Caut tuburi RL12P35

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Caut tuburi RL12P35

Mesajde yo3fhm » Mie Dec 31, 2014 11:04 pm

Prin amabilitatea lui Anton, YO5BIN, am primit niste tuburi RL12P35 in stare superOK.
La fel de amabil a fost si Stefan, YO4RDH, care mi-a trimis socluri.

Intre timp, am facut rost si de transformatoare (recuperate din emitatoarele sovietice de nave) si acum lucrez de zor sa asamblez sursa de alimentare (+600V anodic, +200V stab. ptr grila ecran si aprox. -55V negativare). Stabilizatorul e cu tranzistoare si autoprotectie, n-am vrut sa folosesc tuburi stabilovolt, intrucat n-am decat СГ2C si StR150/30. Sa pun mai multe in serie, nu-mi convine, iar mai putin de 200V nu vreau sa-i dau la G2. Hi.

Mai am in dezvoltare si un etaj amplificator care sa permita DDS-ului sa excite tubul electronic, ramane de vazut daca va mai fi nevoie de un tub prefinal sau nu. Deocamdata, din 3Vvv scot 92Vvv pe o sarcina de 5K6, adica aprox. 190 mW. Va trebui sa montez tubul si sa-i analizez impedanta de intrare, ca sa stiu exact cu ce sarcina ma confrunt... dar deocamdata, mai e o ora pana la Anul Nou!

2015 sa fie mai bun, sa v-aduca fericire, sanatate si tot ce va doriti !

73! de Cezar, YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM


Înapoi la “Constructii cu tuburi electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator