Radioamatorii YO din ziua de azi si Scoala altfel

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
yo5osf
Mesaje: 58
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Radioamatorii YO din ziua de azi si Scoala altfel

Mesajde yo5osf » Joi Apr 02, 2015 7:50 pm

Saptamana viitoare va fi Saptamana altfel in scolile din YO.
Ce fac radioamatorii YO in sensul acesta?

yo8rpo
Mesaje: 70
Membru din: Mar Mar 31, 2015 10:34 am
Contact:

Re: Radioamatorii YO din ziua de azi si Scoala altfel

Mesajde yo8rpo » Joi Apr 02, 2015 7:55 pm

Eu am cerut pentru aceasta saptamana niste indicative speciale si pentru cei care nu vor avea loc la computer, pentru ca le vom lucra prin echolink, vor participa la un concurs compus de YO8RPO. Pr. Prof. Nifon

yo5osf
Mesaje: 58
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: Radioamatorii YO din ziua de azi si Scoala altfel

Mesajde yo5osf » Vin Apr 03, 2015 8:02 pm


Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Radioamatorii YO din ziua de azi si Scoala altfel

Mesajde YO9FNP » Vin Apr 03, 2015 8:46 pm

Pentru al treilea an consecutiv, Radioclubul Romaniei (ARR) va fi prezent in scoli in cadrul saptamanii "Scoala Altfel".
O parte din actiunile noastre din anii precedenti:

http://radioclubulromaniei.ro/scoala-al ... timisoara/
http://radioclubulromaniei.ro/scoala-al ... a-stalpul/
http://radioclubulromaniei.ro/scoala-al ... din-buzau/

73,
Dan YO9FNP
membru fondator ARR

yo5osf
Mesaje: 58
Membru din: Mie Mai 18, 2011 2:28 pm
Contact:

Re: Radioamatorii YO din ziua de azi si Scoala altfel

Mesajde yo5osf » Lun Apr 06, 2015 11:37 am

Felicitari lui Gigi de yo2MTG, pentru demonstratia activitatii de radioamatorism facuta unui grup de copii din Timisoara, cu ajutorul radioclubului yo2KQT, pe 7132 khz.

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: Radioamatorii YO din ziua de azi si Scoala altfel

Mesajde yo2mtg » Lun Apr 06, 2015 10:38 pm

Multumesc Sorin,
Nu ma asteptam , cinstit sa fiu, sa fiu bagat "in seama" mai ales ca nu a fost o actiune mediatizata sau popularizata in benzi.
Astazi am avut la radioclub vizita a 15 elevi de la Scoala Generala nr 27 din Timisoara, care si-au exprimat dorinta sa viziteze radioclubul in cadrul saptamanii de scoala "altfel". M-a bucurat nespus interesul lor si am incercat sa le tin atentia cat mai focusata pe "radio" nu pe alte sisteme moderne de comunicare, gen FB sau SMS sau mai stiu eu ce...
Am vazut ca idei de baza aveau, interes aratau asa ca a mai ramas sa fac si o demostratie "live". Multumesc celor care mi-au raspuns la chemare si de asemeni si pentru incurajarile si vorbele transmise in banda. Cred ca si daca 1 sau 2 dintre cei prezenti, se vor intoarce inapoi peste ani la radioclub si tot nu a fost timpul pierdut pe ziua de azi, ci din contra. Pe langa controalele din banda de 40 m am trecut si in 20 de m unde am incercat sa gasesc un "DX" cat mai exotic pentru copii, dar nu a fost sa fie decat un indicativ special din F, bun si ala doar ca dezamagirea a venit repede cand le-am spus elevilor ca nu pot vorbi la statie.
Im doresc sa mai fiu deranjat de astfel de vizite si chiar m-as bucura daca astfel am reusi sa-i atragem catre hobby-ul nostru .
Am fost ajutat (supravegheat..hi,hi ) in activitatea de azi de YO2ALS, Puiu Daneti, fost profesor de fizica la Liceul de Posta si Telecomunicatii din Timisoara, momentan pensionar.

Toate cele bune si 73 de YO2MTGigi



Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori