SRS360 / TB3/750

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

SRS360 / TB3/750

Mesajde yo7sr » Joi Sep 20, 2012 3:58 pm

De curand am realizat un QRO cu un TUB SRS 360 iar in urma testelor nu am reusit sa scot mai mult de 300W out din tub. Lampa primeste la anod o tensiune de 1700V (in sarcina) si absoarbe un curent de 300ma la o excitatie de 50 W din transceiver. Curentul de repaus este fixat la 60ma dar am incercat sa il variez in plaja 10-200ma si am scos aceeasi putere de 300W out. Daca cineva a mai realizat un final cu o astfel de lampa as fi curios puterea maxima care a scos-o din tub si conditiile in care s-a realizat acest lucru.

73 Stefan YO7MGG

yo4cvt
Mesaje: 18
Membru din: Dum Dec 19, 2010 4:16 pm
Contact:

Re: SRS360 / TB3/750

Mesajde yo4cvt » Joi Sep 20, 2012 6:02 pm

Pentru TB 3/750 gasiti date aici:

http://pa0fri.home.xs4all.nl/Lineairs/F ... l750-3.htm
73,Ion

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: SRS360 / TB3/750

Mesajde yo7sr » Joi Sep 20, 2012 8:33 pm

Multam frumos domnul Ion. Stiam despre tabel dar nu pare real in practica cel putin pentru lampa mea (SRS360) care este echivalentul lui TB3/750. In momentul in care cresc excitatia de la 50 la 100W lampa este saturata si nu iese mai multa putere asa cum spune PA0FRI. Am aflat si raspunsul pe care il asteptam cu bunavointa lui YO5ALI caruia ii multumesc foarte mult.

73 si numai bine
Stefan - YO7MGG

yo3jx
Mesaje: 144
Membru din: Vin Sep 23, 2011 7:41 pm
Contact:

Re: SRS360 / TB3/750

Mesajde yo3jx » Vin Sep 21, 2012 8:47 am

@ YO7MGG

Asa este, la tensiunea anodica de 2400V in sarcina nici eu nu am "scos" mai mult de 420W output in cel mai favorabil caz, in banda de 7 MHz. Am lucrat cu un Q-450, un alt echivalent. Am reusit un randament bun doar cu filtre de adaptare in catod, comutate. 73, Dan-Liviu, YO3JX.

P.S. In schimb cu doua tuburi in paralel, cam la aceeasi tensiune anodica am obtinut 900W. :P

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: SRS360 / TB3/750

Mesajde yo7sr » Vin Sep 21, 2012 2:05 pm

Asa este Dan. Pentru o tensiune in anod de 2400-2500V se realizeaza o putere intre 400-500W out pentru o bucata. Am facut filtre PI la intrare pentru fiecare banda in parte si din 3,5-28 scot aceeasi putere cu acelasi nivel de excitatie. Momentan este bine si cu o lampa pentru conditiile mele de acasa unde stau la bloc.

73 Stefan - YO7MGG

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: SRS360 / TB3/750

Mesajde 4x1ad » Vin Sep 21, 2012 8:22 pm

YO7MGG: Tubul SRS360 este o lampa profund neliniara, fiind destinata prin proiectare in aplicatii medicale (vechi aparate de fizioterapie) si sudura anumitor materiale industriale in 13.56MHz. In SSB, o oarecare imbunatatire in liniaritate se simte cand tensiunea anodica este crescuta peste 3.4kV, evident cu ajustarea corespunzatoare a diodelor Zenner pentru bias (nu mai retin valoarea, parca totusi in jurul lui -13V). Si evident, intrare acordata pe fiecare banda.
Anodul este mai fragil si are o disipatie de numai 350W. Eu sugerez folosirea unei perechi de tuburi (scade impedanta de intrare undeva spre 100-120 Ohm in mijlocul spectrului si sunt mai usor de acordat filtrele Pi din input). Daca nu doriti sa atrageti indignarea vecinilor din banda, sugerez un output nu mai mare de 750W PEP (chiar daca lampa poate livra mai multi watt). Mai recomand si reducerea tensiunii de filament cu circa 0.4-0.5V sub tensiunea nominala: desi va reduce usor puterea output, produsele de intermodulatie vor scadea simtitor cu cativa dB iar ciclul de viata al tubului poate fi aproape dublat.
As sugera deasemeni si multa atentie la preluarea de date de pe site-ul lui PA0FRI. Omul este pedant, gospodaros, nu se teme sa experimenteze si ofera anumite sfaturi si calcule greu de gasit in alte parti unde empirismul este lozinca principala. Din pacate, abordarea lui contine si cateva bazaconii din punct de vedere ingineresc care trebuie filtrate, asa cum trebuie facut de fapt cu orice site tehnic personal, unde se poate afirma orice fara nici un discernamant sau verificare competenta. Dar prin comparatie cu PA0FRI, diverse alte site-uri personale italiene, rusesti, estoniene etc., care ofera info despre diverse alte liniare/tuburi (in special cele cu populara GU-74B / 4CX800), contin o cantitate mult mai mare de enormitati, mituri, bazaconii si greseli de conceptie si/sau constructie.
Practic, lampa SRS-360 face parte dintre tuburile concepute la sfarsitul anilor '40-'50 (precum 813, GU-13, GK-71, 6146, 6KD6, 572, T160L, 811, Gu-81,etc. ). Pe atunci amplificatoarele erau mai simple fara nici o veleitate de a se apropia de functionare in clasa AB. Nu vorbesc de tuburile scumpe, generatii dupa anii '75-'80, dar as sugera ca astazi merita facut efortul de a folosi tuburi macar din generatiile similare lui 4-400, 3-1000A, 4CX250, GU-74B, GI-7B... din anii '60, cu caracteristici de liniaritate mult mai bune, infinit mai potrivite pentru lucrul in SSB si modurile digitale.
Mai indraznesc sa sugerez folosirea de configuratii Pi-L in locul filtrului Pi din anod : diferenta de atenuare a armonicilor merita din plin efortul adaugarii unei bobine si a unui galete suplimentar pe comutatorul de benzi, in special daca locuiti la bloc sau folositi lampi putin liniare.
73
Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: SRS360 / TB3/750

Mesajde YO9HSW » Sâm Sep 22, 2012 9:49 am

Frumos raspuns, Morel.
Puteti face cateva consideratii asupra utilizarii GU-46 in unde scurte?
Desi literatura afirma ca este un tub proiectat pentru utilizarea in amplificatoare liniare,
eu am vazut foarte putini realizari in zona ex-sovietica si mai nimic prin YO.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: SRS360 / TB3/750

Mesajde 4x1ad » Sâm Sep 22, 2012 5:31 pm

YO9HSW: Din pacate nu am avut niciodata ocazia sa folosesc tubul GU-46. Asa ca, din lipsa de experienta directa, ma feresc sa-mi dau cu parerea.
O simpla cautarea pe net a specificatiilor tehnice ale lampii a dus la rezultate dezamagitoare, ca in majoritatea cazului cu tuburile sovietice/rusesti: un amalgam de informatii incomplete, eronate, neprofesionale, rezultate din compilarile facute dupa surse dubioase, in lipsa datelor provenite de la producatorul insusi. Din diverse motive, in timpul razboiului rece, nu putine din componentele radio sovietice au fost clasificate ca secret militar si de aceea nu exista cataloage oficiale publicate.
Dupa anul 1992, mai multe firme vestice si estice specializate in productia de amplificatoare, au inceput sa experimenteze folosirea diverselor tuburi sovietice/rusesti sau a copiilor lor chinezesti (exemplu: Alpha, Ten-Tec, QRO Technologies,EMTRON, ACOM, Alpin, OM Power etc). Din cate stiu eu, GU-46 nu figureaza pe lista celor folosite vreodata de producatori calificati.
Poate Traian, YO9FZS, care se interesa despre acest tub inca de prin 2001, sa fi reusit sa gaseasca mai multe date pertinente.
Banuiesc ca prin natura lucrurilor, s-ar putea mai gasi ceva informatii si la radioamatorii din Rep.Moldova care au fost expusi mai mult la surplusurile militare sovietice.
73
Morel
4X1AD
ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

yo7sr
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 28, 2010 8:02 am
Contact:

Re: SRS360 / TB3/750

Mesajde yo7sr » Sâm Sep 22, 2012 7:49 pm

Multumesc de sfaturi Morel. O mare parte din cele spuse de tine le-am citit, experimentat si folosit si aici ma refer la tensiunea de filamtene care este la mine undeva intre 4,6 si 4,8 in functie de tensiunea pe care o am la priza de 220, am citit si faptul ca necesita o tensiune mare la anod, pe un site german am gasit ca se recomanda 2700V, dar pana fac rost de un alt traf o sa folosesc lampa si la 1700V, de asemenea in HANDBOOK am citit despre partea cu negativarea (cu dioda zener si un tranzistor de putere) si fitrul PI-L de la iesire si cred ca o incerc si eu un astfel de filtru. La partea de negativare am facut si un montaj de la G3SEK care mi-a permis sa variez tensiunea de negativare pentru a reusii sa obtin curentul de repaus necesar sa folosesc lampa in clasa AB (60ma). De lampa (SRS360) stiam ca este echivalentul lui TB3/750 si m-am gandit, ca fiind din categoria 3-500z sau 4-400 si anume triode de sticla cu incalzire directa, sa incerc si eu un montaj sa vad ce iese. Mi-as fi dorit o lampa americana gen 3-500z sau 4-400 dar inca sunt scumpe si pe e-bay mai ales ca am folosit o perioada de timp tot o lampa americana ,813, lampa care pe mine m-a multumit. Inca prefer sa merg pe lampile de sticla pentru ca acasa, in conditii de bloc, prefer sa am o ventilatie "linistita". Plus ca nu trebuie sa fac tot felul de protectii asa cum este necesar la GU-74B sau alte lampi din aceasta categorie. Un alt lucru care mi-a placut a fost acela ca este mica din punct de vedere al dimensiunilor si sta foarte bine in cutia in care am avut 813 lucru ce m-a scutit de ceva mecanica si timp. In site-ul lui PA0FRI am citit si cateva lucruri interesante pe care le-am si pus in practica insa partea cu puterea obtinuta din TB3/750 "la mine nu s-a potrivit". Dupa ce o sa pun un traf de inalta cu o tensiune de 2400-2500V atunci o sa vad ce putere pot sa obtin din lampa si daca o sa se comporte bine o sa ramana o perioada lunga de timp. Daca vreau sa folosesc o tensiune de peste 3000V atunci o sa trebuiasca sa fac ceva modificari si in special sa schimb condensatorul de la anod si asta presupune ceva mecanica si timp. Problema cea mai mare la mine este timpul si daca nu reusesc sa termin montajul cat mai am concediu ma tem ca o sa ramana nefinalizat si neutilizabil o perioada lunga de timp.

73 si numai bine
Stefan YO7MGG

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: SRS360 / TB3/750

Mesajde 4x1ad » Sâm Sep 22, 2012 11:39 pm

YO7MGG: DIn pacate, lampa SRS360 si echivalentele nici nu se apropie de performanta lui 3-500Z (partial si 4-400) din motivul ca au fost proiectate pentru aplicatii industriale simple, in general in Clasa C. Trioda 3-500Z a fost prima lampa dintre triodele de sticla cu incalzire directa proiectata pentru aplicatii liniare si prezinta o puritate spectrala net superioara fiind de la inceput gandita pentru montaje cu grila la masa in clasa AB2, zona de pe caracteristica tubului care ofera un randament rezonabil la distorsiuni de IM mult reduse. Din pacate, pretul la aceste tuburi a devenit absurd, mai ales in actuala conjuctura economica. Iar inlocuitorii chinezesti nu sunt nici chiar atat de ieftini pe cat ar fi normal pentru tristul lor record de fiabilitate. Svetlana a produs cate un batch experimental din 3-500 si 3CX800, dar a abandonat productia din lipsa de rentabilitate si tehnologie adecvata pentru triode liniare.
Intr-adevar, tuburile de sticla sunt aparent mai comod de racit. Daca zgomotul este o problema majora, sugerez folosirea de doua ventilatoare de 220Vac inseriate (acelea patrate cu latura de 10-12cm si cca. 8-12W putere absorbita). Este solutia cea mai silentioasa, deoarece lucreaza la doar 1/2 din tensiunea nominala, si daca sunt amplasate corect, pot furniza totusi un volum de aer suficient chiar si pentru 1-2 tuburi de 300-500W disipatie anodica fiecare ).
Succes,
73 de Morel
4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Constructii cu tuburi electronice”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator