Recomandare transceiver S.D.R.

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo3hjv » Dum Ian 23, 2022 12:44 am

yo5ld scrie:(doar un semn de exclamare)

Despre Xiegu G90 am citit zilele trecute ca pentru un SDR QRP este ok, insa puritatea spectrala si armonicile lasa extrem de mult de dorit, deci este periculos de folosit cu un amplificator.
Din pacate nu am vazut masuratori clare, dar poate se gasesc pe net.

73
Dani
YO5LD


Salut Dani,

Sunt interesat de problema, poti da un link unde este semnalata?
Mersi,
73 de yo3hjv, Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo3hjv » Dum Ian 23, 2022 12:48 am

YO3AOE scrie:Pentru evitarea urmarilor uitarii comutarii pe banda necesara,ma gindesc ca ar fi necesar un circuit de sesizare si comutare automata a benzilor, functie de frecventa aleasa in/din statie.Plecind de la aceasta idee,ma gindesc la cite un circuit serie L.C. trece banda ales/acordat exact pe mijlocul fiecarei benzi in parte,urmat de un detector si de un mic amplificator de c.c. care sa actioneze un mini-releu,care la rindul lui sa actioneze grupul de filtre trece jos necesar.Problema este semnalul b.l.u. detectat care nu este constant,deci tebuie gasita o solutie de genul releu cu auto-contact,dar aici mai trebuie "legumit"-hi!.M-ar interesa pareri si-eventual-si alte solutii,daca s-ar putea mai viabile...


Buna seara,
Din fericire, s-au gandit inainte producatorii de transceivere si au decis sa furnizeze informatii in format util unui amplificator cu filtre comutabile.
Unii livreaza tensiuni variabile (G90 o face exact in formatul Yaesu), altele in format digital.
Solutia propusa de dumneavoastra este una care, desi teoretic este posibil, practica este complet nefezabila.

73 de yo3hjv, Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo7mr » Lun Ian 24, 2022 5:32 pm

- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO3AOE » Lun Ian 24, 2022 6:31 pm

Da,multumesc!,desi este cam prea scump pentru venitul meu,este cel mai atractiv dintre cele de pina acum,cel putin receptia pare a merge splendid!,sa vedem,ma mai gindesc,73!,Nelu

Avatar utilizator
yo2mhj
Mesaje: 41
Membru din: Mie Iun 23, 2010 3:57 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo2mhj » Lun Ian 24, 2022 6:58 pm

Nu veau sa se considere reclama.Recent am luat asa ceva:
https://www.banggood.com/10W-Max-USDX-+ ... mds=search
Este o jucarie draguta,nu are pretentia sa se compare cu FT817/818,IC705,nici Xiegu G90,dar ,nu stiu daca se gaseste ceva mai ieftin...


YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO3AOE » Lun Ian 24, 2022 9:57 pm

Da,multam! pentru trimiteri,am acum destule,trebuie studiate si cautate recenzii,am ceva de lucru-hi!,toate! cele bune tuturor si 73! de la Nelu,subiect lamurit.

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo7mr » Mar Ian 25, 2022 2:35 pm

PS : intradevar avem de unde alege ! ...unele transceivere sunt atractive prin aspect, functionalitati si pret, chestiuni care ne entuziasmeaza imediat. Vreau doar sa atentionez ca cele din categoria qrp si pret convenabil, la majoritatea, emisia functioneaza numai ssb si cw, sau nu contin chiar toate benzile dorite iar receptia altor moduri de lucru - am, fm - este dupa cum spun chiar producatorii, nu este garantata si trebuie considerata bonus, alte transceivere pentru alt mod de lucru, au nevoie de un modul suplimentar, desigur optional, cost suplimentar, posibil sa nu satisfaca la functionare. Exista desigur si amplificatoare asortate cu modele in cauza, producatorii chinezi se intrec pe ei, care mai de care :-) Comparatiile la receptie cu modelele scumpe de la producatorii consacrati sunt evident favorabile, benefice si vizibile in recenziile video, dar aceasta nu reprezinta chiar totul, despre emisie se vorbeste mai putin sau deloc, poate este in firea lucrurilor...asadar, trebuie riscat si incercat ...
Succes ! - Marian .
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO3FZS
Mesaje: 80
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:41 pm
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde YO3FZS » Mar Ian 25, 2022 6:36 pm

Mie personal nu mi se pare ca situatia ar fi chiar asa de roz.
Da, sunt multe jucarii chinezesti, insa dincolo de asta... e vorba totusi de niste jucarii dintre care datorita simplitatii lor unele ar merita mai degraba construite acasa intru satisfactia propriei realizari si nu cumparate, mai ales ca multe-s practic niste home made-uri -adesea chiar fiind de conceptie radioamatoriceasca- doar ca-s facute in serie undeva... nu stii unde!
De exemplu un KN-990 care-i un QRP chior la care trebuie sa ai grija sa nu cumva sa stranuti in fata lui pentru a nu-l sufla astfel de pe masa, poate costa vreo 600 Euro, bani cu care se poate achizitiona -doar ca exemplu- un TS-850 cu 100W out, filtre CW si ATU incorporat.
Iar daca la KN-990 ii pui alaturi un final extern de 100W (altceva decat cele chinezesti realizate cu IRF-uri sau cu LDMOSuri pentru GSM) si un ATU extern pe masura, costul s-ar apropia vertiginos de cel al unui IC-7300... si parca astfel treaba nu mai pare chiar asa de roz, nu-i asa?

GL & 73!

Traian

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Recomandare transceiver S.D.R.

Mesajde yo7mr » Mie Ian 26, 2022 9:55 am

...deh...tehnologia moderna costa :-) SDR -ul adevarat este parfumat !...mai ales cele de firma, Flex, Sun SDR, etc.
pentru toate exista un pret...
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori