Sfaturi pentru final HF cu doua tuburi GI7B

yo5oft
Mesaje: 130
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:25 am
Contact:

Re: Sfaturi pentru final HF cu doua tuburi GI7B

Mesajde yo5oft » Mie Noi 22, 2017 4:21 pm

o alta chestie de care sa tina cont: NU lacuiti bobinajul socului anodic!! Creste capacitatea parazita, si, implicit, riscul scurtcircuitelor intre spire.

YO3AOE
Mesaje: 1114
Membru din: Joi Sep 11, 2014 9:23 am
Contact:

Re: Sfaturi pentru final HF cu doua tuburi GI7B

Mesajde YO3AOE » Mie Noi 22, 2017 7:29 pm

Asa este,subscriu total!,mai ales daca sirma este izolata cu teflon...

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Sfaturi pentru final HF cu doua tuburi GI7B

Mesajde YO6PMX » Joi Noi 23, 2017 12:01 am

Tuburile GI-7B ofera, conformacatalogului de aici : http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/fran ... g/GI7B.pdf o disipatie anodica de 350W. Daca suntem constructori incepatori, ne vom multumi cu un randament de 50%, ceea ce inseamna ca puterea degajata este egala cu cea disipata, adica 350W / tub. Un final corect realizat cu 2XGI-7B ofera la iesire o putere media minima de 700W CW la o tensune de alimentare de 2,5KV (conform catalogului). Pentru 700W la 2500V, cu un randament de 50%, curentul anodic va fi 0,56A. Conform lui PA0FRI, http://pa0fri.home.xs4all.nl/Lineairs/F ... 500eng.htm , rezulta o rezistenta anodica de 2403 Ohmi, adica 2,4 KOhm. Daca reusim sa construim un filtru pi cu Q=10, impedanta anodica va fi R/Q, adica 240 Ohmi. In acest caz capacitatea dinspre anod a filtrului pi va fi 189,5 pF la 3,5 MHz. Aceasta capacitate include condensatorul variabil, capacitatile intrinseci ale tuburilor si capacitatile parazite ale montajului.Deci spre anod ar fi suficient un condensator cu vid de maxim 200pF. La 28MHz capacitatea dinspre anod este de 23,69 pF. Stiind ca tuburile au o capacitate proprie de 5pF/buc, deci 10pF la 2 tuburi, variabilul + capacitatile parazite trebuie sa fie sub 13pF. Sa zicem ca ati lucrat cu trasee extrem de scurte intre lampi si filtrul pi, sub 6cm, veti avea o capacitate parazita de ordinul a 3-4 pF incel mai bun caz. In aceasta situatie condensatorul dinspre anod trebuie sa aiba 8-9 pF.O astfel de capacitate exte extrem de geu de obtinut cu capacitoare cu placi in aer. Majoriatatea au capacitati reziduale peste 10pF cand sunt complet deschise. Singura solutie reala este un condensator cu vacuum 5-200 pF, sau, acceptarea unui acord imperfect in benzile de sus si pierdere de putere.
Factorul de multiplicare al capacitatii iese 6,9, deci capacitatea dinspre antena va trebui sa aiba la3,5 MHz 1307 pF iar la 28 MHz va avea 163,4 pF.
Pentru inductanta, la 3,5 Mz vom avea nevoie de 11,13 microHenry (ATENTIE, in ultima formula a lui PA0FRI este o gresala, L=Rs/2xpixf in MHz).
In ceea ce priveste lacuirea socului anodic,cresterile de capacitate parazita este puin probail sa fie semnificative deoarece lacul poliesteric este un dielectric, ca si aerul de altfel. Din contra, eu personal am constatat un efect benefic al lacuirii, daca apare descarcare in tub, curentul prin soc creste enorm si campul magnetic indus determina migrarea spirelor cu pierderea geometriei bobinajului, obligand la refacerea socului anodic. Acest lucru nu se intampla daca socul este lacuit. Ca si idee finala, un liniar nu se face pe pipaite ci pe calculate. Mult succes!
P.S. Condensatorul Dvs dinspre anod pare corect ales. Sper ca socul anodic l-ati realizat pe portelan sau teflon. Daca socul rezoneaza in veuna din benzi, este simplu de detectat deoarece se incalzeste in banda respectiva. Cu un termometru IR, fara contact (evident la 2500V!!!) puteti vedea daca se incalzeste si il veti putea reface.
Puterea nominala se obtine din 2XGI-7B in configuratie GG la atac de 80W, deci 200W out la 5W atac e ok zic eu. Cred ca sunteti pe drumul corect.

YO6HEM

Re: Sfaturi pentru final HF cu doua tuburi GI7B

Mesajde YO6HEM » Joi Noi 23, 2017 7:01 am

Ca idee,daca te ajuta,eu am construit socul anodic pe teava alba din ppr de la instalatiile sanitare;a fost folosit intr-un final cu GK71 si apoi cu GU50.Am probat teava in cuptorul cu microunde si am observat ca nu se incalzeste deloc,deci am considerat ca este potrivita scopului.Dar atentie,numai teava alba si fara insertii metalice in interior este corespunzatoare,restul variantelor NU!Alt aspect care scapa multora este modul in care sunt facute conexiunile electrice la capetele socului;nu recomand deloc varianta in care sunt fixate la capete cu coliere metalice(spira in scurtcircuit!!!),ca apoi sa ne miram de ce socul nu isi face treaba cum trebuie...Ar mai fi de spus ca dimensionarea filtrului pi de pe iesire se poate face destul de usor astfel:se pune in scurtcircuit intrarea qro-ului iar iesirea trcvr.-ului se conecteaza la iesirea qro.-ului.Din trcvr. reglam o putere convenabila de 5~10w purtatoare continua si trecem in emisie(si trcvr si qro);practic injectam semnal rf in iesirea amplificatorului,iar prin prin manevrarea celor doua variabile din anod si antena ale qro.ului cautam un minim de swr citit pe trcvr.Astfel vom putea ajusta filtrul pi din aproape in aproape iar rezultatul va fi sigur,pe deasupra avem libertatea sa construim cu ce avem la indemana(tuburi si alte...)fara a mai nevoiti sa facem calcule laborioase.Spor la construit,73!
Ultima oară modificat Vin Noi 24, 2017 7:59 am de către YO6HEM, modificat 1 dată în total.

yo4gga
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Sfaturi pentru final HF cu doua tuburi GI7B

Mesajde yo4gga » Joi Noi 23, 2017 8:15 am

Multumesc din nou tuturor celor care au dorit sa ma ajute. Si uite asa am mai invatat lucruri deosebit de importante in realizarea unor montaje cu tuburi.Am facut rost de un soc anodic care zic eu ca este OK.
Sper ca in weekend sa fac modificarile propuse si revin cu rezultatul.

Cu stima YO4GGA
Lucian

yo7fb
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:44 pm
Contact:

Re: Sfaturi pentru final HF cu doua tuburi GI7B

Mesajde yo7fb » Joi Noi 23, 2017 8:44 am

Neata!
Daca ai cumva la indemina un analizor de antenna folosind formula data de Marcel(yo6pmx-pa0fri) pui in locul anodului lampi o rezistenta apropriata cit mai mult ca valoare, opoi poti face reglajul dorit, prin tatonare( condensatorii inchisi jumatate) .
spor si 73 de Marius ,yo7fb

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Sfaturi pentru final HF cu doua tuburi GI7B

Mesajde YO6PMX » Joi Noi 23, 2017 6:06 pm

Buna seara. Intr-adevar, procedura descrisa de Marius (YO7FB) este cea folosita si de mine pentru a gasi pozitia exacta a prizelor pe bobina. De altfel, valorile calculate se potrivesc foarte bine cu pozitia finala gasita prin tatonare.
Filtrul Pi are ca rol, pe langa suprimarea armonicelor, adaptarea impedantei mari de iesire a tubului (2,4 KOhm) la impedanta antenei (50 Ohm).
Practic, cu montajul nealimentat si lampile in circuit, se pune un rezistor de 2,4 KOhm (2K5) intre anod si masa. Apoi cu un analizor de antena se masoara la iesirea filtrului pi si se tatoneaza pozitia prizei si a variabilelor pana se obtin exact 50 ohmi si reactanta zero. De retinut ca acordul exact nu se poate obtine doar din bobina, obligatoriu trebuie tatonata si pozitia celor doi condensatori (cum rezulta si din calcule de altfel).
Chiar sunt curios, in varianta lui Emil, YO6HEM, unde nu exista rezistor in paralel cu tuburile, de unde stie filtrul pi ca trebuie sa aiba 2,4KOhm?
P.S. Multa vreme am evitat si eu calculele pentru mplificatoare, dar pana la urma nu sunt calcule ci doar aritmetica elementara dupa niste formule ultrasimple. Cert e ca ele prezic foarte fidel rezultatele practice iar fara ele habar nu avem pe ce strada umblam si murdarim toata bobina cu cositor in cautarea unei inductante care habar nu avem cam cat trebuie sa fie, concomitent cu pozitia a 2 condensatori despre care iarasi nu avem nici cea mai vaga idee cam ce capacitati ar trebui sa aibe... Eu unul prefer sa petrec 20 minute cu socotitorul in mana decat ani de zile in cautarea prizei optime.

YO6HEM

Re: Sfaturi pentru final HF cu doua tuburi GI7B

Mesajde YO6HEM » Joi Noi 23, 2017 9:58 pm

Practic nu te intereseaza valoarea exacta a rezistorului pentru ca ea difera in functie de tipul de tub(-uri)folosite.Esti pe aproape si in varianta cu rezistor si analizor in loc de tub,ca sa simulezi rezistenta echivalenta a tubului/tuburilor,dar nu e acelasi lucru...

YO6PMX
Mesaje: 123
Membru din: Dum Ian 06, 2013 11:41 pm
Contact:

Re: Sfaturi pentru final HF cu doua tuburi GI7B

Mesajde YO6PMX » Vin Noi 24, 2017 12:26 am

Vorbele tale imi sint / De-un farmec sfant / Ce nu-l mai pot pricepe...
Cum sa nu ma intereseze valoare exacta a rezistentei? Evident ca difera de la un tub la altul, de aceea filtrele pi nu sunt identice de la un amplif la altul. Daca nu ne-ar interesa valoarea exacta pentru fiecare tub/amplif in parte, am avea o "reteta universala" de filtru pi, bun la toate. O asemenea utopie insa nu exista... In ceea ce priveste rezistenta echivalenta a tubului, Emil, ea este de ordinul Giga sau Terra Ohmilor (vacuum avansat) cand tubul nu este alimentat. Rezistenta aceea "apare" doar cand tubul trage cei 0.56A la 2500V, ADICA ALIMENTAT SI ATACAT. Asa ca, la rece, utilizarea rezistorului echivalent este OBLIGATORIE. Altfel reglam balarii. Sorry!

yo9dl
Mesaje: 31
Membru din: Dum Noi 07, 2010 8:18 pm
Contact:

Re: Sfaturi pentru final HF cu doua tuburi GI7B

Mesajde yo9dl » Vin Noi 24, 2017 5:18 am

In completarea celor spuse de Marcel, YO6PMX, atasez cateva materiale care sa ajute la intelegerea modului de functionare si de calcul a filtrului Pi.
Despre acest subiect, dar si despre socul anodic, sunt cateva articole excelente scrise de YO3BWK, YO3ABL in vechea revista Radioamator YO.
Fişiere ataşate
Calcul filtru Pi.rar
(235.14 KiB) Descărcat de 423 ori


Înapoi la “Constructii cu tuburi electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori