalitati extraordinare, posibilitatea exploatarii infinitelor valori de setare la receptie este totodata si una dintre cele mai importante ratiuni ale trecerii de la generatia Legacy la SDR avansat, fara de care relativ noua tehnologie ar fi o simpla tinere la pas cu moda.

73 de Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo8rzz
Mesaje: 83
Membru din: Joi Iul 31, 2014 3:31 pm
Contact:

Re: Cum se vede CQ WW WPX SSB pe un SDR

Mesajde yo8rzz » Mie Mar 28, 2018 7:13 pm

Am o intrebare:
Pentru acest transceiver SunSDR2, se pot scrie/utiliza aplicatii GNU Radio?
Eu la serviciu folosesc doar aceasta platforma open source pentru cercetare/dezvoltare SDR dar pe alte echipamente, iar acasa nu am decat jucarii gen USRP care nu functioneaza in HF.

73,
Adi


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori