WebSDR in Romania

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo3ggx » Mar Apr 05, 2016 12:52 pm

Nu vad de ce receptia WebSDR in cadrul concursurilor ar trebui sa fie interzisa. Toti au acces la acea resursa pe care o pot folosi fara restrictii.
Nu vad nimic incorect in asta. Sunt radioamatori care isi permit sa achizitioneze si sa utilizeze in concursuri statii performante bazate pe SDR pentru a "supraveghea" un spectru cat mai larg. De ce sa le interzicem celor care nu isi permit un asemenea transceiver sa profite si ei de tehnologie?

Puteti detalia la ce "smecherii" va referiti? Poate imi scapa ceva...

73 Dan YO3GGX

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde YO8DHD » Mar Apr 05, 2016 1:03 pm

Buna Dan
Se referea strict la cazul in care cineva dintr-o locatie cu putere mare si fara "urechi" receptioneaza sa zicem statiile din Romania pe SDR-ul tau . La acest lucru se referea. Potentialului concurent I se confera un avantaj fata de altii care sa zicem ca nu au acces la net. Dar multe concursuri prin regulamentele lor clarifica acest aspect. Faptul ca unele statii nu respecta aceste clarificari.... Tine de fair play.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo3ggx » Mar Apr 05, 2016 1:33 pm

Daca ar fi si emis din locatia mea, atunci intelegeam problema, dar asa ...

Multe tehnologii actuale inaccesibile muritorilor permit performante deosebite.
Poate si acelea ar trebui interzise, asta daca nu dorim ca doar "elita" sa castige intotdeauna.

Cu ce este mai bun un operator care poseda un transceiver high-end SDR, 2KW si o antena directiva cu multe elemente situata la mare inaltime, intr-o zona fara perturbatii, fata de unul care emite dintr-un bloc situat intr-un mare oras, cu o antena filara aruncata in copacul din fata geamului si cu un transceiver constructie proprie care cu indulgenta "scoate" 100W, dar apeleaza si el la WebSDR pentru o receptie un pic mai buna si o supraveghere rapida a benzii?

Din punctul meu de vedere primul "se dopeaza", deci ar trebui sa fie scos din concurs si eliminat din viata "sportiva" pentru cel putin 5 ani ...:-)

In sfarsit ... era o parere personala, ca din partea cuiva neinteresat de concursuri si care priveste lucrurile din exterior, pe cat posibil impartial.


73 Dan YO3GGX

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde YO8DHD » Mar Apr 05, 2016 1:44 pm

Buna Dan din nou,
Ai dreptate cand spui ca ar trebui respectate puterile. Dar asta e. In cealalta privinta ... Gandeste-te ca eu din nord nu aud in concursurile yo decat greu statii YO. Deh propagarea, antenele la bloc. Folosind la receptive SDR-ul tau reusesc sa fac receptii, iar ceilalti concurenti cu antene mai bune ma receptioneaza. NU ii dezavantajez pe ei care au "investit" mai mult timp, mai multi bani in antene? Discutia nu are legatura cu tehnologia in sine ci cu locul unde e ea amplasata. In fine. Discutii pot fi pro si contra. Oricum multumiri pentru websdr-urile tale. Chiar sunt folosite de unii mai ... saraci in antene sa vada daca se aud sau nu. Ca o curiozitate, de multe ori mi s-a parut ca cel din Bucuresti merge mai bine ca cel din Breaza si nu neaparat din cauza vitezei la net. O zi buna in continuare.

YO6CUF
Mesaje: 27
Membru din: Lun Ian 02, 2012 1:22 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde YO6CUF » Mar Apr 05, 2016 1:48 pm

Pentru mine WEB SDR este un bun instrument de receptie in portabil cand lucrez in SOTA sau YOFF. Sunt chemat de multi europeni cu puteri mari, dar daca aud ceva slab, trec pe SDR la receptie (SDR-urile din PA, ON, G) si asa aud fie CU3, EA8 sau W1 care ma cheama. Apoi cer statiilor din Europa sa faca putina liniste pentru DX-uri, le receptionez pe direct prin transceiver, le dau controalele si le urez 73 si 44. Sunt utile receptiile si atunci cand in banda cheama statii QRP (mai ales in programul SOTA) .In concursuri, daca regulamentul nu prevede interdictii, se poate receptiona cu un WEB SDR o anumita directie pentru a stii cine cheama de acolo. In ceea ce priveste problema "morala " a unui concurs, de multe ori, chiar in concursurile locale YO , desi se precizeaza prin regulament ca puterea sa nu depaseasca 100 W, multe statii YO lucreaza cu 200W, 400W sau chiar mai mult. ORICUM, web sdr-URILE ROMANESTI SI-AU DOVEDIT UTILITAEA IN TIMP SI NE-AU AJUTAT PE MULTI DIN NOI SA NE CONTROLOM CALITATEA SEMNALULUI SI A MODULATIEI IN BANDA PRIN PROPRIA ASCULTARE. Multumim mult YO3GGX. Cezar-YO6CUF.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo3ggx » Mar Apr 05, 2016 2:01 pm

YO8DHD scrie:Ca o curiozitate, de multe ori mi s-a parut ca cel din Bucuresti merge mai bine ca cel din Breaza si nu neaparat din cauza vitezei la net. O zi buna in continuare.


Din pacate cel din Breaza este oprit de aproape 1 in asteptarea RDS-ului. Mai am putin si se implinesc 2 ani de la semnarea contractului de Internet....
Legatura "Telekom" de acum nu ofera decat circa 512Kbps la upload, mult sub cerintele unui server WebSDR. In plus perturbatiile radio de acolo, in mod paradoxal, sunt chiar mai mari decat cele din Bucuresti si acopera tot domeniul HF si VHF.

73 Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo3ggx » Mar Apr 05, 2016 2:19 pm

YO6CUF scrie:ORICUM, web sdr-URILE ROMANESTI SI-AU DOVEDIT UTILITAEA IN TIMP SI NE-AU AJUTAT PE MULTI DIN NOI SA NE CONTROLOM CALITATEA SEMNALULUI SI A MODULATIEI IN BANDA PRIN PROPRIA ASCULTARE. Multumim mult YO3GGX. Cezar-YO6CUF.


Ma bucur ca serviciul este util comunitatii si ca investita in timp si bani a meritat.
Nu de alta, dar eu nu il folosesc aproape deloc si ar fi fost pacat sa consum curentul degeaba ...:-)
Cum din motive de proasta purtare a unor utilizatori am dezactivat chat-ul pe server, am rugamintea ca atunci cand ceva nu functioneaza asa cum v-ati obisnuit sa-mi dati un mail. Nu monitorizez in permanenta serverul.

De asemenea, daca in concursuri aveti nevoie de inregistrarea tuturor benzilor disponibile pe serverul meu, nu trebuie decat sa ma anuntati in prealabil. Fisierul obtinut este de tip WAV si poate fi redat ulterior cu o aplicatie SDR, de exemplu HDSDR.

Toate cele bune.
Dan YO3GGX

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo5ajr » Mar Apr 05, 2016 9:42 pm

Pentru Dan - inca o data -SDR - ul e minunat si de mare viitor. Eu m-am referit strict la folosirea lor in conteste. Sa imaginam ca lucrez o saptamana cu o echipa pe branci sa intind mii de metri de sarme pentru antene Bew. intr-o vreme mizerabila ca sa am acces la DX si multiplicatoare in 160m. XY din oras ridica un vertical, baga in el peste 1 Kw si acceseaza SDR - ul cat mai aproape de VK sau JA sau W reusind legaturi dupa legaturi. Pai daca asta se generalizeaza se duce draq frumusetea contestelor transformandu-se la o banala legatura pe net. Mi ar parea rau sa nu intelegi acest aspect dar cati-va au inteles. Din pacate contestman - i de marca nu coboara la discutiile noastre....sau folosesc si ei SDR pe sestache? Cine stie? 73 de Miki

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo3ggx » Mar Apr 05, 2016 11:38 pm

Draga Miki,

Chiar daca inteleg foarte bine ce zici, da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine.
Fiecare are dreptul la opinie, nu?
:-)
Cei care investesc sume impresionante in echipamente de ultima generatie (statii si antene), fara a contribui cu nimic la realizarea lor, eventual platindu-i pe altii pentru instalare, in ce categorie intra?
Meritul lor este mai mare dacat al celui care si-a construit cu forte proprii un amplificator de putere, poate fi auzit la distante mai mari decat poate el receptiona si se bazeaza la receptie pe WebSDR?
De ce ar merita sa castige mereu primul?
Tot respectul pentru cei care obtin performante tehnice deosebite folosind echipamente construite de ei, chiar si partial. De aceea consider ca aceste concursuri sunt din start inechitabile, indiferent cate restrictii se impun prin regulament. La un moment dat se poate ajunge ca performanta umana sa nici nu mai conteze.... si atunci cine ar merita de fapt premiul? Concurentul sau producatorul echipamentelor?

Toate cele bune.
Dan YO3GGX

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo4fyq » Mar Apr 05, 2016 11:46 pm

Corecta observatia ....!(yo3ggx)


73 de yo4fyq/kn44fd
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori