WebSDR in Romania

Discutii tehnice, teoretice si practice, pe tema SDR
yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo5ajr » Mie Apr 06, 2016 10:05 pm

yo3hjv scrie: "Ca o parere personala, concursurile astea sapa serios la temelia radioamatorismului; aproape ca nu mai ai loc in weekend sa stai la un taifas sau la o vanatoare de DX datorita rafalelor de chemari si pile-up-urilor.
Am prea mult respect fata de Adrian ca pentru o parere personala sa ma arunc in discutii controversate dar dupa cate stiu numai OMUL poseda instinctul si placerea competitivitatii, altfel nu ar fi progres. E adevarat cu multi dupa o sptamana istovitoare ar face vanatoare de DX sau pur si simplu taifas dar poti schimba instinctul de competitivitate? Imi displace footbal - ul dar asta nici-o data nu as spune la un confrate la care place. As spune doar ca nu inteleg ratiunea de ce fug 20 de oameni dupa o mingea si care ajunge la ea abia asteapta sa dea la altu...hi. In interiorul nostru trebuie sa cautam intelegere si pace. Nu demult dupa ce eram in run pe 1820 Khz la un conest, de mai multe ore, deodata m-am trezit in mijlocul unei pile up urias de vanatoarea DX. Era un S01WS. Ma injurau de mama focului in loc sa-mi ceara sa fac QSY. Cauza - schimbarea propagarii. Bineinteles, fara sa ma enervez, cu intelegere am parasit frecventa stapanita de ma multe ore. Le am dat dreptate in sinea mea si gata. In anii de "glorie" a comunismului in anii 60 - 70 nu am sfiit sa critic cate un instructor de partid ateu, spunand - cum poti condamna religia daca nu cunosti? Cum poti vorbi de Biblia daca nu ai citit? Pace voua 73 de Miki

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo3hjv » Mie Apr 06, 2016 11:02 pm

Miki, este o parere personala care nu este sinonima cu desfiintarea concursurilor. Inteleg ca goana dupa o pozitie fruntasa in clasament conduce la dotari de top dar totodata transforma radioamatorismul din acea pasiune a experimentatului si a legaturilor intre oameni aflati la distanta in schimburi rapide de indicativ insotite de niste rapoarte de receptie false, din care nu rezulta nimic din ceea ce defineste radioamatorismul. Si da, fac parte dintre cei care si-ar dori sa poata sta la taclale in weekend, dupa o saptamana plina...
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo3fhm » Mie Apr 06, 2016 11:23 pm

yo5ajr scrie:cred ca e mai moral sa vanezi fara luneta cu vedere si noapte ca sa dau vanatului sansa.
E destul de offtopic, dar reflectand asupra vanatorii, nu inteleg pasiunea asta. Cand vanezi in realitate, nu faci nimic altceva decat sa ucizi. Cu sange rece, premeditat si calculat, dupa o strategie bine determinata si folosind tactici cu mult superioare celor pe care bietele animale le-ar putea arunca in joc ca defensive.
Nu exista vanatoare sportiva, asa cum exista pescuitul sportiv in care chiar daca ranesti pestele, ii poti da drumul inapoi in balta (asta daca nu se agata in puncte vitale - branhii, burta, etc.).
Vanatoarea e cea mai veche indeletnicire, pentru ca la inceput, omul a vanat pentru a se hrani. Abia mai tarziu, a aparut vanatoarea ca pasiune. Si aici va intreb - ce fel de pasiune poate fi asta, de a ucide din placere ?!
Si apropos de chestia cu luneta... cui sa "dai sanse" ? Unor animale ?! Acelea nu gandesc. Sansa este o notiune inventata de om. Privind doi cocosi care se lupta, putem evalua posibilul castigator, dar la nivelul lor, ca pasari, nu au ratiune si deci nu exista nici notiunea de sansa.
Asadar, vanatoarea nu ofera nici un fel de sanse victimelor. A compara vanatoarea cu o proba sportiva (unde se presupune ca ar exista fair-play) e pur si simplu ridicol. Ca vanatorul trebuie sa infrunte niste obstacole si sa fie abil, e fara nici un dubiu. Dar rezultatul final este tot uciderea constienta (si din placere) a unui animal.
Un alt exemplu de crima premeditata, de data asta si mai respingatoare - ganditi-va la coride. Ce naibii placere poti avea sa ucizi un taur, chinuindu-l in vazul lumii? Lume care sa nu faca altceva decat sa urle, excitata spre paroxism, "Kill kill kill !" - asa cum se petrecea si la luptele de gladiatori. Si la sfarsit, cand biata cornuta a fost rapusa, asistenta din arena sa mai si aplaude... ridicand in slavi toreadorul. Taurul ala nu face altceva decat sa se apere, prin instinctul de autoconservare. Nu are nici un fel de competitie reala vis-a-vis de toreador.
Asadar, nu putem compara "vanatoarea" de DX cu pasiunea de a ucide din placere...
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde YO8DHD » Joi Apr 07, 2016 8:28 am

yo3hjv scrie:Daca saracul are doar gura si nu si urechi, nu o sa faca mare sfaraiala cu toate SDR-urile din lume... Adica, poate ca va face vreo duzina de legaturi in plus, desi cred ca cifra e optimista.
Daca asternem pe hartie, in decibeli, va rezulta ce am scris mai sus...
Pe de alta parte, SDR-urile WEB au un delay care, intr-un pileup face aproape imposibila realizarea legaturii. Merg la un DX mai relaxat dar intr-un concurs cu miza... Hm...


Adrian, hai sa lamurim lucrurile. Cum am mai spus de multe ori, ceea ce face Dan este excellent. Ne ajuta de multe ori sa ne verificam emisiunea, sa vedem posibilele problem aparute la emisia noastra si nu in ultimul rand sa ascultam putin traffic atunci cand jucam in deplasare si nu suntem langa jucarioarele noastre. Sa stii ca acest ultim aspect efectiv e ca o gura de oxygen dupa o zi negative sa zicem. Pentru asta inca o data si inca o data multumiri.
Referitor la concursuri. Sunt cele interne si cele externe. Discutam de cele interne. Propagarea la anumite ore e deplorabila la distante mari in YO. Atunci tu participant, pe care te intereseaza o clasare, pui urechea pe sdr si fiindca pompezi in antenna cei "100 wati" asculti cine emite din YO3 si zona apropiata sau de unde or mai fi. Nu e vorba de tehnologia ca atare, ci de faptul ca urechile tale nu mai sunt acasa ci in alta locatie. Orice ai zice, delay-ul la websdr-ul lui Dan pentru YO nu e mai mare de 1-2 sec. Sau cel putin asa mi se pare mie.
La concursurile externe. O statie multiplicator sau cum vrei sa o numesti are o dotare de exceptie, ea putand sa te ia. Problema mare e ca tu ii auzi pe ceilalti ca lucreaza cu ea dar tu nu auzi. Un SDR in regiunea respective, chiar daca nu are antene deosebite, o aude. Si tu o lucrezi mizand pe urechile ei si urechile de acolo.
In ultima instanta totul tine de fair play, de hamspirit , de cum se comporta si gandeste operatorul. Ma repet, ceea ce a facut Dan este minunat si ajuta in special pe cei cu dotari modeste, pe cei care sunt la inceput de drum si care cu aceste mijloace reusesc sa se obisnuiasca cu traficul, isi verifica emisiunea si de ce nu se obisnuiesc cu propagarea.

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo3ggx » Joi Apr 07, 2016 8:54 am

YO8DHD scrie:Orice ai zice, delay-ul la websdr-ul lui Dan pentru YO nu e mai mare de 1-2 sec. Sau cel putin asa mi se pare mie.

Delay-ul este in mod normal chiar mai mic, dar daca mi se cere de catre organizatori, il pot face oricat de mare in timpul unei competitii. In acest fel nu mai poate fi utilizat eficient in concursuri, ci doar pentru a "asculta" banda in ansamblul ei pentru a vedea cam pe unde se emite.

Dan YO3GGX

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo5ajr » Joi Apr 07, 2016 8:58 am

:)) Aici suntem in sincronism perfect. (target - DHD si HJV) Am avut prieteni cu care am racit relatia dupa ce au devenit "ucigasi de animale". De fapt eu nu am prieteni care nu iubesc si nu respecta regnul animal. Se pare ca eu ti-am livrat "munitie" cu comparatia...hi. Anyway - in apropiatele conteste voi avea o frustrare ca contribui la daramarea temeliei radioamatorismului si jenez fara intentie pe alti radioamatori. Din spirit de sacrificiu si respect ori cand renunt la un CQ WPX daca cineva ma roaga ca la un week end sa pastrez "Guhor", urmarind "ostilitatile" degradante pe un WebSDR.
73 si un week end placut tuturor. Miki
Ultima oară modificat Joi Apr 07, 2016 9:02 am de către yo5ajr, modificat 1 dată în total.

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde YO8DHD » Joi Apr 07, 2016 9:02 am

Cred ca subiectul "folosirea websdr-ului in concursuri" nu ar trebui sa faca sa curga atata apa. Cum am mai spus tine de hamspirit, de cinstea operatorilor. Pana la proba contrarie nimeni nu este vinovat. Daca se gaseste vinovatul, atunci EL trebuie pedepsit, nu comunitatea in ansamblu.
Dan, in general eu ascult miercurea sdr-ul. Atunci probabil ca este si un varf de useri. De aceea mi s-a parut ca asta e delayul . Si de ce sa nu recunosc, il ascult si de pe un card 3G care si el are viteza pe care o are.

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo4fyq » Joi Apr 07, 2016 1:06 pm

YO8DHD scrie:Dan, in general eu ascult miercurea sdr-ul. Atunci probabil ca este si un varf de useri.


Miercurea trecuta la inceputul QTC-ului, am observat in medie circa 25-32 de statii ascultand online .


73 de yo4fyq/kn44fd
Fişiere ataşate
qtc useri.jpg
qtc useri.jpg (264.77 KiB) Vizualizat de 6522 ori
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde YO4BKM » Joi Apr 07, 2016 2:35 pm

@YO3HJV, eu m-am exprimat destul de clar, am spus ca trebuie folosite "resursele proprii", unde un receptor SH sau SSH, o antena verticala sau una orizontala etc, toate fac parte din "resursele proprii", in alte ramuri sportive nu exista competitii "open" daca se intrec concurenti de 18 ani sau de 35 de ani, cu inaltimea de 1,65 sau de 1,80m, care s-au antrenat in baze ultramoderne sau simplu, pe ulitele satului etc, fiecare foloseste numai resursele proprii si alege in cunostinta de cauza daca participa sau nu. Asta mai inseamna si altceva, pe care am aratat-o: QSO de la antena proprie la antena proprie, acest lucru elimina orice alta speculatie si interzice orice alt ajutor "strain" , "pe ocolite" etc. Cum este la atletism conditia de a nu se omologa un record in caz de vant favorabil, chiar si vantul este un interpus strain. Sau cum exista diferente intre recordurile stabilite in sala sau in natura, unde mediul inconjurator actioneaza si psihologic dar si tehnic. Probabil ca aici mi se vor aduce argumente ca straturile ionzate ar putea fi ca vantul de la atletism, ma stept si la asa ceva sau chiar la mai multe despicari ale firului de par, foarte folositoare ca exercitiu.
@YO3QQA, un WebSDR nu este un simplu receptor cum afirmi, dau exact definitia lui: "A WebSDR is a Software-Defined Radio receiver connected to the internet", ceea ce inseamna cate ceva din SDR (un receptor, nu un "simplu" receptor") si din ce ofera internetul, adica surse de informare care nu mai vin prin propria antena.
Nu sunt contra oricarei inovatii in radiocomunicatii, dar nu in competitii cat timp competitiile se desfasoara intre oameni cu resursele fiecarui concurent asa cum s-a pregatit el cand a decis sa participe. Dar, daca se accepta si ajutor "din afara", acesta sa figureze in regulamentul competitiei iar rezultatele vor purta in mod sigur pecetea acestor prevederi. 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: WebSDR in Romania

Mesajde yo3ggx » Joi Apr 07, 2016 3:12 pm

YO4BKM scrie:@YO3QQA, un WebSDR nu este un simplu receptor cum afirmi, dau exact definitia lui: "A WebSDR is a Software-Defined Radio receiver connected to the internet", ceea ce inseamna cate ceva din SDR (un receptor, nu un "simplu" receptor") si din ce ofera internetul, adica surse de informare care nu mai vin prin propria antena.

Nu stiu cine e YO3QQA, dar banuiesc ca a fost o greseala de scriere si v-ati referit la spusele mele.

Pentru mine WebSDR-ul la care am facut referire este un simplu receptor, mult mai simplu chiar decat cel mai simplu receptor dintr-o statie uzuala folosita de radioamatori, chiar si home made.

...competitiile se desfasoara intre oameni cu resursele fiecarui concurent asa cum s-a pregatit el cand a decis sa participe.

Asta ar fi perfect valabil daca toti concurentii ar lucra din acelasi loc si cu aceleasi echipamente. Din start unii sunt dezavantajati de pozitia in care se afla si de lipsa posibiliatilor de a folosi un echipament performant.
Daca de exemplu o cursa de maraton s-ar desfasura astfel: un concurent ar alerga undeva la 4000m altitudine iar celalalt la nivelul marii, putem spune ca ca a fost o competitie echitabila? Dar daca unul ar alerga la 15 grade si celalalt la 40 de grade...si tot asa..?
Unde apare inechitatea? WebSDR-ul nu este disponibil pentru toti cei care participa? Cine ii impiedica sa-l foloseasca daca ii ajuta?
Am vaga impresie ca cei nemultumiti si dezavantajati de faptul ca altii se folosesc de ajutorul WebSDR-ul sunt cei care au conditii de lucru mult peste medie (echipamente si locatie) si vor sa profite (doar ei) de asta. Probabil WebSDR-ul nu ii ajuta personal cu nimic sau au dificultati sa-l utilizeze intr-un concurs.

Fara suparare. Este o opinie strict personala.

Dan (YO3QQA ? ..:-)


Înapoi la “SDR - Software Defined Radio”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori