Recomandare transceiver S.D.R.

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO3AOE » Joi Ian 20, 2022 6:34 pm

Pe piata de profil au aparut si exista o multitudine de oferte de transceivere S.D.R.-QRP la preturi mai modeste pina in o mie de lei,cu puteri cuprinse intre 5 si 15w (S.S.B. si C.W.).Ca pensionar cu un venit modest,este o optiune demna de luat in consideratie,mai ales ca deja dispun de un etaj final de putere de r.f. de 100W cu banda larga,de la un vechi SWAN SS-200,pe care l-asi putea cupla in continuare la iesirea unei asemenea statii,important ar fi ca puterea livrata la iesire sa fie cit mai constanta si potrivita pentru atacul finalului mai sus numit.Din pacate,din descrieri si forumuri n-am putut sa ma edific care varianta din cele multe are o putere de iesire constanta pe toate benzile.De aceea rog pe cine are si foloseste asa ceva si a masurat puterea de iesire relativ constanta pe toate benzile noastre,sa-mi recomande tipul respectiv.Cu multumiri anticipate,Nelu

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo3hjv » Vin Ian 21, 2022 11:55 am

Xiegu G90.
Un TRX de exceptie.
Aveti aici rezultatele masuratorilor puterii de iesire in gama de frecvente, in functie de tensiunea de alimentareȘ
https://yo3hjv.blogspot.com/2021/07/xie ... upply.html
73
yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO9EAT
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 18, 2019 10:38 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO9EAT » Vin Ian 21, 2022 12:18 pm

uBitx - stiu ca nu e SDR, dar e cea mai ieftina si versatila optiune pentru un transceiver multibanda.
Testele mele sunt aici: https://yo9eat.com/log/%c2%b5bitx-v5-po ... e-atu-100/

Varianta cu SDR se va numi sBitx: https://hackaday.com/2021/08/06/sbitx-h ... pberry-pi/, dar deocamdata e in faza de prototip: https://itshamradio.com/sbitx-prototype ... -ham-meet/

Daca nu, G90 cum a zis colegu' mai sus (sau X5105 care-i QRP si are in plus banda de 6m, nitel mai ieftin acum ca-i scos din productie in favoarea X6100-lui, dar tot scump).

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO3AOE » Vin Ian 21, 2022 4:53 pm

Stimati colegi,multumesc! foarte mult pentru pentru informatiile trimise,chiar acum ma apuc sa le studiez cu cea mai mare atentie,toate! cele bune si 73! de la Nelu

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo5ld » Vin Ian 21, 2022 6:28 pm

(doar un semn de exclamare)

Despre Xiegu G90 am citit zilele trecute ca pentru un SDR QRP este ok, insa puritatea spectrala si armonicile lasa extrem de mult de dorit, deci este periculos de folosit cu un amplificator.
Din pacate nu am vazut masuratori clare, dar poate se gasesc pe net.

73
Dani
YO5LD

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO3AOE » Sâm Ian 22, 2022 1:17 am

Da,multam! mult pentru precizare,este-intr-adevar!-foarte importanta,fiindca n-asi vrea sa radieze semnale parazitare ne-dorite si-mai ales!-ne-regulamentare-hi!,asa ca ma voi gindi foarte bine la alegere,mai am mult de citit/studiat...73!,Nelu

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO3AOE » Sâm Ian 22, 2022 9:45 am

Din recenziile unor (multor-hi!) utilizatori de asemenea statii s.d.r. minimaliste si ca pret,dar-mai ales!-ca performante,rezulta ca emisiile lor nu sint tocmai "curate",in sensul ca sint insotite de destul de multe componente armonice ne-dorite,care amplificate si radiate impreuna cu semnalul util,pot produce interferente si/sau perturbatii deranjeante pentru alti participanti la traficul radio,ceea ce nu este de acceptat.Din acest motiv-bine intemeiat de altfel-hi!-ma gindesc ca o solutie radicala ar fi intercalarea intre o asemenea statie si un amplificator de putere a unui filtru trece jos comutabil pe benzi,adica exact ca si la un transceiver industrial clasic.Pentru evitarea urmarilor uitarii comutarii pe banda necesara,ma gindesc ca ar fi necesar un circuit de sesizare si comutare automata a benzilor, functie de frecventa aleasa in/din statie.Plecind de la aceasta idee,ma gindesc la cite un circuit serie L.C. trece banda ales/acordat exact pe mijlocul fiecarei benzi in parte,urmat de un detector si de un mic amplificator de c.c. care sa actioneze un mini-releu,care la rindul lui sa actioneze grupul de filtre trece jos necesar.Problema este semnalul b.l.u. detectat care nu este constant,deci tebuie gasita o solutie de genul releu cu auto-contact,dar aici mai trebuie "legumit"-hi!.M-ar interesa pareri si-eventual-si alte solutii,daca s-ar putea mai viabile...

YO9EAT
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 18, 2019 10:38 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO9EAT » Sâm Ian 22, 2022 9:47 am

Fişiere ataşate
Xiegu-G90-E.pdf
(255.74 KiB) Descărcat de 115 ori

yo3luo
Mesaje: 82
Membru din: Lun Ian 23, 2012 10:11 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo3luo » Sâm Ian 22, 2022 11:06 am

YO3AOE scrie:.............
ma gindesc ca ar fi necesar un circuit de sesizare si comutare automata a benzilor, functie de frecventa aleasa in/din statie.Plecind de la aceasta idee,ma gindesc la cite un circuit serie L.C. trece banda ales/acordat exact pe mijlocul fiecarei benzi in parte,urmat de un detector si de un mic amplificator de c.c. care sa actioneze un mini-releu,care la rindul lui sa actioneze grupul de filtre trece jos necesar.Problema este semnalul b.l.u. detectat care nu este constant,deci tebuie gasita o solutie de genul releu cu auto-contact,dar aici mai trebuie "legumit"-hi!.M-ar interesa pareri si-eventual-si alte solutii,daca s-ar putea mai viabile...


De ce am eu o senzatie case complica prea mult treaba? e mai simplu sa fiti atent in ce banda lucrati!

apropo, sint interesante de citit si comentariile de la articolul din link:

https://hackaday.com/2019/09/18/hackabl ... the-hobby/

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO3AOE » Sâm Ian 22, 2022 12:53 pm

Da,evident ca ar fi o oarecare complicatie,dar nu mare,si la urma-urmei d'aia unii dintre noi mai sintem si constructori-hi!,ca sa experimentam circuite.Ar fi vorba despre un divizor rezistiv comun cu raportul de 10/1-20/1 la intrare,urmat de cinci-sase grupe de filtre L.C. serie tip trece banda acordate fiecare pe mijlocul fiecarei benzi,din care unele ar fi comune la cite doua benzi.Pentru astea exista la vinzare in magazinele de profil niste mini-inductoare cu diverse inductante,sub forma de rezistoare coaxiale cu un factor de calitate Q suficient de bun,care la nevoie se pot amortiza rezistiv dupa necesitati.Apoi cite un detector simplu cu cite o dioda,urmat de cite un etaj amplificator de c.c.,cu rolul de a actiona un mini-releu,cam asta ar fi tot,n-ar fi deloc scump,dar trebuie reglate pe un vobulocop sau pe un analizor de gen Nano-VNA,cred ca ar merita incercat. Altfel,exista solutia cea mai simpla si ieftina,cu un comutator oarecare cu un numar de pozitii egal cu numarul de celule de filtre trece-jos,si citeva diode l.e.d. puse fiecare in paralel pe releele filtrelor,cu inscriptii de benzi in dreptul lor si astaa-i tot-hi!,dar uituceala este mare-hi!...


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori