Liniar fara transformator cu GU43B

yo4cvt
Mesaje: 18
Membru din: Dum Dec 19, 2010 4:16 pm
Contact:

Liniar fara transformator cu GU43B

Mesajde yo4cvt » Vin Mai 16, 2014 7:35 pm

Inentionez sa construiesc un amplificator liniar de cca 500W cu tubul GU43B,ceva similar amplificatorului cu GU74B realizat de UA3VFS si a carui documentatie poate fi vazuta aici:http://www.cqham.ru/28um.htm.Eu intentionez sa alimentez tubul cu 2400V la anod.A folosit cineva tubul sub 3000V,cum credeti ca se comporta la Ua=2400V?

yo3icw
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 27, 2010 12:48 am
Contact:

Re: Liniar fara transformator cu GU43B

Mesajde yo3icw » Vin Mai 16, 2014 9:19 pm

La tensiunea de 2400 v montajul rezultat se va chema oricum, dar numai liniar nu!La 2400V in sarcina o sa ramaneti cu aproximativ 2150, asta inseamna cu 850 V sub tensiunea nominala!
Urmariti graficele tubului si in special db versus tensiune.
Nu vad rostul sa folositi un tub capabil sa scoata peste 1 kw la, jumatate din putere, randamentul va fi unul mediocru, ca sa nu zic dezastruos.Va recomand un montaj fie cu GU 74B, desi eu nu vad sensul folosirii unei tetrode pt unde scurte, fie unul sau doua gi7b.De ce spun asta?Dintr-un considerent foarte simplu:orice tcvr scoate la iesire 100 w, deci se poate folosi o trioda, astfel evitand un montaj mult mai complex al unei tetrode care impune patru alimentari:g1, g2(cu stabilizarile aferente) filament si anodica.Consider folosirea unei tetrode nejustificata in acest caz dar fiecare face cum crede...
Orice alegere faceti va doresc ca totul sa functioneze asa cum va doriti!

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Liniar fara transformator cu GU43B

Mesajde YO6PMX » Vin Mai 16, 2014 11:49 pm

Eu cred ca YO3ICW a fost prea diplomat... Este un nonsens sa folosesti un tub de 1,5 KW ( http://pa0fri.home.xs4all.nl/Lineairs/F ... 500eng.htm ) pentru a scoate in antena 1/3 din puterea sa nominala. De acord si cu complicatiile cauzate de utilizarea unei tetrode in acest caz, tensiunea pe grila 2 trebuie stabilizata obligatoriu cu stabilizator paralel (si ma mira foarte tare schema propusa pe cqham.ru cu stabilizare serie in G2...), mai complicat de realizat, etc. Sigur ca un mare avantaj ar fi posibilitatea utilizarii unei puteri mici de intrare. Exista si alte avantaje ale utilizarii unor tetrode/pentode cu atac pe G1, poate cel mai mare ar fi independenta impedantei de intrare a montajului fata de acordul filtrului pi de iesire, lucru care nu se intampla in configuratiile cu grila la masa.
Puteri de ordinul a 500W se pot obtine dintr-o multitudine de tuburi, incepand cu 4XGU-50 (varianta incepatorului sarac) si culminand, asa cum s-a mai spus, cu 2XGI-7B cu grilele la masa. DL2KQ chiar propune o varianta de amplificator cu GI-7b fara transformator de alimentare : http://dl2kq.de/pa/1-1.htm , insa recunoaste ca randamentul e relativ mic datorita tensiunii anodice modeste (1800V)
Personal cred ca cel mai bun compromis pentru puteri sub 800W il constituie transformatoarele pentru cuptoare cu microunde,capabile sa ofere 3KV dupa redresare si filtrare. Daca este nevoie de o tensiune mai mica, nu este dificil sa se scoata o priza, taind o spira din infasurarea secundara in locul dorit (se alimenteaza traful la 22V in loc de 220 si cu un ac ascutit se tatoneaza intepand usor secundarul pana la gasirea "prizei" optime) . Pentru GI-7B eu aplic 2500V cc in repaus, ceea ce corespunde unei tensiuni in secundar de 1750 Vca. Puterea de iesire a unui tub GI-7B alimentat astfel este de 350W in regim lejer si merge pana la 500W cand este fortat. 2 tuburi ofera lejer cei 500W doriti de dvs.

73 de YO6PMX

yo4cvt
Mesaje: 18
Membru din: Dum Dec 19, 2010 4:16 pm
Contact:

Re: Liniar fara transformator cu GU43B

Mesajde yo4cvt » Sâm Mai 17, 2014 1:23 pm

Cunosc foarte bine caracteristicile tubului.Din start mi-am impus sa nu scot in antena mai mult de 500W.La 1-1,5 KW tubul este necesar sa fie racit cu un debit apreciabil de aer care face zgomot.Daca tubul scoate la Ua=3000V,Ia=0.9A clasa AB1 output 1,6KW trebuie sa merg neaparat la acest regim?Iar sursa Ug2 si Ug1 nu vad de ce este o problema.Considerentele pe care le iau in calcul sunt urmatoarele:circuitul de intrare simplu,fara filtre si comutari suplimentare,debit mai mic de aer pentru racire si implicit zgomot mai redus,sursa de tensiune anodica este mai usoara,am tubul si soclu pentru el,s.a.Sunt foarte interesat de opinii ale celor care au facut experiente.Am informatii ca prin YO5 a fost utilizat tubul la cca 2600V la anod.Referitor optiunea trioda -tetroda pentru liniare de unde scurte nu cred ca doar triodele sunt cele dedicate.Exista suficiente realizari cu tetrode sau pentode in acest segment chiar industriale.Astept in continuare opinii,dar as fi foarte bucuros sa fie insotite si de explicatii ,nu doar afirmatii.Eu nu doresc sa generez discutii contradictorii cu nimeni,doresc doar opinii pentru a alege un drum sau altul.

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: Liniar fara transformator cu GU43B

Mesajde yo4fng » Sâm Mai 17, 2014 3:38 pm

Judecata ta este oarecum simplista. Poate din lipsa de experienta sau studii in domeniu. Departe gandul de a te ofensa in vre-un fel. Nu toata lumea a absolvit facultatea de electronica, asa ca o sa incerc sa-ti explic simplu:
Nu vad atunci de ce s-au mai fabricat (si se fabrica in continuare) tuburi de diferite puteri/frecvente/etc... S-ar fabrica un singur fel de tub universal si fiecare ar alimenta acest tub dupa preferinte/posibilitati/configuratie si implicit ar obtine constructia dorita. Amplificator, oscilator, multiplicator de frecventa/tensiune/curent, redresor, mixer, etc...functii pe care in mod ideal dorim sa le obtinem foarte usor. Din pacate acest tub inca nu s-a fabricat.
Din acest motiv exista mai multe sortimente/game de tuburi, astfel incat utilizatorul sa poata alege segmentul pe care il doreste si care il avantajeaza mai mult. Ca un tub sa functioneze in parametrii urmariti (impusi de norme si regulamente), trebuie sa fie indeplinite niste conditii; din acest motiv in datasheet (pasaportul) aferent tubului printre altele sunt explicatii, caracteristici, scheme si diagrame. Din acest motiv exista diode, triode, pentode, tetrode, etc...
Pentru a mentine functionarea unui tub intr-o anumita configuratie, este obligatoriu de a asigura parametrii fundamentali. Asadar U anodic, I anodic, U grile, I grile, U katod, I katod, U filament, I filament, etc... nu pot fi imaginati de noi si adaugati din burta.

http://www.vacuumtubes.net/How_Vacuum_Tubes_Work.htm
http://www.radio-electronics.com/info/d ... basics.php

Sunt destule informatii pe net. Tuburile au fost studiate si ras-tudiate in absolut toate modurile. Un mic studiu personal, referitor la amplificare (dB), disipare caldura si racire, clase de functionare, caracteristici, randament, panta unui tub, etc...ti-ar putea clarifica multe probleme, printre care si de ce sunt recomandate triodele in HF si tetrodele/pentodele in VHF/UHF.
Ai intelege singur mult mai bine, de ce nu se justifica un tub de 1,5 KW la 500W, ce randament se urmareste intr-un amplificator, in ce clasa trebuie adus tubul respectiv, linearitatea amplificatorului si multe alte lucruri.


Cu stima,
YO4FNG Liviu

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Liniar fara transformator cu GU43B

Mesajde YO6PMX » Sâm Mai 17, 2014 4:16 pm

Bun, initial ma hotarasem ca nu mai intervin deoarece eu " nu am experimetat cu adevarat" si nici nu sunt din districtul 5... Totusi...

1. Pot sa inteleg tentatia de a folosi tubul odata ce il ai in stoc cu tot cu soclu evitand astfel achizitionarea de alte tuburi gen GI-7b, insa mi se pare oarcum "risipa" de resurse.

2. Chiar daca obiectivul este 500W, ventilatie tot va trebui facuta, randamentul nu va fi mai mare de 50 - 60%, ceea ce insemna 500W disipati ca si caldura + 500W trimisi in antena. 500W caldura e cam cat o aeroterma pusa pe treapta mica...

3. Tubul are putere disipata pe G1 maxim 5W. Faptul ca este "cu grilele la masa" nu inseamna ca acolo nu se disipa nimic. Este vechea dilema ultracunoscuta la cei care au incercat 4CX250 si 4CX1000 cu grilele la masa... le-au prajit rapid. De aceea PA0FRI pune in G1 o rezistenta neinductiva pe care disipa puterea data de transceiver si comanda tubul DOAR IN TENSIUNE.

4. Am inteles ca pt dvs stabilizatorul pe G2 nu este o problema si ma bucur pentru acest fapt. Eu personal nu am reusit pana acum s-o scot la capat cu acest stabilizator decat cu tub (GU-50), dupa ce am ars vreo 4 tranzistori 2SC5570. Dar e drept ca asta era la GK-71, eu "nu am experimentat cu adevarat" pe GU-43.

Dar, asa cum spunea si YO3ICW, este strict optiunea dvs sa alegeti tubul si modul lui de functionare. Urmaresc si eu cu interes evolutia acestui proiect.

73 de YO6PMX

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Liniar fara transformator cu GU43B

Mesajde YO6PMX » Sâm Mai 17, 2014 4:37 pm

Revin cu post consecutiv deoarece nu mai pot edita.

Pe de alta parte, s-ar putea ca 2400V sa nu fie chiar asa o mare tragedie, merita incercat si vazut ce iese. Dar neaparat cu atac pe G1. Si cred ca in acest sens scheme lui PA0FRI sunt testate si ras-testate, imi inspira mai multa incredere decat rusul...

O zi buna!
Marcel

yo4cvt
Mesaje: 18
Membru din: Dum Dec 19, 2010 4:16 pm
Contact:

Re: Liniar fara transformator cu GU43B

Mesajde yo4cvt » Sâm Mai 17, 2014 5:56 pm

Multumesc tuturor pentru raspuns si timpul acordat.Asa cum spuneam,doresc sa realizez acest amplificator fara transformator de retea,tensiunea anodica obtinind-o prin multiplicarea tensiunii de retea.Pentru simplificarea adaptarii de impedanta cu transceiverul voi folosi o rezistenta neinductiva de 50 Ohmi in circuitul G1.Deoarece am acest tub,inclusiv soclul,asa cum am spus,doresc sa vad ce se poate scoate la 2400V (2100-2200) pe anod.Bineinteles pot sa merg cu multiplicarea pina la 3000 V dar nu doresc o tensiune asa mare.Am apelat la forum in intentia de a gasi informatii noi pentru mine care sa-mi usureze munca.Nu stiu cum se va comporta,dar nici nu renunt.Orice informatie este binevenita.

YO3FZS
Mesaje: 80
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:41 pm
Contact:

Re: Liniar fara transformator cu GU43B

Mesajde YO3FZS » Sâm Mai 17, 2014 10:05 pm

Asa cum bine ai banuit, nu ne leaga nimeni cu lanturi de datele de catalog, nu esti obligat sa-l alimentezi cu 3 kV la anod si sa scoti neaparat 1 sau 1,5 kW, daca doresti poti sa-l folosesti si in clasa A la 1000V si 100W out. Harris-ul RF-110A foloseste ca prefinal 2 buc. de 8122 la 500V in clasa A1 pentru un total de <10 (zece) W out, in schimb tuburile fiind capabile de 800W disipatie totala si > 1kW PEP out la 2500V (date de catalog, utilizate ca atare in QRO-ul NCL2000).

Se pot obtine cei 500W (de fapt chiar mai mult) de la GU-43B in clasa AB1, catod comun, la 2400V, si foarte probabil si la 2100V. Tinand cont de puterea obtenabila la 3000V (1...1,5 kW) , reducerea spatiului de lucru anodic cu 25% sigur permite inca obtinerea unei puteri de iesire de peste 500W, si chiar daca randamentul scade usor disipatia tot va fi mai mica decat in cazul regimului de catalog. Daca vei trasa o dreapta de sarcina pentru clasa AB1 la 2400V pe caracteristici, o sa constati ca este ok.
Daca vei obtine acei 500W sau nu, asta nu se va datora altui motiv decat implementarii practice, si nu reducerii cu 20% a alimentarii anodice, nu randamentului mai redus, nu faptului ca e tetroda si nu trioda, nu din cauza etc., etc., etc.,...
Deci alimentarea la 2400V si nivelul puterii de 500W in particular nu sunt probleme. Daca la asta se referea intrebarea initiala, atunci acesta este raspunsul meu.

Care sunt totusi motivele pentru care doresti neaparat direct alimentare din retea cu multiplicare de tensiune, tinand cont de dezavantaje?
Cost, volum, greutate, simplitate...?

73!

Traian

yo4cvt
Mesaje: 18
Membru din: Dum Dec 19, 2010 4:16 pm
Contact:

Re: Liniar fara transformator cu GU43B

Mesajde yo4cvt » Dum Mai 18, 2014 6:13 pm

Multumesc mult pentru raspuns Traian,sunt informatii care incep sa-mi dea incredere ca ce fac este bine.Nu mai repet acum de ce am hotarit sa utilizez acest tub.La fel am considerat si eu,orice tub are valori limita de functionare,dar asta nu inseamna ca nu poate functiona si la valori sub limitele maxime.La valorile limita tubul GU43B are un randament de 50-60%.Eu daca la Ua=2200V ,Ug1=-35V,UG2=350V conform caracteristicilor tubului ar trebui sa scot cca 550-600W,lucru confirmat prin mail si de Alexey,UA3VFS, inseamna cca 50% randament.Este posibil, asa cum mi-a reprosat un coleg sa gindesc prea simplu,dar sunt convins ca asa cum m-am documentat nu ar trebui sa gresesc.Doresc sa utilizez multiplicarea de tensiune doar pentru a obtine o greutate mai mica.Sunt la o anumita virsta la care pentru a muta aparate mai grele din camera trebuie sa solicit ajutoare.O solutie ar fi redresor separat si liniar separat.Am aceasta solutie acum la un liniar cu GS31B,cca 900W in toate benzile si pe masa sunt deja prea multe cutii,inclusiv dedesubt.Puterea este mult prea mare.Consider ca nu este necesara daca antenele te ajuta si asa cum spuneam zgomotul produs de turbina ma deranjaza.Oricum astept si alte sugestii,intre timp am sa definitivez startul la proiect.
Pentru toti cu stima,
Ion,yo4cvt


Înapoi la “Constructii cu tuburi electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator