Pini oxidati la tuburi

Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Pini oxidati la tuburi

Mesajde yo8tot » Vin Dec 26, 2014 11:08 am

Am niste socluri noi pentru lampi cu 9 pini pe care e foarte greu sa lipesc orice. Nu merge nici cu pasta decapanta. Cu ce s-ar putea curata? Nu vreau sa incerc cu sacaz pentru ca ultima data cand l-am folosit varful de la statia de lipit s-a acoperit cu un strat care nu se curata si cateva zile nu a mai lipit bine :)

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Pini oxidati

Mesajde YO4BKM » Vin Dec 26, 2014 12:19 pm

Este într-adevăr o problemă, soclurile noval se găseau greu şi pe vremea lămpilor, cu atât mai greu acum şi va trebui rezolvată problema cu cei pe acre îi ai. În primul rând nu trebuie folosite vârfurile staţiei de lipit, ideal ar fi un ciocan de lipit cu rezistenţă (ca pe vremea lămpilor) sau un pistol cu ansă din fier (exista şi aşa ceva, la fel ca ansa din cupru, numai că secundarul avea cam de trei ori mai multe spire să lucreze în tensiune iar vârful ansei se putea înfierbânta până la roşu de se putea aprinde ţigara) deoerece încălzesc mai puternic. În extremis merge şi cu ansă de cupru, dar mai greu.
Înţeleg că pinii sunt foarte corodaţi şi nu mai au stratul de cositor (sau nu l-au avut de la început), ceea ce presupune, pe lângă o răzuire mecanică, o decapare cu ceva mai puternic, gen aspirină (să te fereşti să inhalezi fumul, nu este periculos dar este înnecăcios şi vei tuşi după aceea) sau "apă tare" folosită de tinichigii (clorură de zinc), cositoreşti pe o suprafaşă cât mai mare apoi se spală bine ca să nu se înverzească din cauza acidităţii decapantului.
Poate sunt şi alte reţete, acestea le-am folosit eu din plin pe vremuri, în cutia cu pastă de lipit sau colofoniu ţineam şi câteva aspirine.
73 & GL! Tavi
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Pini oxidati

Mesajde YO6PMX » Vin Dec 26, 2014 1:03 pm

Intr-adevar metodele clasice cu tipirig (clorura de zinc) sau cu apa tare (acid azotic) pot fi o varianta foarte eficienta. Daca va sunt mai dificil de procurat sau preparat, sunt convins ca varianta urmatoare v-ar ajuta: http://www.ebay.com/itm/Soldering-acid- ... 3a87b737f9

Este un decapant extrem de eficient, pe care eu il folosesc curent. Succes si sarbatori fericite!

YO6PMX - Marcel

Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Re: Pini oxidati

Mesajde yo8tot » Vin Dec 26, 2014 1:15 pm

Cred ca am sa incerc cu solutia de pe Ebay.Pare a fi clorura de zinc. Daca functioneaza ar fi cel mai comod. Chiar ma uitam zilele astea la Valtek daca mai are ceva nou. Am avut de mai multe ori problema asta inclusiv la niste condensatori cu mica care inainte sa ii pot lipi trebuia sa curat terminalele cu un cuter, parca ar fi fost izolate.
Multumesc pentru raspunsuri

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Pini oxidati

Mesajde yo3hjv » Vin Dec 26, 2014 1:22 pm

Daca ai acces la un laborator de chimie, incearca cu niste acid fosforic. Face minuni la decapare!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO6HEM

Re: Pini oxidati

Mesajde YO6HEM » Vin Dec 26, 2014 2:10 pm

Eu folosesc solutie apoasa de acid clorhidric,la urma spal cu multa apa.
Fişiere ataşate
IMG_6268.JPG
IMG_6268.JPG (76.36 KiB) Vizualizat de 9706 ori

Avatar utilizator
YO2MBA
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 3:13 am
Contact:

Re: Pini oxidati

Mesajde YO2MBA » Vin Dec 26, 2014 10:01 pm

yo3hjv scrie:Daca ai acces la un laborator de chimie, incearca cu niste acid fosforic. Face minuni la decapare!


Exact, acidul fosforic face într-adevăr minuni când este vorba despre înlăturarea ruginii. Reacţionează numai cu oxidul de fier, nu atacă fierul. În plus, pe suprafeţele tratate cu acid fosforic se formează prin fosfatare un strat protector împotriva ruginirii. Nu o protecţie fantastică, dar oricum mai mult decât nimic.

Mai doresc să adaug doar că este o substanţă accesibilă şi fără acces la un laborator chimic. Se găseşte în comerţ sub denumirea de Feruginol la Dedeman sau alte magazine de specialitate. Costă până în 20 de lei sticla de un litru.

73!
Antal

YO8RNI
Mesaje: 145
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 7:23 am
Contact:

Re: Pini oxidati

Mesajde YO8RNI » Sâm Dec 27, 2014 7:48 am

Eu folosesc cu succes in asemenea situatii metode mecanice, respectiv sablarea cu perle de sticla(25-50microni/3-4bar).Daca ai vreun amic care sa lucreze intr-un laborator dentar, iti poti rezolva muuulte nevoi legate de hobby-ul nostru :lol:
73!
Bob

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Pini oxidati

Mesajde YO3AOE » Sâm Dec 27, 2014 11:24 am

Mai simplu,mai ieftin si mai aproape decit de pe E-bay,la magazinul-consignatie AD-Electrocom de pe Calea Grivitei nr.34 se gaseau de cumparat niste seringi mici-de genul pentru insulina-pline cu un lichid decapant foarte bun,subtire,incolor si limpede,nu ii mai stiu denumirea,dar trebuie sa-mi iau si eu ca mi se cam termina.Decapeaza perfect aproape orice,in orice caz mie mi-a decapat tot ceea ce am incercat-hi!.Oricum,dupa utilizare este foarte indicat ca locul sau obiectul decapat si cositorit sa fie neutralizat cu o solutie slaba de bicarbonat de sodiu alimentar dizolvat in apa si apoi bine spalat si sters.73!,Nelu-YO3AOE

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Pini oxidati

Mesajde YO6PMX » Sâm Dec 27, 2014 11:33 am

Si "nenea ala de pe Ebay" e tot din Bucuresti, asa ca sunt la fel de aproape. Acu, nu e treaba mea sa-i fac reclama lui Vitalie, dar am luat de la el si decapantul pentru Aluminiu, care merge si el excelent, si cel pentru Nichel-Chrom, si acela foarte eficient... deci se mai pot combina produse la acelasi pret de transport. (Contactat prin mail, Vitalie reduce shipping-ul la produsele trimise in YO).

p.s. La decapantul pt Aluminiu, ma refer la cel cu flacon transparent si eticheta galbena ( http://www.ebay.com/itm/Flux-FNA-used-f ... 3ce2122e5d ), celalat, cu flacon alb-laptos si capac verde ( http://www.ebay.com/itm/Highly-liquid-f ... 3cdc979b04 )nu e bun.
In fiecare flacon sunt 30ml soutie... nu cred ca intr-o seringa "de insulina" sa incapa mai mult de 2-3 ml...


Înapoi la “Constructii cu tuburi electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator