Radioamatorismul - un hobby al secolului XXI

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Radioamatorismul - un hobby al secolului XXI

Mesajde n2yo » Joi Oct 15, 2015 10:01 pm

Iata un alt scurt filmulet de prezentare a radioamatorismului care ar putea sa ispiteasca generatiile mai tinere. Avest video a fost coneceput si este promovat de RSGB (Radio Society of Great Britain)


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

73s de Ciprian N2YO

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Radioamatorismul - un hobby al secolului XXI

Mesajde yo3ggx » Vin Oct 16, 2015 9:15 am

Excelent filmuletul!
Abia astept sa-l vizioneze juniorul, poate mai am o sansa sa se molipseasca. Pana acum toate incercarile mele au esuat...

Multumim pentru link.

Toate cele bune.
Dan YO3GGX

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Radioamatorismul - un hobby al secolului XXI

Mesajde yo3gh » Vin Oct 16, 2015 9:55 pm

E superb filmul , multumim !
Deci hobby nu sport , o natie inteligenta .... ;)

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Radioamatorismul - un hobby al secolului XXI

Mesajde YO3JW » Sâm Oct 17, 2015 4:29 pm

Dan
Fiecare natie are propriile sale conceptii.
Pe mine nu m-a induiosat filmuletul.
Chiar crezi ca un copil care a simtit un telefon smart va mai vrea sa vina sa faca legaturi cu alti prin eter cu o statie care necesita si antena (!), si depinde de propagare?
Eu am pierdut orice speranta in acest sens!
Dar ai remarcat ca se prezenta si ceva de orientere radio (fosta "vanatoare de vulpi" - imi placea mai mult denumirea asta, ii facea pe toti curiosi!)
73
Pit

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Radioamatorismul - un hobby al secolului XXI

Mesajde YO5AVN » Sâm Oct 17, 2015 5:27 pm

"Chiar crezi ca un copil care a simtit un telefon smart va mai vrea sa vina sa faca legaturi cu alti prin eter cu o statie care necesita si antena (!), si depinde de propagare?"
Fiecare judeca dupa cum si ce a realizat in viata.
Regret dar trebuie sa contrazic din nou pe YO3JW - DA copii sunt receptivi pentru tot ce este nou si interesant - inclusiv activitatea de ham radio - cu conditia ca sa li se prezinte corespunzator.
Am si exemplu concret - chiar in familie - baiatul meu la 15 ani s-a documentat, s-a dus singur la ANCOM s-a inscris si a dat examen, a cerut indicativ si in numai 2 ani a indeplinit conditiile pentru "Maestru al sportului" . Mai greu a fost cu primirea carnetului - Acordarea titlului s-a facut in 3 1/2 ani (adica de cca. 2 ori mai mult decat realizarea efectiva a conditiilor) dupa depunerea dosarului - OPERATIVITATE NU GLUMA LA CA FRR!!!!!! Pierdut dosarul, refacut, dati in judecata etc.
Deci se poate - chiar daca are telefon smart, tableta, laptop etc.! Cu foarte mare placere lucreaza in trafic diurn, in concursuri atat fone cat si mai ales cw - dar si moduri digitale. Si asta nu oricum - in 2014, la WPX - CW - a fost pe locul 1 mondial single 80m. Si asta fara sa fi conditionat de organizatori de apartenenta de un club afiliat la FRR!!!! si sa fie cu cotizatia la zi!!!!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Radioamatorismul - un hobby al secolului XXI

Mesajde yo3gh » Sâm Oct 17, 2015 8:26 pm

Buna Pit . Nu sunt de acord cu parerea ta despre copii :) Gresesti ;)
Raman oricum la parerea ca a considera radioamatorismul un sport este o conceptie veche , de tip comunism / sovietic :)))
Vazand ce a patit si baiatul lui 5avn , e jenant ce se intampla la FRR , totusi chiar asa s-a ajuns .... Am inteles de la niste prieteni din yo8 ref promovarile in comisia de disciplina , ca a fost promovat cineva care nu a facut nimic pana acum ptr hams YO , .... , o sa fac si eu teologia ;)))) poate ajung in comisia de disciplina . Sau daca stii mai bine : ce calitati trebuie sa am sa ajung acolo ?
Vrea sa ajung in comisie sa schimb imaginea FRR ,...., sau in comisia tehnica . Ce trebuie sa fac ? Ce trebuie sa stiu ? ;)
Seara buna ...
Ultima oară modificat Sâm Oct 17, 2015 8:29 pm de către yo3gh, modificat 1 dată în total.

yo5tc
Mesaje: 80
Membru din: Dum Oct 27, 2013 3:36 pm
Contact:

Re: Radioamatorismul - un hobby al secolului XXI

Mesajde yo5tc » Sâm Oct 17, 2015 8:27 pm

Pit, imi amintesti de Iliescu cu democratia lui originala.
doar voi cei de la conducerea FRR vreti sa va udati pantalonii numind radioamatorismul, sport in pofida evidentei. Este hobby in toata legea, oriunde in lumea normala, si fiecare dintre noi doreste sa decida pentru sine, cand si in ce masura devine sport. Pe cat pariem ca nu-ti iei sort si tricou, nici pantofi cu cuie sau crampoane, cand participi la un concurs de scurte? Campionate nationale de scurte su ultrascurte , au ajuns palide imitatii a ceea ce au fost candva cand orice radioamator era obligat sa fie membru FRR. Acum FRR trebuie sa reprezinte interesele radioamatorilor nu sa dicteze ce fac acestia. Conteaza cum se vinde federatia radioamatorilor, cum se face atragatoare ca structura reprezentativa a acestora. O sa ne prostituam acum, numindu-ne sportivi la dorinta MTS ca sa-si justifice ei activitatea si salariile? Coboara din palatul de sticla prietene. Nici dumneata nici cei din conducerea federatiei nu reprezentati nici natia nici conceptiile sale.


yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Radioamatorismul - un hobby al secolului XXI

Mesajde yo3ggx » Sâm Oct 17, 2015 8:51 pm

YO3JW scrie:Dan
Fiecare natie are propriile sale conceptii.
Pe mine nu m-a induiosat filmuletul.
Chiar crezi ca un copil care a simtit un telefon smart va mai vrea sa vina sa faca legaturi cu alti prin eter cu o statie care necesita si antena (!), si depinde de propagare?
Eu am pierdut orice speranta in acest sens!

Buna Pit.
Cum suntem doi Dani care am scris dupa filmuletul postat de Ciprian, nu e foarte clar la mesajul caruia ai facut referire.
Cu amaraciune in suflet tind sa-ti dau dreptate, chiar daca mi-as dori din tot sufletul sa nu o fac. Efectul asupra celui mic dupa vizionarea filmului a fost exact cel presimtit de tine... o totala indiferenta, dar nu ma las..:-)

Incerc sa inteleg de unde a aparut avalansa de mesaje privind ideea de Radioamatorism ca sport sau hobby dupa vizionarea filmuletului. De la vanatoarea de vulpi?..:-) Chiar asa, vanatoarea sau pescuitul sunt sporturi sau hobby? Cred ca depinde de cel care le practica, la fel ca si in cazul Radioamatorismului. Pentru mine este categoric si exclusiv un Hobby (ca si pescuitul de altfel), dar respect si nu atac pozitia celor care il considera un sport.
In rest, sa auzim numai de bine.
Dan YO3GGX

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Radioamatorismul - un hobby al secolului XXI

Mesajde yo3ggx » Sâm Oct 17, 2015 9:02 pm

YO5AVN scrie:Am si exemplu concret - chiar in familie - baiatul meu la 15 ani s-a documentat, s-a dus singur la ANCOM s-a inscris si a dat examen, a cerut indicativ si in numai 2 ani a indeplinit conditiile pentru "Maestru al sportului" .

Sunt curios daca este o exceptie fericita sau cazul meu este o exceptie nefericita.
Tare as dori sa stiu daca baiatul dumneavoastra, in conditiile pe care le-ati prezentat, considera Radioamatorismul un sport sau un hobby si daca faptul ca a avut un ascendent in familie a contribuit in mod decisiv la alegerea facuta. Va intreb pentru ca eu, la varsta pe care o are acum baiatul meu (12 ani si jumatate), eram deja iremediabil atras de electronica, fara ca vreunul din parinti sa aiba vreo legatura cu domeniul. Este adevarat, cand au vazut ca sunt interesat de subiect, m-au sustinut atat de mult cat au putut in conditiile de atunci, pana mi-am indeplinit visul.

Dan YO3GGX


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori