2m & 70cm Band Plan Poster

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
yo6xk
Mesaje: 59
Membru din: Mie Iul 07, 2010 7:19 pm
Contact:

Re: 2m & 70cm Band Plan Poster

Mesajde yo6xk » Mie Feb 24, 2021 6:54 pm

Salut
Lipsesc frecventele pentru Balize , Meteoscater si Ft8.
Un plan asemănător dar pe mai multe frecvente se găsește aici: https://www.radioamater.si/data/bandpla ... _v_1_5.pdf.
Andrei

yo3mio
Mesaje: 16
Membru din: Dum Ian 09, 2011 2:20 pm
Contact:

Re: 2m & 70cm Band Plan Poster

Mesajde yo3mio » Sâm Iun 19, 2021 8:57 pm

Iertare ca revin atat de tarziu - am avut ceva treburi personale.
Am refacut planul dupa ultima editie a Handbook-ului (v9.01 March 2021), disponibil aici.

Planul actualizat il puteti dld aici.

Sper sa va fie de folos.

@YO3BKM: Foarte frumos Pitesti Trivale. Mie cred ca mi-au dat indicativul YO3 pentru ca am stat toata viata la etajul 3. HI! Astfel, inteleg ce spui.
Daca iti este usor, m-am bucura o recomandare de antena pentru EME. Multumesc!

@YO3HG: Multumesc mult, Dan, ca mi-ai deschis calea catre un hobby asa frumos!

@YO6XK: Multumesc pentru observatie. Am incercat sa introduc in afis cat mai multe informatii.

73, YO3MIO Mircea


yo3mio
Mesaje: 16
Membru din: Dum Ian 09, 2011 2:20 pm
Contact:

Re: 2m & 70cm Band Plan Poster

Mesajde yo3mio » Lun Iun 21, 2021 9:08 am

yo3gh scrie:YO3GH :D
Sa fii iubit ! 73!


uff... scuze! :)

YO3ITI
Mesaje: 405
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: 2m & 70cm Band Plan Poster

Mesajde YO3ITI » Lun Iun 21, 2021 11:34 am

yo3mio scrie:Iertare ca revin atat de tarziu - am avut ceva treburi personale.
Am refacut planul dupa ultima editie a Handbook-ului (v9.01 March 2021), disponibil aici.

Planul actualizat il puteti dld aici.

Sper sa va fie de folos.

@YO3BKM: Foarte frumos Pitesti Trivale. Mie cred ca mi-au dat indicativul YO3 pentru ca am stat toata viata la etajul 3. HI! Astfel, inteleg ce spui.
Daca iti este usor, m-am bucura o recomandare de antena pentru EME. Multumesc!

@YO3HG: Multumesc mult, Dan, ca mi-ai deschis calea catre un hobby asa frumos!

@YO6XK: Multumesc pentru observatie. Am incercat sa introduc in afis cat mai multe informatii.

73, YO3MIO Mircea


Salut și felicitări pentru proiect.
O scurtă întrebare dacă-mi permiți... de ce nu este în limba română ? Înțeleg că l-ai făcut pentru uzul radioamatorilor din România, nu ?

73
M
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: 2m & 70cm Band Plan Poster

Mesajde YO4BKM » Lun Iun 21, 2021 3:26 pm

yo3mio scrie:@YO3BKM: Foarte frumos Pitesti Trivale. Mie cred ca mi-au dat indicativul YO3 pentru ca am stat toata viata la etajul 3. HI! Astfel, inteleg ce spui.
Daca iti este usor, m-am bucura o recomandare de antena pentru EME. Multumesc!

Cred ca etajul 3, cifra 3 au patruns pana in varful degetelor, chiar si pana la prefixul meu!
Dar, lasand gluma, multumesc pentru informatii, o treaba buna!
Pana la traficul EME (daca voi mai avea timp, HI!) as fi vrut sa incep cu ceva receptii EME sa vad cum m-as descurca aici, la tara, langa Vulcanii Noroiosi (Norocosi?), la oras este imposibil. Nu am echipament specific, dar am o gramada de piese din care as putea face o conversie de la 144 Mhz sau/si 432 MHz la 50 MHz, sa vad cam ce antena m-ar avantaja cel putin la receptie. Asa ca nu am idee ce antena sa recomand, eu as opta (pentru mine) pentru o baterie de antene LONG-YAGI pe 432 MHz datorita gabaritului mai redus si cu ea as incepe, chiar daca emitatorul ar fi mai pretentios, sper sa poata face fata un GI-7B. In curte la tara antena poate sta destul de aproape de sol, pusa pe ce astronomii numesc "montura ecuatoriala" deoarece nu este nevoie decat de o singura miscare de urmarire a Lunii, dar este nevoie ca de la o zi la alta (sau cand se face trafic EME) sa se faca pozitionarea antenei pe axul monturii astfel incat sa fie pe directia Lunii, lucru usor de facut de la sol, iar emitatorul (partea de putere) si converterul la receptie pot fi puse chiar in spatele antenelor, de care se poate lega cu linii simetrice, scurte si acordate, separate pentru fiecare antena, fara splitere sau alte dispozitive de conectare-ramificare-simetrizare. Ar mai fi si alte probleme, de exemplu cu planurile de polarizare, care ar dispare daca s-ar folosi polarizarea circulara, nu am idee daca se foloseste sau nu la 2m si 70 cm. Dar si aci vad un neajuns deoarece polarizarea circulara "pe dreapta" la emisie devine "pe stanga" in urma reflexiei si ar trebui antene elicoidale separate la emisie si receptie. Totusi, tin minte ca am vazut intr-un CQDL mai vechi, chiar pe coperta, fotografia unei singure antene elicoidale enorm de lunga (cativa metri, castig peste 18 dB) pentru EME pe 1296 MHz cu care, se scria, s-a facut QSO intre statii apropiate de cei doi poli, se pare ca cu o putere de cativa zeci de Watt, dar fara alte detalii.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: 2m & 70cm Band Plan Poster

Mesajde YO9GJX » Mar Iun 22, 2021 4:47 pm

Tavi, eu am făcut recepții E.M.E. la sugestia unui amic din SV folosind un Yagi cu 10 el. in 432 montat tot pe o ecuatorială în timpul concursului anual în condiții foarte bune. El a reușit chiar o legătură. Uite mai jos istoria:

http://sw1jgw.50webs.com/EME/EME.htm

Deasemeni uite o pagină interesantă despre E.M.E. și cu versiuni QRP. Hi. Poate iți e de folos.

https://hb9q.ch/2018/

https://hb9q.ch/2018/?page_id=37

Succes.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: 2m & 70cm Band Plan Poster

Mesajde YO4BKM » Mie Iun 23, 2021 12:06 pm

TNX YO9GJX, foarte utile informatiile. Mi-am calculat deja o antena YAGI pe 70 cm cu 12 elementi, teoretic ar rezulta un castig de peste 13 dBi (peste 11 dBd) la 1.73 m lungime totala, arata ca un un fleac pe langa ce am vazut ca este la HB9Q, parca ar fi antenele de la Cheia (pe DN1A Valeni-Brasov). Lucrez de mai mult timp cu WSJT-X si, mai nou, cu JTDX in benzile de la 3,5 MHz la 50 MHz, sa vad cum imi va reusi un converter de la 432 MHz la 50 MHz.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator