lauriri ...pentru un novice

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

lauriri ...pentru un novice

Mesajde yo7ilv » Dum Oct 17, 2010 12:35 pm

Salut,
Am regasit din pura intimplare acest site care mi-a trezit o multime de amintiri din adolescenta.Am fost SWL (si unul f. activ- am peste 3000 de osl-uri)in perioada liceului, asta fiind prin anii 70,dupa care am sustinut examenul de emisie, prin 77, cred,l-am promovat partial , in sensul ca am picat proba de telegrafie, fiind admis numai pt ultrascurte, dar a urmat armata , facultatea , familie ,etc. si nu am mai activat ,ba chiar aproape ca am si uitat de aceasta pasiune , pina cind intimplator ,cautind niste informatii pt. receptia tv. satelit, am descoperit aceasta pagina.Si ca un fost fumator ,care dupa ce o lunga perioada n-a pus tigara in gura ,dupa o singura tigare se reapuca de fumat, m-a reinfectat virusul radio si mai acut.Acum chiar sint hotarat sa imi obtin autorizatia la care am visat in copilarie.O singura lamurire din partea celor initiati, mai este obligatoriu ,pt. examen autorizatia de SWL, sa fii membru al unui radioclub, si sa ai recomandarea a doi radioamatori emitatori?(chestiile de dosar ,care se cereau inainte , cred ca sint desuete acum, sau ;mai stii?). Observ ca examenul se sustine chiar in zilele astea, offf, ce nesansa , daca as fi gasit site-ul asta macar in luna august...best 73, si astept lamuriri de la voi.
p.s. am aruncat o privire in call book , si cu mare placere am regasit vreo citiva prieteni din copilarie , care activam la radioclubul de la casa pionierilor, radioamatori cu acte in regula- trebuie sa-i caut neaparat

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde YO8DHD » Dum Oct 17, 2010 2:00 pm

NU mai este necesar stadiul de receptor. Si o veste buna cred pentru tine (a se vedea la ce ai picat), nici telegrafia. Bafta la examene si de ce nu, sa ne auzim in banda.

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

" Lamuriri " ... pentru un novice

Mesajde ham-radio » Dum Oct 17, 2010 2:28 pm

Salutare !

Novice - inseamna nou, cea ce nu este cazul la tine !
Ai vechi state, dar le-ai facut uitate si acum redescoperit.
Nimic din ce stiai, nu mai este necesar / impus
inclusiv telegrafia. Tot ce ai mentionat s-a abolit,
odata cu oranduirea mondiala globala si moderna,
unele sunt binevenite, altele nu,
rezultatele se vor vedea pe parcurs,
oricum cine este sa fie prost operator radio,
va fi asa indiferent de varsta si vechimea autorizarii.
Totusi, au iesit cateva generatii de radioamatori
pe stil nou, care se prezinta bine,
doar unii din cei vechi, mai cad in abatere.
Nu trebuie decat sa te prezinti la examen,
te inscri corespunzator dinainte,
avand la tine numai actul de identitate si cunostiintele necesare
pt. examinare. Daca mai ai si alte " cunostiinte " radio-amatoricesti,
nu strica, ca orice lucru-n plus, reprezinta un plus...hi...hi...
Bine ai revenit - Succes !

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde yo7ilv » Dum Oct 17, 2010 7:23 pm

Va multumesc tuturor, pentru informatii si incurajari.Chiar acum am observa ca as mai avea o sansa sa sustin examenul pe 28/10/2010, la Timisoara,e o provocare, m-am si pus cu burta pe carte! :roll: Nu sint asa de grele intrebarile pe care le-am gasit pe pagina cavalerilor sacelieni, cred ca intr-o saptamina m-as putea pregati , numai sa fie astea intrebarile, ar fi culmea sa le tocesc pe astea si sa ma trezesc cu altele, cum se mai intimpla prin facultate, cind schimba profu biletele :lol: . Ca sa citesc toata bibliografia , n-am timp , poate pt. sesiunea din aprilie.Oricum , va tin la curent, si dau o bere pt. incurajari! 73

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

Bibliografie, Subiecte, Examen

Mesajde ham-radio » Dum Oct 17, 2010 8:01 pm

Salut !

Bine ca esti optimist si ai pofta de examene.
Bibliografia este ceea gasita pe situl ANCOM,
dar atentie , chestionarele pot diferi foarte mult,
chiar daca continutul este sau pare identic / similar,
cu ce ai vazut acolo,
mi-a mai spus mie cineva tot asa ca tine,
ca este usor... l-am prevenit ca daca va merge
exact unde zici tu ca ai dori sa te prezinti,
va fi exigenta si subiecte foarte " frumoase ",
i-am mai dat cateva indicatii / sugestii
ulterior mi-a comfirmat - a fost exact cum i-am descris -
mi-a dat dreptate, a avut emotii exact ca-n sesiuni
Acolo sunt profesori foarte exigenti,
chiar si ptr. amatori si nu numai !

Bafta ! P.S. sa ne informezi ce indicativ vei obtine - cand va fi, sa fie .

Veteran
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 20, 2010 2:35 pm
Contact:

Re: lamuriri ...pentru un novice

Mesajde Veteran » Lun Oct 18, 2010 8:42 am

valerik scrie:Salut,
Am regasit din pura intimplare acest site care mi-a trezit o multime de amintiri din adolescenta.Am fost SWL (si unul f. activ- am peste 3000 de osl-uri)in perioada liceului, asta fiind prin anii 70,dupa care am sustinut examenul de emisie, prin 77, cred,l-am promovat partial , in sensul ca am picat proba de telegrafie, fiind admis numai pt ultrascurte, dar a urmat armata , facultatea , familie ,etc. si nu am mai activat ,ba chiar aproape ca am si uitat de aceasta pasiune , pina cind intimplator ,...................
----------------------------------------------
p.s. am aruncat o privire in call book , si cu mare placere am regasit vreo citiva prieteni din copilarie , care activam la radioclubul de la casa pionierilor, radioamatori cu acte in regula- trebuie sa-i caut neaparat


Este posibil sa mai ai o sansa fara un nou examen. Din cele scrise rezulta ca ai indeplinit conditia de a avea indicativ de ultra scurte in conditiile de atunci. Nu stiu daca la vremea respectiva ai scos certificatul de UUS. Daca nu te poti interesa la fostii colegi sa afli care a fost data examenului. Daca ai aceste date te poti adresa ANCOM si cere eliberarea certificatului de clasa a treia si a autorizatiiei.
Merita incercat.(cunosc caz asemanator care s-a rezolvat in acest fel).

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde yo7ilv » Lun Oct 18, 2010 8:05 pm

M-am interesat la un coleg cu care am sustinut examenul , (el l-a promovat integral ) s-a intimplat in 1978 in octombrie , la radioclubul tg. jiu, dar dupa mai bine de 30 de ani cine o mai avea arhiva. Si nici nu stiu in ce directie de radiocomunicatii era tg. jiu atunci, o sa mai vad, oricum invat pt. examenul din 28 de la timisoara, am luat legatura cu ei si mi-au zis ca pot sa ma inscriu chiar cu 1 ora inaite de inceperea testului.Sint in dilema doar cu locatia , ca imi scrie un amic pe forum , de fapt citesc printre rinduri ca ar fi mai bine in alta parte (ex. bucuresti)ca la timisoara ar fi prea mare exigenta.Oricum ,am progresat, la tetele online , reusesc sa promovez cam de 7-8 ori din 10 incercari. Cind voi avea procent de promovabilitate de 90-100%, voi fi sigur ca ma prezint la examen, sper ca pina duminica sa reusesc, ca sa ma pregatesc de drum ,la timisoara(sau la bucuresti, dupa caz). 73

ham-radio
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 28, 2010 3:12 pm
Contact:

Clarificari...pentru un " novice "

Mesajde ham-radio » Mie Oct 20, 2010 8:37 am

Salve !
novice Valerik, acum constatam ca esti chiar " veteran " . Targu Jiu - Gorj ca si alte judete din Oltenia ( mai putin VL ) a fost si este in regionala Timisoara. Referitor la examem - poti sa citesti printre randuri - trebuie abordat serios si nu este chiar " floare la ureche ", asa cum isi imagineaza sau trateaza multi, ca este de " amator " ! in rest ramane valabil ce am scris, dar asta nu inseamna descurajare ci atentionare. Acum pe unde te mai afli, daca-n ' 78 ai fost in Targu Jiu, pe cine mai cunosti - regasesti, din acele locuri si vremuri ?

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: lauriri ...pentru un novice

Mesajde yo7ilv » Mie Oct 20, 2010 4:06 pm

Salut,
Recunosc ca examenul nu este floare la ureche, am sustinut zeci de examene in viata mea si am invatat sa le respect pe fiecare in parte,dar nici nu capitulez in fata lor, mai ales ca dupa citeva zile de studiu sustinut ,pot sa spun ca ma prezint destul de bine, si crede-ma nu sint subiectiv, ca nu ma ajuta cu nimic.de altfel , daca nu sint convins ca reusesc 100%, astept pina in aprilie,nu vreau sa ma fac de ris acum la 52 de ani.in ceea ce priveste sederea in tg. jiu,in 1978, a fost decit pt. 2 zile , cit a durat examenul , tin minte ca am chiulit vreo 3 zile de la facultate pt. examenul asta.pe perioada examenului , ne-a gazduit un fost amic(si mentor in radioamatorism)care se mutase de vreo citeva luni in oras, si chiar el ne-a instiintat de examen.pe atunci , examenele astea erau mai discrete, trebuia sa ai ceva relatii, sa aduci o comisie la un judet , si nu stia toata lumea de ele. amicul nostru se numea Marcel Crivanasu, un om deosebit,un radioamator de calitate,dar drumurile vietii ne-au dus pe fiecare spre alte zari , si de atunci nu mai stiu nimic de el.la noi in tirg(am omis sa spun ca sint din Caracal), inceputurile radioamatorismului se leaga de numele lui Iulian Popovici, un mare sufletist, el a cel care , pe banii lui , si cite putin de la noi, ca eram elevi pe vremea aia, a infiintat radioclubul in oras , ne-a facut SWL, pe noi, si acum vad ca amicul meu cu care am fost la tg. jiu, este in call-book , yo7fiw-Viorel Olaru, bravo lui, ma voi alatura si eu in cel mai scurt timp, sa vedeti ce surpriza o sa-i fac, si lui ,dar mai ales lui nea Iulica.acum te las ,ca trec iar la grile- te tin la curent, deja ma simt excelent ,vorbind despre microb cu tine. 73

Veteran
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iun 20, 2010 2:35 pm
Contact:

Re: lamuriri ...pentru un novice

Mesajde Veteran » Mie Oct 20, 2010 5:46 pm

Pe Marcel - YO7BSN il puteti gasi foarte usor. As putea sa va dau si un nr de telefon dar nu am permisiunea d-lui. Dati un click mai jos. 73' de Veteran

http://www.radioamator.ro/call-book/yoc ... all=yo7bsn


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori