Propuneri de simplificare a regimului activitatii de radioamator

Intrebari si raspunsuri, cursuri de pregatire pentru obtinerea autorizatiei de radioamator, examene programate
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo8cln » Sâm Iul 23, 2016 10:06 am

Ce va spuneam ca istoria se repeta ! Inainte de '89 pt. portabil in uus se cerea depunerea cu o luna inainte a cererii de locatie . Cu 2 zile inainte de concurs (citeodata si dupa) venea raspunsul " nu se aproba". Dar daca este frr implicat , nu ma mai mira nimic . 73 ! de yo8cln.

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO5BFJ » Sâm Iul 23, 2016 12:24 pm

:lol: Vedeti pagina oficiala a frr si observati cata implicare are pentru acest eveniment !

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO8RAA » Sâm Iul 23, 2016 1:46 pm

Chiar nu putem sa analizam corect si cu discernamant proiectul ANCOM fara sa mai "frecam" vechea si vesinica ridiche?
Proiectul priveste pe radioamatorii individuali si radiocluburi si nu formele de organizare ale radioamatorilor.
Proiectul are un autor trecut cu nume, adresa de contact si cu o expunere de motive...
Chiar nu mai e nimeni cu "capul pe umeri" din cei peste 10.000 de oamenii ce au certificat de radioamatori?

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo5ajr » Sâm Iul 23, 2016 1:56 pm

Cuvantul "SIMPLIFICARE" este de fapt partea fals lucioasa al proiectului. Radioamatorismul a luat - o pe "aratura" inca atunci cind au fost aplicate "inlesniri" la obtinerea certificatului, scoaterea CW, ridicarea impunerii prezentarii receptiilor in CW, gratuitatea folosirii benzilor de radioamatori si al certificarilor, etc. Apoi a urmat fenomenul de divizare blestemata intre sportivi si "hobist-i", maraieli interminabile daca suntem sportivi sau nu - la draq - toate a dus la diluarea calitativa si degradarea acestui - odinioara atat de nobil hoby. Aflu acum din "surse externe" ca IARU a lansat pentru Reg.1 un chestionar la radioamatori - Copy - paste: [b]IARU Region 1 Member Societies : EMC Questionnaire

The IARU Region 1 EMC Committee would like the following information from Member Societies to help it build a database to assess the way EMC is being dealt
with in the region.
[/b]
Aceasta preocupare "EMC" la noi fiind necunoscut prin grija FRR. Intre timp se organizeaza sedinte al CD FRR ca sa discuta...CE? Sa batem pasul pe loc, pentru ca banuiesc - la aceste sedinte nu e primul punct "cine si de ce nu a realizat obiectivele asumate la sedinta anterioara" ca apoi aceste lucrari sa fie si mediatizate la un site viguros si dinamic al FRR! Ineptiile "Simplificarilor" aparute din materii cenusii departe de radioamatorism va trebui demolate dar de cine? Am totusi increderea ca sa va forma un nucleu sanatos in radioamatorismul Roman doar daca se lasa de-o parte orgoliile pe toate nivelele, altfel va creste "haosul organizat" spre paguba generalizata.
73 de Miki

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO6EX » Sâm Iul 23, 2016 7:15 pm

Actualul regulament este foarte bun asa cum este.
"Simplificarea" a fost facuta de un (sau unii) individ birocrat cu cizme in picioare si aer in cap.

yo8cev
Mesaje: 22
Membru din: Vin Ian 21, 2011 6:40 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo8cev » Sâm Iul 23, 2016 7:57 pm

cred ca e ala cu trei cizme ,doua in picioare si una-n ... cand te trimite la plimbare.... :!:

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO5BFJ » Sâm Iul 23, 2016 8:12 pm

:lol: Azi esti cam sarcastic draga Mircea. Dar intr-un mesaj anterior spuneai ca putem sa scriem si individual, dar ar fi mai bine ca aceste propuneri sa fie centralizate de cineva. Cine ar fi cel mai in masura sa transmita mai departe aceste propuneri? Cine se ocupa de majoritatea concursurilor in YO? Cine .....?
Sau poate vrei sa le centralizezi dumneata !
Cred ca daca baietii de la ANCOM ar lasa regulamentul asa cum e el, regulament cu care ne-am obisnuit toti ar fi cel mai bine .
73 Adrian

YO5BFJ
Mesaje: 109
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:39 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO5BFJ » Dum Iul 24, 2016 11:50 am

Daca se retinea si primul mesaj atunci nu se mai intelegea gresit al doilea mesaj. In primul mesaj am spus ca FRR ar trebui sa fie prima care sa reactioneze la acest proiect de " imbunatatire " al regulamentului pentru ca ea este ( inca) reprezentantul oficial al nostru nu Radioamator. ro.Asta mai lipsea, sa cerem lui Ciprian sa centralizeze. ... _._

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde YO8RFS » Dum Iul 24, 2016 6:44 pm

Din ce se aude, Federatiile care nu sint sport olimpic se vor desfiinta. Asta am aflat azi de la directorul adjunct al clubului. Cica a fost prin zona o doamna secretara, fosta sportiva cred, care a spus clar; Ce nu e olimpic....out !!!
Mai hitru directorul adjunc....a zis ca desfiinteaza sectia de radio si infiinteaza sectia de.....aruncarea ciocanului !!! Deh e sport olimpic :lol: Asa ca ma pregatesc sa inscriu baietii la noua sectie de ARUNCAREA CIOCANULUI. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Sa nu fiti mirati cind o sa lucrati cu prima statie radio de club de aruncare a ciocanului ! :lol: :D
....Sincer, daca FRR sau altcineva cu greutate :!: nu va interveni pentru corectarea aberatiilor, va fi vai si amar de noi. Aici nu e vorba de persoane, orgolii sau cistiguri, ci de buna desfasurare in legalitate a unui hobi, cu citeva mii de membri.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Propuneri de simplificare a regimului activitatii de rad

Mesajde yo2loj » Lun Iul 25, 2016 9:32 am

Nu se pot desfiinta pentru ca asa vrea duduia cu vasle.
Vor ramane, pentru ca federatiile sunt cluburi de drept privat, iar dreptul de asociere e prevazut in constitutie, dar nu o sa mai vada nici un ban de la stat. Sa vedem cine se va mai inghesui pe la ele pentru a face munca onorifica...
S-ar putea sa fie de bine :lol:

Poate dupa aruncarea ciocanului ar trebui sa urmeze si aruncarea secerii.


Înapoi la “Vreau sa fiu radioamator!”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori