Mini Full Band UV HF RTL-SDR 100KHz-1.7GHz

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Mini Full Band UV HF RTL-SDR 100KHz-1.7GHz

Mesajde yo3fhm » Lun Iul 15, 2019 2:45 pm

Salutare tuturor,
De ceva vreme se tot comercializeaza pe la chinezi un model de receptor SDR ieftin :
Mini Full Band UV HF RTL-SDR USB Digital Mobile TV Tuner Receiver 100KHz-1.7GHz / R820T+8232 Ham Radio with Antenna

Ma intereseaza sa evaluez o dracovenie de genul asta fara sa mai astept pana il livreaza chinezii.

Cunosc parerile altor colegi si in principiu, stiu la ce sa ma astept; totusi pe mine ma intereseaza sa-l pot evalua practic. Daca exista cineva (mai ales din Bucuresti) care sa ma poata sprijini in acest sens, rog contact prin PM sau mail la < radioclub3kxl at gmail.com > . Mentionez ca in cazul in care aveti rezerve vis-a-vis de siguranta acestuia, in cazul in care s-ar defecta (absurd), il voi plati fara discutie la valoarea de achizitie. HI.

Multumesc !

Cu stima,
Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Mini Full Band UV HF RTL-SDR 100KHz-1.7GHz

Mesajde YO8SDE » Lun Iul 15, 2019 4:12 pm

Si pe mine m-ar interesa ceva rezultate practice, dar sunt curios daca ai reusit sa face o evaluare a produsului "orginal"

YO2URS
Mesaje: 6
Membru din: Lun Dec 03, 2018 9:50 am
Contact:

Re: Mini Full Band UV HF RTL-SDR 100KHz-1.7GHz

Mesajde YO2URS » Lun Iul 15, 2019 5:05 pm

Deci...este o jucarie ok...receptia-i decenta. Doar cu mici amendamente:
a) Modelul asta vine cu o mica problema: tranzistorul de amplificare pentru HF nu este montat corect. trebuie pus un rezistor intre colector si 5V (cred ca de 2.2K daca-mi aduc aminte bine).
b) Ai nevoie de un amplifactor de minim 3db (maxim 12)...dar cu filtru trece banda (o sa te omoare statiile locale AM, Cel putin in TM...630KHz se prind pe toata banda fara filtru).
c) Are probleme cand sari de 15m. In 20, 40, 80m receptia este decenta (nu adu toate statiile pe care le aud cu FT-450 ...dar poti asculta linistit 3705/10
In UH functioneaza bine, dar iar, cu conditia sa sari de 24MHz (adica merge ok incepand cu banda de 11m - CB)...ba chiar neasteptat de bine. Auzeam tiristi si de la 20Km...dar cu un dipol de 40m lungime...pus nu tocmai fericit (ca sa nu zic ca-i cea mai prosta solutie).
Din nefericire sunt in TM...ca ti-as da sa te joci cu el.

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Mini Full Band UV HF RTL-SDR 100KHz-1.7GHz

Mesajde yo8cln » Lun Iul 15, 2019 6:47 pm

Am eu unul si pot sa ma lipsesc de el . Daca ai rabdare sa il trimit de la Vatra Dornei te rog sa-mi scrii pe
yo8krr@yahoo.com. 73 !


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori