Recomandare transceiver S.D.R.

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
YO2MMO
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 03, 2012 2:59 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO2MMO » Mie Ian 26, 2022 12:26 pm

Bună ziua!
Mi-am propus să vă împărtășesc experiența de utilizator deja cu o oarecare vechime a unui transceiver SDR-QRP. Datorită unor probleme apărute la modulația mea naturală (niște noduli pe corzile vocale care au dus aproape la o afonie completă), ca să nu renunț la hobby am fost nevoit să mă orientez spre modurile digitale,în care vocea este înlocuită de tastatura și mouse-ul calculatorului. După îndelungi cercetări m-am orientat spre un Xiegu X 5105 împreună cu interfața dedicată CE 19. Încă de la primirea coletului am fost impresionat de ținuta acestuia, compact, solid și în același timp plăcut. Dar să trecem la detaliile tehnice. În primul rând am fost profund impresionat de ATU-ul intern, absolut deosebit! Așa cum se glumește în limbaj radioamatoricesc, cred că ”acordă” și streșina casei, hi! În continuare, absolut impresionante sunt toate facilitățile digitale de recepție și prelucrare a sunetului. Nu mi-a fost dat să văd un NB mai eficient, un AGC și un DSP absolut impresionante. Ca minusuri ar fi de menționat puterea de doar 5 W , deși, doar cu acești 5W am reușit legături în Oman, Islanda, Azore, adică de peste 4000 de km. Un alt minus ar fi imposibilitatea reglării nivelului la ALC, lucru care m-a deranjat puțin în momentul în care am completat echipamentul cu un QRO Xiegu XPA-125B și completa nefuncționalitate a decodorului de CW. Cam asta ar fi foarte pe scurt experiența mea cu X 5105+XPA 125B. Pentru orice alte detalii vă pot ajuta. 73!

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo7mr » Mie Ian 26, 2022 3:00 pm

Salut voios de radioamator !

Salut draga prietene Dan - YO2MMO !

multumim deosebit pentru impartasirea experientei tale,
iti dorim sananate si voie buna !

...mda...sunt dati naibii chinejii ;) nu au stare deloc :roll:
cu buturuga mica, rastoarna caruta mare - qro - bravo lor ...
iar buturuga tot creste :idea: ar fi binevenita aici, o lista cu marci si modele sdr,
de oriunde ar fi acestea, incepand cu aparate mici si colorate, peste care se poate stranuta,
doarece nu se viruseaza iar valoarea lor nu se schimba... :)
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO3AOE » Joi Ian 27, 2022 1:05 am

Doar asa din pura si simpla curiozitate,uitati-va putin la pretul si-mai ales!-specificatiile transceiverului de tipul MB-1 de la Expert Electronics,bate-de departe!-tot ceea ce este acum pe piata,atit clasice-analogice cit si moderne-s.d.r.-urile,parametrii sint aproape incredibili,cei care si l-au putut permite sint toti cazuti pe spate-hi!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo8cln » Joi Ian 27, 2022 8:26 am

Mai ceva ca Elecraft K 4 ? 73 !

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo7mr » Joi Ian 27, 2022 2:42 pm

...acum, dupa posibilitatile fiecaruia...cat despre impresiile posesorilor si utilizatorilor,
unii spun ca e scumpe ;) altii zic ca nu - insa toti este multumiti... :)
altfel, noi spuneam aici ca suntem pensionari, dar echipamentele varf de gama mentionate,
se adreseaza celor potenti financiar,
precum si pensionarilor de lux, cu pensii speciale - merituosi desigur, sa tot faci radioamatorism ;)
este bine ca exista producatori de electronice din locuri diverse de pe tot mapamondul, chiar si MB1 - produs de vorbitori de limba slava, de peste Nistru - daca nu gresesc cumva...
pana la urma, majoritatea dintre noi, ne impotmolim in lipsa posibilitatii de a instala o antena,
dar putem sa visam...este frumos si gratuit - 73 !
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO3AOE » Mar Mar 01, 2022 9:53 am

Nu reusesc sa pricep la ce folosesc alegatiile de acest gen...

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo5fmt » Mar Mar 01, 2022 11:47 am

Din DEX citire: ALEGÁȚIE, alegații, s. f. (Jur.) Faptul de a alega2; invocare a unei teorii, a unei păreri în sprijinul unei afirmații făcute sau pentru a justifica ceva. [Var.: (înv.) alegațiúne s. f.] – Din fr. allégation, lat. allegatio, -onis.
Unde e invocarea teoriei, care afirmatie se sprijina/justifica? Ca nu prea pricep? Suna frumos cuvantul... :P
73 de Vasile!

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO3AOE » Mar Mar 01, 2022 2:32 pm

Draga Vasile,mai re-citeste-eventual de mai multe ori-hi!-ante-penultima postare si-sper!-ca te vei lamuri...

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo6rk » Mar Mar 01, 2022 3:53 pm

Eu citesc și recitesc greu... la cât de mult este măcelărită gramatica limbii române! :(

Dacă topicul nu mai este folositor, atunci va fi închis.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO8TK » Mar Mar 01, 2022 5:47 pm

Trist...... dar adevarat.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori