Pini oxidati la tuburi

yo3iqk
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 21, 2014 6:17 pm
Contact:

Re: Pini oxidati

Mesajde yo3iqk » Sâm Dec 27, 2014 3:10 pm

Buna ziua domnilor.

Si eu am avut de lipit niste pini de lampi(din lipsa soclurilor). In primul rand am curatat mecanic pinii, iar mai apoi am folosit acid, acest produs http://www.mivarom.ro/catalog/product_i ... 5ml-p-8455 .Ca element de incalzire am folosit o statie de lipit termostatata chinezeasca.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Pini oxidati

Mesajde YO3AOE » Sâm Dec 27, 2014 4:37 pm

Decapantul din seringa de insulina despre care spuneam este extrem de puternic si nu se foloseste decit in cazuri speciale,in care nimic altceva nu da rezultate.Se aplica cu grije extrem de putin,trebuie pusa doar o pelicula foarte subtire,care apoi trebuie lasata citeva minute ca sa isi faca efectul,patrunzind bine in porii materialului,dupa care se poate face lipitura cu cositor-fludor.Cantitatea minima utilizata o data pentru o singura lipitura mica este o mini-picatura cam cit o gamalie de ac,fiindca lichidul difuzeaza extrem de rapid,asa ca seringa de insulina-cit de mica ar fi ea-tine suficient de mult,dar bineinteles! ca fiecare este liber sa-si aleaga produsul care crede ca il va servi cel mai bine. 73!,Nelu-YO3AOE

yo3cbz
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 5:01 am
Contact:

Re: Pini oxidati

Mesajde yo3cbz » Dum Dec 28, 2014 11:09 am

Nu toate laboratoarele de tehnica dentara au perle din sticla,dar gasiti sablare cu oxid de AL de diferite marimi,pot fi si de 100 microni.Intradevar se sableaza foarte bine,dar trebuie izolat soclul pentru ca se sableaza si el si pierde in calitate.
73!
Puiu Stefan


Înapoi la “Constructii cu tuburi electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator