SDRplay RSP1A panadapter HF

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde yo8cln » Dum Mar 17, 2019 7:29 am

Salut Radu ,
La K 3 folosesc iesirea IF care este in jur de 8Mhz , la fel comenzile sint prin cat. Baietii in concursuri nu sint incintati de acest panadapter pt. ca Win4K3 consuma ceva resurse si ei spun ca sint momente de intirziere mai ales in CW. 73 ! de yo8cln

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde yo7fb » Dum Mar 17, 2019 11:52 am

Neata!
Personal folosesc sdr+ft1000 cu varianta de rx-in-out cu spliter pe aceasi antenna,cred ca ofera mai multa libertate,(ambele variante au plusurile si minusurile lor) la iesirea de IF se beneficieaza de frontendul trx clasic -preselector eventual atenuare-preamplificare,in functie de solutia adoptata,dar cred ca solutia independenta de iesirea IF ofera mai multa libertate.
In functie se software-ul folosit se pot sincroniza anumite functii(poza1,2),desi crapa des! eu folosesc ca software,sdrConsole,ofera si posibilitatea de remote server,( conteaza?!!). Piata s-a profilat in ultimul timp pe aceasta cerinta(vezi SUN,FLEX,chiar si ICOM au solutii propii) ,acum se pare ca si remote-UL se dezvolta pt varianta de multi user. Nu pot trece aici peste contributia majora avuta de ELECRAFT si comunitatea din jurul lor(RCFORB).
Posibilitatile sunt multiple acum cu virtual serial,port spliter si audio virtual cable, si dispar (teoretic-HI!) multe probleme legate de rf. Orice trx clasic poate beneficia de aceste facilitati,nu trebuie decit sa aiba CAT! si binenteles un calculator cit de cit "la zi'. Aici apare alta discutie:cerinte de minim utilizabil. La mine (inca !)functioneaza :microham,N1MM,sdrconsole,cwskimer(sincronizate) pe un core2duo la 2,4 cu 4g de RAM. hard disk clasic, sub win10, care este urmasul direct(update) al win7,instalat acum mai mult de10(zece)ani. Nu folosesc solutii independente de antivirus sau antimalware,decit ce ofera win10,pe care am incercat sa il optimizez maxim ,pt mine ,nu pt ei-HI!! ,dar cu doua benzii simultan in skimmer este maxim pt el !!! Daca de exemplu, avem waterfall-ul (BandWhith) de 100khz ,procesorul sta undeva la 10%, dublind la 200khz toate urca,nu explic aici ce implica si filtru folosit sau FFT,NR algoritm sau rolul driverului de audio, win10 default vs ASIO, solutii ideale nu exista ,totul consta in tatonare,observarea limitarilor si setari in consecinta! Oricum ar fi cred ca "a treia dimensiune" creeaza dependenta, pina acum ascultam spectrul radio,acum il putem vedea si beneficia de ceea ce implica.
Mentionez ca "jobul" meu nu are nici o legatura cu serviciile de gen IT,Networking, iar procesul de "knowhow" este continu,informatiile sunt accesibile , orice "device" acum are comunitatea(forum) lui.
Ca observatie! peste wifi nu se poate obtine NICIODATA ce se scoate pe cablu, ma refer la networking,deasemeni furnizorul de servicii este foarte important in rezultatul final(latency,delay,lag). N1MM are lag(CW) chiar si singur intr-un concurs major!!! Cauza???
@nea Ghita ! telnetul! acolo este buba (principala) care trebuie "optimizata" cumva! Ma uitam dimineata la statistica skimerului meu, a avut in ultimile ore(04-07 utc) o medie de peste 1300 de spoturi pe ora (asta intr-un concurs peste medie ca importanta), multiplicate cu nr de benzi X 180 (nr de skimmere on-line)= cantitate de informatie care trebuie procesata si filtrata de N1MM implicit de sistemul gazda cu tot ce implica. Momentul cind frame-urile de telnet intra are prioritate fata de procesarea audio sau cw- parerea mea!
Inchei cu speranta ca astfel de topicuri sa apara cit mai des si la pe noi!

Spor la JOACA!
73! Marius, yo7fb.
Fişiere ataşate
Screenshot (5).png
Screenshot (4).png

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde yo8cln » Dum Mar 17, 2019 2:06 pm

Tnx , OM Marius ! Mi-ai mai "deschis un ochi " , da telnetul... noi nu-i dadeam importanta dar "consuma".
Si daca mai apar si alte aplicatii deschise , toate la un loc duc la intirzieri. 73 ! de yo8cln

YO2LOG
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 5:32 pm
Contact:

Re: SDRplay RSP1A panadapter HF

Mesajde YO2LOG » Mie Mar 20, 2019 2:29 am

Am realizat exact ce a prezentat SA6HAM intr-un video pe YouTube, am conectat SDRplay RSP1A la conectorul CN3 de IF de pe placa lui Kenwood TS-570DG, direct, printr-un cablu coaxial foarte scurt (nu m-am pus sa pilesc carcasa, cum a facut-o respectivul, ci am lasat deoparte capacul ce acopera filtrul CW, de sub statie, si pe acolo m-am strecurat cu cablul). M-am facut ca nu vad obiectiile tehnice prezentate la video de N1VCA... are omul dreptate, dar curiozitatea era prea mare: merge si asa, nu merge? Chiar daca eram initial sceptic, uite ca si-a dat drumul, nu am simtit ceva anormal la transceiver, iar SDRplay-ul a receptionat exact ce trebuia la 73,050 MHz (momentul in care am facut fotografia)!
Am facut setarile ca sa citesc pe software-ul SDR-CONSOLE – V3.02 aceeasi frecventa ca pe transceiver, nu se putea sa nu apara o problema - waterfall-ul aparea intors "in oglinda", am prezentat situatia pe grupul de Facebook SDRplay SDRuno, in cateva minute am primit solutia, era chiar la startarea SDRplay-ului o bifa Inverse.
Panadapterul improvizat n-a costat nimic, insa un Elad Switch box, pe care am pus ochii, va costa ceva-ceva. Pana una-alta, am facut cateva QSO-uri in CW, primul cu 5W, urmatoarele cu 100W, sa vad cum se comporta "jucaria", nimic de comentat, Omnirig isi face treaba, CAT-ul este pe COM1, singurul serial autentic al PC-ului si serveste concomitent atat software-ul SDR-CONSOLE, cat si programul de log Log4OM, toate sincronizate. Iar receptia pot sa o fac fie direct din transceiver, fie din SDRplay via SDR-CONSOLE, utilizand toate minunile pe care le are asta acolo.
Multumesc tuturor inca o data pentru discutia extrem de constructiva pe aceasta tema!
Fişiere ataşate
IMG_20190319_214718.jpg


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori