Etaje finale de putere de r.f. cu tuburi

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Etaje finale de putere de r.f. cu tuburi

Mesajde YO3AOE » Joi Mar 12, 2015 4:44 pm

Studiind diverse scheme electrice de principiu actuale ale unor etaje finale de putere de r.f. cu tuburi electronice mari,si cunoscind de asemenea bine si schemele mai vechi in configuratia cu grila la masa,constat ca in ultima vreme s-au raspindit circuite de stabilire a punctului de functionare- respectiv reglajul curentului initial al tubului-prin pozitivarea catodului sau filamentului cu diode Zenner de putere sau cu simulatoare Zenner cu tranzistoare de putere cu tensiuni Uc-e mai mari,in locul circuitelor clasice de negativare reglabila a grilei de comanda. M-ar interesa care sint avantajele acestor circuite fata de vechiul sistem,care-oricum-parea mult mai simplu!.Nelu-YO3AOE

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Etaje finale de putere de r.f. cu tuburi

Mesajde YO6PMX » Joi Mar 12, 2015 5:28 pm

Pai raspunsul e evident. Scapi de grija tensiunilor G1 si G2, cu toata "nunta" de diode redresoare si condensatori electrolitici necesare filtrarii acelor tensiuni. Si mai ales, la un montaj serios, G2 cel putin trebuia facuta pe un transformator separat, etc... Ca in configuratie cu grila (grilele) la masa dai de alte belele, mult mai mari, asta e o alta poveste...

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etaje finale de putere de r.f. cu tuburi

Mesajde YO3AOE » Joi Mar 12, 2015 7:38 pm

Eu ma refeream strict la etajele cu tuburi triode cu grila la masa-de exemplu de tipul TB3-750 sau similare,deci la tipurile care nu sint-din fabrica-cu negativare zero,ci au totusi nevoie de o anumita tensiune de negativare pe grila de comanda,sau-in acelasi scop-de o tensiune de pozitivare pe catod sau filament.Ne-existind nici un fel de alte grile,intr-adevar dispare necesitatea unei surse separate speciale-in sensul de bine stabilizate-pentru grila ecran,dar ramine-totusi-hi!-necesitatea unei surse de negativare pentru grila de comanda sau de pozitivare pentru catod sau filament,deci sursa trebuie sa existe,indiferent ca este negativa sau pozitiva fata de masa,iar circuitul cu mai multe diode Zenner de putere sau simulatoare de diode Zenner cu tranzistoare de putere si de mai mare tensiune Uc-e puse in serie pe radiator mi se pare cu mult mai complicat si mai putin fiabil decit un redresor clasic de negativare,a carui tensiune de iesire se poate foarte simplu stabiliza cu un tub stabilitron ionic de tipul-de exemplu Str 150/30 sau similar,de aceea m-ar interesa avantajele noului tip de polarizare,care totusi nu permite-sau nu am vazut eu-hi!-un reglaj fin si continuu al curentului initial,ci doar in trepte mari egale cu valoarea tensiunii diodelor Zenner utilizate.Nelu

Avatar utilizator
yo2mhj
Mesaje: 41
Membru din: Mie Iun 23, 2010 3:57 pm
Contact:

Re: Etaje finale de putere de r.f. cu tuburi

Mesajde yo2mhj » Joi Mar 12, 2015 9:11 pm

Strict la cele ca va referiti dumneavoastra va raspuns colegul YO6PMX,solutiile actuale sunt mult mai sigure si mai simple,daca se poate spune-liniare,ceea ce se cauta in emisiuni de calitate SSB.
Vedeti :http://www.pa0fri.com/.

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Etaje finale de putere de r.f. cu tuburi

Mesajde YO6PMX » Joi Mar 12, 2015 9:26 pm

Ok, am inteles ca va refereati strict al triode... In acest caz experienta mea este foarte limitata, eu am practic un singur amplificator cu triode construit, cu un GI-7b, care este chiar cu grila la masa si cu simulator de zenner in catod. Sincer mie mi se parea mai complicat sa bobinez inca un secundar, sa-l redresez (eventual cu dublare), etc. Tranzistorul acela din catod nu trebuie sa fie special, un banal tranzistor pnp darglinton face fata cu brio, acolo tensiunea e mica, de obicei sub 10V intre colector si emitor, iar curentul e practic curentuol tubului, ajunge pe la maxim 1A la tuburi care scot 1KW... Eu personal am folosit parca un TIP36 comandat de un BD (ca sa iasa darglinton), dar nici macar nu am avut nevoie de radiator pentru un singur tub GI-7B. Pasii de rglaj pot fi tatonati destul de bine, jongland cu mai multe zennere in serie pentru a obtine in final tensiunea dorita...
Asa cum zicea si Viorel, YO2MHJ, o sursa foarte buna de documentatie in acest sens este site-ul lui PA0FRI, eu personal am folosit tocmai acea schema propusa de el si merge excelent...
http://pa0fri.home.xs4all.nl/Lineairs/GLA1000/gla1000eng.htm

73!

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Etaje finale de putere de r.f. cu tuburi

Mesajde YO9HSW » Joi Mar 12, 2015 9:27 pm

http://www.cpii.com/product.cfm/9/22
Vedeti pe la library unde sunt raspunsuri la multe intrebari.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etaje finale de putere de r.f. cu tuburi

Mesajde YO3AOE » Joi Mar 12, 2015 9:37 pm

Da,multam! pentru raspunsuri si pentru adresele trimise,am sa ma documentez.Cu stima si 73!,Nelu-YO3AOE

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etaje finale de putere de r.f. cu tuburi

Mesajde YO3AOE » Vin Mar 13, 2015 8:28 am

Da,am studiat datele trimise si am tras niste concluzii.Schemele de polarizare propuse si realizate de PA0FRI sint extrem de supra-dimensionate,ma refer in special la tipul-respectiv parametrii- tranzistoarelor utilizate si la dimensiunile mari-mult peste necesar!-ale radiatorului folosit-se vede in imagine-,ele pot fi drastic diminuate,dat fiind ca disipatia termica nu este constant mare,ci in functie directa de modulatie,deci cu o medie de putere de 2,82 de ori mai mica decit puterea de virf.De asemenea,pentru usurarea regimului termic al diodelor Zenner,in locul tranzistoarelor simple se pot folosi cu mai mult succes niste tranzistoare n.p.n. Darlington de genul TIP 112,deci in capsule de tipul TO-220,a caror prindere pe radiator este cu mult mai simpla si usoara.Cam astea ar fi,mai ramine de probat-hi!.Multam! pentru date si adrese,toate cele bune si 73! de la Nelu-YO3AOE

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Etaje finale de putere de r.f. cu tuburi

Mesajde YO3AOE » Vin Mar 13, 2015 10:45 am

O varianta optimizata a circuitului de polarizare ar putea fi constituita din trei celule inseriate de diode Zenner de putere simulate cu trei tranzistoare Darlington n.p.n. de tipul BDX 53C,cu diode Zenner de mica sau medie putere avind valori de tensiune alese astfel ca suma lor-plus cea care se mai aduna de la tranzistoare-sa fie cea necesara tubului electronic respectiv, comandate de un etaj cu un tranzistor Darlington p.n.p. de tipul BD 646,toate patru puse si fixate la distante egale pe un radiator comun nu exagerat de mare.Dispozitivele semiconductoare mai sus mentionate-sau altele echivalente sau macar apropiate-pot fi recuperate de pe diverse placi gasite la casare.73!,Nelu


Înapoi la “Constructii cu tuburi electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori